عمومی

خرید فن کویل “مقایسه انواع مدلهای موجود” در بازار

دستگاه های فن کویل به عنوان نمونه ای دیگر از سیستم های تهویه مطبوع، در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها با برخورداری از فیلترهای مخصوص، هوای سالم و تمیز و خالص را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد. خرید فن کویل بخاطر قیمت مقرون به صرفه، کارایی بالا، طراحی مناسب، بازدهی و بهره وری بهینه، صرفه جویی در مصرف انرژی، از مهمترین ویژگی های دستگاه های Fan Coil محسوب می شوند.

از دیگر سیستم های تهویه مطبوع کاربردی و کارآمد میتوان به دستگاه های فن کویل اشاره نمود. این مدل سیستم تهویه مطبوع در ساختار خود از فن برخوردار بوده که در اثر به گردش درآوردن هوا در یک محفظه مخصوص، سرمایش و گرمایش موردنیاز محیط را تامین می سازد. این دستگاه ها برای فضاهای مختلف مانند مراکز تجاری و محیط های اداری در مقیاس وسیعی مورد استفاده واقع می شوند. در ساختمان دستگاه های فن کویل یک المنت حرارتی، یک کویل آبگرم و یک کویل آب سرد به چشم می خورد. از سوی دیگر، تعبیه ترموستات در ساختار این دستگاه ها تنظیم درجه حرارت را انجام می دهد. همچنین، هیومیدستات میزان رطوبت هوا را کنترل می نماید.

به منظور تامین هوای سالم و مطبوع و تمیز از فیلترهای باکیفیتی در ساختار فن کویل تعبیه شده است. این فیلترها غالبا قابل شستشو و از نوع خشک می باشند. شایان ذکر است که کویل سرد دستگاه سبب خنک شدن محیط و گرم بودن کویل، تامین گرمایش فضا را انجام می دهد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فن کویل ها در دو دسته فن کوئل های دو لوله ای و چهار لوله ای قرار می گیرند.

شیر هواگیری و شیر فلکه، فیلتر هوا، کوئل های گرمایشی و سرمایشی و فن، از مهمترین اجزا و قطعات موجود در ساختار فن کویل محسوب می شوند. این دستگاه ها در مدل های کاستی، زمینی، سقفی و دیواری طراحی و در دسترس خریداران قرار می گیرند.

بررسی جامع اجزای تشکیل دهنده فن‌ کویل

فن کویل دارای اجزای مختلفی است که در این بخش به بررسی جامع هر کدام می پردازیم

  • کویل:

کویل جزئی از فن‌ کویل است که متشکل از لوله های مسی با تخلیه کننده های آلومینیومی است. لوله های مسی معمولاً دو یا سه رج می باشد و این لوله ها به گردآورنده ورود و خروج اصلی وصل می شوند که اولی مسئول ورود آب گرم در فصل سرما از دیگ و آب سرد در فصل گرما از چیلر را بر عهده دارد و دومی ویژه عودت آب به سوی موتور خانه مرکزی می باشد.

کویل مسی احتمال انسداد و حتی چکه را دارد مخصوصاً در بخش اتصالات که بعد از چک کردن بایستی محل آن به وسیله نیروی متخصص جوشکاری شود.

  • فندک:

فندک خود حاوی موتور، استوانه پلاستیکی(هوزینگ)، فن و تخلیه آب می باشد که روی آن جای گرفته اند. تخلیه آب یا سینی در این برای راحتی انجام تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرد.

الکتروموتور: موتور استفاده شده در فندک معمولاً با توجه به اندازه و جنس فن‌ کویل در اقسام گوناگون نظیر  موتور شفت کوتاه، یک شفت و دو شفت وجود دارد. سیر این الکتروموتور ها  معمولاً 3 دور می باشد که با دستور ترموستات 3 مرتبه ای یا کلید ویژه به هریک از آن ها فرمان می دهد. هر چقدر میزان سیر سیستم افزایش یابد سبب بالا رفتن میزان هوادهی آن می شود.

فن: فن نقش حرکت هوا را دارد. در حقیقت الکتروموتور سبب به حرکت در آمدن فن می شود. فن ها نیز منوط به نوع فن‌ کویل به شکل چپ گرد و راست گرد و از حیث جنس پلاستیکی یا آلومینیومی می باشد.

هوزینگ: به بخشی که فن در داخل آن جای می گیرد هوزینگ گفته می شود و به شکل پلاستیکی یا آلومینیومی است که سبب هدایت گردش هوا به سیستم می شود.

سینی در این: نقش این سینی تخلیه آب است. در واقع آبی که از چکیدن نم موجود در هوا در فصل گرما به علت وجود نقطه شبنم ، روی سطح کویل ایجاد می شود روی این سینی ریخته شده و به وسیله لوله تخلیه موجود روی این سینی از طریق یک شلنگ ویژه به لوله تخلیه آب آپارتمان وصل می گردد  و در نتیجه باعث تخلیه می شود.

برخی از مشخصات فنی برای خرید فن کویل

مشخصات فنی فن کویل
نوع فاز تک فاز ( 220 )
مدت گارانتی 2 سال
نصب رایگان ندارد
موقعیت دستگاه کانالی
تحت ضمانت شرکت شرکت پشم شیشه پارس
مشخصات کلی.ظرفیت هوادهی CFM 1600
ابعاد. عمق 770 mm
ابعاد. ارتفاع 430 mm
ابعاد. عرض 1100 mm
برند محصول Green

نحوه انتخاب ظرفیت دستگاه فن کویل

به طور کلی، ظرفیت دستگاه های فن کویل بر مبنای cfm یا فوت مکعب بر دقیقه مشخص می شود. برگزیدن ظرفیت مناسب FAN COIL علاوه بر افزایش راندمان و بازدهی سیستم، صرفه جویی در هزینه های مصرفی را به دنبال دارد. از سوی دیگر، رعایت یک سری اصول و نکات در انتخاب بهترین ظرفیت مناسب دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بر این اساس، دمای آب ورودی، تعداد پنجره های موجود در محیط و دیوارها، از جمله فاکتورهای مؤثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب می شوند.

لازم به ذکر است که برای متراژ 12 متر مربع، خرید فن کویل با ظرفیت 200 cfm گزینه مناسبی می باشد. برای مساحت 20 متر ظرفیت 300 cfm، متراژ 28 متر ظرفیت 400 و متراژ 40 متر ظرفیت 600 cfm از بهترین گزینه ها می باشد. همچنین، فضاهای دارای متراژ 56، 70 و 80 متر به ترتیب نیازمند فن کوئل دارای ظرفیت 800، 1000 و 1200 cfm می باشند.

نوع و مدل دستگاه، میزان ظرفیت و حجم هوادهی، نوع متریال، جنس قطعات و برند تولیدکننده، به صورت مستقیم بر قیمت فن کویل تاثیرگذار می باشند.

توضیحات بیشتر و خرید از سایت تاسیسات دات کام در لینک زیر
https://tasisat.com/product-category/cooling/fan-coil/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا