سلامت و دانشکسب و کار ویژه

چه مدت بعد عمل بینی میتوان ورزش کرد؟

نکات کلیدی درباره ورزش بعد از عمل بینی

ممکن است بعد از عمل بینی ، متوجه شوید که بهبودی شما سریعتر و آسان تر از آنچه پیش بینی کرده بودید، پیش رفته است. ممکن است آنقدر حس بهبودی و خوب بودن داشته باشید که بخواهید دوباره تمرین های ورزشیتان را از سر بگیرید. پس این یک خبر عالی است؛ درست است؟ خوب ، حتی اگر شما احساس سرزندگی می کنید و روی ابرها راه می روید ، شاید بدن شما هنوز به این آمادگی نرسیده باشد . ورزش بعد از عمل بینی نیاز به گذر زمان دارد.

ورزش بعد از عمل بینی

در ادامه دقیقا به همین موضوع می پردازیم. اینکه بعد از جراحی بینی سپری کردن  دوران نقاهت چقدر زمان می برد و نهایتا چه زمانی می توانید به فعالیت های پرجنب و جوش و ورزش کردن برگردید.

زمان نقاهت و بهبودی

بسیاری از کسانی که عمل بینی انجام می دهند تمایل دارند فعالیت های عادی خود را در اسرع وقت پس از رینوپلاستی از سر بگیرند. با این حال حتی در صورت انجام  جراحی های دیگر صورت شبیه به جراحی زیبایی بینی ، هر کاری که با بدن خود انجام می دهید می تواند بر میزان بهبودی صورت شما تأثیر بگذارد. بعد از هر عمل جراحی ، بدن شما برای ترمیم خود سخت تلاش می کند و بنابراین نیاز به استراحت ، مایعات کافی و غذاهای مغذی دارد تا سریع به روزهای اوج خود بازگردد.

بافت داخل بینی شما بعد از جراحی نرم هستند و به بهبودی نیاز دارند ، و همچنین به شدت مستعد خونریزی هستند. انجام ورزش بعد از عمل بینی می تواند در بهبودی شما اختلال ایجاد کند. از آنجا که ورزش باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود و می تواند باعث خونریزی بینی ، کبودی و یا بروز عوارض دیگر بعد از جراحی شود، به همین دلیل باید از چیزی فراتر از پیاده روی سبک خودداری کنید.

بسیاری از افراد همچنین این نگرانی را دارند که آیا ورزش بر ظاهر آنها در طول دوره بهبودی تأثیر خواهد گذاشت یا خیر. تورم بعد از عمل یک فرآیند آهسته و پایدار در روند از بین رفتن است. از طرفی ورزش باعث افزایش جریان خون در بینی می شود و اغلب منجر به افزایش موقتی تورم خواهد شد .  معمولا پس از چند ساعت همه چیز  به حالت عادی برمیگردد ، و اثر ورزش با گذشت هفته ها پیش از ناپیدشدن کامل ، کمتر آشکار می شود.

برای ورزش بعد از عمل بینی چه مدت باید منتظر بمانیم؟

حدود شش هفته طول می کشد که اجزای بینی خود را به حالت اول برگردانند؛ بنابراین بعد از این مدت شما می توانید تمرینات معمول خود را از سر بگیرید. بعد از گذشت ۸ هفته ، بیشتر بیماران می توانند تمرینات ملایم و کم خطر و غیر تماسی  مانند شنا و دوچرخه سواری را از سر بگیرند. فقط در ورزش هایی که به فعالیت بدنی زیاد نیاز دارند ، از جمله ایروبیک پر تحرک یا طناب زدن و پریدن باید مراقب باشید. در این دوره باید از دویدن نیز جلوگیری کنید.

از آنجا که مدتی از فضای ورزش و تمرین های خود دور بوده اید، باید بازگشت به روال عادی را تسهیل کنید. برای رسیدن به آمادگی بدنی پیش از جراحی بینی  سخت ترین تمرین های ایروبیک را انجام ندهید و سعی نکنید همان مسیری را که قبل از عمل جراحی بینی طی کرده بودید، را پیش بگیرید.

 با وزنه های سبک تری شروع کنید و همانطور که بدن شما طی چند هفته خودش را به حالت اول بازمی گرداند.  اگر احساس ناراحتی کردید و اذیت شدید یا اینکه در بینی خود احساس لرز داشتید ، تمرین را به سرعت متوقف کنید. این روش بدن شما برای هشدار دادن است به بیان ساده تر بدنتان به شما می گوید سخت نگیر.

شما برای از سرگیری ورزش های تماسی باید حتی بیشتر صبر کنید. چراکه قطعا  نمی خواهید به بینی جدیدتان آسیبی برسد؛ ضربه خوردن به بینی بهد از جراحی زیبایی می تواند به اجزای بینی و ظاهر آن آسیب برساند.  و حتی خودتان را در معرض آسیب جدی قرار دهد!

بسکتبال ، فوتبال ، بیس بال یا هر ورزش که در آن به صورت بالقوه احتمال برخورد توپ یا شخص دیگری به شما و صورتتان وجود دارد، را باید دستکم تا ۶ ماه بعد از جراحی زیبایی بینی فراموش کنید .در صورتی که ورزش خاصی را دنبال می کنید ، از جراح خود بخواهید که برای دوره بهبودی دستورالعمل های خاصی را به شما بدهد. وسایل محافظتی مانند ویزور صورت و کلاه ایمنی می تواند برای مدتی توصیه شود.

بازگشت به زندگی

اگرچه برایتان به عنوان یک عاشق ورزش سخت است که در تمرینات خود وقفه بیاندازید ، اما به یاد داشته باشید که این دوره فقط یک استراحت موقتی است. پس بهتر است از بدن و بینی جدید خود بعد  از عمل جراحی محافظت کنید.

چند روش خاص وجود دارد که می توانید بواسطه آنها روند بهبود خود را تقویت کنید. برخی خوراکی ها مانند زردچوبه ، زنجبیل ، آناناس و زغال اخته خاصیت ضد التهابی طبیعی دارند. افزایش مصرف آنها بعد از جراحی بینی می تواند کمی زمان بهبودی شما را کاهش داده و به شما در بهتر شدن کمک کند. مدت زمان خواب و استراحت بسیار مهم است؛پس  زمان زیادی را برای خواب بگذارید و همچنین به آبرسانی به بدنتان هم اهمیت دهید. هر دو مورد برای بهبودی سریع ضروری هستند.

زمان زیادی نمی برد که با یک امتیاز ویژه به سطح آمادگی جسمانی قبلی خود بازخواهید گشت: بینی شما از قبل خیلی بهتر به نظر می رسد! در صورت انتخاب یک جراح بینی با تجربه و مراقبت صحیح ، ترمیم بینی بعد از جراحی زیبایی می تواند سریع و روان باشد .

ورزش بعد از عمل زیبایی بینی: بهترین زمان شروع و میزان شدت ورزشها

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی نوعی عمل جراحی است که در آن شکل بینی را برای اصلاح قوز و نوک بینی، یا سایر عیوب مانند کجی بینی تغییر میدهند. پزشک جراح بعد از عمل جراحی به شما توصیه خواهد کرد که از انجام ورزش‌های سنگین اجتناب کنید. اما تعداد کمی از بیماران، با اینکه آموزش‌های لازم و کامل درباره کارهایی که بعد از عمل زیبایی بینی نباید انجام دهند به آنها داده شده، اما باز هم نمیدانند که چه کاری را میتوان و چه کاری را نمیتوان انجام داد.

آغاز ورزش بعد از رینوپلاستی و جراحی بینی

عمل زیبایی بینی باعث میشود رگ‌های خونی بینی بسیار حساس شود، به طوری که هرچیزی که ضربان قلب را بالا ببرد باعث خونریزی بینی میشود و ممکن است بر نتیجه عمل نیز تاثیر منفی بگذارد. به طور کلی شما میتوانید بلافاصله بعد از عمل به آرامی راه بروید، اما از انجام هر کاری که تنفس را برایتان سخت کند یا فشار خونتان را بالا ببرد پرهیز کنید.

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که استخوان بینی 6 هفته طول میکشد تا بهبود یابد و هرگونه کوفتگی یا آسیب‌دیدگی آن در این دوره میتواند در شکل نهایی بینی تاثرگذار باشد و حتی ممکن است به یک جراحی ترمیمی نیز نیاز پیدا کنید.

بهترین زمان شروع ورزش بعد از جراحی زیبایی بینی

تا دو هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی باید از فعالیت‌های شدید دوری کنید و هنگام خواب سر خود را در حالت شیبدار نگه دارید. دوره مراقبت بعد از عمل بسیار مهم است زیرا بینی باید در این مدت بهبود یابد و ورم آن به کمترین میزان ممکن برسد. بیمار بعد از دو هفته، در صورتی که روند بهبودی بینی به درستی طی شده باشد و بینی به وضعیت مطلوبی رسیده باشد، میتواند تند راه برود و ورزش‌های سبک انجام دهد.

یک ماه بعد از عمل بیمار میتواند به فعالیت‌های شدید و ورزش سنگین قبل از عمل ادامه دهد و اجسام سنگین بلند کند. در زیر مطالب بیشتری را درباره ورزش بعد از عمل زیبایی بینی توضیح داده‌ایم:

تمرین‌های ورزشی سبک

پزشکان معمولا بیمارانشان را 3 تا 7 روز بعد از عمل رینوپلاستی به پیاده‌روی‌های سبک تشویق میکنند. تحرک مداوم و طولانی‌مدت به بهبود جریان خون کمک میکند که میتواند باعث از بین رفتن کبودی و تورم بعد از عمل شود. معمولا توصیه میشود بعد از عمل زیبایی بینی کاری انجام ندهید، بجز پیاده‌روی آرام و سبک در هفته اول به مدت 15 تا 20 دقیقه در روز.

از سر گرفتن مصرف ویتامین‌ها/مینرال‌ها و مکمل‌های ورزشی

اگر مصرف تمام مکمل‌های ورزشی خود را به 48 ساعت بعد از عمل جراحی موکول کنید خوب است. اما همانطور که در بالا اشاره شد، در هفته اول از رفتن به باشگاه خودداری کنید. بنابراین بهتر است مصرف مکمل‌های ورزشی را بعد از 7 روز شروع کنید.

شروع دوباره باشگاه

توصیه میشود بعد از باز کردن آتل از روی بینی، تا 24 ساعت ورزش نکنید. پس از این مدت زمان کوتاه میتوانید به باشگاه برگردید. استفاده از دستگاه استپ، تردمیل، و پارویی برای شروع بسیار مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که هرگونه تمرین ورزشی شدید در مدت زمان 8 تا 21 روز بعد از عمل رینوپلاستی میتواند جریان خون را افزایش دهد و بنابراین احتمال خونریزی بینی بالا میرود. هنگام تمرین خوب تنفس کنید، آب زیاد مصرف کنید، و سبک تمرین کنید.

  وزنه برداری (تمرینات ورزشی سنگین)

استفاده از وزنه‌ها و کار کردن با هرگونه دستگاهی که با شدت زیاد روی ماهیچه‌های خاصی کار میکند باید به مدت 4 تا 6 هفته بعد از عمل رینوپلاستی انجام نشود. قبل از شروع ورزش سنگین، استفاده از وزنه‌های سبک‌تر با تعداد دفعات کمتر خوب است، اما به طور کلی دست کم در 4 هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی روی بهبود بینیتان تمرکز کنید و استفاده از وزنه و ورزش‌های سنگین را فراموش کنید.

شنا/سونا و استخر

پزشکان توصیه میکنند که به مدت 4 تا6 هفته از شنا کردن بپرهیزید و در طول این مدت از هرگونه ورزش که درون استخر انجام میشود خودداری کنید. در 4 هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی شنا کردن، سونا، و اتاق بخار، همگی احتمال خونریزی بینی را به دلیل وجود هوای داغ افزایش میدهند و ممکن است بینی از طریق باکتری‌های موجود در آب دچار عفونت شود.

هرگونه فشاری میتواند باعث تورم در اطراف بینی شود که همین امر روند بهبودی را به تعویق می‌اندازد. به همین دلیل بهتر است که به خودتان فرصت دهید و بعد از بهبودی کامل به برنامه‌های روزمره خود بازگردید. بعد از مدتی که پزشک برای استراحت شما تعیین کرده، میتوانید به برنامه‌ها و کارهای دلخواهتان بپردازید.

پرواز کردن

عمل کردن به توصیه‌های پزشکان برای مراقبت بعد از عمل زیبایی بینی یا هر عمل دیگری از اهمیت زیادی برخوردار است. کسانی که عمل رینوپلاستی انجام میدهند تا یک هفته باید از سفرهای هوایی خودداری کنند، زیرا اختلاف فشار و ارتفاع باعث پاره شدن رگ‌های خونی بینی و بروز خونریزی خفیف میشود.

نگرانی دیگری که در رابطه با پرواز بعد از عمل جراحی وجود دارد خشکی هوا است، بنابراین توصیه میشود در طول مدتی که در هواپیما هستید چند بار بینی خود را استریل کنید، اسپری‌های بینی در این شرایط میتوانند بسیار مفید باشند. بیماران در هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی میتوانند پرواز داشته باشند اما باید قبل از آن جراح وضعیت آتل و بخیه را بررسی و داروهای لازم مانند اسپری بینی را تجویز کند و در صورت مناسب بودن شرایط شما اجازه دهد که سوار هواپیما شوید.

افسانه ورزش بینی!

در خصوص ورزش بعد از عمل زیبایی بینی، پزشکان گاهی با سوال‌های عجیبی درباره ورزش بینی مواجه میشوند. مثل حرکت دادن بینی به سمت بالا و پایین برای ثابت نگه داشتن جریان خون در بینی و افزایش سرعت بهبود بعد از عمل. این‌ها هیچکدام روش‌های اثبات شده‌ای نیستند. بهتر است صبر کنید تا دوره بهبودی شما کامل شود و از دست زدن به بینی و انجام هرگونه درمان خودسرانه خودداری کنید.

ورزش هایی که بلافاصله بعد از جراحی بینی باید از آنها اجتناب شود

در اینجا تعدادی از ورزش‌هایی را توضیخ داده‌ایم که باید برای مدتی بعد از عمل بینی از آنها اجتناب شود.

ایروبیک

دویدن، تند راه رفتن  و هرگونه فعالیت هوازی در هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی ممنوع است. در ابتدا باید از حرکات هوازی سبک شروع و به آهستگی به برنامه روزانه افزوده شود. در ضمن، علاوه بر اینکه برای محافظت از بخیه‌ها و دادن فرصت به استخوان‌ها برای بهبودی کامل باید از ورزش کردن در هفته اول خودداری کرد، تنفس بیمار نیز به علت تورم بینی مسدود است و ورزش کردن در این شرایط بسیار دشوار خواهد بود.

خم شدن

هرگونه فعالیتی که نیاز به خم شدن داشته باشد باید در هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی از آن پرهیز شود. مثل لمس کردن انگشتان پا، کرانچ و بلند کردن وزنه. دست  کم به مدت یک هفته پس از عمل از بلند کردن اجسام بیش از 4.5 کیلوگرم مانند بچه‌های کوچک خودداری کنید. فشار ناشی از برداشتن اجسام سنگین و خم شدن باعث پاره شدن بخیه و کند شدن روند بهبودی میشود.

فعالیت های ورزشی

هرگونه ورزش تماسی در 5 تا 6 ماه اول بعد از عمل زیبایی برای جلوگیری از بوجود آمدن مشکل در ناحیه ضعیف بینی ممنوع است. بیمارن در طول دوره نقاهت باید از انجام فعالیت و ورزش در آفتاب خودداری کنند زیرا هرگونه آفتاب‌سوختگی مانع از پیشرفت طبیعی روند بهبودی و باعث تورم مضاعف بینی میشود. بیمار باید هر زمان که در معرض آفتاب قرار میگیرد از ضدآفتاب استفاده کند

منبع:

https://noorabeauty.com/عملية-تجميل-الأنف/

دکمه بازگشت به بالا