عمومیکسب و کار ویژه

افزایش ماندگاری ادکلن و عطر

همه ما می‌خواهیم بوی خوبی داشته باشیم، به همین دلیل است که برای بهترین عطرهایی که دوست داریم هزینه می‌کنیم. بسته به ترکیبات شیمیایی پوست و قدرت عطرها، برخی از عطرها می‌توانند تمام روز ماندگار باشند. ماندگاری یک عطر درجه اول به میزان غلظت محصول مربوط است. سپس نحوه استفاده از عطر نیز می‌تواند در افزایش ماندگاری موثر باشد. اگر به دنبال این هستید که ماندگاری عطر مورد علاقه خود را افزایش دهید، ما به شما نکات و ترفندهای کاربردی را ارائه می‌دهیم.

انواع عطرها و مدت ماندگاری آنها

اولین موردی که باید به آن می‌پردازیم، انواع عطر و میزان ماندگاری آنهاست. در ادامه به این موضوع اشاره می‌کنیم:

 • ادکلن: بین 2 تا 4 درصد غلظت دارد و معمولاً حدود 2 ساعت ماندگار خواهد بود.
 • ادو تویلت: بین 4 تا 8 درصد غلظت دارد و معمولاً حدود 3 تا 6 ساعت ماندگار خواهد بود.
 • ادو پرفیوم: بین 8 تا 15 درصد غلظت دارد و معمولاً حدود بین 6 تا 8 ساعت ماندگار خواهد بود.
 • پرفیوم: بین 15 تا 25 درصد غلظت دارد و معمولاً حدود بین 8 تا 10 ساعت ماندگار خواهد بود.

هنگام استفاده از عطر، متوجه خواهید شد که عطر مراحل مختلفی را طی می‌کند. این مراحل شامل نت آغازی یا ابتدایی که معمولا تا 5 دقیقه طول می‌کشد، نت میانی یا قلبی که بین دو تا چهار ساعت طول می‌کشد و همچنین نت پایه است که می‌تواند 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد. عطرها تمایل دارند به پوست بچسبند و هر چه عطر روغنی‌تر باشد، ماندگاری بیشتری دارند.

نت‌های هر فاز نیز تاثیر زیادی بر طول عمر دارند. نت‌های عمیق‌تر و شیرین‌تر مانند چوب، عنبر، وانیل، تونکا و غیره همگی نت‌های سنگین‌تری هستند و بیشتر روی پوست ماندگاری دارند. این نت‌ها را می‌توانید در بسیاری از عطرها مانند چرم تام فورد توسکانی بیابید. این بدان معناست که تبخیر آنها از پوست زمان بیشتری می‌برد.

نحوه عملکرد نت‌ها با پوست نیز عامل بسیار مهمی در طول عمر است. پوست چرب باعث می‌شود نت‌ها برای مدت طولانی‌تری روی پوست بچسبند، در حالی که پوست خشک‌تر، نت‌ها را سریع‌تر تبخیر و ناپدید می‌کند. منظور از اصطلاح شیمی پوست همین است. این امر در مورد هوای اطراف پوست و گرمای بدن نیز صدق می‌کند. هنگامی که هوا گرمتر و خشک‌تر است یا گرمای بدن شما بیشتر است، نت‌ها به دلیل این واقعیت که نمی‌توانند به پوست بچسبند، به مراتب کمتر ماندگاری خواهند بود.

روش های افزایش ماندگاری ادکلن

نکاتی که باعث ماندگاری بیشتر ادکلن و عطر می‌شوند را در ادامه آورده‌ایم:

 • اولین نکته این است که پوست خود را مرطوب کنید. لوسیون یا مرطوب کننده می‌توانند به جلوگیری از تحریکات پوستی هنگام استفاده از عطر کمک کنند، اما مزیت اصلی آنها این است که به جذب نت‌های مختلف و ماندگاری بیشتر عطر کمک خواهند کرد.
 • عطر خود را بلافاصله بعد از دوش گرفتن یا حمام بزنید. عطر را زمانی استفاده کنید که پوست شما هنوز کمی مرطوب است (پوست خیس نباشد). این کار می‌تواند به ماندگاری بیشتر عطر کمک کند.
 • به نقاط نبض عطر بزنید. احتمالاً قبلاً این کار را انجام می‌دهید، اما آیا می‌دانستید که چندین نقطه نبض وجود دارند که می‌توانید عطر را روی آنها اعمال کنید؟ اینها شامل مچ دست، پشت گوش و استخوان ترقوه (زیر گردن) است.
 • عطرهای خود را لایه لایه کنید. لایه بندی عطرها می‌تواند به ماندگاری بیشتر عطر کمک کند. با استفاده از شستشوی بدن یا لوسیونی که بویی مشابه عطر شما دارد، شروع کنید، سپس عطر را روی آن بمالید.
 • از مالیدن عطر خود بپرهیزید، زیرا این کار می‌تواند عطر را از بین ببرید و باعث شود رایحه زود ناپدید شود. بهتر است عطر را به آرامی روی پوست خود اسپری کنید.
 • همیشه باید عطر خود را در مکانی خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید و گرما نگهداری کنید. این موضوع می‌تواند به جلوگیری از کاهش کیفیت عطر و از دست دادن رفتن ماندگاری آن کمک کند.
 • عطرها را در بسته بندی اصلی خود نگهداری کنید. بسته بندی اصلی یک عطر به گونه‌ای طراحی شده است که از عطر در برابر عوامل خارجی که می‌تواند بر کیفیت آن تأثیر بگذارد محافظت کند.
 • قرار گرفتن عطر در معرض اکسیژن می‌تواند باعث اکسیده شدن و تجزیه رایحه‌ها شود. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض هوا، درب عطرها را در صورت عدم استفاده محکم ببندید.
 • محصولاتی در بازار وجود دارند که به طور خاص برای کمک به ماندگاری بیشتر عطرها طراحی شده‌اند. این محصولات که به عنوان پرایمرهای عطر شناخته می‌شوند را می‌توان قبل از عطر اصلی روی پوست استفاده کرد.
 • الیاف تمایل دارند مولکول‌های عطر را به دام بیندازند، بنابراین اسپری کردن موها و هر لباسی که می‌پوشید به ماندگاری عطری که می‌زنید کمک می‌کند. فقط یادتان باشد موها و لباس خود را بعدا تمیز کنید.
 • عطرها را تکان ندهید! تکان دادن عطرها می‌تواند باعث از دست دادن ماندگاریشان شود. در عوض، بطری عطر را به آرامی از محل خود بردارید و روی بدن خود اسپری کنید تا ماندگاری عطر افزایش یابد.
 • عطرها ممکن است به مرور زمان منقضی شوند، اما استفاده منظم از آنها می‌تواند از بد شدنشان جلوگیری کند. عطرهای خود را در عرض دو تا سه سال پس از باز کردن آنها استفاده کنید.
 • از نگهداری عطرها در حمام خودداری کنید. حمام‌ها فضاهایی مرطوب هستند که می‌توانند باعث شوند بسیاری از عطرها سریع‌تر تجزیه شوند. بطری‌های عطر خود را در جای خشک و دور از حمام نگه دارید.
 • عطرها را در یخچال نگهداری نکنید. اگرچه نگهداری عطر‌ها در یخچال می‌تواند به حفظ تازگی آنها کمک کند، اما همچنین می‌تواند باعث تجزیه مواد و از دست رفتن قدرت ماندگاری آنها شود.
 • عطر اورجینال و باکیفیت تهیه کنید! به عنوان آخرین و مهمترین نکته پیشنهاد می‌کنیم حتما اولویت خرید عطرتان را به کیفیت عطر اختصاص دهید و آن را قربانی فاکتورهای کم‌اهمیت دیگر نکنید. جهت خرید عطر اورجینال می‌توانید محصولات برند عطر آلفا مونته را بررسی کنید.

کلام آخر

مراقبت صحیح از یک عطر فوق العاده مهم است. نه تنها برای اطمینان از اینکه همیشه هنگام استفاده از عطر رایحه‌ای مطبوع به دست می‌آورید، بلکه این موضوع برای ماندگاری عطر نیز مهم است. نکاتی را که در این راهنما برای افزایش ماندگاری مورد بحث قرار دادیم را برای استفاده صحیح از عطر خود مد نظر قرار دهید. توجه داشته باشید که عطرها محصولاتی ظریف هستند و باید به درستی نگهداری شوند. از عطرهای به عنوان بخشی از وجود خود استفاده کنید، زیرا آن را شخصیت شما را به دیگران نشان می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا