عمومیکسب و کار ویژه

تشخیص حرکت در دوربین مداربسته

قابلیت تشخیص حرکت دوربین مداربسته

امروزه با افزایش هزینه‌های خرید ، حساسیت بر روی حافظه ی NVRها و DVRهای دوربین مدار بسته بالارفته است. یکی از راه حل‌های مهم و اساسی رفع مشکل حافظه‌ی دستگاه ضبط کننده استفاده از قابلیت تشخیص حرکت دوربین مداربسته (Motion detection) می‌باشد.

برخورداری از این قابلیت در برخی از دوربین مدار بسته‌ها، موجب گردیده تا از ضبط و ذخیره‌ی تصاویر بیهوده و کم اهمیت جلوگیری می‌شود. فقط در صورت مشاهده‌ی حرکت در کادر تصویر، دوربین‌های مدار بسته اقدام به شروع عملیات تصویربرداری و ضبط و ذخیره کند. در ادامه توضیحات بیشتری درباره‌ی قابلیت Motion Detection، کارکرد و مزایای آن در دوربین مدار بسته، خدمت شما ارائه خواهیم داد.

کارکرد تشخیص حرکت دوربین مداربسته (Motion Detection)

قابلیت Motion Detection در دوربین مداربسته، یکی از اولین قابلیت‌های مبتنی بر پردازش تصاویر است. در این سیستم، پردازنده در هر لحظه یکی فریم را با فریم‌های قبل و بعد آن مقایسه می‌کند و از طریق شناسایی میزان تغییرات در تصاویر متوالی، حرکت را تشخیص می‌دهد. این تغییرات شامل تغییر ناگهانی نور محیط نیز می‌باشد.

مهم‌ترین کاربرد قابلیت Motion Detection در دستگاه‌های ضبط‌کننده NVR یا DVR است. با به کارگیری این فناوری زمان ضبط و حجم تصاویر ویدیویی کاهش می‌یابد و در استفاده از حافظه‌ی هارد صرفه‌جویی می‌شود. چرا که با به کارگیری این قابلیت می‌توانید دوربین‌های مدار بسته را طوری تنظیم کنید که فقط در هنگام رخ‌دادن حرکت‌ها و بروز تغییر در تصاویر، اقدام به ضبط‌کردن کند.

مزایای تشخیص حرکت در دوربین

به دلیل سادگی و کارایی، استفاده از فناوری Motion Detection در دستگاه‌های NVR و DVR بسیار رایج است. استفاده از دوربین مدار بسته به تنهایی برای برقراری امنیت یک مجموعه کافی نیست و نیاز به استخدام افرادی برای اهداف نظارتی می‌باشد؛ شخصی که همواره بر تغییرات تصویر کنترل و نظارت داشته باشد. جهت کسب اطلاعات به صفحه ” ” مراجعه کنید.

به کارگیری تشخیص حرکت دوربین مداربسته از این نظر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های استخدام این افراد می‌شود. از طرف دیگر برای کنترل مستمر تصویر زمان زیادی گرفته می‌شود. در نتیجه استفاده از این فناوری و ضبط خودکار تغییرات ایجاد شده در تصاویر، موجب صرفه‌جویی در زمان کاربر نیز می‌شود. تنها کافیست برای داشتن دسترسی و کنترل وقایع و تغییرات، به دستگاه مراجعه و تصاویر ضبط شده را مشاهده کنید.

معایب فناوری Motion Detection

استفاده از این فناوری، به عنوان دزدگیر مناسب نیست. چرا که این سیستم، نه روی حرکات فیزیکی بلکه تنها به تغیرات موجود در تصاویر حساس است. به همین دلیل در صورت بروز هر گونبررسی فناوری تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته

قابلیت هایی که در سال های اخیر به سیستم های نظارتی ورود کرده اند، خیره کننده اند، از فناوری های تشخیص چهره و آنالیز هویت در دوربین مدار بسته گرفته تا فناوری تشخیص حرکت در این دوربین ها، همگی در ایجاد حیرت برای کاربران نقشی پررنگ داشته اند. در این مقاله می خواهیم به ساز و کار فناوری تشخیص حرکت یا Motion Detection در دوربین های مدار بسته به شکلی تخصصی تر بپردازیم و ببینیم که این فناوری چگونه به بهبود عملکرد دوربین های مدار بسته کمک می کند. همراه ما باشید!

دوربین مدار بسته یکی از اصلی ترین سیستم های نظارتی و برقراری امنیت در دنیای امروز است. فناوری تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته، همانطور که از نامش پیداست، حرکت را تشخیص می دهد؛ اما تشخیص حرکت چه زمانی اتفاق می افتد و چگونه؟

بلندگوها یکی از اجزای مهم در سیستم صوتی هوشمند به شمار می‌روند و برای آنکه بهترین کارایی را از خود به نمایش بگذراند در انواع مختلفی عرضه می‌شوند. از این تنوع موجود می‌توان به چهار دسته زیر اشاره نمود.

تشخیص حرکت سنسور هایی دارد که تنها زمانی که حرکتی را تشخیص دهد، فعال شده و شروع به تصویربرداری می کند. بسته به هدف شما از تشخیص حرکت در سیستم، دوربین بعد از آن که ضبط خود را آغاز کرد، با انتقال تصویر به دستگاه ضبط کننده DVR، شما را به مقصد می رساند.

فناوری Motion Detection یا همان تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته، می تواند از دو طریق در دوربین ها پردازش شود، اول از طریق نرم افزار(پردازش تصویر) و دوم از طریق مادون قرمز (PIR).

تشخیص حرکت از طریق آنالیز تصویر

استفاده از دوربین های تشخیص حرکتی که مبتنی بر نرم افزار هستند، موسوم تر از دوربین های تشخیص حرکت با استفاده از مادون قرمز است و PIR ها معمولا در شرایط و ارگان های خاص تر مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین مدار بسته تشخیص حرکت مبتنی بر نرم افزار، با استفاده از دستگاه ضبط کننده و آنالیز پیکسل های محیط، می تواند کار خود را انجام دهند. تصاویر ضبط شده در دوربین به DVR منتقل شده و با استفاده از نرم افزاری که روی آن اجرا می شود؛ تشخیص حرکت صورت می گیرد. برای به مقاله مربوط به آن در این مجموعه مراجعه کنید.

تمامی این مراحل در دوربین تشخیص حرکت مبتنی بر نرم افزار، در کسری از ثانیه اتفاق می افتد و در کمترین زمان حرکت در دوربین آنالیز شده و سنسورهای دوربین فعال می شوند.

این دوربین ها با استفاده از مقایسه تغییرات پیکسل میان فریم های متوالی، به تشخیص حرکت می پردازند. لذا زمانی که جسمی از آن منطقه عبور کند، پیکسل ها به سرعت توسط دوربین آنالیز شده و هشدارهای حرکتی دوربین مدار بسته فعال می شوند.

تشخیص حرکت با استفاده از مادون قرمز

این دوربین ها با استفاده از مادون قرمز، دمای بدن اجسام را تشخیص داده و از این طریق سنسور های تشخیص حرکت خود را فعال می نمایند. لذا وقتی که یک جسم گرم از منطقه استحفاظی دوربین عبور می کند، سطح انرژی مادون قرمز در محیط تغییر کرده و هشدارهای حرکتی در آن فعال می شوند، در نتیجه دوربین شروع به ضبط تصاویر کرده و با زنگ هشدار، این فعالیت خود را به شما اعلام می کند.

خطاهای تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته 

همه ی ابزارهایی که به دست انسان تولید می شوند دارای خطاهای دستوری و عملکردی نیز هستند و فناوری تشخیص حرکت هم در این مجموعه جا دارد. دوربین مدار بسته تشخیص حرکت بسته به مکانی برای این کار تنظیم شده است، مستعد ایجاد آلارم های کاذب است. برای مثال؛ دوربین های تشخیص حرکت مبتنی بر نرم افزار، بسته به دقتی که دارند، می توانند آلارم های کاذب ایجاد کنند و مثلا به هنگام عبور یک پشه یا جاندار غیرهدف نیز با ایجاد آلارم های هشدار، شروع به ضبط کنند؛ این عمل کارکرد دوربین های مدار بسته را پایین می آورد، چراکه دوربین اقدام به ضبط تصاویر غیر هدف کرده و در نتیجه زمان و حجم بیشتری از دوربین و دستگاه انتقال تصویر اشغال شده است.

برای جلوگیری از این مشکل در دوربین مدار بسته تشخیص حرکت می توانید محل نصب این دوربین مدار بسته در جایی تنظیم کنید که درصد این خطاها را تا حد امکان پایین می آورد. مثلا نصب PIR در جایی که تغییرات دمایی کمتر از مکان های دیگر است، می تواند درصد خطای عملکرد آن را تا حد زیادی کاهش دهد.

چرا باید از دوربین تشخیص حرکت استفاده کنیم؟

استفاده از دوربین تشخیص حرکت نسبت به دوربین های دیگر، دارای مزیت های متعددی است که در این جا به برخی از آن ها می پردازیم:

دوربین تشخیص حرکت، برای زمان ارزش قائل است!

دوربین مدار بسته تشخیص حرکت، در زمان صرفه جویی بیشتری نسبت به سایر دوربین ها دارد. از آن جایی که این دوربین ها، فقط درهنگام تشخیص حرکت، شروع به فعالیت و ضبط ویدیو می کنند، دیگر نیازی نیست که وقت عظیمی از زمان خود را به تماشای ویدیوهای غیر هدف در دوربین اختصاص دهید و می توانید آزادانه به کارهای خود بپردازید و درصورت دریافت آلارم های دوربین، به ویدیوهای آن سر بزنید!

دوربین های مدار بسته تشخیص حرکت، فضای اضافی اشغال نمی کنند!

چه دستگاه ضبط کننده و چه رم هایی که برای ذخیره سازی تصاویر دریافت شده از دوربین مدار بسته از آن ها استفاده می شود، دارای فضای محدود هستند و از دوهفته تا چندماه امکان ذخیره سازی در آن ها وجود دارد. اما استفاده از دوربین تشخیص حرکت باعث می شود تا کمترین حجم از فضاهای ذخیره کننده اشغال شود و در نتیجه شما دیرتر نیاز به تعویض دستگاه یا رم و یا پاک کردن ویدیوهای دوربین داشته باشید.

دوربین تشخبص حرکت تنها زمانی که سنسور های حرکتی آن فعال شوند، شروع به ضبط تصاویر می کند و نیازی نیست که دوربین همیشه درحال تصویرداری و ضبط ویدیو باشد و در نتیجه برای صرفه جویی در فضای ذخیره سازی نیز بسیار انتخاب مناسبی است.

قابلیت ارسال پیام در دوربین مدار بسته تشخیص حرکت

یکی از مزایای خیلی خوب در دوربین های مدار بسته تشخیص حرکت، قابلیت ارسال پیام این دوربین ها به کاربران است. دوربین تشخیص حرکت می تواند در صورت فعال شدن سنسور ها و آلارم های حرکتی خود، پیام دریافت حرکت خود را از طریق ایمیل یا نوتیفیکیشن به کاربران ارسال کرده و آن ها را هرچه زودتر از این موضوع باخبر کند. این آپشن در دوربین مدار بسته حرکت قابل تنظیم و ویرایش است و کاربران با استفاده از آن، از خطرات و ریسک های محیط، در زمان کمتری آگاه می شوند.

برترین های تشخیص حرکت، کدام برند ها هستند؟

و که در حال حاضر از بزرگترین کمپانی های تولید کننده سیستم های نظارتی و امنیتی در دنیا هستند؛ از فناوری Motion Detection نیز در محصولات خود بهره مندند.

دوربین مارکت با ارائه باکیفیت ترین دوربین ها در برندهای مختلف و مطرح جهانی، می کوشد تا شما را برای انتخاب و خرید دوربین مدار بسته یاری کند. برای مشاوره رایگان و خرید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید! در بلاگ دیگری از دوربین مارکت هم می توانید درباره بخوانید!

ه تغییر نور و رنگ، سیستم دزدگیر یا هر نوع سیستم‌های فعال شده و در نتیجه خطاهای زیادی خواهد داشت. وجود این حساسیت، هرگونه تغییر ناگهانی مثل حرکت حیوانات کوچیک، ریزش باران و برف، حرکت شاخه و برگ درختان و … به عنوان جسم متحرک شناخته شود و دستگاه شروع به آلارم هشدار به کاربر می‌کند.

جمع بندی

درباره قابلیت تشخیص حرکت دوربین مداربسته گفتیم و دانستیم که قابلیت Motion Detection چه کاربردی و برای هر دوربین های مدار بسته چه مزایا و معایبی دارد. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید سوالات خود را با تیم شرکت برنا بنیان در میان بگذارید. برای و خدمات نصب و راه اندازی و تعمیر دوربین از طریق راه‌های ارتباطی ، چت واتساپ و شبکه‌های اجتماعی یا در ارتباط باشید. آیکن‌های شبکه‌های اجتماعی زیر را برای دورستان‌تان یا آشنایانی که می‌دانید این مطلب به دردشان می‌خورند، ارسال کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا