سلامت و دانشکسب و کار ویژه

آیا تزریق ژل بوتاکس عوارض دارد؟

عوارض عمومی بوتاکس

قرمزی و اِدِم

قرمزی و ادم (تورم) واکنش طبیعی بدن به هر روش درمانی است. این عوارض معمولاً خفیف تا متوسط هستند، در عرض چند ساعت برطرف می‌شوند و نیازی هم به درمان ندارند. شدت قرمزی و ادم به میزان بوتاکس تزریق شده و همچنین ضخامت سوزن تزریق بستگی دارد. پیشگیری از این عوارض تا حد زیادی به تجربه‌ی پزشک وابسته است.

استفاده از سوزن‌های باکیفیت، تزریق آهسته‌ و مقادیر کم بوتاکس و همچنین استفاده از کمپرس سرد پس از اتمام تزریق، از جمله مواردی هستند که می‌توانند از شدت قرمزی و تورم بکاهند. جهت قبل از خروج از مرکز خانه سفید از پزشک متخصص کلینیک سوالات خود را بپرسید.

 البته با استفاده از بهترین پزشک تزریق ژل در تهران دیگر نباید نگران عوارض بود، این پزشکان با بررسی تمامی جوانب بهترین عملکرد و نتیجه را خواهند داشت.

درد

میزان درد در طی تزریق بوتاکس به آستانه‌ی تحمل درد شما بستگی دارد. معمولاً بیشتر مراجعین به خوبی درد ناشی از تزریق را تحمل می‌کنند. برای کاهش درد می‌توانید پس از مشورت با پزشک، حدود ۱ ساعت قبل از مراجعه به کلینیک، استامینوفن مصرف کنید. در برخی موارد قبل از درمان، از کرم‌های بی‌حسی موضعی یا کمپرس سرد استفاده می‌شود تا درد محل تزریق کاهش یابد. درد ممکن تا ۳۰ دقیقه بعد از اتمام تزریق هم کمی باعث رنجش شما شود.

سردرد و تهوع

به نقل از سایت دکتر گویا شایع‌ترین عوارض بوتاکس سردرد و تهوع هستند. این دو عارضه در ۲ تا ۱۵ درصد از مراجعین مشاهده می‌شوند. البته سردرد و تهوع معمولاً خفیف بوده و بیشتر برای کسانی رخ می‌دهد که اولین تزریقات بوتاکس خود را انجام می‌دهند. ماندگاری این عوارض بین چند ساعت تا حداکثر سه چهار روز متغیر است.

علت و نحوه درمان این عارضه در صفحه بطور کامل شرح داده شده است، که می توانید برای اطلاعات کامل در این خصوص به صفحه مذکور مراجعه فرمایید. اما بطور خلاصه عواملی مانند آسیب‌های ایجاد شده در محل تزریق، استرس و سابقه‌ی سردردهای میگرنی در ایجاد آن‌ها موثرند. برای درمان سردرد، مصرف داروهای مسکن یا قرص‌های ضد میگرن معمولی کفایت می‌کند.

کبودی

کبودی به دلیل سوراخ شدن عروق خونی موجود در محل تزریق رخ می‌دهد. این اتفاق معمولاً ناشی از این است که محل عروق خونی، پیش از تزریق بوتاکس به خوبی شناسایی نشده‌اند. توجه داشته باشید که پزشکان غیرمتخصص و افراد غیر پزشک با آناتومی صورت و گردن آشنایی کافی ندارند. به همین علت ممکن است در طی فرآیند تزریق به عروق خونی آسیب بزنند. کبودی بیشتر زمانی مشاهده می‌شود که پزشک مهارت و تجربه‌ی کافی در تزریق بوتاکس نداشته باشد.

برای پیشگیری از این عارضه، باید از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل ژلوفن) تا حداقل ۷ روز پیش از تزریق خودداری کنید. استفاده از کرم‌های ویتامین K یا کرم‌هایی که حاوی عصاره‌ی گیاه ارنیکا هستند، در رفع کبودی موثرند. سایر اقداماتی که باید برای پیشگیری از کبودی پوست انجام بگیرند، شامل موارد زیر است:

 • در حین تزریق بوتاکس باید در حالت نشسته قرار داشته باشید؛
 • عروق خونی باید پیش از تزریق شناسایی شوند؛ به ویژه در مورد نواحی اطراف چشم و سایر بخش‌های مستعد؛
 • پزشک با فشار دادن انگشت خود بر محل تزریق (بدون ماساژ دادن) می‌تواند احتمال کبودی را کاهش دهد.

عفونت

تا کنون گزارشی مبنی بر عفونت ناشی از تزریق بوتاکس منتشر نشده؛ البته در مورد تزریق‌هایی که در محیط‌های درمانی و توسط پزشک صورت گرفته‌اند. تمامی محلول‌های بوتاکس حاوی مایع نرمال سالین هستند و در دمای ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند. حتی ۳۰ روز بعد از باز کردن محلول بوتاکس، هیچ نشانه‌ای از رشد باکتری‌ها یافت نمی‌شود. با این حال در محیط‌ های درمانی، پیش از تزریق پوست شما را به خوبی استریل می‌کنند تا خطر عفونت به صفر برسد.

واکنش‌های کولینرژیک

واکنش‌های کولینرژیک از جمله عوارض بوتاکس هستند که معمولاً به شکل خشک شدن دهان یا چشم‌ها مشاهده می‌شوند. این عوارض بیشتر در صورت استفاده از فرآورده‌هایی مشاهده می‌شود که از سم بوتولونیوم نوع B ساخته‌ شده‌اند. در کلینیک خانه سفید تنها از فرآورده‌های حاوی سم بوتولیونیوم نوع A استفاده می‌کنیم.

قبل از هر گونه اقدام به تزریق بهتر است از مراکز معتبری همچون الو پزشک مشاوره بگیرید.

عوارض بوتاکس در محل تزریق

این گروه از عوارض معمولاً ناشی از انتشار بوتاکس به عضلات مجاور محل تزریق و اثر گذاری بر ماهیچه‌هایی است که مد نظر ما نیستند. احتمال این عوارض زمانی زیاد می‌شود که تزریق بوتاکس توسط افراد غیر پزشک یا پزشکان غیرمتخصص صورت بگیرد.

عوارض محل تزریق در موارد درمان یک سوم بالایی صورت (خط اخم، خطوط افقی پیشانی، ابروها و خطوط پنجه کلاغی) بسیار کم است. چون تکنیک‌ها و دستورالعمل‌های تزریق بوتاکس در این نواحی تا حد زیادی بهینه سازی شده‌اند. تزریق بوتاکس در یک سوم میانی و پایینی صورت و همچنین گردن، کاربردهای کمی دارد. به همین علت تکنیک‌های تزریق در این مناطق ضعیف‌تر بوده و تزریقات باید با دقت و احتیاط بیشتری صورت بگیرند. احتمال بروز عوارض محل تزریق در این مناطق بیشتر است.

در ادامه عوارض بوتاکس در محل تزریق را به تفکیک مناطق تحت درمان بررسی کرده‌ایم:

عوارض بوتاکس در تزریقات بین دو ابرو

عوارض بوتاکس در موارد درمان خطوط بین ابروها شامل سه مورد زیر است. هیچ کدام از این عوارض دائمی، خطرناک یا تهدید کننده‌ی سلامت شما نیستند. صرفاً از لحاظ زیبایی‌ شناختی عوارض نامطلوبی به شمار می‌روند.

افتادگی پلک

افتادگی پلک در گذشته شیوع زیادی داشت و هنوز هم در افرادی که تزریق بوتاکس را در مراکز غیر درمانی یا غیرمعتبر انجام می‌دهند، مشاهده می‌شود. این عارضه به دلیل تزریق نادرست و اثر گذاری ماده‌ی بوتاکس بر عضله‌ی بالا برنده‌ی پلک فوقانی اتفاق می‌افتد. افتادگی پلک معمولاً ۲ تا ۱۵ روز بعد از تزریق بوتاکس مشاهده شده و ۲ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. با این حال با از بین رفتن تدریجی اثرات بوتاکس، به کلی درمان شده و جای نگرانی ندارد.

برای پیشگیری از این عارضه توجه به موارد زیر کاملاً موثر است:

 • بعد از تزریق بوتاکس به جلو خم نشوید. به محل تزریق دست نزنید و آن را نمالید.
 • پزشک باید محلول بوتاکس را در مقادیر کم و به آرامی تزریق کند. یادتان باشد که هیچگاه نباید در حین تزریق، نواحی تحت درمان را ماساژ داد.
 • برای ثبیت بوتاکس در عضلات هدف، بهتر است تا ۲-۳ ساعت به طور مداوم عضلات مورد نظر را به کار بگیرید و با آن‌ها تمرین کنید. به این ترتیب بوتاکس سریع‌تر جذب بافت هدف شده و به سمت عضلات دیگر نمی‌رود.

برخی از افراد نسبت به این عارضه از عوارض بوتاکس مستعدترند. پزشک باید عوامل خطرساز در مورد شما را بررسی کند تا اگر هر کدام وجود داشت، شیوه‌ی تزریق را منطبق بر شرایط شما انتخاب کند. برخی از عوامل افزایش دهنده‌ی احتمال افتادگی پلک در زمان تزریق بوتاکس در بین دو ابرو عبارت‌اند از:

 • کسانی که سابقه‌ی آسیب یا جراحی در آن ناحیه داشته‌اند؛
 • افراد مسن؛
 • کسانی که به طور ژنتیکی عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک ضعیفی دارند. این مشکل به طور معمول توسط عضلات دیگر صورت جبران می‌شود و در حالت عادی قابل تشخیص نیست. پزشک با معاینه‌ی عضلات متوجه این موضوع خواهد شد.

در گذشته افتادگی پلک در ۱۰ درصد از مراجعین دیده می‌شد. اما اکنون با بهبود تکنیک‌های تزریق و موارد مصرفی، شیوع این عارضه تقریباً به صفر رسیده است. تاکنون در کلینیک خانه سفید هیچکدام از مراجعین ما دچار این عارضه نشده‌اند.

تورم بافت لنفاوی ابرو و پلک مجاور

احتمال این عارضه کم است و بیشتر در کسانی مشاهده می‌شود که سابقه‌ی تورم و ادم در ناحیه‌ی ابرو و پلک دارند، به ویژه آن‌هایی که دچار پف صبگاهی چشم می‌شوند. همچنین التهاب ملتحمه و افتادگی بافت بین دو ابرو، می‌توانند باعث افزایش احتمال این عارضه شوند.

افزایش خطوط مجاور بینی

گاهی با فلج شدن عضلات ناحیه بین ابروها، فعالیت عضلات اطراف بینی بیشتر شده و خطوط مجاور بینی نمایان می‌شوند؛ به ویژه در زمان خندیدن و اخم کردن. با تزریق بوتاکس در طرفین بینی می‌توان این مشکل را به خوبی برطرف کرد.

 عوارض بوتاکس در تزریقات ابرو و پیشانی

افتادگی ابرو

عضله پیشانی که فرونتالیس نام دارد، یک عضله‌ی نازک، عریض و حساس به دوزهای پایین بوتاکس است. اگر محل تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از اندازه پایین باشد، می‌تواند باعث افتادگی ابروها و پلک‌ها شود. در این حالت روی پیشانی و پلک‌های فوقانی احساس سنگینی می‌کنید که با آرایش کردن بدتر می‌شود. البته این عارضه بر روی بینایی شما اثری نمی‌گذارد و معمولاً بعد از ۱ تا ۴ هفته برطرف می‌شود. این عارضه هم مانند سایر عوارض بوتاکس به دلیل کم‌تجربگی تزریق‌ کننده و عدم شناخت آناتومی صورت رخ می‌دهد. در صورتی که تزریق توسط پزشک متخصص صورت بگیرد، احتمال افتادگی ابرو و پلک تقریباً صفر است.

بوتاکس چیست و چگونه عمل میکند؟

همانطور که در ابتدای متن نیز ذکر کردیم، بوتاکس سم رقیق شده‌ای است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم استخراج می‌شود و خاصیت درمانی دارد. این دارو چند سال پیش توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) به منظور استفاده درمانی مورد تایید قرار گرفت. این دارو ارسال سیگنال‌های انقباض شونده اعصاب به عضلات را مسدود می‌کند که سبب جلوگیری از انقباض عضلات به طور هدفمند می‌شود.

همچنین از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری‌هایی که بر عملکرد انقباضی بدن تأثیر می‌گذارند (مانند اسپاسم گردن، واژینیسموس، میگرن و …) استفاده می‌شود.  اگر چه این دارو، نوعی سم باکتریایی است اما اثرات آن بسته به میزان تزریق، متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال، این دارو فقط در دوزهای کم و هدفمند تزریق می‌شود بنابراین عوارض بوتاکس بعد از چند سال چشمگیر نخواهد بود.

بوتاکس صورت چه عوارضی دارد؟

در حالت کلی گزارشات مبتنی بر عوارض خطرناک بوتاکس بسیار بسیار کم است و بوتاکس در کل، ایمن در نظر گرفته می‌شود. برای تزریق بوتاکس، همیشه باید به یک پزشک آموزش دیده، باتجربه و دارای مجوز مراجعه کرد. اگر تزریق این دارو مطابق با استانداردهای FDA انجام نشود یا توسط پزشک بی‌تجربه تزریق گردد، احتمالاً خطرات بوتاکس و عوارض جانبی آن در کمین شما خواهند بود. عوارض جانبی، جزئی و شایع تزریق بوتاکس شامل موراد زیر است:

 1. درد، تورم یا کبودی خفیف و موقت در محل تزریق
 2. سردرد
 3. تب
 4. لرز

عوارض خطرناک بوتاکس کداماند؟

معمولا خطرات بوتاکس کسانی را تهدید می‌کند که به مراکز غیر معتبر و پزشکانی با تجربه کم یا متوسط مراجعه کنند. برخی از عوارض جانبی نیز به ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام می‌شود بستگی دارد. دسته‌ای از این عوارض موقتی هستند و بعد از مدتی از بین می‌روند. با این حال برخی دیگر از عوارض، خطرناک هستند و می‌توانند سلامتی فرد را تهدید کنند. در ادامه به تعدادی از این عارضه‌ها اشاره می‌کنیم:

عوارض تزریق بوتاکس به اطراف چشم

اگر بوتاکس در ناحیه چشم تزریق انجام شود، ممکن است موارد زیر تجربه شود:

 1. افتادگی پلک‌ها
 2. ناهموار شدن ابروهای
 3. خشکی چشم
 4. پارگی پوست اطراف چشم به دلیل تزریق زیاد بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس در اطراف دهان

تزریق در اطراف دهان ممکن است منجر به کج شدن لبخند شود. این عارضه معمولاً موقتی است و باید طی چند روز کم شود. با این حال، عدم تقارن، ناشی از اثرات غیرعمدی سم بر روی عضلات است و بهبود آن ممکن است چندین هفته طول بکشد.

بروز علائم بوتولیسم

در موارد نادر، ممکن است علائمی شبیه بوتولیسم ایجاد شود. در صورت شروع علائم زیر، فورا به یک پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید:

 1. مشکل در صحبت کردن
 2. مشکل در بلعیدن
 3. تنفس دشوار
 4. مشکلات بینایی
 5. از دست دادن کنترل مثانه
 6. ضعف عمومی

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس برای درمان بلفارواسپاسم چشم

افتادگی پلک (پتوز)، التهاب قرنیه (کراتیت)، خشکی چشم، خارش چشم، دوبینی، تحریک چشم، پارگی مویرگ، افزایش حساسیت به نور، کاهش پلک زدن و تورم یا کبودی پلک، ممکن است در هنگام استفاده از بوتاکس برای درمان بلفارواسپاسم ایجاد شود.

خطرات تزریق بوتاکس در طولانی مدت

عوارض جدی تزریق بوتاکس
 1. آسیب به عضله‌ها و اعصاب محل تزریق
 2. مشکل در بلع غذا
 3. افتادگی پلک
 4. ضعف عضله در ناحیه گردن
 5. تاری دید و حتی دو بینی
 6. گرفتگی صدا و مشکل در صحبت کردن
 7. تپش قلب
 8. بروز علائم واکنش‌های آرژیک
عوارض بوتاکس در بارداری اگر چه خطری برای جنین از جانب بوتاکس گزارش نشده است اما بهتر است احتیاط به خرج دهید چون بوتاکس منجر به ضعف عضلات خواهد شد.
عوارض بوتاکس در شیردهی تحقیقاتی وجود ندارد که ثابت کند بوتاکس در شیردهی برای نوزاد خطر دارد.
جلوگیری از بروز عوارض انتخاب کلینیک معتبر و متخصص حرفه‌ای

استفاده از برند بوتاکس معتبر و اصل

عوارض بوتاکس صورت در دراز مدت چیست؟

از آنجایی که اثرات تزریق بوتاکس موقتی است، بیشتر افراد با گذشت زمان می‌توانند آن را دوباره تکرار کنند. با این حال، تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی طولانی مدت آن محدود است. در حالت کلی، برخی منابع گزارش کرده‌اند که تزریق مکرر بوتاکس با دوز بالا و توسط افراد بی‌تجربه، ممکن است عوارض جانبی را 10 یا 11 سال پس از تزریق بروز دهد. این عوارض شامل موارد زیر است:

 1. آسیب به عضله و اعصاب صورت
 2. مشکل در بلعیدن
 3. افتادگی پلک
 4. ضعف عضله گردن
 5. تاری دید
 6. ضعف عمومی بدن
 7. مشکل در جویدن
 8. گرفتگی صدا
 9. مشکل در صحبت کردن
 10. تپش قلب
 11. بروز علائم واکنش‌های آرژیک مانند راش و خارش پوستی

در یک مطالعه دیگر، اثرات طولانی مدت تزریق بوتاکس بر روی شرکت‌کنندگانی که هر شش ماه و برای کمک به درمان بیماری‌های مثانه، بوتاکس تزریق کردند، ارزیابی شد. محققان در نهایت نتیجه گرفتند که خطر تزریق بوتاکس با گذشت زمان افزایش نمی‌یابد. افرادی که تزریقات مکرر انجام داده‌اند نیز در طولانی مدت موفقیت درمانی بهتری داشتند.

عوارض تزریق بوتاکس در بارداری چیست؟

پزشکان معمولاً استفاده از بوتاکس را در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی‌کنند البته هیچ مطالعه گسترده‌ای در مورد تاثیرات این سم بر جنین وجود ندارد ولی بهتر است احتیاط کنید. علت اینکه عوارض تزریق بوتاکس در بارداری مورد بررسی قرار نمی‌گیرد این است که هیچ کس نمی‌داند آیا این دارو از جفت عبور می‌کند یا خیر.

اما اگر عبور کند، سلامتی و جان یک انسان زنده و بی‌دفاع را در معرض خطر قرار می‌دهد که این کار کاملا غیر انسانی و غلط است. به همین دلیل، پزشکان این دارو را به خانم‌های باردار و مادرانی که فرزند خود را از شیر خود تغذیه می‌نمایند به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنند. بنابراین اگر باردار یا شیرده هستید، باید منتظر بمانید تا از این مرحله عبور کرده و بعد برای تزریق بوتاکس اقدام کنید تا هم خود و  هم فرزند از خطرات بوتاکس در امان بمانید.

نکته مهم برای تزریق بوتاکس

اگر قصد درمان با بوتاکس را دارید، مهم است که به یک متخصص و پزشک باتجربه مراجعه کنید. اگر چه ممکن است تزریق نزد افرادی که مجوز تزریق بوتاکس ندارند (مانند آرایشگرها) ارزان‌تر تمام شود اما انجام این کار می‌تواند خطر ابتلا به عوارض بوتاکس در طولانی مدت را افزایش دهد.

به یاد داشته باشید که این سم 3 الی 6 ماه ماندگاری خواهد داشت و اگر به اشتباه تزریقی صورت گیرد، آثار آن تا حداقل 3 ماه باقی خواهد ماند. دکتر رضا روحانی پزشک حاذق با سابقه چندین سال فعالیت در زمینه مراقبت از زیبایی، تزریق بوتاکس و سایر متدهای زیبایی را با استفاده از بهترین برندها و با کمترین عوارض به زیباجویان عزیز ارائه می‌دهد.

نکات مهم در مورد بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های به دست آوردن جوانی و زیبایی است که نسبت به بسیاری از اعمال جراحی هزینه کمتری دارد، بی‌خطر است و به سرعت و به راحتی در مطب پزشک انجام می‌شود. آنچه در مورد بوتاکس اهمیت دارد این است که ظاهر فرد بعد از تزریق، همچنان طبیعی به نظر برسد و چهره‌ای سرد و بی‌احساس نداشته باشد.

قبل از آنکه قرار ملاقات خود را با پزشک تنظیم کنید، باید چند نکته مهم را در مورد تزریق بوتاکس و ژل مورد توجه قرار دهید. پزشکی را پیدا کنید که دارای بورد تخصصی زیبایی باشد و سپس برای مشاوره وقت بگیرید. این روزها در بسیاری از مطب‌های پزشکی حتی منشی و دستیاران پزشکان هم اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند ولی این به آن معنی نیست که آنها حتماً به خوبی آموزش دیده‌اند و همه جنبه‌های تزریق و درمان را یاد گرفته‌اند. شما حتماً برای تزریق پزشک به مطبی بروید که پزشک متخصص این عمل را بر روی صورت شما انجام دهد.

اگر پزشک متخصص خانم است، صورت او را به خوبی بررسی کنید. اگر متوجه شدید که خودش تزریق ژل بوتاکس را انجام نداده است، دلیلش را جویا شوید. ولی اگر دیدید که خود پزشک هم این زیبایی را به صورتش اضافه کرده است، دقت کنید که تا چه حد طبیعی به نظر می‌رسد. بسیاری از پزشکان زیبایی بسیاری از روش‌های درمانی چین و چروک و همچنین دیگر عمل‌های زیبایی را روی صورت خودشان انجام می‌دهند تا افراد بیشتری را به این کار ترغیب کنند.

آنچه در مورد طبیعی بودن بوتاکس مهم است، این است که لکه و کبودی را روی پوست بر جای نگذارد، حالت ابروها را به میزان زیادی دچار تغییر نکند و پوست صورت را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار ندهد که قادر به بروز هیچ یک از احساس شادی، غم و خشم نباشید. مسلماً بررسی هر چه بیشتر عوارض بوتاکس برای افرادی که دفعه اول می‌خواهند به سراغ آن بروند، حساسیت بیشتری دارد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم نوع A است که باعث شل شدن ماهیچه و عضلات صورت می‌گردد. این سم که نوعی پروتئین است، توسط نوعی باکتری تولید می‌شود. بوتاکس موجب می‌شود خطوط و چروک‌های صورت از بین بروند. این ماده همچنین تا حدی از ایجاد چین و چروک‌های جدید هم جلوگیری می‌کند. تزریق بوتاکس برای برخی از حالت و میمیک‌های صورت مانند اخم و لبخند بسیار کاربردی است، از عمیق‌تر شدن آنها جلوگیری می‌کند و حتی موجب می‌شود این خطوط ناپدید شوند.

تزریق بوتاکس در بینی چنانچه با دقت و مهارت پزشک انجام گیرد می‌تواند تا حد کمی باعث تغییر فرم بینی گردد. تزریق بوتاکس ابرو هم می‌تواند فرم و شکل ابرو را تغییر دهد.

آیا تزریق بوتاکس ضرر دارد؟

برخی از علائم رایجی که بعد از تزریق بوتاکس دیده می‌شود قرمزی پوست، تورم، التهاب و احساس سنگینی یا ناراحتی در نقطه تزریق سوزن است. حتی گاهی ایجاد کبودی در پوست‌های حساس در نقاط تزریق بوتاکس در صورت به دلیل وارد شدن سوزن به پوست ایجاد می‌شود که بعد از گذشت چند روز تا یک هفته درمان می‌شود. توصیه می‌شود برای پیشگیری از عوارض تزریق بوتاکس به پیشانی، بعد از انجام کامل تزریق، محل را با کیسه یخ سرد کنید. قبل از تزریق بوتاکس در پیشانی و سایر قسمت‌های صورت، از پماد بی‌حسی استفاده کنید تا درد را کاهش دهد.

بهتر است در جواب این سؤال که آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد بگوییم که به غیر از عوارض گفته شده، در صورتی که تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص، با دز اشتباه، در نقطه غیر صحیح از صورت و یا در محیط‌های غیر بهداشتی انجام شود، می‌تواند عوارض حاد و وخیمی را بر جای بگذارد. ولی در صورت رعایت همه موارد، استفاده از بوتاکس خطری ندارد.

هر سؤالی دارید یا مسئله‌ای نگرانتان می‌کند، از پزشک خود بپرسید. حتی بعد از تزریق بوتاکس هم اگر حس کردید چیزی از حالت معمول خارج شده است، با دکتر تماس بگیرید. افتادگی پلک بعد از بوتاکس نشان از تزریق نادرست و عوارضی است که به دلایل مختلف روی می‌دهد و باید سریعاً اطلاع داده شود.

بعد از انجام بوتاکس پزشکان اعلام می‌کنند که در مدت یک تا دو هفته چین و چروک و خطوط عمیق صورت شروع به محو شدن می‌کند و نتیجه مورد انتظار بعد از این مدت زمان نمایان می‌شود. به همین علت است که بسیاری از پزشکان حدود دو هفته تا یک ماه بعد از تزریق بوتاکس، وقت ترمیم را برای شما تنظیم می‌کنند تا اگر نقطه‌ای از پوست هنوز نیاز به تزریق بوتاکس دارد، آن را اعمال کنند. اگر بعد از این مدت تغییری در صورت خود حس نکردید، مواد استفاده شده نامرغوب بوده است.

تزریق بوتاکس اگر با ماده استاندارد و مناسب انجام شود، می‌تواند آثاری را بر روی صورت باقی بگذارد که در حد اعمال زیبایی و لیفت صورت برای شما رضایت‌بخش باشد و بدون اینکه زخم یا دوران نقاهتی باقی بگذارد، چین و چروک را از بین می‌برد. آنچه در مورد بوتاکس باید ذکر شود، مدت زمان محدود بروز آن است. با توجه به نوع بوتاکس معمولاً نتایج مورد انتظار بین ۳ تا ۸ ماه باقی می‌ماند و بعد از این زمان نیازمند تزریق مجدد است.

تزریق بوتاکس لب

یکی از دیگر عمل‌های زیبایی که البته به صورت سر پایی و در حد تزریق انجام می‌شود، تزریق فیلر لب است. آنچه در این تزریق به بافت لب وارد می‌شود، پرکننده‌ای از هیالورونیک اسید است. البته تزریق بوتاکس لب هم در میزان کم و مشخص می‌تواند باعث برجستگی و زیبایی بیشتر چهره شود، ولی بسیار مهم است که به صورت اصولی و صحیح انجام شود و بسیاری مواقع در ترکیب با فیلرها انجام می‌شود.

 با این عمل خط و خطوط روی لب از بین می‌رود و لب برجسته‌تر به نظر می‌رسد. باید بدانید و نتایج مختلفی هم بر جای می‌گذارند. فیلر باعث پرکنندگی بافت لب و حجم دهی لب می‌شود و آن را برجسته‌تر می‌کند ولی بوتاکس ماهیچه‌های اطراف دهان را شل می‌کند و لب را بیرون‌تر می‌برد و بدون اینکه حجمی واقعی به آن اضافه کرده باشد، لب برجسته به نظر می‌رسد.

بوتاکس فقط مختص خانم‌ها نیست بلکه بسیاری از آقایان که دارای چروک عمیق روی پیشانی و یا خط خنده هستند هم می‌توانند برای تزریق بوتاکس اقدام کنند. بسیاری از افراد در مورد سن برای تزریق بوتاکس دچار تردید هستند. می تواتیم بگوییم که این عمل بهتر است در سنین بالای ۲۵ سال انجام شود. در سنین جوانی هم در صورتی به سراغ ژل بوتاکس بروید که تزریق بوتاکس خط خنده و تزریق بوتاکس خط اخم، جوانی شما را تحت تأثیر قرار داده باشد.

گفته می‌شود به جز از بین بردن چروک صورت، برای درمان سردرد، برخی اسپاسم‌های عضلانی مانند گرفتگی گردن هم می‌توان از بوتاکس استفاده کرد. همچنین یکی دیگر از کاربردهای آن، تزریق بوتاکس در کف دست و تزریق بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از عرق کردن زیاد از حد است.

دکترنامه در این نوشته، این موارد را بررسی می کند پنهان کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا