سلامت و دانشکسب و کار ویژه

چگونه جواهرات فیروزه و نقره را تمیز کنیم؟

4 روش برای تمیز کردن زیورآلات طلا، نقره و جواهر و روش نگهداری آن‌ها

تمیز کردن زیورآلات قیمتی مثل طلا و جواهر کار حساسی است. استفاده از برخی مواد تمیز کننده و پاک کننده سبب آسیب رساندن به زیورآلات می‌شود. برای تمیز کردن زیورآلات مختلف در منزل می‌توانید از موادی استفاده کنید که به آن‌ها صدمه‌ای نزده و درخشش و جلوه طلا و سایر سنگ و جواهرات قیمتی شما حفظ شود. ۴ روش تمیز کردن و برق انداختن زیورآلات قیمتی و گردنبند نقره را از سایت را در نوا استایل بخوانید.

۱- پاک کردن و برق انداختن زیورآلات نقره

نقره معمولا سیاه و کدر می‌شود. روش‌های تمیز کردن و برق انداختن زیورآلات و انواع گردنبند زنانه و مردانه نقره به ترتیب زیر است:

*برای زیورآلات نقره کثیف و کدر چند قطره مایع ظرفشویی ملایم را با مقداری آب گرم مخلوط کنید. یک پارچه نرم را به این مواد آغشته کنید و به آرامی روی تکه نقره بکشید و سپس با آب سرد بشورید. سپس با یک تکه پارچه به آرامی خشک کنید تا جلا پیدا کنید.

*برای تمیز کردن زیورآلات نقره‌ای که خیلی کدر و کثیف و سیاه شده‌اند بهتر است مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید. نسبت جوش شیرین به آب باید سه به یک باشد. با یک پارچه بدون کتان یا پنبه‌ای نرم تمام شکاف‌ها و درزها را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن آبکشی کنید و به آرامی خشک کنید و جلا دهید. زیورآلات نقره را نباید زیاد بسابید چون رنگ‌شان کدر شده و فرسوده می‌شوند. بهتر است با یک تکه پارچه نخی یا کتان یا پنبه نرم این کار را انجام دهید.

۲- چگونه طلا را برق بیندازیم

برای تمیز کردن طلا، در یک کاسه چند قطره مایع ظرفشویی را با مقداری آب گازدار فاقد سدیم مخلوط کنید. زیورآلات طلای زرد یا سفید را داخل این مخلوط قرار دهید. ۵ تا ۱۵ دقیقه زمان کافی است تا رسوبات خارج شوند و تکه طلا تمیز شود. سپس با یک مسواک نرم طلا را به آرامی بسابید. زیورآلات طلا را حتما با آب ولرم آبکشی کنید. مراقب باشید مسواک زبر نباشد چون طلای شما را دچار خط و خش می‌کند. بعد از آبکشی طلا را با یک پارچه نرم و لطیف به آرامی خشک کنید.

یک روش دیگر برای تمیز کردن طلاهایی که دارای سنگ هستند استفاده از مخلوط آب و مایع ظرفشویی است. طلای مزین به سنگ را در آب قرار ندهید چون چسب‌هایی که سبب اتصال سنگ به طلا شده شل می‌شوند. یک پارچه نرم را به این مایع آغشته کنید و طلا را با آن تمیز کنید. یک پارچه نرم دیگر را با آب نم کنید و روی طلا بکشید تا باقی‌مانده مواد شوینده از روی آن پاک شوند. تکه طلا را به صورت وارونه قرار دهید تا خشک شود.

۳- پولیش کردن زیورآلات مروارید و فیروزه

برای تمیز کردن و جلا دادن زیورآلات مروارید حتما باید یک تکه چرم نازک گوسفند یا پارچه نرم و نازک پنبه‌ای داشته باشید. به هیچ‌وجه نباید زیورآلات مروارید را با شوینده حتی شوینده‌های ملایم بشویید. اگر چرم گوسفند ندارید از یک تکه پارچه خز هم می‌توانید استفاده کنید. مواد شیمیایی به مروارید طبیعی که بسیار نرم است آسیب می‌رسانند و حتی در فضاها و جعبه‌های تنگ و کوچک هم نباید نگهداری شوند چون در آن صورت قادر به نفس کشیدن نیستند.

یک راه‌حل برای تمیز کردن مروارید پرورشی این است که در یک ظرف مقداری آب گرم و شامپو به بریزید (مایع ظرفشویی یک شوینده بسیار قوی است، برای تمیز کردن مروارید به هیچ‌وجه از آن استفاده نکنید). ابتدا با یک پارچه خیلی نرم و بدون پرز مرواریدها را پاک کنید و سپس یک برس کوچک آرایشی را در محلول آب گرم (نه داغ) و شامپو فرو ببرید و و به آرامی روی مروارید بکشید. سپس مرواریدها را روی یک پارچه نرم بگذارید و اجازه دهید خود به خود خشک شوند. این روش برای تمیز کردن سنگ فیروزه که یک سنگ حساس و زنده دیگر است نیز مناسب است. سنگ فیروزه خلل و فرج زیادی دارد و باید اجازه دهید تا کاملا آب از آن خارج شده و خشک شود.

۴- روش تمیز کردن جواهرات الماس

شاید در نگاه اول به خاطر قیمت بسیار بالای الماس به نظر برسد که باید برای تمیز کردن آن دقت و وسواس بسیار زیادی به خرج بدهید اما مساله اینجاست که الماس یکی از سخت‌ترین سنگ‌ها و مواد موجود در طبیعت است. برای تمیز کردن الماس مقداری آب گرم و پودر صابون یا مخلوط صابون رنده شده و آب کفایت می‌کند. برای تمیز کردن الماس یا زیورآلات مزین به الماس آن‌ها را به مدت یک ساعت در محلول آب و صابون قرار دهید و سپس با یک مسواک نرم به آرامی تمیز کنید. در مرحله بعد الماس را آبکشی کنید و با دستمال توالت خشک کنید. برای این‌که الماس کاملا خشک شود بهتر است حدود ده ثانیه آن را بتکانید.

روش نگهداری از زیورآلات مختلف

*همیشه موقع شستن دست‌ها و یا کرم و لوسیون زدن به دست‌ها، انگشتر و حلقه طلا را از انگشت‌تان بیرون بیاورید. چربی موجود در کرم و لوسیون و صابون به صورت جرم در انگشتر و حلقه باقی می‌ماند.

*قبل از استفاده از مروارید، اگر از عطر یا کرم و لوسیون روی بدن خود استفاده کرده‌اید با یک پارچه تمیز بقایای آن‌ها را از روی بدن‌تان پاک کنید. بهتر است مروارید آخرین اکسسوری باشد که بعد از پوشیدن لباس و آرایش کردن و زدن کرم و عطر به خود آویزان می‌کنید. زمانی که از مروارید استفاده نمی‌کنید آن‌ها را یک پارچه نرم و لطیف قرار دهید. مروارید را آویزان نکنید چون باعث کش آمدن آن می‌شود.

*الماس را جدا از سایر زیورآلات نگهداری کنید. سنگ الماس به خاطر سختی بیش از حد ممکن است به بقیه زیورآلات آسیب برساند.

*زیورآلات دارای سنگ‌های قیمتی را کنار سایر زیورآلات قرار ندهید چون ممکن است جواهر و سنگ‌های قیمتی در اثر برخورد با سطح فلزی سایر زیورآلات دچار خراش و آسیب شوند.

*بهترین محفظه برای نگهداری جواهرات کیف‌های پارچه‌ای از جنس نرم و لطیف هستند. بهتر است زیورآلات هم‌جنس را در کنار هم نگهداری کنید. برای مثال طلای زرد بهتر است کنار طلای زرد باشد و بقیه هم به همین ترتیب.

*اگر از زیورآلات نقره استفاه می‌کنید هیچ‌وقت آن‌ها را از خود دور کنید و همیشه در دست و گردن یا گوش خود نگه دارید. نقره برخلاف سایر فلزات زمانی که استفاده می‌شود درخشش بیشتری دارد. نقره را در جعبه جواهرات کنار سایر زیورآلات قرار ندهید. اگر نمی‌خواهید همیشه از زیورآلات نقره استفاده کنید آن‌ها را در یک جعبه جداگانه و ضد زنگ قرار دهید.

*برخلاف تصور عموم موادی مثل شیشه پاک‌کن یا خمیردندان برای تمیز کردن زیورآلات قیمتی مواد مناسبی نیستند و سبب کدر شدن و صدمه زدن به آن‌ها می‌شوند. از سوی دیگر به هیچ‌وجه زیورآلات خود را شب تا صبح در آب یا مایعی که برای تمیز کردن آن‌ها در نظر گرفته‌اید نگذارید.

مراقبت از سنگ نگین فیروزه هنگام استفاده از آن امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. در این مقاله آموزشی قصد داریم تا مخاطبان عزیز دکوریکور را با روش های تمیز کردن انگشتر نقره و همچنین طرز نگهداری از آن ها آشنا کنیم. اگر شما هم علاقه مند به استفاده از زیورآلاتی مانند انگشتر نقره با نگین فیروزه هستید، با ما تا پایان مقاله تمیز کردن انگشتر نقره همراه باشید تا اطلاعات با ارزش در مورد تمیز کردن و مراقبت از نگین فیروزه به دست آورید. فروشگاه اینترنتی دکوریکور بزرگترين مرجع ساخت اكسسوری و دارای انواع ، با نازل ترین قیمت ها در سطح بازار می باشد.

مراقبت از تماس نگین فیروزه با کرم های آرایشی و عرق بدن

  • تماس با کرم های آرایشی، عطر و ادکلن، صابون و چربی و همچنین تیرگی و آلودگی هوا باعث تغییر رنگ فیروزه میشود پس سعی کنید فیروزه را از این گونه مواد دور نگه دارید.
  • در بعضی موارد می توان رنگ فیروزه را برعکس کرد، اما در برخی موارد به خصوص زمانی که فیروزه برای مدت طولانی با مواد شیمیایی خود تماس پیدا می کند و رنگ آن تغییر می کند، رنگ آن قابل تغییر نیست.
  • عرق بدن نیز می تواند رنگ فیروزه را تغییر دهد و اگر در حین استفاده از انگشتر فیروزه عرق کردید، بلافاصله عرق را از دستان خود پاک کنید تا با فیروزه برخورد نکند.

تمیز کردن انگشتر فیروزه از مواد شیمیایی

فیروزه سنگی است که به مواد شیمیایی، مواد قلیایی و اسیدی، پاک کننده های قوی و شوینده هایی مانند آنزیم های پاک کننده یا وایتکس بسیار حساس است. پس تا حد امکان فیروزه را از این گونه مواد دور نگه دارید و از تماس مستقیم آن با مواد شیمیایی خودداری کنید. حتی بهتر است هنگام کار با چنین موادی یا استفاده از دستکش، فیروزه را از دستان خود در بیاورید.

روش های تمیز کردن انگشتر فیروزه

با استفاده از پارچه نخی

اگر مردانه فیروزه ای یا انگشتر زنانه فیروزه شما با مواد قلیایی یا اسیدی رنگ آمیزی نشده است، می توانید از یک پارچه نخی نرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید. پارچه را کمی نمدار کنید و روی نگین بکشید با این کار ناخالصی ها از سنگ فیروزه پاک می شود.

تمیز کردن انگشتر فیروزه با استفاده از پارچه چرمی

اگر پارچه چرمی در خانه دارید، می توانید از آن برای تمیز کردن سنگ فیروزه استفاده کنید. یک تکه پارچه چرمی بردارید و روی فیروزه بکشید پس از تمیز کردن فیروزه با پارچه چرمی، شاهد درخشش بیشتر سنگ فیروزه خواهید بود.

از آب ولرم استفاده کنید

استفاده از آب ولرم در تمیز کردن سنگ فیروزه تنها زمانی پیشنهاد می شود که فیروزه با مواد شیمیایی تماس داشته باشد. در این صورت باید فیروزه را به آرامی با آب ولرم بشویید و سپس در اولین فرصت با یک حوله نرم کاملا خشک کنید.

دکمه بازگشت به بالا