سلامت و دانشکسب و کار ویژه

تاثیرات مخرب ویپ برای دندان ها

سیگار الکترونیکی یا ویپ چیست؟

تولیدکننده‌ها، سیگارهای الکترونیکی را به‌عنوان ابزار ترک سیگار یا کاهش مصرف آن به بازار عرضه می‌کنند، اما براساس دسته‌بندی اداره غذا و دارو آمریکا، سیگار الکترونیکی جزء محصولات تنباکویی و دخانیات محسوب می‌شود. مواد داخل سیگار طعم‌هایی مثل خیار خنک، انبه و نعنا دارند که به‌ ظاهر طبیعی و بی‌ضرر می‌آیند اما مواد داخل JUUL به ‌اندازه یک بسته سیگار بیست‌تایی حاوی نیکوتین است.

انواع سیگار الکترونیکی کدام است؟

۱. سیگار الکترونیکی پاد

POD نوعی سیگار الکترونیکی فشرده‌ است که از کارتریج‌های قابل تعویض یا غلاف پر از مایع الکترونیکی استفاده‌می‌کنند. استفاده از پاد ویپ آسان است و نیاز به نگهداری کمی دارند.

۲. سیگار الکترونیکی iqos

آیکاس نوعی سیگار الکترونیکی است که به جای سوزاندن تنباکو از سیستم «حرارت-نه-سوختن» برای گرم کردن تنباکو استفاده می‌کند. این ماده یک آئروسل تولید می‌کند که توسط کاربر استنشاق می‌شود و به‌عنوان یک جایگزین کمترمضر برای سیگار کشیدن سنتی به بازار عرضه می‌شود. بااین‌حال، خطرات سیگار الکترونیکی آیکاس مثل سایر سیگارهای الکترونیکی غیرقابل‌انکار است.

سیگارهای الکترونیکی بدون نیکوتین وسایلی هستند که عمل سیگار کشیدن را بدون استفاده از نیکوتین شبیه‌سازی می‌کنند. آنها با گرم کردن محلول مایع طعم‌داری که حاوی نیکوتین نیست، کار می‌کنند. کاربر بخار حاصل را استنشاق می‌کند که حسی شبیه به کشیدن سیگار سنتی ایجاد می‌کند.

۴. سیگار الکترونیکی بخار آب

سیگارهای الکترونیکی بخار آب که به عنوان بخارساز یا قلم بخار آب نیز شناخته‌می‌شوند، با حرارت دادن محلول مایع که معمولا حاوی نیکوتین، طعم‌دهنده‌ها و سایر مواد شیمیایی است، کار می‌کنند. بخار تولید‌شده توسط سیگارهای الکترونیکی به‌عنوان «بخار آب» نامیده می‌شود، اما در حقیقت، این یک آئروسل است که ممکن است حاوی انواع مختلفی از مواد شیمیایی از جمله پروپیلن گلیکول و گلیسیرین باشد. توصیه می‌کنیم قبل از خرید سیگار الکترونیکی بخار اب اطلاعات بیشتری درباره کارکرد آن به دست آورید.

این سیگار الکترونیکی از نظر اندازه و شکل شبیه سیگارهای تنباکوی سنتی هستند. آنها یکبار مصرف بوده و عمر باتری محدودی دارند.

۶. ویپ‌ جعبه ای

مدل‌های جعبه‌ای ویپ، بزرگتر و قدرتمندتر از سایر سیگارهای الکترونیکی هستند. آنها شکل جعبه مانندی دارند و می‌توانند با مخازن، باتری‌ها و کویل‌های مختلف سفارشی شوند.

۷. ویپ قلمی

این سیگارهای الکترونیکی بلند و باریک بوده و شبیه خودکار هستند. استفاده و دوباره پر کردن آن‌ها آسان است به همین دلیل به انتخابی محبوب برای مبتدیان تبدیل شده است.

۸. سیگار الکترونیکی یکبار مصرف

این سیگارهای الکترونیکی از قبل با مایع الکترونیکی پر شده‌اند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط یک‌بار از آن‌ها استفاده شود. این نوع از سیگار ویپ، برای مسافرت یا برای کسانی که می‌خواهند ویپ را امتحان کنند، مناسب است.

۹. سیگار الکترونیکی طعم دار

سیگارهای طعم‌دار بیشترین ریسک را در میان سایر سیگارهای الکترونیکی دارند. طعم‌های شیمیایی نیکوتین منجر به اثرات نامطلوب جدی بر روی تمام اندام‌های بدن می‌شوند. یک حلال حاوی پروپیلن گلیکول و گلیسیرین گیاهی در آن وجود دارد که علت اصلی آسیب به مجاری تنفسی می‌شود.

تفاوت سیگار الکترونیکی و سیگار معمولی چیست؟ (ضرر سیگار الکترونیکی نسبت به سیگار)

اثرات بلندمدت سیگار کشیدن از جمله ریسک بالای سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و کاملا ثابت شده‌است. بر اساس گزارشی که کمیته کنترل و پیشگیری بیماری منتشر کرده‌است، از هر پنج نفر، یک نفر به‌دلیل مصرف سیگار فوت می‌کند. در این میان ظاهراً سیگار الکترونیکی، گزینه کم‌خطرتری برای افرادی است که می‌خواهند سیگار را ترک کنند.

استفاده از سیگار برقی برای ترک سیگار به‌معنای بی‌خطر بودن آن نیست. حتی اگر مایع ویپ فاقد نیکوتین باشد هم ممکن است اثرات سوء آن گریبان‌گیر مصرف‌کننده شود. تا به ‌امروز شواهد کمی درباره اثرات بلندمدت ویپ ارائه شده‌است، چراکه دست‌ کم ۱۰ ‌سال طول می‌کشد تا تأثیر ویپ بر ریه‌ها مشخص شود. اما تجربیات مربوط به سیگار نشان می‌دهند که ویپ هم اثرات منفی سلامتی مشابه مثل بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماری قلبی و سرطان را به‌دنبال خواهدداشت.

ویپ و سیگار الکترونیکی چه تفاوتی دارند؟

«ویپ» و «سیگار الکترونیکی» یا سیگار مصنوعی برای ترک که اغلب به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند، تفاوت جزئی باهم دارند. ویپ‌ها نوعی سیگار الکترونیکی هستند که از یک مخزن یا کارتریج قابل شارژ برای نگهداری مایع الکترونیکی استفاده می‌کنند، درحالی‌که سیگارهای الکترونیکی معمولا از کارتریج‌های یک‌بارمصرف استفاده می‌کنند.

قیمت سیگار الکترونیکی ویپ چقدر است؟

قیمت انواع سیگار الکترونیکی بسته‌به برند، نوع ویپ و محلی که خریداری می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. در تهران میانگین قیمت فروش اینترنتی در 1kam2ka حدود ۲ تا ۴ میلیون و قیمت جویس (محلولی که در مخزن ویپ می‌ریزند)، حدود ۴۰۰ تومان است.

سیگار الکترونیکی را از کجا بخریم؟ (فروشگاه سیگار الکترونیکی در تهران)

فروشگاه‌های سیگار الکترونیکی زیادی در تهران وجود دارند که محصولات متنوعی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند. این فروشگاه‌ها معمولا انواع سیگارهای الکترونیکی، جویس و محلول موردنیاز ویپ و سایر لوازم جانبی مرتبط را می‌فروشند. با‌این‌وجود، مهم است که به یاد داشته‌باشید سیگار الکترونیکی می‌تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته‌باشد.

سیگار الکترونیکی چگونه کار میکند؟ (طرز استفاده از سیگارهای الکترونیکی)

بیشتر سیگارهای الکترونیکی از اجزای زیر تشکیل شده‌اند:

 • قسمت دهانی: کارتریج یا محفظه‌ای که به یک سر لوله وصل شده‌است. درون آن، حفره پلاستیکی کوچکی حاوی مواد جاذب شناور در محلول مایع قرار دارد.
 • دستگاه اسپری: مایع را گرم می‌کند و باعث تبخیر و عبور فیلتر سیگار الکترونیکی می‌شود تا فرد بتواند محلول را استنشاق کند.
 • باتری: توان المنت گرما از باتری تامین می‌شود.
 • سنسور: وقتی فرد به دستگاه مک می‌زند،، سنسور هیتر فعال می‌شود.
 • مایع: مایع یا عصاره الکترونیکی حاوی ترکیبی از نیکوتین، باز (معمولا گلیکول پروپیلن) و اسانس است.

آیا وجود نیکوتین در مایع سیگار الکترونیکی مهم است؟

چه با نیکوتین، چه بدون آن، ویپ گزینه چندان سالمی نیست. اما مصرف ویپ حاوی نیکوتین، ریسک وابستگی و اعتیاد را چند برابر می‌کند.

مضرات و عوارض سیگار الکترونیکی چیست؟

تولیدکننده‌ها ادعا دارند سیگارهای الکترونیک، به ‌اندازه سیگار مضر نیستند و خطرات سلامتی مصرف دخانیات را دور می‌زنند، به‌همین دلیل می‌توانند جایگزین سالمی برای سیگار باشند.

اکنون زمان آن رسیده که با عوارض سیگار برقی آشنا شوید:

۱. تأثیر مصرف سیگار الکترونیکی روی قلب

مطالعات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ویپ خطرات بالقوه‌ای برای سلامت قلب دارد. ذرات آئروسل مایع الکترونیکی حاوی ریز ذرات، عامل اکسیداسیون، آلدهیدها، و نیکوتین هستند. زمانی‌که این مایع استنشاق ‌شود، آئروسل‌ها بر سیستم گردش خون و قلب تأثیر می‌گذارند.

۲. تأثیر مصرف سیگار الکترونیکی روی ریه

براساس یافته‌های پژوهشی، مصرف ویپ تأثیرات منفی بر ریه‌ها می‌گذارد، اما هنوز اطلاعات و داده‌ها در این زمینه کافی نیستند. در سال ۲۰۱۵، تأثثیرات مایع اسانس‌دار ویپ‌ها بر سلول‌های ریه انسان و موش بررسی شد و عوارضی مثل مسمومیت، اکسیداسیون و التهاب در هر دو سلول موجود زنده به‌دست‌آمد. البته نمی‌توان این نتایج را به مصرف ویپ در زندگی واقعی تعمیم داد.

۳. تأثیر مصرف سیگار الکترونیکی روی دندان و لثه

در مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۶ هم ثابت شد که مصرف این مدل سیگارها موجب التهاب لثه می‌شود . التهاب لثه خود عامل رشد بیماری‌های دندانی است. سوزش و تحریک لثه‌ها، گلو و دهان از دیگر عوارض این سیگارها هستند. گفته‌می‌شود سیگارهای الکترونیکی نیکوتین‌دار و فاقد نیکوتین هر دو، بافت و سلول‌های دهانی افراد غیرسیگاری را هم از بین می‌برند.

۴. عوارض بدنی و جسمی ناشی از مصرف ویپ

عوارض ویپ فاقد نیکوتین چیست؟

عوارض بلندمدت مایعات بدون نیکوتین ویپ‌های سنتی هنوز مشخص نیست. ولی در ادامه می‌توانید با برخی از عوارض جانبی کوتاه‌مدت مصرف ویپ‌های فاقد نیکوتین آشنا شوید:

۱. سوزش دهان و گلو

عصاره درون ویپ در اثر گرما باعث سوزش دهان و مجاری تنفسی می‌شود. براساس یافته‌های پژوهشی، هر یک پُک از قلم شیشه‌ای بدون نیکوتین حاوی مقداری از دو مایع قلیایی متداول گلیسیرین و پروپیلین‌گلیکول است که می‌تواند منجر به  سوزش و آزار مصرف‌کننده شود. حتی تبخیر این مواد موجب ایجاد ترکیبات سرطان‌زا می‌گردد.

۲. التهاب ریه

مصرف ویپ فاقد نیکوتین موجب تحریک واکنش سیستم ایمنی می‌شود. نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان‌می‌دهد قرار گرفتن در معرض مصرف ویپ می‌تواند باعث واکنش التهابی در سلول‌های سیستم عصبی و شود.

۳. مسمومیت بدن

مایع سیگارهای الکترونیکی فاقد نیکوتین ممکن است موجب مسمومیت سلول‌ها شود. بر اساس یافته‌های پژوهش آزمایشگاهی، قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیکی با مرگ سلولی همراه است، حتی اگر نیکوتینی وجود نداشته‌باشد. سلول‌های آسیب‌دیده درون ریه‌ها می‌مانند و در مقابل مواد سمی، ذرات عفونی، و آلرژن‌های موجود در هوا، از بدن دفاع می‌کند.

عوارض مصرف ویپ‌ نیکوتین دار چیست؟

افزایش ریسک بیماری‌های تنفسی، قلبی، گوارشی، نقص سیستم ایمنی و سلامت دستگاه تناسلی از جمله خطرات مصرف سیگار الکترونیکی نیکوتین‌دار به‌شمار‌می‌آیند. نیکوتین ویژگی‌ سرطان‌زایی دارد و اعتیادآور است.

موارد زیر از جمله عوارض شایع وجود نیکوتین در ویپ‌ها به شمار می‌رود:

 • استفراغ و حالت تهوع
 • سرگیجه
 • سوزش چشم
 • احساس گرگرفتگی
 • تپش قلب

پیشگیری و باورهای غلط درباره مصرف سیگار الکترونیکی

اگر نگران اثرات جانبی مصرف سیگارهای الکترونیکی هستید، راهکارهای زیر کمک‌می‌کنند تا حدی خیالتان راحت شود:

 • لیست مواد اولیه را مشاهده کنید: با تولیدکننده تماس بگیرید تا بدانید چه مواد اولیه‌ای درون مایع ویپ موجود است. اگر تولیدکننده لیست مواد اولیه را در اختیارتان قرار ندهد، احتمالا محصول بی‌خطری نیست.
 • ویپ‌های اسانس‌دار مصرف نکنید: ویپ‌های غیرطعم‌دار، عوامل طعم‌دهنده سمی کمتری دارند.
 • میزان نیکوتین را در نظر داشته‌باشید: اگر به ‌خاطر ترک سیگار سراغ ویپ رفتید، باید دوز نیکوتین مصرفی را به‌تدریج کم‌‌کنید. استفاده از سیگار الکترونیکی فاقد نیکوتین می‌تواند اثرات جانبی مصرف را کاهش دهد.
 • به مقدار کافی مایعات بنوشید: برای جلوگیری از علائمی مثل خشکی دهان و کمبود آب بدن، بلافاصله پس از ویپ کشیدن، آب بنوشید.
 • پس از مصرف مسواک بزنید: به‌منظور کاهش اثرات جانبی مصرف ویپ، دندان‌های‌ خود را مرتب مسواک بزنید.

۱. ویپ به ترک سیگار کمک می کنند

نخستین باور اشتباه این است که فکر کنید با کمک ویپ‌ها می‌توانید با سیگار کشیدن خداحافظی کنید. اما صادقانه بگوییم که سازمان غذا و داروی آمریکا به ‌هیچ‌وجه نقش مصرف ویپ در ترک سیگار را تأیید نمی‌کند. اکثر افراد پس از اینکه سیگار معمولی را ترک کردند، همچنان به مصرف سیگارهای الکترونیکی ادامه می‌دهند. این مسئله با تداوم ورود نیکوتین و مواد شیمیایی مضر به بدن برابری می‌کند.

۲. خطر ویپ کمتر از سیگار سنتی و معمولی است

ویپ‌ها علاوه‌بر مواد سمی و سرطان‌زا، حاوی استون هستند که نقش حلال دارد. استنشاق استون موجب تحریک و سوزش چشم و پوست می‌شود. مصرف طولانی‌مدت ویپ به‌واسطه مواد شیمیایی مضر داخل آن با ابتلا به سرطان همراه خواهدبود.

۳. بخار آب ویپ‌ خطر ندارد

باید بدانید که ویپ بخار آب تولید نمی‌کند، بلکه چیزی شبیه مه آئروسل از خود بیرون می‌دهد. این دود و مه حاوی ریزذراتی است که ورودشان به ریه خطرناک و مضر خواهدبود.

۴. دود سیگار الکترونیکی برای سایرین خطرناک نیست

می‌دانید که استنشاق دود سیگار برای افراد غیرسیگاری بسیار خطرناک‌تر از افراد سیگاری‌ است. دود سیگاری که روی وسایل و لباس‌ها باقی‌می‌ماند، علاوه‌بر ایجاد بوی بد و آزاردهنده، باعث ابتلا به بیماری‌های تنفسی خطرناک می‌گردد. درست است که ویپ بوی بدی ندارد، اما ترکیبات و مواد شیمیایی که از آن خارج می‌شوند، در محیط‌های سربسته آلودگی به وجود می‌آورد. ریزذرات موجود در بخار خارج‌شده از ویپ، جذب پوست شده یا همراه تنفس عمیق وارد ریه‌ها می‌گردند.

۵. ویپ ها اعتیادآور نیستند

یک واقعیت ترسناک درباره ویپ‌ها وجود دارد که شاید از آن اطلاع نداشته‌باشید. سیگار الکترونیکی بیست برابر بیشتر از سیگار عادی نیکوتین دارد و این مورد به خوبی از طریق قابل اثبات است. مصرف ویپ باعث می‌شود مغز به ‌دنبال دریافت نیکوتین بیشتری باشد. به ‌همین دلیل میل به مصرف ویپ بیشتر می‌شود و در نتیجه ترک آن سخت‌تر خواهدبود.

تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها

 1. خشکی دهان زمانی که عملکرد غدد بزاقی فرد مختل می‌شود، فرد با خشکی دهان مواجه خواهد شد. در چنین شرایطی، بزاق کافی برای خنثی کردن اسید تولید شده توسط باکتری‌ها تامین نمی‌شود. علاوه بر این نیز، خشکی دهان خود می‌تواند پیش زمینه‌ای برای بروز مشکلات زیادی باشد. به عنوان مثال، پوسیدگی دندان، زخم‌ها و سرطان دهان، بوی بد دهان و بیماری‌های لثه از جمله مشکلاتی هستند که در پی خشکی دهان ایجاد می‌شوند.
 2. بیماری‌های لثه مواد موجود در ویپ و محیط گرم ناشی از ویپینگ، می‌توانند تکثیر باکتری‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهند. با تکثیر بیشتر باکتری‌ها، احتمال بروز بیماری‌های لثه نیز بیشتر خواهد شد.
 1. افزایش جرم دندانی سیگار الکترونیکی با تاثیر بر افزایش میزان تجمع باکتری‌ها، سبب افزایش تشکیل جرم و پلاک نیز خواهند شد.
دکترنامه در این نوشته، این موارد را بررسی می کند پنهان کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا