سلامت و دانش

چند هشدار درباره تزریق ژل یا چربی به صورت

یک متخصص بیماری‌های پوست و مو هشدار داد که اگر قصد تزریق ژل یا چربی دارید، حتما به پزشک متخصص و مراکز معتبر تایید شده وزارت بهداشت مراجعه کنید، زیرا مشکلات و عوارضی که توسط افراد غیرمتخصص بر جای می‌ماند، خطرناک و غیر قابل جبران است.

به گزارش دکترنامه، دکتر فهیمه عبداللهی مجد با اشاره به علل و عارضه‌های تزریق چربی، اظهار کرد: تزریق چربی یکی از روش‌های جوانسازی است.

وی با بیان این که با بالارفتن سن ممکن است حجم چربی بخشی از اعضای صورت و یا بدن کمتر شود، افزود: فرو رفتگی و یا کاهش حجم عضلات صورت از جمله نشانه‌های ظاهری بالاتر رفتن سن است.

وی با اشاره به این که تزریق مواد پرکننده و یا فیلرها از جمله روش‌های جوان‌سازی پوست است، گفت: فیلرها ممکن است ژل و یا چربی باشند.

وی با اشاره به این که برای تزریق چربی، چربی برخی از قسمت‌های بدن جدا می‌شود و به سایر قسمت‌های بدن که به آن نیاز داریم تزریق می‌شود، خاطرنشان کرد: این چربی‌ها با توجه به شرایط بدنی فرد از بخش‌هایی مثل ران‌ها، قسمت داخل بازو و یا شکم جدا می‌شود.

وی اضافه کرد: معمولا برای تزریق چربی ابتدا فرد تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد و در ادامه چربی اضافه می‌شود ولی در مواردی ممکن است این عمل با روش بیهوشی کامل انجام شود.

وی با تاکید بر این که تزریق چربی برای همه افراد مناسب نیست، توصیه کرد: تزریق چربی باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.

این متخصص پوست و مو با اشاره به این که قبل از اقدام به تزریق ژل یا چربی باید فرد از نظر ابتلا به بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کند مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: مصرف بسیاری از داروها، ابتلا به برخی بیماری‌ها و یا حساسیت به داروهای بی‌حسی می‌تواند بر نتیجه درمان و یا ایجاد عارضه‌های بعدی اثر داشته باشد.

وی درباره درمان افرادی که کاهش حجم چربی خفیف را تجربه کرده‌اند و یا نیاز به درمان‌های وسیع ندارند نیز توضیح داد: این روند برای این افراد ممکن است زمان‌بر باشد و معمولا در مواردی استفاده می‌شود که نیاز به حجم بالاتری از پر کننده‌ها داشته باشیم.

عبداللهی ادامه داد: اگر برای حجم‌دهی قسمت‌های مختلف صورت مثل گونه‌ها، خط خنده و یا سایر قسمت‌ها نیاز به مواد پر کننده داشته باشیم، بهتر است از چربی طبیعی و مناسب بدن خود فرد استفاده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روند تزریق ژل یا چربی دردناک است یا خیر؟ عنوان کرد: از مواد بی‌حسی موضعی برای تزریق استفاده می‌شود و فرد درد چندانی را حس نمی‌کند.

وی درباره عارضه‌های احتمالی تزریق ژل یا چربی نیز توضیح داد: به طورکلی هر عمل جراحی عارضه‌های مربوط به خود را دارد و در صورتی که در زمان مناسب و به پزشک متخصص مراجعه نشود، ممکن است عارضه‌های این فرآیند بیشتر هم شود.

وی تورم موضعی را یکی از عارضه های تزریق چربی یا ژل ذکر کرد و گفت: تورم برای بازه زمانی یک تا دو ماهه (تا زمانی که چربی جذب پوست شود) طبیعی بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

این متخصص پوست و مو به عارضه‌های غیرقابل جبران تزریق چربی و ژل اشاره کرد و افزود: اگر حین برداشت چربی از بدن بیش از حد نیاز چربی از بدن برداشته شود، احتمال آمبولی و یا انتقال چربی از طریق عروق خونی به سمت عروق ریوی وجود دارد و یا اگر در حین تزریق، این مواد وارد شریان‌های صورت شود، بسته به محل عروق این مواد می‌تواند به عروق خونی رسیده و ممکن است باعث کوری و یا حتی سکته‌های مغزی شود.

وی هشدار داد: اگر قصد تزریق ژل یا چربی دارید، حتما به پزشک متخصص و مراکز معتبر مراجعه کنید؛ چرا که مشکلات و عوارضی که توسط افراد غیرمتخصص بر جای می‌ماند، خطرناک و غیر قابل جبران است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی با بیان این که احتمال حساسیت به مواد بی‌حسی می‌تواند خطرآفرین باشد، تاکید کرد: تزریق ژل و چربی باید در مراکز مجهز و مورد تایید وزارت بهداشت و توسط پزشکان متبحر انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: ۴۰ تا ۵۰ درصد چربی‌هایی که در لایه‌های زیر پوست تزریق می‌شود، در ماه اول تا دوم جذب می‌شود و در عین حال چنانچه بیش از حد نیز چربی تزریق شود این حجم اضافه به عروق سطحی پوست فشار وارد کرده و باعث بروز نکروز و یا از بین رفتن پوست در این نواحی می‌شود.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا