عمومیکسب و کار ویژه

آشنایی با انواع کانکس موجود در بازار

آشنایی با انواع کانکس و کاربردهای آن

امروزه وجود کانکس ساندویچ پانل و سازه های از پیش ساخته شده نقش مهمی را در همه گیری استفاده از آن ها داشته و شاید به جرئت بتوان اذعان نمود که هر چه کیفیت و مقاومت این سازه ها بیشتر شود بیشتر با استقبال عمومی مواجه خواهیم شد. با توجه به همین ویژگی ها در سازه های از پیش ساخته شده عده زیادی به سمت خرید انواع کانکس که زیرمجموعه این نوع از محصول می باشند می روند؛ اما برای یک خرید رضایت بخش به چه نکاتی باید توجه نمود؟ از طرفی چه اقداماتی جهت نگهداری بهتر از انواع کانکس وجود دارد؟

وجود چندین سوا لاتی در بین خریداران و علاقه مندان به خرید کانکس ها ما را بر آن داشت تا این مقاله جامع را در باب آشنایی با انواع کانکس و کاربردهای آن آماده کنیم و در کنار آن درباره ی نکاتی بسیار مهم در بحث حفظ و نگهداری این محصولات کاربردی صحبت کنیم؛ بنابراین با وبلاگ پرشین سازه مثل همیشه همراه باشید تا بیشتر و بهتر بدانیم.

تعریف دقیق کانکس

به طورکلی کانکس یا به انگلیسی Conex به سازه ای گفته می شود که از پیش ساخته شده و از آن استفاده های گوناگونی می شود. جالب است بدانید که در ابتدا کانکس ها به عنوان یک محیط مناسب برای سکونت محسوب می شد و افراد به لحاظ رفع نیازهای شخصی بخصوص در زمان جنگ از آن استفاده می کردند، اما امروزه شاهد استفاده از آن در زمینه های گوناگون دیگر نیز هستیم که با موارد کاربری گذشته فاصله دارد؛ بنابراین در ادامه این نوشتار شمارا با انواع کانکس آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با انواع کانکس موجود در بازار

خب، همان طور که در اول این مقاله نیز ذکر شد ابتدا کانکس ها به منظور رفع نیاز افراد برای سقف و مأمنی امن به وجود آمدند اما خیلی زود و با گذر زمان این کاربری تغییر کرده و امروزه شاهد انواع مختلفی از این سازه از پیش ساخته شده در بازار هستیم که در این بخش به بررسی تک تک آن ها می پردازیم. این سازه تمامی انواع کانکس ویلایی و خانه های پیش ساخته را شامل می شود و مهم ترین ویژگی کانکس های مسکونی نسبت به سازه های دیگر این است که دارای امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی و حمام، اتاق خواب و آشپزخانه می باشند که بنا به نوع پلان و متراژ امکان دارد دارای دو یا چند اتاق خواب با کمد دیواری، فضای نهارخوری و پذیرایی بزرگ نیز باشد.

جالب است بدانید که در فرایند تولید این نوع از سازه ها همواره مسائلی مانند دوام و پایداری، امنیت در برابر سرقت، زیبایی ظاهری، چیدمان فضای داخلی و ترکیب مناسب فضای کاربری جز مهم ترین نکات در ساخت آن ها هست که در جای خود می بایست هرکدام بررسی و تمهیداتی برای هریک در نظر گرفته شود. همچنین لازم به ذکر است که این نوع سازه بانام خانه های قابل حمل و ویلاهای متحرک نیز شناخته می شوند و از قابلیت های مهم و کاربردی آن ها قابلیت جابجایی آن ها از محلی به محل دیگر هست. درواقع بجای اسباب کشی خانه را با تمام وسایل داخلش جابجا می کنند که مزیت جالب و درعین حال بسیار ساده ای هست.

 کانکس خدمات شهری

کانکس خدمات شهری همان طور که از نام آن برمی آید، به جهت ارائه خدمات به شهروندان و یا مراجعین در یک مجموعه بکار می رود و خود دارای تقسیم بندی و انواع گوناگون با امکانات متفاوتی هست. ازجمله مهم ترین مدل این نوع از کانکس ها انواع فروشگاهی، فست فود، گیت حراستی، کافی شاپ سیار، ایستگاه اتوبوس، ایستگاه دوچرخه، کانکس عابر بانک و این گونه سازه ها می باشند که در شهرهای بزرگ و کوچک بسیار به چشم می خورند.

این سازه همان گونه که از نام هریک برمی آید دارای شرایط و امکانات و ابعاد متفاوتی نسبت به یکدیگر می باشند و حتی در ساخت آن ها نیز از مصالح متفاوتی استفاده می شود اما نکته مشترک همه آن ها شاید این باشد که برای استفاده در مکان های عمومی و فضای شهری طراحی و تولیدشده و مورداستفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که خرید کانکس خدمات شهری معمولاً از طرف شهرداری ها یا مجموعه های توریستی صورت می گیرد و افراد شخصی کمتر به سراغ آن می روند چراکه کاربری عمومی داشته و از طرفی به طورمعمول غیرانتفاعی نیز هست.

کانکس ویلایی

کانکس های ویلایی نیز ازجمله انواع کانکس های محبوب محسوب می شود که در دو مدل به بازار ارائه می شوند، برخی از آن ها سازه ای همانند یک خانه ی ویلایی و لوکس هستند و برخی دیگر ظاهری شبیه به یک سکونتگاه کوچک یا به اصطلاح سرایداری دارند که شما باید متناسب با بودجه و کارایی که از آن انتظار دارید، یکی را انتخاب کنید. استفاده از کانکس های ویلایی مزیت های بسیاری را به همراه دارد که می توان به کاهش هزینه ها و ساخت در مدت زمان کوتاه و همچنین قابلیت قابل حمل یا پرتابل بودن همانند انواع مسکونی آن اشاره کرد.

کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی یکی از انواع کانکس هست که برای استفاده در کارگاه های ساختمانی و عمرانی کاربرد داشته و برای اسکان کارکنان در ساعات کاری و یا کارگران و نیروهایی که شب در محل کارگاه می خوابند کاربرد دارد. همچنین لازم به ذکر است که کانکس کارگری، نیز در دسته انواع کارگاهی قرار می گیرند. به طورکلی این نوع از کانکس ها معمولاً ساده ترین نوع سازه های پیش ساخته بوده و به صورت سالن خالی هست که گاهی در آن ها میز و صندلی برای غذاخوری نیروها و یا تخت خواب برای استراحت شبانه قرار می دهند. همچنین ازلحاظ قیمت نیز این نوع از سازه های پیش ساخته ارزان ترین نوع بوده، چراکه خریدار پس از اتمام پروژه خود دیگر نیازی به آن ها ندارد و درواقع زمان استفاده از آن ها یک دوره چندماهه یا حداکثر دو یا سه ساله هست که با اتمام پروژه به پایان می رسد.

کانکس کارگاهی سنگین

به طورکلی آهن آلاتی که در ساخت این مدل از سازه مورداستفاده قرار می گیرد، از کیفیت بالا و مطلوبی برخوردار هستند و سازه ای مناسب برای استفاده در پروژه های بلندمدت محسوب می شوند؛ همچنین افرادی که پروژه های متفاوتی را در اختیار می گیرند و پس از پایان یکی به سراغ دیگری می روند، می توانند از این نوع سازه استفاده کنند و با یک بار هزینه نیاز خود را به طور کامل برطرف کنند.

کانکس کارگاهی سبک

اگر شما برای یک پروژه کوتاه مدت به یک سازه نیاز دارید، کانکس کارگاهی سبک انتخاب مناسبی به نظر می رسد. این سازه در مقایسه با مدل سنگین، از مصالح و آهن آلات کمتری برخوردار است و امکان دارد پس از مدتی کیفیت خود را از دست بدهد؛ بنابراین باید با توجه به مدت زمان و نوع پروژه ای که در اختیارتان قرار می گیرد یکی از انواع این کانکس را تهیه کنید. کانکس های کارگاهی اکثراً پس از اتمام پروژه ها در بازار فروخته می شوند.

کانکس اداری

همان طور که احتمالاً در جریان هستید کانکس اداری یا مدیریتی نیز دسته دیگری از انواع کانکس هست که برای مدیریت پروژه ها یا اتاق جلسه و کنفرانس و یا سالن گردهمایی کاربرد دارد. معمولاً ابعاد این سازه ها نسبت به گونه های دیگر بزرگ تر بوده و گاهی به صورت سازه های بزرگ ساندویچ پانل در محل اجرا می شوند و مانند یک دفتر اداری با اتاق بندی های گوناگون عمل می کند و حتی ممکن است فضای برای استراحت کارکنان در هنگام شب نیز داشته باشد.

البته ابعاد بزرگ آن ها قابلیت جابجایی نداشته و برای جابجایی آن ها می بایست مونتاژ و مجدداً در محل جدید مونتاژ شود. به طورکلی کانکس اداری از جهات مختلفی مورد برسی قرار می گیرد و تعاریف متفاوتی از آن در صنعت پیش ساختگی شده است که گاهی به دفاتر دوطبقه نیز اشاره دارد؛ اما به صورت ساده می توان اذعان داشت که این نوع از کانکس ها می تواند به شکل دفتر مدیریتی یا دفتر فروش باشد و هر ابعاد و شکل ظاهری را شامل شوند.

انواع کانکس سفارشی

این دسته از کانکس ها معمولاً شامل مواردی می شود که خریدار به دنبال طرحی جدید باقابلیت های اختصاصی بوده که می بایست به صورت ویژه بر روی آن کار شود؛ بنابراین کاملاً سفارشی هست. جالب است بدانید که کانکس سفارشی معمولاً دارای کاربری های لوکس و فروشگاهی بوده اما بعضاً نیز برای کاربردهای صنعتی و دستگاه های خاص نیز سفارش داده می شود. درواقع این نوع از سازه ها با عبور از مراحل طراحی و فیلترهای آنالیز فنی به مرحله اجرا رسیده و معمولاً به صورت از پیش ساخته شده نمی باشند.

کانکس چرخ دار

کاملاً مشخص است که تنها تفاوت نوع چرخ دار این سازه در مقایسه با دیگر انواع کانکس، در چرخی است که برای آن مورداستفاده قرارگرفته که عموماً این تعداد دو یا چهارچرخ در نظر گرفته شده است. کاربردهای بسیاری برای این نوع از کانکس وجود دارد که به شما اجازه می دهد امور خود را با راحتی بیشتر انجام دهید. به عنوان مثال می توان از آن به عنوان یک رستوران سیار، کاروان توریستی، کیوسک خدمات شهری، پلیس راه و … استفاده کرد.

دقت داشته باشید استفاده از این کانکس برای هر نوع از فعالیت های ذکرشده به طراحی متفاوتی نیازی دارد و بهتر است اصول مربوط به هرکدام رعایت شود. جالب است بدانید که شما می توانید این نوع از کانکس را با استفاده از خودرو شخصی خود جابه جا کنید. همچنین این نوع از سازه ها قابلیت فرمان پذیری نیز دارند و باعث می شود در مسیرهایی که پیچ دارد، مشکلی برای جابه جایی این کانکس پیش نیاید و بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید.

کانکس پلیس

از دیگر انواع کانکس می توان به سازه هایی که عموماً در بین راه ها برای ایستگاه های پلیس در نظر گرفته می شود نیز اشاره داشت. برای این دست از کانکس ها امکانات رفاهی مناسبی وجود دارد که امکان استفاده از آن را راحت کرده است.

منبع : Sandwich panel shed

دکمه بازگشت به بالا