سلامت و دانش

زباله‌های ارزشمند باقیمانده از قوی‌ترین موشک جهان/ عکس

موشک استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس پس از مدت‌ها انتظار سرانجام به مدار پرتاب شد، اما تنها پس از چند دقیقه از برخاستن در هوا منفجر شد.

چند روز پس از انفجار نیز شرکت اسپیس‌ایکس ادعا کرد که موشک ۳ میلیارد دلاری استارشیپ را عمدا منفجر کرده است، چرا که در جریان پرتاب ناموفق آن در تگزاس از کنترل خارج شده است. شرکت فضایی اسپیس‌ایکس ادعا می‌کند که ماشه انفجار بلندترین موشک جهان را که روز پنجشنبه در دومین تلاش خود برای به مدار زمین رسیدن ناکام ماند، کشیده است.

با اینکه نتیجه این پرتاب ایده‌آل نبود، اما ایلان ماسک، ناسا و تیم عملیات اسپیس‌ایکس در حال جشن گرفتن موفقیتِ جدا شدن استارشیپ از زمین و پرتاب آن بودند، چرا که از ابتدا نیز هدف اصلی این بود که استارشیپ را از سکوی پرتاب بلند کنند.

شرکت اسپیس ایکس از افرادی که بقایای حاصل از انفجار این موشک را پیدا کرده‌اند، خواسته تا زباله‌های حاصل از پرواز آزمایشی استارشیپ را گزارش کنند.

در اطلاعیه اسپیس ایکس آمده است: اگر فکر می‌کنید که تکه‌ای از زباله‌ها را شناسایی کرده‌اید، لطفاً سعی نکنید مستقیما زباله‌ها را مدیریت یا بازیابی کنید. در عوض، لطفاً با خط تلفن ویژه بخش زباله شرکت اسپیس ایکس تماس بگیرید.

مقامات محلی آن ناحیه، دستور بستن موقت جاده‌ها و سواحل را برای کمک به تلاش‌ها برای پاکسازی آن ناحیه صادر کردند.

جو تگتمایر (Joe Tegtmeyer) حدود ۹ ساعت پس از پرتاب استارشیپ، عکس‌هایی از خود که تقریباً نیمی از یکی از ۱۸۰۰۰ کاشی محافظ حرارتی شش ضلعی را که یک طرف استارشیپ را پوشانده بود، نگه داشته است، منتشر کرد.

اگر مرحله جداسازی شکست نمی‌خورد، استارشیپ احتمالاً از کاشی و سایر موارد مشابه آن برای محافظت در برابر گرمای شدید ورود مجدد استفاده می‌کرد، زیرا در جو زمین در بالای اقیانوس آرام در سواحل هاوایی سقوط می‌کرد.

تگتمایر با انتشار این تصویر نوشت: ببینید چه چیزی پیدا کردم.

زباله‌های ارزشمند باقیمانده از قوی‌ترین موشک جهان/ عکس

وی که خود را به عنوان علاقمند به همه چیزهای مرتبط با فضا، توصیف می‌کند، نوشت: مطمئن نیستم چه زمانی این قطعه از فضاپیما جدا شده است، اما گمان می‌کنم که در چند روز آینده تعداد بیشتری از این بقایا به ساحل خواهد رفت.

تگتمایر تاکید کرد: به قوانین مربوط به یافته خود احترام می‌گذارد. من با اسپیس ایکس در تماس هستم و موقعیت جغرافیایی جایی که آن را پیدا کردم را ارائه کردم. «آن‌ها پاسخ دادند و از من برای ارائه اطلاعات تشکر کردند.

البته تگتمایر تنها کسی نبود که یک قطعه احتمالی از استارشیپ را پیدا کرد. عکس‌های به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که حداقل یک نفر دیگر با قطعه کوچک‌تری از کاشی‌های سرامیکی سیاه و سفید روبرو شده است.

زباله‌های ارزشمند باقیمانده از قوی‌ترین موشک جهان/ عکس

اسپیس ایکس در مورد تلاش برای بازیابی مستقیم زباله‌های استارشیپ هشدار داده و از آنها خواسته است از طریق تلفن (SpaceX Debris Hotline) یا ایمیل، با این شرکت در تماس باشند. به این ترتیب، تمام زباله‌های استارشیپ در مالکیت اسپیس ایکس باقی می‌ماند، حتی اگر در املاک خصوصی یا در خلیج مکزیک پیدا شوند.

۵۸۵۸

دکمه بازگشت به بالا