سلامت و دانش

ترس از پهپاد به دریا رسید! / قفسی برای محافطت از زیردریایی هسته‌ای روسیه

تینا مزدکی: زیردریایی اتمی کلاس دلتا ۴ (Delta-IV) که به نام «تولا» هم شناخته شده می‌شود، زیردریایی است که با ساختار مرموز خود در فیلم دیده شده است. این اولین مدرک از نصب چنین سازه‌ای بر اقیانوس‌پیماهای روسیه به ویژه زیردریایی‌ها است. همچنین حدس زده می‌شود که به زبان ساده، این سازه نوعی آفتاب‌گیر باشد. این زیردریایی در روسیه به عنوان Project ۶۶۷BDRM یا کلاس دلفین شناخته می‌شود و به ناوگان شمالی نیروی دریایی روسیه اختصاص دارد و بندر اصلی آن در گادژیوو واقع در منطقه مورمانسک در شمال کشور روسیه است.

«قفس‌های مقابله‌ای» این‌بار در دریا!

زیردریایی های کلاس دلتا IV دارای ظرفیتی حدود ۱۵۵۰۰ تن هستند و می‌توانند به ۱۶ موشک بالستیک زیردریایی R-۲۹RMU Sineva مجهز شوند. از طرفی قفس‌های مقابله‌ای که به زره قفس یا زره ایستاده هم مشهورند، تا کنون سلاح دفاعی خودروهای نظامی سنگین برای کاهش آسیب‌های ناشی از تسلیحات ضدتانک و مقابله با پهپادها بودند.

ترس از پهپاد به دریا رسید! / قفسی برای محافطت از زیردریایی هسته‌ای روسیه

اکنون این سازه بر روی زیردریایی‌ها نیز دیده شدند. دلیل تطبیق چنین سازه‌هایی در اقیانوس‌پیما هنوز روشن نشده است، اما می‌تواند نشان دهنده خطر رو به رشد پهپادها برای بسیاری از ماشین‌های جنگی سنتی مانند زیردریایی‌ها باشد.

جالب‌تر این است که تولا هزاران مایل از اوکراین فاصله دارد. در این فیلم که گفته می‌شود حدود یک ماه پیش فیلم‌برداری شده است، تولا در کنار Vepr (یک زیردریایی حمله هسته‌ای پروژه ۹۷۱U که توسط ناتو به نام Akula II شناخته می‌شود) ایستاده است. به هر دلیلی، به نظر می‌رسد Vepr فاقد ساختار مشابهی است. در حالی که اوکراین برخی از حملات کامیکازه پهپادهای دوربرد را به خاک روسیه انجام داده است، این فاصله حتی برای توانایی رو به رشد پهپاد اوکراین نیز یک چالش خواهد بود.

برج مهار یک زیردریایی، به ویژه زیردریایی که مجهز به یک نوع موشک بالستیک هسته‌ای بسیار ارزشمند و استراتژیک است، یک هدف جذاب برای حمله پهپادها است. زیردریایی‌ها معمولاً هنگام ورود و خروج از بنادر یا هنگام عبور از آبراهه‌های شلوغ در زمان صلح روی سطح حرکت می‌کنند. با این حال، آنها در هنگام حضور در سطح قدرت مانور محدودی دارند و فاقد دفاع نزدیک موجود در کشتی‌های جنگی سطحی برای محافظت در برابر تهدیداتی مانند پهپادها هستند. چنین ساختاری، در حالت تئوری، از ورود یک پهپاد کامیکازه با دید اول شخص (FPV) به زیردریایی از طریق دریچه برج محاصره‌اش و ایجاد ویرانی در زیر آن جلوگیری می‌کند.

اگر چنین پهپادی بتواند به داخل یک زیردریایی نفوذ کند و منفجر شود، احتمالاً آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای را در داخل زیردریایی ایجاد می‌کند، که بدون شک یک حکم نابودی برای چنین دارایی دریایی گران‌قیمتی است.

این نوع زره به یک قابلیت در تانک‌ها و خودروهای زرهی روسی و اوکراینی تبدیل شده است، عمدتاً به عنوان دفاع در برابر FPV و سایر انواع پهپادهای تجاری تسلیحاتی شناخته می‌شود، در واقع طیف گسترده‌ای از انواع صفحه زره روی انواع مختلف وسیله نقلیه جنگی مشاهده شده است، که اکنون زیردریایی‌ها نیز جزئی از آن‌ها شده‌اند. در حالی که کاربرد واقعی چنین ساختاری در یک زیردریایی هنوز ارزیابی نشده است (به ویژه اگر در هنگام غواصی ثابت بماند)، این نشان دهنده تهدیداتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: interestingengineering

۵۸۳۲۳

دکمه بازگشت به بالا