عمومیکسب و کار ویژه

چگونه بفهمیم دوربین کنون چند شات خورده؟

چه تعداد شات را میتوان گفت زیاد است؟

دوربین هایی مانند دوربین کنون D5 و Canon 1DX Mark II حدودا دارای عمر شاتر 400000 تایی میباشند. البته این مدلها پرچمدار هستند و معمولا دوربین های ارزان تر با بدنه های ضعیف تر نیز عمر شاتر کمتری هم دارند. براحتی میتوان گفت که عمر شاتر اکثر دوربین ها بین 100000 تا 200000 می باشد، در نتیجه بهترین انتخاب برای شخصی که دوربین عکاسی دست دوم میخواهد تهیه کنید عمر شاتر حدود 50000 است ، حالا هرچقدر این رقم کمتر باشد بهتر است.

بررسی تعداد شات دوربین های نیکون و پنتاکس

معمولا تعداد شات دوربین کنون در داده های هر عکس بصورت جدا ذخیره میشود. تنها کاری که برای بررسی تعداد شات دوربین باید انجام دهید این است که یک عکس ساده و جدید بگیرید و آن را در سایت بارگذاری کنید، سپس به شما میگوید که این دقیقا عکس چندمی میباشد که توسط این دوربین گرفته شده است.

برای خرید دوربین دست دوم به نمایندگی کانن مراجعه فرمایید.

بررسی تعداد شات دوربین های کانن

برای مشاهده تعداد شاتر دوربین های شما میتوانید یک عکس توسط دوربین خود بگیرید و در سایت آپلود کنید ، این سایت ادعا میکند که میتواند تعداد شاتر تمامی دوربین های کانن را بررسی کنید که ما فکر نمیکنیم اینطور باشد و ممکن است برخی مدل ها با این روش کار نکنند.

اگر روش بالا کار نکرد شما میتوانید نرم افزار را دانلود کنید ، این نرم افزار تقریبا با تمام دوربین های DSLR کار میکند ، (اکرچه روی بعضی دوربین های سری 500D کار نکرد ، اما ارزش امتحان کردن دارد). انجام دادن این روش بسیار ساده است ، فقط کافیه شما دوربین را از طریق USB به متصل کنید و نرم افزار را اجرا کنید ، در این نرم افزار بعضی اطلاعات کلیدی به شما نمایش داده میشود که تعداد شاتر دوربین نیز یکی از آنهاست.

نرم افزار EOS Info فقط در کامپیوتر هایی که سیستم عامل ویندوز دارند نصب میشود و کار میکند ، اگر شما کاربر سیستم عامل Mac هستید میتوانید از برنامه قدیمی که به غیر از سری 1D با سایر دوربین های DSLR کار میکند.

یک روش دیگر که روی بیشتر دوربین ها نیز کار میکند هم در اینجا به شما معرفی میکنیم سایت و نرم افزار است که تقریبا با تمام برندها سازگاری دارد و به خوبی کار میکند اما در بعضی مواقع نسخه رایگان آن دارای محدودیت هایی میباشد که کاربر را اذیت میکند.

اگر هنوز موفق نشدین شاتر دوربین خود را بررسی کنید با فروشگاه مجاز دوربین عکاسی تماس بگیرید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند. به دلیل برخی مسائل تعدادی از شرکت ها دسترسی به استخراج این اطلاعات را سخت تر کرده اند.

روش بررسی تعداد شاتر دوربین های الیمپوس

کاربران الیمپوس نییز میتوانند از داخل منوی دوربین براحتی این کار را انجام بدهند و تعداد شات دوربین را بررسی کنند. فقط کافیه مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دوربین را روشن کنید
 2. درب اسلات را باز کنید
 3. دکمه PLAY و OK را همزمان فشار دهید
 4. به ترتیب روبرو این کلید ها را بزنید : بالا ، پایین ، چپ ، راست
 5. دکمه شاتر را فشار دهید
 6. مجدد جهت بالا را فشار دهید

پس از انجام این مراحل تعداد شات دوربین نمایش داده میشود.

تعداد شات دوربین های سونی

کاربران سونی میتوانند با استفاده از یک وب سایت خاص که در اینجا معرفی میکنیم از تعداد شاتر دوربین خود مطلع شوند. یک عکس با دوربین خود بگیرید و مستقیما بدون هیچ تغییری در این سایت آپلود کنید و براحتی تعداد شات دوربین خود را مشاهده کنید.

روش جایگزین برای دریافت تعداد شات

وب سایت نیز با انواع نیز کار میکند ، اگر با هرکدام از روش های بالا نیز مشکلی داشتید و نتوانستید تعداد شات خود را بررسی کنید ، میتوانید این سایت را هم امتحان کنید ، روش هم بصورت آپلود فایل میباشد و بسیار ساده است که اگر سایت قابلیت بررسی را داشته باشد تعداد شات دوربین شما را نمایش میدهد.

شاتر مکانیکی یک دوربین چگونه کار میکند ؟

شاتر مکانیکی در اغلب دوربین های DSLR و دوربین های بدون آینه موجوده . متداول ترین نوع شاتر ، دوپرده ای است وقتی که شما دکمه ی شاتر رو فشار میدین اولین پرده به سمت بالا حرکت میکنه و اجازه میده که نور وارد دوربین بشه و به سنسور برسه . سپس بعد از زمان تعیین شده برای سرعت شاتر پرده ی دوم خاموش میشود و سنسور دوباره قفل میشود که به یک چرخه ی کامل اون فعال سازی گفته میشه و به اصطلاح میگن دوربین یک شات کار کرده .

در دوربین های DSLR شاتر خود به خود بسته میشه وقتی که شما شروع به گرفتن Live view در دوربین DSLR میکنین شمارش تعداد شات ها شروع میشن چراکه شاتر باید باز باشه. البته برخی از مارک های دوربین این موضوع رو در شمارش شات حساب نمیکنن . در دوربین های بدون آینه شاتر خود به خود بازه و تنها زمانی بسته میشه که شاتر رو فشار بدید . (توجه داشته باشید که این موضوع فقط در مورد شاتر های مکانیکی صدق میکنه ).

چرا تعداد شات دوربین اهمیت داره ؟

یکی از اساسی ترین سوال هایی که در هنگام خرید دوربین دست دوم برای هر کسی پیش میاد اینه که تعداد شات های کارکرده ی دوربین مورد نظرشون چقدره! حتی افرادی که نیاز به تعویض شاتر دوربین خودشون رو هم دارن این سوال براشون پیش میاد . من در این مقاله به شما توضیح میدم که چجوری میتونین از تعداد شات های دوربین مورد نظرتون آگاه بشین .

دوربین هم مثل هر وسیله ی مکانیکی دیگه یک عمری داره که معمولا عمر دوربین بسته به تعداد شاتی که خورده بررسی میشه که بسته به محدود بدون تعداد شات از 10000 تا 30000 این امر کاملا طبیعیه . این موضوع خیلی مهمه چون معمولا بدنه ی دوربین ها از جنس مقاومه و چیزی که متفاوته عمر شاتر اون هاست .

شاتر مکانیکی معمولا اولین بخشی است که در یک دوربین میمیره یا طول عمرش تموم میشه .با دانستن تعداد شات دوربین میتونین بفهمین که یک دوربین چقدر دیگه کار میکنه . برند های مختلف روش های مختلفی برای شمارش تعداد شات دارن همچنین میتونین از نرم افزار های مختلفی برای شمارش شات استفاده کنین . تعداد شات کمتر از 5000 تا به این معنیه که دوربین تقریبا جدیده و کار کرد زیادی نداره .

10.000 عکس میانگین عکسیه که عکاس ها در طی یک سال میگیرن . پس بر اساس اون میتونین تعداد شات رو تقریبا محاسبه کنین . البته افراد حرفه ای ، عکاس های تبلیغاتی ، ورزشی ، مجالس و حیات وحش به راحتی سالی 100.000 عکس رو میگیرن.

چه تعداد شاتی برای خرید دوربین دست دوم معقوله ؟

تولید کنندگان صنعت دوربین دیافراگم های متفاوتی برای دوربین های حرفه ای و مبتدی خودشون طراحی میکنن بنابر این طول عمر پیش بینی شده ی اون ها هم متفاوته .

دوربین های معمولی DSLR و بدون آینه تا 100.000 عکس گواهی شدن مثلا کانن T7i. برای برخی از دوربین ها رنج 120.000 تا 200.000 شات در نظر گرفته شده مثل کانن 7D مارک 2. دوربین های حرفه ای مخصوصا اون ها که برای شرایط خاص طراحی شدن بیشتر طول عمر شات دارن چیزی حدود 400.000 تا مثل دوربین 1DX سری کانن .

البته این اعدادی هم که من گفتم رو تقریبی گفتم پس فک نکنین دقیقا میتونین فقط با این اعداد تکیه کنین . در بین سال های مختلفی که من از دوربین های مختلف استفاده کردم خیلی بیشتر از تعداد شات هایی که واسه اون دوربین در نظر گرفته شده بود ازش بهره بردم واسه همینه که میگم همه این اعداد و ارقام تقریبه . یکی از دوربین هام که کانن 5D مارک 3 بود چیزی حدود 150.000 شات طول عمر داشت که من چیزی حدود 312.473 شات ازش استفاده کردم. و البته چیزی که واضحه وقتی عمر یک شاتر دوربین تموم شد نیاز نیست اون رو به بیرون بندازین یک شاتر جایگرین با یه قیمت مناسب میتونه کاملا کار شما راه بندازه . به راحتی میتونین برین به یکی از نمایندگی ها یا به تعمیرگاه ها تا براتون تعویض کنن .

از کجا نمایشگر تعداد شات دوربین خود را پیدا کنیم ؟

فروشگاه های دوربین

این یکی از راه هاییکه 100 درصد مواقع کار میکنه. فروشگاه های مجاز دارای نرم افزار هایی هستن که امکان بررسی این کار را میده . ولی شما مجبورید که دوربین رو براشون بفرستید یا خودتون شخصا برین و با پرداخت هزینه ازشون بخواین تعداد شات های دوربین رو بهتون بگن . خوشبختانه روش های دیگه هم برای این کار وجود داره.

یک عکس آپلود کنین

یک راه عالی برای فهمیدن تعداد شاتر شما آپلود تصویری است که با اون دوربین گرفته شده . میتونین برین تو سایت camerashuttercount.com و تصویر خودتون رو در این سایت بارگذاری کنین .  این سایت یک سری اطلاعات لازم رو به شما میده که در برای بالای 100 تا مدل دوربین تا حالا کار آمد بوده.

EOSInfo

برای دوربین های شرکت کانن کمپانی ای به نام AstroJargon دو نرم افزار برای شمارش تعداد شاتر طراحی کرده . یک نمونه برای ویندوز هستش که EOSInfo بهش میگن و اون یکی هم برای مک هستش که D 40 shutter count بهش گفته میشه .

به راحتی میتونین این نرم افزار ها رو دانلود و نصب کنین و با وصل کردن دوربین به کامپیوتر اطلاعات مورد نیازتون رو دریافت کنین .

Magic Lantern

از نرم افزار Magic Lantern هم میتونین استفاده کنین که یک نرم افزار open source هستش برای دوربین های DSLR . با این نرم افزار هم به سادگی میتونین تعداد شات های دوربین خودتون یا دوربینی که قصد خرید اون رو دارین ببینین .

Linux + Canon

برای افرادی که از دوربین های لینوکس استفاده میکنن این نرم افزار خیلی خوبه. حتی برای دوربین های کانن هم استفاده میشه و اکثر مدل ها رو ساپورت میکنه.

آپلود JPG های نیکون

Nikon shutter count یک سایتی است که میتونین فایل های عکس های نیکون رو در اون بارگذاری کنین .  این سایت ادعا میکنه که میتونه همه ی مدل های نیکون رو تحت پوشش قرار بده .

دوربین های الیمپوس و پاناسونیک

برای استفاده کننده های این دو برند کار خیلی راحت تر از بقیه است چون داخل خود دوربین تعداد شات ها رو میتونن ببینن. تنها چیزی که لازمه بدونین اینه که چجوری باید از طریق چند تا دکمه به جای مورد نظر خودتون برسین . برای مثال برخی از دوربین های الیمپوس از طریق زیر میتونن اقدام کنن :

 • دوربین رو روشن کنین
 • در مموری کارت رو باز کنین
 • دکمه PLAY و ok رو همزمان فشار بدید.
 • روی دکمه هاب dial با ترتیب فشار دهید : بالا، پایین، چپ و راست
 • دکمه ی رها کردن دیافراگم رو فشار بدید
 • حالا دکمه ی dail ( شماره گیر) رو فشار بدید
دکمه بازگشت به بالا