سلامت و دانش

رقابت بیش از ۲۳۰ شرکت واکسن سازی در دنیا برای مهار کرونا

به گزارش شفاف ، دکتر علیرضا ناجی با اشاره به اینکه یک سال پس از شیوع ویروس کرونا ، همه دنیا از مشکلات روانی ، بیولوژیکی و اقتصادی زیادی رنج برده اند ، تاکید کرد: همه گیری کرونا باید در اسرع وقت کنترل شود. با واکسیناسیون انبوه.

وی افزود: با رعایت بهداشت و دستورالعمل ها ، بهبود آزمایش های تشخیصی ، درمان مناسب ، قرنطینه و ایزوله شدن و در نهایت واکسیناسیون تاج کنترل می شود.

وی گفت: “کرونا ویروس درمانی” به ویژه به صورت بیماری شدید ، معجزه آسا نیست. واکسیناسیون با توجه به شرایط موجود مهمترین قسمت کنترل ویروس است. “

دکتر. ناجی گفت: ایمنی جمعی هرگز در اثر عفونت طبیعی ایجاد نشده است و با توجه به سوابق زیادی که در جهان وجود دارد ، ایمنی طبیعت هرگز تضمینی برای کنترل یا محدود کردن کرونا جولان نبوده است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی گفت: ما برای اطمینان از سلامت عمومی به واکسن های کافی نیاز داریم. در میان این واکسن ها ، می توانیم آنها را واکسن های مناسبی بنامیم که حداقل بازده و اثر بخشی آنها بین 70 تا 75٪ است.

“به طور کلی ، بیش از 230 واکسن در جهان در حال حاضر در آزمایش های بالینی یا در مرحله مقدماتی هستند ، به طوری که حتی برخی از شرکت های دارویی بیش از یک واکسن تولید کرده اند ، این اهمیت کنترل تاج در Has در سراسر جهان را نشان می دهد.

استاد ویروس دانشگاه 63 واکسن موجود که با تأیید سازمان بهداشت جهانی در مراحل بالینی است ، گفت: برخی از این واکسن ها به نوعی پس از گرفتن مجوز اضطراری برای استفاده وارد مرحله چهارم آزمایشات بالینی شده اند.

دکتر. ناجی با بیان اینکه پروتئین سنبله هدف اصلی واکسن ها است ، عنوان کرد: به عنوان مثال واکسن نواوا یک واکسن پروتئینی است که در حال حاضر مرحله سوم بالینی خود را سپری می کند و نتایج اخیراً منتشر شده است. واکسن مشترک بین ایران و کوبا که وارد مرحله سوم آزمایشات بالینی در ایران و کوبا می شود نوعی واکسن پروتئینی است.

واکسن غیرفعال یکی دیگر از واکسن ها علیه بیماری کرون است که رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی در مورد آن توصیف کرد و افزود: از جمله واکسن های غیرفعال ، می توان به واکسن سینوفرم چین اشاره کرد و در نسخه ایرانی ، واکسن بیابان ایران در این سیستم عامل است. “

این استاد دانشگاه واکسن های ناقل را کلاس دیگری از واکسن های ضد کرونا ویروس معرفی کرد و افزود: واکسن معروف آکسفورد-آسترازنکا ، Sputnik We و Johnson-Johnson واکسن برداری هستند.

به گفته دکتر ناجی ، واکسن های ناقل نیز به دو دسته تقسیم می شوند ، گروه اول واکسنی است که تکثیر نمی یابد و فقط یک پروتئین هدف را بیان می کند و گروه دوم واکسن ناقل است.

وی با بیان اینکه واکسن های Pfizer و Moderna از جمله واکسن های mRNA ژنومی است ، گفت: جالب است بدانید که یکی از واکسن هایی که در ایران مورد مطالعه و تولید قرار می گیرد از این خانواده است.

استاد ویروس شناسی دانشگاه با معرفی واکسنی برای ذرات شبیه ویروس از سایر واکسن های دنیا ، افزود: این واکسن شبیه ویروس است و با پروتئین موجود در ویروس ساخته می شود و هیچ ژنومی در این واکسن وجود ندارد. “

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، واکسن موثر دیگری را علیه ویروس کووید به عنوان واکسن ضعیف شده معرفی کرد و ادامه داد: تعداد زیادی از شرکت های دارویی برای تولید این واکسن کار می کنند.

دکتر گفت: “بیشتر واکسن های موجود پروتئین یا ویروس سنبله را هدف قرار می دهند ، زیرا پروتئین سطح شاخ ویروسی به سلول ها متصل شده و وارد آنها می شود.” ناجی این پروتئین حاوی چندین آنتی ژن است که توسط سیستم ایمنی بدن هدف قرار می گیرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اولین واکسنی که اجازه ورود به آزمایشات بالینی 3 را دارد واکسن Pfizer است که بیش از 94٪ م effectiveثر است و به طور گسترده در جهان تزریق می شود.

یکی از اعضای هیئت علمی گفت: “همه واکسن های موجود فقط برای استفاده اضطراری مجاز هستند.” “روند تولید واکسن زمان بر است و به هیچ وجه قابل مقایسه با تولید دارو نیست زیرا این دارو برای جامعه خاصی استفاده می شود اما واکسن یک محصول پزشکی است.” این مورد استفاده میلیاردها نفر است.

دکتر. ناجی اطمینان از بی خطر بودن واکسن ها را از مهمترین جنبه های تولید واکسن عنوان کرد و ادامه داد: آزمایشات و آزمایشات واکسیناسیون در مراحل مختلف در افراد ، نژادها ، گروه های سنی و گروه های مختلف انجام می شود.

وی با تأکید بر اینکه فرآیند تولید واکسن بسیار زمان بر است ، گفت: با توجه به شرایط اضطراری کرونا ویروس و بالا بودن تلفات و این واقعیت که فقط واکسیناسیون می تواند ایمنی جمعی را در جامعه ایجاد کند ، واکسیناسیون در کرونا بسیار مهم شده است.

“در حال حاضر ، واکسن های موجود در بازار حتی اگر مجوز داشته باشند ، واکسن هایی هستند که دارای مجوز اضطراری هستند. حتی اگر ما به دنبال افزایش تزریقات در سراسر جهان ، یعنی از طریق بیایید مرحله چهارم باشیم ، هنوز باید اطلاعات جدیدی در مورد واکسن ها پیدا کنیم.

دکتر گفت: “همه واکسن های کرونا مجوز استفاده اضطراری را دارند و هیچ واکسنی مجوز تزریق قطعی ندارد و این شامل واکسن هایی با مصونیت بالا است که توسط جامعه جهانی مانند Pfizer تأیید شده است.” ناجی

به گفته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، استاد دانشگاه از تأکید بر اینکه واکسن مدرن پس از واکسن Pfizer توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است ، ادامه داد: این واکسن نیز یکی از واکسن های mRNA ژنومیک با میزان بالا است. کفایت ایمنی

این عضو هیئت علمی با بیان اینکه همه واکسن های ارائه شده دارای مزایا و معایبی هستند ، خاطرنشان کرد: “مهمترین مزیت واکسن mRNA امکان تولید انبوه واکسن است.” این مدل واکسن سیستم ایمنی هومورال سلولی را تحریک می کند.علاوه بر این ، به دلیل فناوری بالایی که دارد ، این واکسن در تولید بسیار چابک است و می تواند به سرعت ساختار و ترکیب انواع جدید را در پاسخ به ظهور انواع جدید تغییر دهد.

وی افزود: به عنوان مثال ، شرکت Modrena به سرعت در حال طراحی و بازاریابی واکسن علیه نوع جدید است.

به گفته روزنامه نگار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، دکتر ناجی درباره واکسن های ناقص توضیح بیشتری داد و گفت: واکسن های آکسفورد ، اسپوتنیک V و جانسون جانسون از ژنوم انسانی و حیوانی آدنو ویروس به عنوان ناقل یا ناقل استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا