عمومیکسب و کار ویژه

تست های روانشناسی ای سنج: ابزاری برای شناخت بهتر خود و دیگران

چرا باید تست دیسک DISC رو انجام بدم ؟

 1.  آزمون DISC بینشی در مورد تمایلات طبیعی، نقاط قوت و ضعف شما ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا خود را بهتر درک کنید.
 2. شما با درک سبک رفتاری خود و دیگران می توانید ارتباط مؤثرتری برقرار کنید و از سوء تفاهم جلوگیری کنید.
 3. نتیجه تست دیسک می تواند به شما کمک کند تا محیط کاری مورد علاقه خود را شناسایی کنید و در مورد مسیر شغلی خود تصمیمات آگاهانه بگیرید.
 4. نتیجه تست disc می تواند به شما کمک کند تا رفتار خود را تحت استرس درک کنید و استراتژی هایی برای مدیریت استرس به طور موثرتری به کار ببرید.
 5. تست دیسک یا DISC می‌تواند به رهبران یک تیم کمک کند تا سبک رفتاری خود و سبک‌های رفتاری اعضای تیم خود را درک کند و منجر به رهبری مؤثرتری در تیم شود.

تست دیسک (DISC) چیست؟

ارزیابی  شخصیت DISC که معمولاً به آن “تست دیسک” گفته می شود، ابزاری است که در روانشناسی برای اندازه گیری رفتار و تمایلات افراد استفاده می شود. این تست بر اساس کار روانشناس ویلیام مولتون مارستون است و برای ارائه بینش در چهار بعد رفتار طراحی شده است:

= نتیجه گرایی

= تاثیرگذاری

= ثبات گرایی

= وظیفه گرایی

هر بعد نمایانگر جنبه متفاوتی از رفتار و سبک ارتباطی است و افراد بر اساس تمایلات خود در هر حوزه مورد ارزیابی قرار می گیرند. نتایج آزمون می تواند به افراد در درک بهتر تمایلات طبیعی و سبک ارتباطی خود و همچنین گرایش ها و سبک های ارتباطی دیگران کمک کند.

تست دیسک ای سنج بر اساس مدل 53 تیپی می باشد که مجهز به سیستم نمره گذاری چند محوری، انطباق الگوی 615 هزارتایی صفات با بانک مشاغل O*NET و تفسیر کاملا اختصاصی می باشد.

در واقع نام اصلی و یا به عبارتی درست تر آزمون دیسک، “مدل رفتار شناسی دیسک” است. باید بدانید که دیسک به طور کلی به بررسی ویژگی های شخصیتی شما نمی پردازد بلکه هدفی که در آن دنبال می شود، شناخت و شناسایی رفتار غالب در شخصیت شماست. البته به وسیله این آزمون با شناخت رفتار غالب خودتان در موقعیت های متفاوت می توانید به نوعی از شخصیت خود نیز آگاهی پیدا کنید.

تست دیسک ابزاری است که سالانه بیش از یک میلیون نفر به منظور بهبود و گسترش  کار گروهی، توسعه و رشد ارتباطات و افزایش بهره وری در محیط های کاری از آن استفاده می نمایند.

تست MBTI ای سنج یکی از آزمون های بسیار معروف و کاربردی برای پی بردن به 16 تیپ شخصیتی می باشد. این تست در سایت ای سنج با تفسیر کامل ارائه شده است. هم اکنون می توانید تست MBTI را به صورت «کاملا رایگان✅» انجام دهید.

کاربردهای تست دیسک

سوال مهم دیگر این است که تست دیسک به طور کلی چه کاربردهایی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که آزمون دیسک با توجه به ویژگی هایی که دارد می تواند به شناخت سریع رفتارهایمان برای تغییر کمک زیادی کند. مهمترین کاربردهای این تست عبارتند از:

 • افزایش خودآگاهی
 •  بهبود تیم سازی
 •  حل تعارض و مشکلات بین فردی
 •  افزایش مدیریت موثر
 •  پیدا کردن جایگاه شغلی
 •  انتخاب رشته و مسیر حرفه ای
 • توسعه مهارت های فروش

تست شخصیت شناسی دیسک ای سنج

تست دیسک DISC ای سنج آخرین نسخه توسعه یافته این تست می باشد. این آزمون در سایت ای سنج با تفسیر کامل و نمره گذاری چندمحوری ارائه می شود. در ادامه سعی می کنیم با جزئیات بیشتری در مورد نحوه استاندارد سازی این تست و خروجی کامل آن توضیح دهیم.

قبل از اینکه در مورد تست دیسک ای سنج صحبت کنیم بهتر است به چند سوال مهم پاسخ دهیم. یکی از سوالات این است که آیا تست دیسک آزمون شخصیت شناسی است؟ در جواب این سوال مهم باید بگوییم این تست مانند آزمون شخصیت 16 عاملی کتل ای سنج نمی تواند تست اختصاصی برای سنجش شخصیت باشد.

تست دیسک رایگان

تست دیسک در سایت ای سنج با نسخه های رایگان این تست کاملا متفاوت است. نسخه های رایگان تست دیسک تنها یک نمره گذاری ماشینی است که بدون داشتن هیچ تخصصی نیز می توانید آن را انجام دهید. اما تست دیسک پیشرفته روش هایی را به کار می برد که توسط کاربر و حتی متخصص به صورت دستی قابل انجام نیست. همچنین تفسیر نسخه غیررایگان این تست کاملا حرفه ای و منحصر به فرد و متناسب با نیازهای کاربر می باشد.

تست هوش ریون در حقیقت، استدلال انتزاعی و هوش سیال را اندازه‌گیری می‌کند. هوش سیال به ما امکان می‌دهد تا بهتر بتوانیم از پس مشکلات روزمره‌ خود بربیاییم. شاید در آینده و با گسترش نتایج تحقیقات گوناگون، تست‌های روان‌شناختی نیز تغییر کنند.

تست دیسک با گزارش کامل

در سایت ای سنج تست دیسک با گزارش کامل ارائه شده است. ما در این آزمون سعی کرده ایم با استفاده از سبک نوین نمره گذاری و سیستم محاسباتی قوی گزارش کاملی از این تست را ارائه کنیم. کلیه تفسیرها طی یک روال کاملا علمی و با نظارت متخصصین بین المللی تنظیم شده است.

نسخه 2020 تست دیسک (3-3-1) چه ویژگی هایی دارد؟  و تفاوت آن با نسخه قبلی چیست ؟

یکی از سوالات مهم دیگر تفاوت تست دیسک پیشرفته ای سنج با نسخه کلاسیک آن است. نسخه جدید تست دیسک نسبت به نسخه قدیم و کلاسیک آن تفاوت هایی زیادی دارد. در سایت ای سنج با همکاری برخی از سایت های بین المللی سعی شده است تا نسخه کامل این آزمون برای شما فراهم شود.  در تصویر زیر به مهمترین تفاوت های نسخه قدیم و جدید می پردازیم:

بررسی خروجی تست دیسک ای سنج

همانطور که گفتیم نسخه دیسک در سایت ای سنج بروزرسانی 2020 این آزمون می باشد. در زیر سعی می کنیم مهمترین ویژگی های خروجی و تفسیر این آزمون در این سایت را برایتان گزارش دهیم:

  بررسی ویژگی های محیطی، ذاتی و طبیعی 

در تفسیر تست دیسک شما نمرات بر اساس سه روش نمره گذاری یعنی شاخص های محیطی، ذاتی و طبیعی گزارش خواهد شد.

1- پروفایل محیطیرفتارتان را در محیط های اجتماعی مانند محل کار، دانشگاه یا مدرسه نشان می دهد.

2- پروفایل ذاتی: خود واقعی شماست که تحت فشار و استرس نمایان می شود. .

3- پروفایل طبیعینمایانگر ادراک شما از خود می باشد و نحوه ارتباط و رفتارتان را در اکثر شرایط نشان می دهد.

 سیستم تطابق ویژگی شما با 53 تیپ 

در نسخه جدید تست دیسک ای سنج، به جای 15 الگوی قدیمی با ترکیب شاخص های نسخه (everything) و نسخه 16 تایی، 8 تایی و 12 تایی، مدل تیپ ها به 53 حالت اصلی گسترش یافته است. در مدل 53 تایی ویژگی های شما بر اساس مهمترین پروفایل ها تطبیق داده می شود.

 بررسی ویژگی های فردی

در تست ای سنج بر اساس مدل 53 حالتی سعی کرده ایم تا علاوه بر ویژگی های کلی مهمترین نقاط قوت و ضعفتان را بررسی نماییم. همچنین در این تست به استرس ها بیشتر پرداخته و آن را در سه وضعیت تحلیل کرده ایم. سپس روابط عاشقانه نیز در دو قسمت یعنی نقاط قوت و نقاط ضعف در روابط آورده شده است.

 •  ویژگی های کلی
 • نقاط قوت
 • نقاط ضعف
 • استرس ها
 • روابط عاشقانه
 • انگیزه ها

 بررسی شخصیت های مشابه شما

در این آزمون با توجه به الگو  تیپ شخصیتی که دارید و با بررسی و مطالعه در این زمینه مهمترین شخصیت های مشهور که تیپ شخصیتی شان به شما نزدیک است را آورده ایم. البته معمولا این قسمت جنبه سرگرمی دارد اما دانستن آن می تواند به ما کمک کند تا ببینیم  افرادی که به ما شبیه هستند چگونه گام در مسیر موفقیت گذاشته اند.

 سیستم بررسی تغییرات الگوی شخصیت در نمودارها

در این بخش ما سعی کرده ام تا علاوه بر محاسبه تغییرات روند سه نمودار اصلی برای متخصصین، تحلیلی نیز در مورد علت این مسئله داشته باشیم. در واقع در پروفایل دیسک هرگونه تغییر از نمودار ذاتی به طبیعی می تواند معنا و مفهوم خاصی برای مفسران این پروفایل داشته باشد.

 بررسی مهمترین مشاغل تیپ شما

در تست دیسک شما مشاغل متفاوتی می تواند بیشترین همخوانی را با سبک رفتاریتان داشته باشد. ما در این بخش مهمترین آن ها را برای تسریع تصمیم گیری در مورد شغل و حرفه مناسبتان آورده ایم.

 بررسی پتانسیل های اصلی و فرعی شخصیت

در سیستم رفتارشناسی دیسک لایه های شخصیتی وجود دارد که آن ها هدایت کننده رفتار شما هستند. این پتانسیل ها می توانند به صورت خاموش یا روشن در ذهن شما نقش ایفا کنند. برخی از آن ها در لایه های زیرین و برخی در لایه های بالایی قرار دارند. مواردی که در سطح قرا دارند بیشترین تاثیر را در رفتار شما خواهند داشت. اما مواردی که در عمق هستند ممکن است به صورت غیرمستقیم خود را نشان دهند. با تمرین و آوردن پتانسیل های عمیق تر به لایه های بالایی می توان رفتار خود را بیشتر تحت کنترل قرار داد.

 بررسی ویژگی های رفتاری از بین 112 صفت 

ما در نسخه جدید تست دیسک مهمترین ویژگی های رفتاری شما را بررسی کرده ایم. البته این صفات در نسخه های کلاسیک تست دیسک وجود دارد. اما در نسخه ویرایش جدید تغییرات زیادی در این بخش داده ایم. در مرحله اول طیف صفات و معنی و مفهوم آنها با هماهنگی یک متخصص روانشناسی بین المللی با دقت زیاد به فارسی برگردانده شده است. بنابراین در همان ابتدای کار در این صفات تغییراتی را دیدیم که در نمونه های ایرانی به اشتباه بازگردانی شده بودند. پس از اعمال این تغییرات، طی یک مطالعه اسنادی در ادبیات زبان انگلیسی از سوی پژوهشگران ای سنج، هریک از این شاخص ها اصلاح و تطبیق داده شد.

 بررسی 9 شاخص مهم شغلی و سازمانی

در این بخش سعی کرده ایم 9 شاخص اصلی و مورد نیاز سازمان ها را در تفسیر و تحلیل تیپ شناسی هر فرد قرار دهیم. این نه مورد عبارت بودند از:

 1. نحوه ملاقات و قرارهای کاری
 2. نحوه ارسال پیام کاری به شما
 3. نحوه بازخورد
 4. تفویض اختیار
 5. نحوه ایجاد انگیزه
 6. نحوه مدیریت شما
 7. دورکاری با شما
 8. شما در جایگاه مدیریت
 9. استرس های شغلی

 ّ بررسی صفات تابع

در نمره گذاری چندمحوری تست دیسک ای سنج ما بر اساس سیستم محاسباتی فاصله بین ویژگی های اصلی، صفات بارز شخصیت شما را تحلیل و تفسیر خواهیم کرد.

 ارائه کد عملکردی برای افزایش بهره وری

این بخش  کاملا جدید بوده و در نسخه های کلاسیک و حتی جدیدتر دیسک دیده نمی شود. کد عملکردی واژه یا کلمه ای است که با توجه به تیپ شخصیتی که دارید به عملکرد حرفه ای و بهره وری شما گره خورده است. توجه به این کد می تواند در یک تیم کاری، راندمان سیستم را به نحو مطلوبی افزایش دهد.

 سیستم تطبیق با شاخص های بانک جهانی مشاغل (O*NET)

در این بخش سعی کرده ایم که با استفاده از تحلیل های آماری پیشرفته از بین 615000 الگوی رفتاری در تست دیسک (DISC) میزان انطباق با شاخص های اصلی بانک جهانی مشاغل را تجزیه و تحلیل کنیم. این شاخص ها بعد از بازنگری و هماهنگی با همکاران بین المللی ای سنج بازنگری و در 8 جنبه متناسب با تیپ شناسی تنظیم گردید. این موارد عبارت بودند از:

هر یک از این شاخص ها دارای مجموعه ای از ویژگی هاست که تطابق شما با آن ویژگی ها در تفسیر بررسی شده است. به طور کلی می توان گفت در این بخش 71 زمینه یا استاندارد حرفه ای در نتایج شما تحلیل شده است.

 سیستم تطبیق با سایر آزمون های مشهور

در این بخش با توجه به تیپ شخصیتی که کسب کرده اید سعی کرده ایم تا میزان انطباق شما با سایر طبقه بندی های مشهور شخصیت را بررسی کنیم. مهمترین این طبقه بندی ها عبارت بودند از:

 بررسی اختلالات روانی محتمل 

یکی دیگر از بخش های این تفسیر که به کمک روانشناسان بالینی ای سنج طراحی و تنظیم شده است بخش تطابق تیپ رفتاری شما با اختلالات روانی است. در این بخش الگوی رفتاری به دست آمده شما با بانک اختلالات روانی ای سنج تطبیق داده می شود. سپس متناسب با آن همخوانی با نزدیک ترین اختلالات به شما گزارش خواهد شد.

تکمیل تست دیسک چقدر زمان می برد؟

به طور متوسط ​، تکمیل آزمون ارزیابی آنلاین DISC حدود 10-15 دقیقه طول می کشد. پس از انجام تست، تفسیر و بررسی خروجی دیسک نیاز به زمان بسیار زیادی دارد. اما در تفسیر آنلاین ای سنج با سیستم نمره گذاری چندمحوری سعی شده است تا در کمترین زمان به طور کامل خروجی مورد نیاز تحلیل و تفسیر گردد.

عوامل تاثیرگذار بر نحوه آزموندهی تست دیسک

قبل از انجام این تست بهتر است به نکات زیر توجه کرد. در واقع مواردی وجود دارد که بر نحوه آزموندهی این آزمون اثر می گذارد. در ادامه به سه مورد اصلی خواهیم پرداخت:

استرس وقتی که در شرایط استرس یا محیطی که در آن راحت نیستید، آزمون دهید، پروفایل دیسک شما تحت تاثیر عدم قطعیت یا تردیدهای شما قرار می گیرد. این مساله می تواند باعث به وجود آمدن الگوهای منحصربه فرد در نمودارها شود. وقتی که در شرایط آرامش مجددا تست را انجام می دهید پروفایل شما به حالت طبیعی برمی گردد. ما سعی کرده ایم با توجه به نحوه پاسخگویی و زمانی که برای انجام این تست می گذارید چنین مواردی را تشخیص دهیم. در صورت بروز این حالت در نتیجه و خروجی تست شما منعکس خواهد شد.

زمان تغییر سبک شخصیتی در طول زمان به هیچ عنوان غیرمعمول نیست. چرا که شما یاد می گیرید، رشد می کنید و به مرور خودآگاهی تان افزایش می یابد. چنانچه به صورت دوره ای تست شخصیت دیسک را انجام دهید، ممکن است در طول زمان و در محیط های مختلف متوجه تفاوت در سبک های خود بشوید.

محیط زمانی که به رفتارهای تان می اندیشید، احتمالا متوجه می شوید که در موقعیت های مختلف از محل کار گرفته تا خانه، واکنش های متفاوتی نشان می دهید. حتی در جمع تعدادی از دوستان ممکن است رفتارهایتان فرق کند. بهتر است هنگام انجام تست دیسک به جای پاسخ به شیوه کلی، محیط و شرایط خاصی را مدنظر قرار دهید. این بهترین راه برای مشاهده تفاوت در سبک شما در وضعیت های مختلف است.

ضمن تشکر از همراهی شما با ای سنج، تیم روانشناسی ما از شما می خواهد که تفسیر خود را حتما با دقت مطالعه کنید.

تست دیسک یک آزمون رفتارشناسی است که می تواند بر اساس مجموعه ای از صفات و تحلیل آن، پیش بینی دقیقی از سبک های رفتاری شما ارائه دهد. این آزمون از چهار سبک اصلی یعنی نتیجه گرایی، تاثیرگذاری، ثبات گرایی و وظیفه گرایی تشکیل شده است. نام این آزمون از حرف اول این چهار ویژگی یعنی DISC گرفته شده است.

تست دیسک 2020 نسخه پیشرفته و به روز شده این آزمون است. تیم ای سنج با همکاری شرکت های بین المللی در حوزه آزمون سازی، تست دیسک پیشرفته را به صورت آنلاین ایجاد کرده است. این نسخه ترکیبی از تست دیسک کلاسیک، تست دیسک اوری سینگ و تست های دیسک 8، 16، 24 و 41 محوری است. در نهایت تست دیسک ای سنج 53 تیپ را مورد هدف قرار داده است.

تست دیسک برای مضوعات مختلفی به ویژه برقراری ارتباط و تعامل سازنده، تیم سازی، فروش، هدایت شغلی-تحصلی، حل تعارض، افزایش خودآگاهی مورد استفاده زیادی دارد. این تست در نهایت می تواند مسیر ما را برای رسیدن به موفقیت هموار سازد.

تست دیسک ای سنج همانطور که گفتیم به صورت پیشرفته تنظیم شده است و از سیستم نمره گذاری هوشمند چندمحوری استفاده می کند. در این سیستم نمره گذاری صرفا بر اساس تیپ نتیجه گیری نمی شود بلکه حالت های مختلف، تغییرات روندها و صفات به دقت مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این آزمون علاوه بر این مهمترین شاخص های سازمانی و فردی برای ارائه بهترین خروجی مورد تفسیر قرار می گیرد.

تست دیسک ای سنج به طور کلی 53 تیپ را مورد هدف قرار داده است. این تیپ ها ابتدا با پروفایل های مرسوم به دقت تحلیل می شود و سپس با سیستم نمره گذاری چندمحوری مجموعه ای از حالات را بوجود می آورد که در نهایت به صورت ترکیبی می توان گفت تعداد نامحدودی از پروفایل فردی ایجاد خواهد شد.

در فرایند تولید تست دیسک ای سنج برای ایجاد بسترها و زیرساخت های آزمون، فرایند طولانی طی شده است. علاوه بر محتواسازی سعی شده است که این آزمون روندی هوشمند و دقیق را برای تحلیل و تفسیر نتایج پیش بگیرد. بنابراین برای ساخت تست دیسک در ای سنج از همکاران بین المللی استفاده کردیم. در مرحله اول به کمک آن ها ابتدا این تست به صورت مطالعه موردی مورد بازبینی قرار گرفت. سپس به روش مشاهده مستقیم کیس ها و مصاحبه با آن ها، تحلیل های اولیه در مورد این آزمون انجام شد. در نهایت با روش مطالعه اسنادی و تحلیل داده از چند مطالعه کمی و کیفی نهایتا ساختار این آزمون بومی سازی شد.

تست دیسک آزمونی قوی و بین المللی است که مورد توجه سازمان های زیادی قرار گرفته است. این تست با تعداد کمی از سوالات می تواند اطلاعات دقیقی از صفات رفتاری شما ارائه دهد. با استفاده از این آزمون به معنای واقعی می توانید خود و دیگران را بهتر بشناسید. تست دیسکی که ما برای شما فراهم کرده ایم نسخه بسیار کاملی است که به صورت هوشمند می تواند مهمترین ویژگی ها و صفات شما را مورد ارزیابی قرار دهد.

تست های دیسک رایگان تنها اطلاعات مختصری در مورد کد چهار حرفی تست دیسک ارائه می کند. گزارش این نتایج با نحوه نمره گذاری کلاسیک عملا نمی تواند ویژگی های شما را نشان دهد. در حالی که تست دیسک پیشرفته که بر اساس آخرین نسخه این آزمون می باشد علاوه بر نمره گذاری مدرن راهنمای خوبی برای رفتارشناسی و شخصیت شناسی است. در نسخه دیسک ای سنج شما می توانید کامل ترین و مهمترین ویژگی ها را در خود بررسی کنید. در این تست جدید حتی پتانسیل ها و لایه های عمیق تر شخصیت شما بررسی می شوند. در واقع تست دیسک ای سنج حاصل یکسال تلاش متخصصین ای سنج با گروهی از روانسنجان اروپایی است.

? در تاریخ  1401/03/28 نرم ها و هنجارها بازنگهمان طور که می دانید، تست روان شناسی یک نوع آزمون است که به ما کمک می کند تا به شناخت بهتری از خودمان برسیم و بدانیم که علل رفتارهای ما کدامند.

شاید به وفور با عبارت هایی مانند «تیپ شخصیتی» یا «تست یادگیری» روبرو شده باشید. این تست ها در تمامی مراحل زندگی به کمک فرد می آیند تا او با شناخت بهتری از خود و روحیاتش، بهترین اقدامات را انجام دهد.

تعداد این تست‌ها زیاد است و ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با بهترین و کاربردی ترین آنها آشنا کنیم. بنابراین برای آشنایی با تست های روانشناسی، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با همراه باشید.

بهترین و کاربردی ترین تست های روانشناسی و شخصیت شناسی

در علم روان شناسی تست‌ ها و آزمون های مختلفی وجود دارند، تا به افراد در بهینه سازی شرایط روحی و رفتارهای فردی و اجتماعی کمک کنند. در ادامه مطلب برخی از این تست‌ ها را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

تست MBTI (تست شخصیت شناسی مایزر بریگز)

این تست شخصیت شناسی بر اساس نظریه یونگ، به وسیله کاترین بریگز و ایزابل مایرز طراحی شد. بریگز و مایرز برای سنجش و اندازه گیری تیپ های شخصیتی این تست را با نام MYERS BRIGGS TEST طراحی کردند.

این تست یکی از معتبرترین و کاربردی‌ترین تست‌های شخصیتی است.

این تست قابلیت سنجش هوش عاطفی و احساسی را دارد. این تست نوعی از هوش را در افراد مورد سنجش قرار می دهد که برای موفقیت شغلی و زندگی آنها بسیار مهم است.

تست هوش چندگانه گاردنر

تست انواع مختلفی از هوش را در افراد مورد سنجش قرار می دهد. این تست توانایی های ذهنی افراد را در هشت رده تقسیم بندی کرده و در گزارش مشخص می شود که هر فرد در هر کدام از هوش‌ ها چقدر توانایی دارد. این تست اولین بار به وسیله هوارد گاردنر مطرح شد.

تست نئو با گزارش کامل

با نام های Big Five یا پنج عامل بزرگ شخصیت شناخته می شود. این تست یکی از معتبرترین تست های در دنیاست.

تحلیل این تست اطلاعات زیادی را از شخصیت افراد در اختیار روان شناس قرار می دهد. این تست توانایی سنجش مواردی چون افسردگی، شایستگی و نظم و ترتیب را در افراد دارد. به این تست تست افسردگی نیز می گویند.

تست نئو از جمله تست‌هایی است که برای تشخیص شخصیت، قبل از ازدواج یا استخدام استفاده می شود.

تست دیسک با گزارش کامل

تست دیسک (DISC)، یک پرسشنامه روانشناسی در حوزه رفتارشناسی است. تست دیسک را به نام پرسشنامه رفتاری دیسک نیز می شناسند. این تست یکی از ابزارهای جدید در روان شناسی است که در عین سادگی بسیار معتبر است.

تست دیسک جنبه های مختلف زندگی مانند توسعه فردی، خانوادگی، شغلی و سازمانی را ارزیابی می کند.

تست آرکتایپ برند

همانطور که می‌دانید، برندها به صورت ناخودآگاه پیامی را به مخاطب خود انتقال می دهند. این ناخودآگاه در علم روانشناسی آرکتایپ نام دارد. آرکتایپ باعث می شود که شما چیزی را بخرید و بابت آن هزینه کنید.

آرکتایپ برند بر روی پیامی که کسب و کار شما به مخاطب منتقل می کند تمرکز دارد.

در کسب و کارهای نوپا این تمرکز بر روی برنامه‌ریزی برای پیام منتقل شده از سوی برند است. برای کسب و کارهایی که در حال کار هستند، این شامل ارزیابی پیام انتقال یافته است. بنابراین تست آرکتایپ برند برای توسعه روابط برند با مخاطبان بسیار ضروری است.

تست تفکر استراتژیک

تفکر استراتژیک، یعنی استفاده از چهارچوب های ذهنی مختلف برای بررسی و تحلیل درست و تصمیم گیری های موفق در موقعیت های استراتژیک. بدین ترتیب مدیران ارشد می توانند تا بهتر از فرایندها و بحران‌ها عمل کنند.

در واقع تفکر استراتژیک یک نوع مهارت است که باعث تصمیم گیری های موثر می شود. این تست روانشناسی برای سنجش ظرفیت تفکر استراتژیک مدیران بوده و با توجه به مزیت رقابتی امروز بسیار تست مهمی است.

مدیران با سنجش تفکر استراتژیک خود می توانند در جهت تقویت آن بیشتر تلاش کنند.

تست قهرمان درون (آرکتایپ یونگ)

همان طور که می دانید، حوزه ناخودآگاه در ذهن و روان انسان بسیار پیچیده است. این تست کمک خواهد کرد تا فرد بفهمد که در کدام مرحله از سفر قهرمانی زندگی خویش قرار دارد.

این تست اطلاعات خوبی به شما داده و مشخص می کند که فرد تا چه اندازه ای از احساسات و هیجانات خود مطلع است.

تست کمال گرایی

این آزمون به کمال طلبی، یا کمال پرستی مربوط است. در این آزمون فرد کارها را باید به روشی بسیار وسواسی و دقیق انجام دهد.

از دیدگاه روانشناسی کمال گرایی با اختلال وسواس و اجبار مرتبط است. به صورتی که فرد مجبور می شود تا کارها را با وسواس بیشتری انجام دهد و اگر نتیجه ای غیر از این حاصل شود، فرد آن نتیجه را نخواهد پذیرفت. در این تست افراد از نظر شدت و درجات مختلف کمال گرایی مورد سنجش قرار می گیرد.

تست شخصیت شناسی نوجوانان MBTI

این تست برای تشخیص تیپ شخصیتی افراد بین 12 تا 17 سال است. این تست شخصیت شناسی برای شناخت شخصیت و کشف استعدادهای شغلی افراد کاربردهای بسیاری دارد.

تست سبک یادگیری

این تست کمک می کند تا افراد مدل یادگیری خود را دریابند. سبک یادگیری، مدل‌های متفاوتی داشته و بهتر است که افراد به این سبک‌ها پی ببرند تا بتوانند با سرعت بیشتری مطالب را بیاموزند.

بنابراین این تست به افراد کمک می کند که با دانستن سبک یادگیری خود اشتیاق بیشتری برای آموزش داشته باشند.

تست رغبت سنج شغلی هالند

تست کهن الگوی اسطوره ای مردان

اگر مردان در مورد ضمیر ناخودآگاه خود به آگاهی برسند، می توانند علت رفتارهای خود را پیدا کنند.

تست کهن الگوی اسطوره ای زنان

این تست نیز همانند تست کهن الگوی اسطوره ای مردان است، با این تفاوت که انرژی های روان زنانه را مورد سنجش قرار می دهد.

تست مدل ذهنی (ادوین لاکه)

این تست مدل ذهنی، توضیح دهنده روند تفکر و درک افراد از رویدادها و اتفاق های اطراف است. افراد با این آزمون متوجه خواهند شد که چگونه مشکلات را تخیل کرده و کارها را می توان انجام داد.

تست مزاج شناسی (تست آیزنک یا طبایع)

تست مزاج شناسی، بر اساس چهار طبع بقراطی طراحی شده و شامل طبع بلغمی، صفراوی، دموی و سوداوی است. بر اساس تئوری های مطرح در علم روانشناسی هر کدام از این طبع‌ها باعث می شود که فرد شخصیت و رفتاری خاص داشته باشد.

بنابراین تست مزاج شناسی به افراد کمک می کند که علل رفتارهای خود را بهتر بشناسند.

تست سبک مذاکره (حل تعارض)

آزمون سبک مذاکره با آزمون حل تعارض به بررسی و شناخت دیدگاه های افراد در مذاکره و رویارویی با تعارض می پردازد. در این آزمون امتیاز هر بخش، برای هر فرد با افراد دیگر قابل مقایسه نبوده و مذاکره کننده حرفه ای را مشخص می کند.

تست تعویق تصمیمات

همانطور که می‌دانید، مهارت تصمیم گیری یکی از مهم‌ترین مواردی است که در موفقیت افراد تاثیرگذار است. تصمیم گیری ابعاد مختلفی دارد و سرعت و کارایی و درست بودن آن بسیار مهم است.

این تست برای سنجش افراد در مورد تعلل و وسواس در تصمیم گیری است. یعنی اینکه این افراد دارای تعلل هستند یا خیر؟

تست چپ مغزی و راست مغزی

در اواخر دهه 60 میلادی، دانشمندی به نام رادجر دبلیو اسپری فرضیه‌ای به نام تفکر چپ مغزی و راست مغزی را مطرح کرد. در این فرضیه انسان‌ها به دو صورت کاملا متفاوت از نظر فکر کردن تقسیم می شوند.

افرادی که از نیمکره چپ یا دیجیتالی بهره می برند، بیشتر تحلیل گرا هستند و به جزئیات بیشتر فکر می کنند. افرادی که از نیمکره راست بهره می برند، بیشتر کلی نگر هستند.

تست نگرش نسبت به پول

این آزمون همانطور که از نامش پیداست، نگرش افراد را نسبت به پول مورد ارزیابی قرار می دهد. این تست برای تخصص های مهمی در حوزه منابع انسانی کاربرد دارد؛ زیرا با استفاده از این تست، می توان برنامه های انگیزشی مناسب تری را در سازمان پیاده کرد.

تست گاستون برژه، یک تست روانشناسی است که به سنجش خلق و خوی افراد می پردازد. این تست فرمولی از مدل خلق مثبت یا منفی افراد است.

سخن آخر

تست روانشناسی یا شخصیت شناسی، به افراد کمک می کند تا شناخت بهتری از خود داشته باشند و علل رفتار، موفقیت‌ها و ناکامی های خود را بهتر بشناسند. بنابراین برای تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف خود بیشتر تلاش خواهند کرد.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با بهترین و کاربردی‌ ترین تست‌ های روانشناسی و شخصیت شناسی آشنا کنیم. در صورتی که می خواهید از این تست‌ ها استفاده کنید و به راهنمایی و مشورت بیشتری نیاز دارید، حتما با کارشناسان ما در موسسه هم اندیشان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا انجام تست های روان شناسی و شخصیت شناسی به صورت آنلاین نیز وجود دارد؟

بله؛ امروزه سایت های زیادی وجود دارند که انجام این تست ها را به صورت آنلاین برای تمامی افراد امکان پذیر کرده اند.

تست های روان شناسی چه تاثیری در شغل افراد دارند؟

همان طور که در مقاله نیز به آن اشاره شد در برخی از تست ها افراد متوجه توانایی ها و استعداد خود در مشاغل مختلف می شوند و می توانند انتخاب های درستی داشته باشند.

ری  شد (آخرین بروزرسانی).

? در تاریخ  1401/02/25 نمره گذاری ها بازنگری شد.

منبع : بنیاد مایرز و بریگز

دکترنامه در این نوشته، این موارد را بررسی می کند پنهان کردن عناوین
1 چرا باید تست دیسک DISC رو انجام بدم ؟
دکمه بازگشت به بالا