سلامت و دانش

تشخیص فتق دیسک کمر به وسیله تست های پزشکی

همانطور که می دانید فتق دیسک می تواند باعث ایجاد درد و اختلال در فعالیت های روزانه شما شود. این شاید مهمترین دلیل برای مراجعه به پزشک باشد: کمر و کمر شما درد می کند و می خواهید دلیل آن را بدانید.

پزشک شما سوالاتی می پرسد و شما را معاینه می کند. این برای تعیین محل درد شما و فتق دیسک بین مهره ای است. تشخیص دقیق به پزشک کمک می کند تا درمان مناسب برای کمردرد شما را تعیین کند – راهی برای مدیریت درد فتق دیسک و علائم کمردرد و کمک به بازیابی سلامتی شما.

معاینهی جسمی

پزشک شما در مورد علائم فعلی شما و درمان هایی که به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی امتحان کرده اید می پرسد.

سوالات متداول در مورد تشخیص فتق دیسک

 • درد از چه زمانی شروع شد؟ کدام قسمت کمر درد می کند؟
 • اخیراً چه فعالیت هایی انجام می دهید؟
 • برای تسکین درد فتق دیسک چه کرده اید؟
 • آیا فتق دیسک به سایر نقاط بدن شما سرایت کرده است؟
 • آیا چیزی درد دیسک را کاهش می دهد یا آن را بدتر می کند؟

پزشک از شما می خواهد که در طول معاینه بنشینید، بایستید و راه بروید. همچنین از شما خواسته می شود که حرکات خاصی را در حالت نشسته، ایستاده و خواب انجام دهید. این به پزشک اجازه می دهد تا انعطاف پذیری ستون فقرات، نواحی دردناک و مشکلات عصبی عضلانی مرتبط با فتق دیسک را ارزیابی کند.

این شامل:

 • تست قدرت عضلانی: پزشک شما قدرت برخی از عضلات را آزمایش می کند تا ببیند کدام اعصاب تحت فشار هستند.
 • تست لمسی: در این تست حساسیت نقاط مختلف به لمس، نوک سوزن، گرما یا سرما اندازه گیری می شود.
 • واکنش های تاندون عمیق (حرکات غیر ارادی زانو و مچ پا): پزشک با یک چکش کوچک به زانو و مچ پا ضربه می زند. اگر اعصاب کمر تحت فشار باشند، ممکن است واکنشی در زانو (تاندون کشکک) یا مچ پا (تاندون آشیل) نداشته باشید یا این واکنش ممکن است جزئی باشد.
 • تست دروغ پاساف: به پشت دراز بکشید و پاهای خود را صاف کنید. پزشک پای دردناک را بلند می کند و به سمت سر شما حرکت می دهد. در تست مثبت فتق دیسک، بالا بردن پا باعث درد در ناحیه کمر، ران و زیر زانو می شود.
 • تست نشستن پاسافروی تخت می نشینید و زانوهایتان در لبه تخت و پاهایتان در زاویه 90 درجه قرار دارند. پزشک به آرامی یک پا را بالا می‌آورد تا زمانی که زانوی شما صاف شود. نتیجه مثبت این تست فتق دیسک به معنی درد در پشت ران و زیر زانو هنگام بلند کردن ساق است.
 • تست کشش استخوان ران: روی تخت روی شکم دراز می کشی و پاهایت را صاف می کنی. پزشک پای شما را به سمت بالا می برد و سپس زانوی شما را خم می کند. اگر آزمایش باعث دردی شود که به جلوی ران تابش می کند، ممکن است یکی از ریشه های عصبی در قسمت پایین کمر آسیب دیده باشد.
 • فعالیت های خاصی انجام دهیدممکن است از شما خواسته شود که سرفه کنید یا در حمام بنشینید، مانند نشستن. اگر او فتق دیسک داشته باشد، این باعث افزایش درد یا علائم مرتبط با فتق دیسک می شود.

معاینه عصبی

متخصص ستون فقرات شما همچنین آزمایش‌های عصبی را انجام می‌دهد که به واکنش، قدرت عضلانی، سایر تغییرات عصبی و گسترش درد می‌پردازد.

درد رادیال (دردی که از یک منبع درد به منبع دیگر منتشر می شود) زمانی که مستقیماً به ناحیه آسیب دیده اعمال می شود افزایش می یابد. برای مثال ممکن است سیاتیک داشته باشید. سیاتیک یک درد شعاعی است که ممکن است ناشی از فتق دیسک باشد. منبع درد در ستون فقرات است، اما از آنجایی که اعصاب از فتق دیسک فشرده می‌شوند، درد به پاهای شما می‌رسد.

تست آزمایشگاهی

آزمایش خون معمولا برای تعیین طبیعی یا غیر طبیعی بودن سلول های خون انجام می شود. مواد شیمیایی خون در خون می تواند نشان دهنده یک اختلال متابولیک باشد که می تواند یکی از دلایل کمردرد باشد.

تست های تصویربرداری تشخیصی برای فتق کمر

آزمایشات تصویربرداری ممکن است شامل معاینه اولیه برای تعیین علت دیسک کمر و علائم احتمالی بیماری یا شکستگی، تومور، عفونت یا سندرم دم اسبی باشد.

در زیر برخی از آزمایشات تصویربرداری رایج مورد استفاده برای تشخیص فتق دیسک آورده شده است:

 • ام آر آیمعمولاً با تعیین دقیق محل فتق دیسک و عصب آسیب دیده دقیق ترین ارزیابی را از ستون فقرات کمری ارائه می دهد. MRI معمولا برای کمک به برنامه ریزی جراحی تجویز می شود. این تصویر می تواند فتق دیسک را نشان دهد و اینکه چگونه به عصب فشار وارد می کند.
 • نوار عصب ماهیچه ای زمانی که فیزیوتراپیست به آسیب عصبی مشکوک شود و آزمایشات نوار عصب و عضله را برای تعیین سرعت پاسخ اعصاب شما درخواست کند، درخواست می شود.
 • سی تی اسکن بیشتر زمانی استفاده می شود که ام آر آی قابل استفاده نباشد.
 • تصاویر اشعه ایکس این عمدتا برای تشخیص مشکلاتی مانند شکستگی، بدشکلی استخوان، عفونت، تومور یا مشکلات مربوط به ناهماهنگی ستون فقرات استفاده می شود. معمولاً نمی توان از اشعه ایکس برای تشخیص فتق دیسک به تنهایی استفاده کرد.
 • سی تی میلوگرام یکی از روش های سی تی اسکن تزریق رنگ به نخاع و استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس برای دیدن رنگ است. این روش می تواند اندازه و موقعیت فتق دیسک را نشان دهد، اما یک روش تهاجمی است.
 • اسکنر استخواناین روش یک تصویر کامپیوتری یا ویدئویی از استخوان ها ایجاد می کند. مقدار کمی از یک ماده رادیواکتیو به بدن شما تزریق می شود و این ماده وارد جریان خون شما می شود. این ماده در استخوان های شما جمع می شود و توسط اسکنر شناسایی می شود. این روش برای کمک به پزشکان در تشخیص مشکلات ستون فقرات مانند آرتریت، شکستگی، تومور یا عفونت استفاده می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر کمردرد یا گردن درد دارید که به بازوها و پاهایتان سرایت می کند، یا اگر احساس بی حسی، ضعف یا گزگز در بازوها و پاهای خود دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا