عمومیکسب و کار ویژه

مبل چرم را چگونه رنگ کنیم؟

مراحل رنگ کردن چرم مبل شنی و ساده

این یک سوال بنیادی است که نیاز به مقدماتی دارد. اولین نکته مهم برای به دست آوردن نتایج عالی در رنگ زدن چرم استفاده از است. در انتخاب رنگ دقت کنید، چرا که پس از استفاده، حذف آن دشوار است، اگر چه غیرممکن نباشد. نکته دوم قبل از استفاده از رنگ است. و نکته سوم این است که دستورالعملی  را که برای رنگ کردن چرم به شما آموزش می‌دهیم به خوبی فرا بگیرید. رنگ چرم نازک‌تر از رنگ عادی بوده و به ندرت می‌توان با یک بار رنگ زدن آن را پوشش داد. بعد از خشک کردن رنگ، استفاده از جلا دهنده توصیه می‌شود. جلا دهنده لایه‌ای حفاظتی روی رنگ ایجاد کرده و آن را براق می‌کند که رنگ معمولا این کار را انجام نمی‌دهد.

 از چه رنگی برای چرم استفاده کنیم؟

 چرم یک ماده حفره‌دار است. حتی می‌توان گفت حفره‌های آن از چوب نیز بیشتر می‌باشد. رنگی که استفاده می‌کنید داخل حفره‌های چرم رفته و در آن خشک می‌شود و بقیه رنگ مانند سطح نازکی روی آن قرار می گیرد. رنگهای مبتنی بر آب بهتر از رنگهای مبتنی بر حلال بوده و علاوه بر اینکه با چرم سازگارتر هستند، سریعتر نیز خشک شده و حالت‌های مختلفی از صاف و مات تا براق نرم ایجاد می‌‌کنند. بنابراین بیشتر از ترکیب آكريليك لاتكس پایه آب تشکیل شده‌اند.

اگر شما قصد رنگ کردن کیف دستی چرمی یا یک جفت کفش را دارید، به محصولی نیاز دارید که برای آن منظور تهیه شده و روی آن محصول این موضوع مشخص شده باشد. چنین محصولی ضخیم‌تر از رنگهای عادی است، زیرا دارای چسب و سفت کننده بیشتری است. می‌توانید از مینای اکریلیک برای مدل‌های نقاشی و شکل‌های مینیاتوری در ایجاد طرح روی چرم استفاده کنید. حتی اگر چرم خیلی دچار سایش نمی‌شود، می‌توانید از لاک ناخن یا یک محصول مشابه برای این کار استفاده کنید.

آماده سازی برای رنگ آمیزی چرم با تمیز کردن آن

 تمیز کردن یک پیش شرط مهم برای رنگ کردن و نقاشی است و به خصوص هنگام رنگ کردن چرم مبل شنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بسیاری از محصولات چرمی دارای یک پوشش براق هستند. این سیلیکون باید برداشته شده و رنگ نباید روی آن زده شود. برای پاک کردن سیلیکون نیاز به مواد تمیزکننده دارید که این محصول را می‌توانید در تهیه کنید.

اگر چرم براقی دارید، از یک پاک کننده سیلیکونی استفاده کنید تا به خوبی پاک شود. این محصول بر پایه الکل را به وسیله پارچه به خوبی روی چرمتان بمالید. اگر می‌بینید مقدار کمی سیلیکون در سطح چرم وجود دارد، رنگتان باید قادر به پوشش و حذف آن باشد والا به کار با پاک کننده ادامه دهید تا زمانی که سطح براق کامل از بین برود.

بعد از اینکه چرم خشک شد، ایده بسیار خوبی است که قبل از رنگ کردن آن از روغن پاچه ای گاو (neatsfoot) روی آن استفاده کنید؛ اما از صابون گیلیسیرین زین استفاده نکنید. صابون گیلیسیرینی منافذ چرم را مسدود کرده و از چسبیدن رنگ به چرم جلوگیری می‌کند.

چه در رنگ کردن مبلمان، کفش، کیف دستی و چه وسایل چرمی دیگر، جداسازی قسمتی که می‌خواهید آن را رنگ یا نقاشی کنید مهم است. بهترین روش رنگ زدن چرم و محصولات چرمی این است که قسمتی را که قصد رنگ زدن آن را دارید جدا کرده و با قرار دادن آن روی سطحی که قصد رنگ زدن دارید، آن را به خوبی بکشید تا همه چین و چروک‌ها برطرف شوند.

نحوه اعمال رنگ چرم

همیشه به توضیحات محصول برای روش توصیه شده توسط خود محصول توجه کنید. برای بیشتر محصولات می‌توانید از برس رنگ استفاده کنید. عرض قلم مو را با توجه به مساحت چرمتان که باید رنگ بزنید انتخاب کنید. شما به ندرت به یک قلم مو بزرگتر از 5سانتی‌متر نیاز خواهید داشت.

برخی از تولید کنندگان استفاده از اسفنج یا برس فوم را با محصولات خود توصیه می‌کنند. اگر روشی توسط محصول پیشنهاد نشده باشد، این بهترین روش برای پخش رنگ است. قبل از شروع به رنگ کردن چرم حتما دستکش دستتان کنید تا نگران پاک کردن رنگ از دست تان نباشید.

برس را در یک سمت همانند زمانی که می‌خواهید فلز یا چوب را نقاشی کنید قرار دهید. سعی نکنید با یک بار حرکت قلمتان چرم را کامل پوشش دهید. رنگ چرمی نازک است، و اگر شما بخواهید با یک بار حرکت سطح مورد نظرتان را پوشش دهید، به احتمال زیاد رنگ در سمت سطوح عمودی حرکت خواهد کرد.

بعد از خشک شدن رنگ پس از اولین روکش، قسمت دوم رنگ زدن را که نباید بیش از دو ساعت طول بکشد، آغاز کنید. احتمالا باید برای بار سوم و چهارم نیز این روند را ادامه دهید. پس از رنگ زدن منتظر باشید که رنگتان خشک شود. برای خشک کردن سریع رنگ می‌توانید از سشوار استفاده کنید؛ اما توجه کنید که سشوار را روی دمای پایین گذاشته و از فاصله نزدیک روی رنگ نگیرید.

بعد از رنگ آمیزی چرم آن را براق کنید

رنگهای اکریلیک برای چرم حالت‌های صاف و مات تا براق ایجاد می‌کند، بنابراین می‌توانید ظاهر را به سلیقه خودتان تنظیم کنید. سیلر از رنگ محافظت می‌کند و توصیه می‌شود که بعد از هر رنگ آمیزی، به ویژه بعد از رنگ آمیزی و نقاشی طرح‌های تزیینی از آن استفاده شود. معمولا تنها به یک روکش سیلر نیاز دارید، اما دو روکش را بر روی مبلمان سنگین و صندلی‌های ماشین در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که دو روکش نازک بهتر از یک روکش ضخیم است.

بهترین راه برای استفاده از جلادهنده چرم استفاده از یک برس فوم یا اسفنج است. برخی از این محصولات در اسپری قوطی قرار دارند و استفاده از آنها بسیار راحت است. هنگام براش زدن، درست این است که حرکت را در یک خط ادامه دهید تا پوشش سطح درست و کامل باشد، اگر چه این کار به اندازه استفاده از رنگ مهم نیست. قبل از این که بر روی مبل خود بنشینید، کفش‌هایتان را بپوشید و یا کیف دستی خود را پر کنید، به سیلر ۲۴ ساعت یا بیشتر فرصت دهید تا خشک شود.

مبل چرم:

یک مبل چرم می تواند دارای کیفیت, راحتی قابل وصفی باشد. این که شما مبل خود را در اتاق نشیمن یا  اتاق خانوادگی قرار می دهید, جایی برای نشستن و استراحت شما فراهم می آورد. حتی بهترین نوع چرم هم در طول زمان دچار محو شدگی یا کم رنگی می گردد. بهترین راه برای تازه به جلوه رسیدن مبل شما بدون خرید مبل جدید, رنگ کردن آن می باشد.

تهیه رنگ:

رنگی که برای مبل خود در نظر دارید را خریداری نمایید. رنگ ها را در صورت نیاز به منظور به دست آوردن رنگ مورد نظر خود ترکیب نمایید. اگر رنگ مبل شما قهوه ای تیره است ولی رنگی که تهیه نموده اید قهوه ای روشن می باشد, یک مقدار رنگ سیاه را با آن میکس نمایید. برای بدست آوردن رنگ روشن هم می توانید رنگ سفید را با آن میکس نمایید.

مبل خود را به فضایی با تهویه مناسب منتقل نمایید. زیرزمین, گاراژ یا حتی جلوی در, فضای مناسبی برای انجام این کار می باشد.

زیر مبل خود, پارچه یا روزنامه قرار دهید تا رنگ در حال کار بر روی زمین نریزد.

شستشوی مبل:

هرگونه گرد و غبار یا خاکی را که بر روی سطح مبل شما قرار دارد را قبل از رنگ زدن تمیز نمایید. شستشوی مبل خود را با آب و صابون انجام دهید. مبل خود را خیس نکنید. در مقابل, به آرامی با یک دستمال مرطوب شده با آب و صابون, مبل خود را تمیز نمایید.

استفاده از استون:

می توانید از استون قبل از رنگ زدن برای شستشوی مبل بصورت عمیق تر استفاده نمایید. یک پارچه تمیز را به استون آغشته کرده و بر روی همهی سطح مبل خود بمالید.

مبل چرم خود ر با یک بطری آب اسپری نمایید. مبل وقتی مرطوب است رنگ را به خود جذب می کند اما نباید مبل خیلی خیس شود.

نحوه رنگ زنی مبل چرم:

پس از اینکه مبل را با آب اسپری نمودید, رنگ را بر روی مبل اعمال نمایید. مقداری رنگ را بر روی یک دستمال یا پارچه تمیز بریزید و سپس آن را روی مبل بمالید. مطمئن شوید که برای حفاظت از دست خود, دستکش به دست دارید.

کار را بصورت قسمت قسمت انجام دهید. این روند آسانتر است و مبل بیشتر رنگ را به خود می گیرد. بر روی یک بخش آب اسپری نموده و سپس رنگ را بر روی آن اعمال نمایید. سپس بر روی بخش بعد اسپری نموده و بعد اعمال رنگ نمایید. این کار را ادامه دهید تا تمام سطح مبل شما رنگ زده شود.

رایج ترین رنگ مبل چرم

مبل های چرمی با رنگ روشن مانند سفید یا بژ جایگزین مناسبی برای رنگ مبل چرم تیره هستند که پیچیدگی را به نمایش می گذارند. یکی از مزیت های قابل توجه مبل های چرمی سفید نسبت به رنگ های دیگر، لوازم جانبی متعددی است که می توانید متناسب با دکوراسیون خود اضافه کنید.

مبل چرمی سفید

یک مبل چرمی سفید الگوهای جسورانه را کاهش می دهد، بنابراین می توانید این مبلمان را برای افزایش جذابیت زیبایی طراحی داخلی خود قرار دهید. تنها نقطه ضعف این رنگ چرم این است که می تواند سریع تر از سایر رنگ های مبل چرمی کثیف شود.

رنگ کرم به عنوان یک جایگزین برای سفید

کرم جایگزینی تیره تر برای رنگ مبل چرم سفید یا بژ است. این رنگ در برابر پالت های خنثی که به سمت سایه های گرم تر متمایل هستند بسیار عالی عمل می کند. یک مبل چرمی کرم رنگ، حال و هوای دنج و جذابی ایجاد می کند، به خصوص وقتی که با لوازم جانبی قرمز و نارنجی مانند بالش و پتو همراه شود.

رنگ کرم به عنوان یک جایگزین برای سفید

اگر علاقه ای به مبل های چرمی سفید روشن ندارید، کرم یا بژ جایگزینی عالی برای فضای داخلی شیک و گرم تر هستند.

رنگ مبل چرم خاکستری مدرن

مبل های چرمی خاکستری به سرعت تبدیل به رنگ خنثی مورد علاقه می شوند. این محبوبیت به این دلیل است که خاکستری حس گرم‌ تری را ارائه می‌ دهد و در سایه‌ های مختلفی برای هر طراحی داخلی وجود دارد. یک مبل چرمی خاکستری می تواند تطابق بهتری با بقیه مبلمان خنثی شما داشته باشد، با اتاق شما ترکیب شده یا به عنوان یک نقطه کانونی برجسته شود.

مهم نیست که چگونه اتاق نشیمن خود را با رنگ مبل چرم خاکستری طراحی کنید، این رنگ خنثی در کنار رنگ های پررنگ تر مانند صورتی، زرد و نارنجی جلوه شگفت انگیزی دارد.

از آنجایی که طیف رنگ مبل  چرم خاکستری بسیار متنوع تر از یک دهه پیش است، شما باید سبک ها و الگوهای زیادی را انتخاب کنید: از مبل های 2 نفره و 4 نفره خاکستری گرفته تا صندلی های تکیه چرمی. انتخاب باشماست!

قهوه ای تیره یا شکلاتی

فهمیدن این که چرا قهوه ای محبوب ترین رنگ مبل چرم است، زیاد دشوار نیست. از رنگ های قهوه ای مایل به خردلی گرفته تا رنگ های شکلاتی، مبل های چرمی قهوه ای پالت فوق العاده ای را ارائه می دهند که خود را به طرح های مبل کلاسیک می رساند. قهوه ای رنگی خاکی و گرم است که می تواند لکه ها یا کثیفی ها را به طور موثری پنهان کند. این مبل رنگی همچنین می‌ تواند به‌ عنوان یک وسیله برای ترکیب در اتاق نشیمن شما یا تکمیل لوازم جانبی اطراف آن باشد.

از آنجایی که قهوه ای رنگی خنثی است، با سایر سایه های خنثی بسیار خوب ترکیب می شود. همچنین می‌ تواند رنگی مناسب برای رنگ‌ های تیره تر مانند زرد و صورتی باشد.

اگر مبل‌ های چرمی بزرگ‌ تری مانند 3 یا 4 نفره انتخاب می‌ کنید، رنگ مبل چرم قهوه‌ ای به اتاق نشیمن شما عمق می‌ بخشد (بدون این که مبل توجه را به خود جلب کند) مگر اینکه بخواهید آن را به‌ عنوان یک وسیله برجسته به نمایش بگذارید!

رنگ مبل چرم قهوه ای کلاسیک

رنگ مبل چرم قهوه ای کلاسیک خیلی زیباتر از یک مبلمان ساده است. این رنگ در دکوراسیون شما سبکی قدیمی را به ارمغان می آورد. چرم قهوه ای همیشه با طراحی کلبه‌ های قدیمی همراه بوده است. این مسئله باعث می شود رنگ قهوه ای برای مبلمان چرمی همراهی عالی در کنار پالت های با رنگ گرم تر شما باشد.

نارنجی به عنوان یک جایگزین مناسب برای قهوه ای

نارنجی یک جایگزین عالی برای رنگ مبل چرم قهوه ای سنتی است زیرا کمی جالب تر و پر جنب و جوش تر می باشد. سایه های نارنجی تیره در سبک کلاسیک فوق العاده عمل می کنند. این رنگ کمتر مستعد از مد افتادن است و تا سال های طولانی جذاب ترین عنصر اصلی در اتاق نشیمن شما خواهد بود.

رنگ های تکمیلی مبلمان که با مبل های چرمی نارنجی روشن یا تیره تناسب دارند عبارتند از آبی آسمانی، آبی روشن، آبی تیره و سرمه ای. هر رنگی را که برای همراهی رنگ مبل چرم نارنجی خود انتخاب کنید، مطمئناً جلوه بصری دلپذیری را ایجاد می کند.

رنگ مبل چرم مشکی

مشکی به عنوان یک رنگ فوق العاده پرکاربرد عمل می کند. رنگ مبل چرم مشکی یک انتخاب عالی برای طراحی داخلی مدرن است و این توانایی را دارد که تقریباً هر سبک و رنگی را تکمیل کند بدون این که بخواهد فضا را تحت تأثیر قرار دهد.

چه به تم اسکاندیناوی توجه کرده باشید یا به طراحی داخلی مدرن اواسط قرن علاقه داشته باشید، یک مبل چرمی مشکی با الگوها، بافت ها و سبک های متعدد به خوبی ست می شود. به هر حال مشکی یک رنگ پیچیده است که با هر رنگی مطابقت دارد.

اگر به خرید یک مبل بزرگ چرمی مشکی فکر می کنید، مطمئن شوید که چند بالش یا کوسن با رنگ شادتر (مانند زرد یا صورتی) انتخاب کنید تا مبل فضای شما را تحت الشعاع قرار ندهد.

رنگ هایی که کمتر استفاده می شوند

رنگ مبل چرم آبی

برای این که به حداکثر راحتی و مدرن بودن برسید، می توانید رنگ مبل چرم خود را آبی انتخاب کنید. این سایه سرد برای اضافه کردن رنگ به فضای اتاق نشیمن شما عالی است. آبی یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ ها برای دکوراسیون منزل است، بنابراین جای تعجب نیست که افراد بیشتری به رنگ آبی برای مبل چرمی روی می‌ آورند.

اگر چرم را دوست دارید اما می خواهید رنگ بهتر و برجسته تری در طراحی خود داشته باشید، این رنگ گزینه ای است که باید به سراغ آن بروید.

رنگ قرمز بدون شک فورا جلب توجه می کند. مبل های چرمی قرمز روشن، ظرافت را در فضاهای داخلی مدرن به نمایش می گذارند و جلب توجه می کنند. از رنگ قرمز مایل به نارنجی گرفته تا قرمز مایل به قهوه ای، گزینه های زیادی برای انتخاب رنگ مبل چرم قرمز وجود دارد.

رویال قرمز

فقط مطمئن شوید که بقیه دکوراسیون خانه خود را با مبل قرمز رنگ مطابقت دهید یا آن را برجسته کنید تا اولین چیزی باشد که مهمانان هنگام ورود به اتاق نشیمن شما می بینند.

چرم قرمز در طرح‌ های مختلفی عرضه می‌ شود، بنابراین مطمئناً یکی از آن‌ ها را به سبکی پیدا می‌ کنید که با چیدمان شما مطابقت داشته باشد. این رنگ جسورانه و تاثیرگذار حتی در اتاق‌ های مطالعه نیز استفاده می شود.

رنگ مبل چرم شرابی

شما می توانید رنگ مبل چرم شرابی را به عنوان یک جایگزین بهتر برای قرمز در نظر بگیرید. این رنگ مبل چرم می تواند بر اتاق تسلط داشته باشد یا با دکور ترکیب شود. همه چیز به انتخاب پالت رنگ دکوراسیون برای مطابقت با مبل چرم شرابی شما بستگی دارد.

این رنگ قرمز گرم، هم رنگ‌ های سرد و هم رنگ‌ های گرم را تکمیل می‌ کند و اگر به رنگ قرمز علاقه دارید، اما نمی‌ خواهید تمام رنگ چیدمان خود را قرمز انتخاب کنید، رنگ شرابی بهترین گزینه برای شماست. ممکن است شرابی کمی تیره تر از قرمز باشد، اما به راحتی با هر دکوراسیونی در خانه ترکیب می شود.

اجازه دهید مبل شما حدود ۱-۲ساعت خشک شود و سپس لایه دیگری از رنگ را بر روی آن اعمال نمایید. شما باید لایه های بیشتری بر روی مبل خود اعمال نمایید تا همان رنگ درست شما را به خود بگیرد. بیشتر مبل های چرمی بین۳-۶ لایه رنگ نیاز دارند.

اجازه دهید بعد از هر لایه رنگ, مبل شما خشک گردد.

بعد از خشک شدن آخرین لایه از رنگ, یک مکمل رنگ را به منظور تثبیت رنگ, بر روی مبل اعمال نمایید. شما می توانید یک براق کننده یا جلا دهنده مخصوص مبل چرم را انتخاب نمایید.

مکمل را بر روی مبل چرم خود اسپری نمایید و آن را با یک دستمال تمیز مرطوب بر روی مبل بمالید.

دکمه بازگشت به بالا