عمومیکسب و کار ویژه

نکات مهم در نگهداری از انواع موتور پمپ آب کشاورزی

در واقع نگهداری از موتور پمپ های کشاورزی اهمیت بسیار زیادی دارد و عدم نگهداری درست از این محصولات می تواند منجر به خرابی آنها شود. بیشتر افراد تصور می‌ کنند که این پمپ ها  نیاز به نگهداری ندارند اما باید اشاره  کنیم که نگهداری این پمپ ها باید طبق اصول انجام گیرد.  لذا به نکات مهم در نگهداری آنها توجه کنید.

موتور پمپ های آب به صورت کلی در دو نوع موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی می باشند و قیمت موتور پمپ آب بنزینی و دیزلی به عوامل مختلفی مانند قدرت موتور و مکش بستگی دارد. ذکر این نکته ضروری است که بهترین موتور پمپ آب کشاورزی نیز مانند پمپ های آب خانگی نیاز به نگهداری دارند تا با سرعت هرچه بهتر کار کرده و کارایی خود را از دست ندهند.

نکات مهم جهت نگهداری و افزایش طول عمر انواع موتور پمپ آب کشاورزی

 بی تفاوتی نسبت به نگهداری این پمپ ها می توانند عملکرد آنها را مختل کند. می توانیم پمپ های کشاورزی را به مانند اتومبیل ها تشبیه کنیم چرا که اگر به درستی از اتومبیل نگهداری نکنید و روغن آن را در زمان مناسب تعویض نکنید عملکرد اتومبیل مختل شده و کارایی خود را از دست می دهد و ممکن است هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

ما در این مطلب در مورد نکات مهم در نگهداری و خرید موتور پمپ آب دیزلی کشاورزی و همچنین مدل های بنزینی صحبت می‌ کنیم تا بتوانید با نگهداری درست سبب افزایش طول عمر آنها شوید.

نکته مهم در مورد داغ شدن پمپ آب 

داغ شدن یکی از بزرگترین مشکلات پمپ ها و دیگر دستگاه های مکانیکی و برقی است. برای جلوگیری از داغ شدن این گونه دستگاه‌ ها، بر روی دستگاه ها رادیاتور و سیستم های خنک کننده و غیره  وجود دارد تا از داغ شدن بیش از حد پمپ جلوگیری کند. در واقع پمپ های آب کشاورزی عملکردی مانند پمپ های آب خانگی دارند به این منظور که این پمپ ها آب را از درون خود عبور داده و تا حد زیادی از داغ شدن پمپ جلوگیری می کنند.

اما توجه داشته باشید اگر دستگاه شما بیش از حد کار کند یا دائم  روشن باشد ممکن است خراب شود چرا که حرارت و گرمای پمپ زیاد شده  و سبب آسیب دیدن پمپ می شود. لذا برای جلوگیری از داغ شدن پمپ آب کشاورزی راه های بسیار زیادی وجود دارد و بهتر است در اسرع وقت به فکر  جلوگیری از داغ شدن پمپ آب کشاورزی باشید.

توجه به یخ زدگی پمپ آب کشاورزی 

در واقع فرقی نمی کند که چه پمپ آبی را استفاده می کنید باید به این نکته واقف باشید که پمپ های آب در برابر عاملی به نام یخ زدگی سطح مقاومت بالایی ندارند و ممکن است در برابر یخ زدگی کارایی و عملکرد خود را از دست دهند. زمانی که آب به صفر درجه یا کمتر برسد سبب خراب شدن پمپ آب می شود. به طورکلی سرمای شدید و یخ زدگی عاملی خطرناک برای پمپ های آب است و سبب کاهش کارایی پمپ آب و درنهایت خرابی پمپ می شود.

برای جلوگیری از این کار می توانید پمپ آب را در مکانی مناسب نصب کنید تا در فصل های سرد سال مانند زمستان و پاییز از یخ زدگی پمپ جلوگیری کنید. از آنجا که پمپ آب کشاورزی در مراتع و زمین‌ های کشاورزی نصب می شود می توانید برای محافظت از پمپ آب در برابر یخ زدگی پمپ آب را عایق کنید یا محفظه ای مناسب برای جلوگیری از ورود سرما به پمپ درست کنید.

اگر از پمپ های کشاورزی در مناطق سردسیر و کوهستانی استفاده می‌ کنید بهتر است مکانی مناسب برای نصب آن در نظر بگیرید چرا که در این مکان دمای هوا بسیار پایین است و سبب یخ زده پمپ های آب کشاورزی می شود.

روغن کاری درست پمپ های کشاورزی 

نکته مهم دیگر این است که پمپ های کشاورزی خود را روغن کاری کنید و این کار را باید به صورت دوره ای انجام دهید. برای اینکه پمپ روانکاری یا به عبارت دیگر روغن کاری کنید می توانید از روغن و گریس استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که این کار را باید در دوره های مناسبی از سال انجام دهید.

به عنوان مثال اگر درجه حرارتی پمپ کشاورزی شما بیش از ۹۰ درجه است می توانید از روغن برای روانکاری پمپ استفاده کنید همچنین اگر دستگاه شما دور موتور نسبتاً بالایی داشت می توانید از این متریال استفاده کنید.

اگر دستگاه شما با دور پایین کار می کند می توانید از گریس استفاده کنید البته توجه داشته باشید که گریس برای پمپ های کشاورزی ای  مناسب است که حرارت و گرمای  زیاد تولید نمی کنند. دقت داشته باشید کردن روغن کاری یا گریس کاری می‌ تواند سبب خراب شدن پمپ های کشاورزی شود و به همین دلیل به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید.

این کار را می توانید هر چند وقت یک بار انجام دهید تا عملکرد پمپ بهتر شود. در واقع قسمت های مهم باید گریس کاری شوند‌ و این کار را باید با نهایت دقت انجام دهید.

موتور پمپ آب ارتفاع بالا 

پمپ آب ارتفاع بالا یکی از پمپ های آب آبرسانی است که قدرت بیشتری نسبت به سایر موتورهای پمپ آب دارد و توانایی پمپ ارتفاع بالا در هدایت آب بسیار بالا است و از آن برای پمپاژ آب در ارتفاع بالا استفاده می شود. موتور پمپ آب دیزلی ارتفاع بالا بیشتر در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. ظرفیت مخزن سوخت و ارتفاع مکش، جنس بدنه و توان پمپ از نکاتی هستند که باید در خرید آن توجه کنید.

دقت کنید که منبع سوخت پمپ آب ارتفاع بالا بنزینی و دیزل است، بنابراین قدرت و توانایی بالایی در جابجایی و انتقال آب دارد. در مکان هایی که دسترسی به منابع انرژی برق وجود ندارد بهترین گزینه استفاده از پمپ آب با ارتفاع بالا است. همچنین از پمپ آب ارتفاع بالا در صنعت و بخش  کشاورزی هم استفاده می‌ شود و کاربرد آن به جابجایی و انتقال آب محدود نمی‌ شود.

شما با استفاده از موتور پمپ آب ارتفاع بالا می‌ توانید حجم زیادی از آب را در زمان معین جابه جا کنید. اما توجه کنید که این دستگاه را نمی توانید در ساعات طولانی استفاده کنید، زیرا عملکرد محدودی دارد و فقط در یک بازه زمانی کوتاهی مانند دو تا سه ساعت قابل استفاده است.

دکمه بازگشت به بالا