سلامت و دانشکسب و کار ویژه

بهترین رفتار با کودک زورگو از دید روانشناسان

راهکارهایی برای برخورد با کودکان قلدر

برچسب قلدر بودن به آنها نزنید

هیچوقت برچسب قلدر و زورگو بودن به فرزند خود نزنید. این کار اشتباه بوده و موجب می‌شود تا وی این ویژگی را باور کرده و طبق آن پیش برود. شما باید ریشه یابی کرده و علت رفتارهای نادرست کودک را بفهمید. پس از آن، رفتارهای اجتماعی را به وی آموزش دهید. جهت خرید لباس ارتشی، لباس پلیسی پسرانه و دریافت لیست قیمت جلیقه پلیس بچه گانه می توانید به سایت آسنا شاپ مراجعه نمایید.

آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

یکی دیگر از مهم ترین روش ها برای حل این مسئله، آموزش مهارت های اجتماعی به کودک است. اگر خودتان وقت آن را نداشته یا از پس آن برنمی‌آیید، از یک مشاور کمک گرفته و این مسئله را به سادگی حل کنید.

همانند کودک خود رفتار نکنید

برخی از کودکان، برای تنبیه کردن خواهر یا برادر خود، از دعوا و خشونت های فیزیکی استفاده می‌کنند. در صورتی که فرزند شما همنیطور رفتار می‌کند، شما به هیچ وجه مانند او نبوده و تربیت وی را با کتک و دعوا تکمیل نکنید. این کار فقط موجب گستاخ تر شدن کودکان شده و هیچ نتیجه مثبتی برای شما نخواهد داشت. بجای آن از او بخواهید که با نوشتن نامه، از کسی که او را اذیت کرده، عذرخواهی کند.

الگوی کودکان شما چه کسانی هستند؟

کودکان همیشه تحت تاثیر اطرافیان خود بوده و رفتار آنها روی بچه ها تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. حال اگر فرزند شما با بزرگسال هایی در ارتباط است که کار خود را با قلدری و زورگویی راه می‌اندازند، باید به شما بگوییم که هر چه سریعتر فرزند خود را از آنها دور کرده و راه ارتباطی را با آنها ببندید.

عزت نفس پایین

گاهی ممکن است ریشه قلدر بودن فرزند شما، در عزت نفس پایین و عدم پذیرش خود باشد. در اینصورت شما باید از یک روانشناس کمک بگیرید.

تشویق رفتارهای خوب و مثبت

فرزندان خود را به رفتار مثبت و خوب تشویق کنید و زمانی که کودکان در موقعیت‌های مشابه که قبلاً قلدری می‌کردند، به صورت مثبت و سازنده رفتار کردند آنها را مورد تمجید قرار دهید.

قلدری کودک را جدی بگیرید

برخی از والدین، این موضوع را جدی نگرفته و تصور می‌کنند که به مرور زمان حل می‌شود. اما اینطور نیست. در صورتی که به حل این مسئله نپردازید، این ویژگی در فرزند شما شکل گرفته و تا بزرگسالی با او رشد می‌کند. در واقع باید در صورت قلدری وی، برای آنها تنبیه های سفت و سختی در نظر بگیرید تا متوجه شوند که کار آنها اشتباه است.

دریافت اطلاعات بیشتر درباره زندگی اجتماعی کودک

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر، باید با والدین کودکان دیگر، مشاوران مدرسه و معلمان صحبت کنید که آیا فرزند شما در مدرسه یا محیط های دیگر نیز رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهد یا نه؟ بعلاوه در صورت لزوم، کودک را در محیط‌های اجتماعی دیگری وارد کنید که بتواند آنجا روابط دوستانه جدیدی شکل دهد.

احترام و مهربانی به کودک بیاموزید

احترام و مهربانی را به کودک بیاموزید و تلاش کنید تا حس همدلی و همدردی در وی پرورش یابد. بعنوان مثال به او یاد بدهید که تمسخر دیگران به دلایل مختلف مانند تفاوت‌های جسمانی، ظاهری، نژادی، مذهبی و یا فرهنگی کار درستی نیست.

در چه مواردی لازم است به متخصص روانشناسی کودکان مراجعه کرد؟

هر کودکی رفتار و خصوصیات خاص و متفاوتی دارد که ممکن است والدین با آن رفتار دچار مشکل شوند. بعضی از رفتارهای بد کودکان که والدین با آن مشکل دارند شامل موارد زیر است:

مشاوره حضوری و تلفنی با متخصص روانشناسی کودکان

امروزه به دلیل مشغله‌های زیاد والدین و ترافیک و شلوغی شهر و فرصت نکردن والدین به مراکز روانشناسی کودکان مشاوره های تلفنی دایر گردیده. که طبق مجوز رسمی و با حضور بهترین  متخصصین روانشناسی کودکان آماده جوابگویی به تمامی سؤالات والدین هستند. کودکان نیز مانند بزرگسالان دغدغه‌ها و تنش‌های خاص خود را دارند. که برای درک و حل این نوع مشکلات و ریشه‌یابی آن بهتر است کودکان خود را پیش یک متخصص روانشناسی کودکان ببریم. تا با صحبت کردن آن‌ها با روانشناس و گفتن حس خود به آن‌ها به آرامش روحی و روانی دست یابند. در اکثر موارد مشاوره حضوری برای کودکان بسیار مفید و مؤثر است و نتیجه مثبتی نیز به همراه دارد.

متخصص روانشناسی کودکان در چه زمینه‌هایی می‌تواند به کودک کمک کند؟

به رفتاری گفته می‌شود که کودک تمایلی به ارتباط برقرار کردن و بازی کردن با هم سن و سال‌های خود را نداشته باشد و به طور کل گوشه‌گیر است و مدام نیز کلمات را تکرار می‌کند. والدین می‌توانند با مراجعه به متخصص روانشناسی کودکان این رفتارها را درمان کنند.

بیش فعال بودن کودکان می‌تواند برای اکثر اطرافیان کودک غیر قابل تحمل باشد. کودکان به این معنی است که هیچ گونه آرامشی در کودک پیدا نمی‌شود. و کودک مدام در حال جنبه و جوش است و تمرکز لازم برای یادگیری را نیز ندارد. والدین با و یا حضوری با متخخصین روانشناسی کودکان می‌توانند این نوع رفتار را درمان کنند و با شناخت بیشتری با این بیماری روبه رو می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین موارد در طول زندگی کودک شما است. این نکته که کودک باید جواب سؤالات و کنجکاوی‌های خود را در مورد مسائل جنسی بداند را نادیده نگیرید. بعضی از والدین با غفلت از این نوع مشکلات و کجکاوی در مورد آن کودکان خود را به سمت مسیر غلطی هدایت می‌کنند. با مشاوره گرفتن و جواب دادن این سؤالات کودکان خود را در مسیر درست تربیت هدایت کنیم.

کمرویی در کودکان را جدی بگیرید زیرا این مشکل باعث گوشه‌گیری و منزوی بودن او در آینده خواهد شد. این مشکل با چندین جلسه مشاوره با متخصص روانشناسی کودکان و قابل درمان است.

پرخاشگری عوامل زیادی دارد که از آن‌ها می‌توان به رفتار نادرست والدین، بیش فعال بودن و یا اشاره کرد. والدین باید به روانشناس کودک مراجعه کنند تا با شناخت بیشتری با کودک رفتار شود.

همه ما با این مشکل آشنا هستیم و کودکان زیادی را با این مشکل دیده ایم. بیماری که بیشتر مربوط به پسر بچه‌ها است یک معضل شناخته شده که باید کودک را در ابتدا به پزشک ببریم. و یا با مشاوره گرفتن از کارشناسان روانشناسی کودکان می‌توان تا حدودی این مشکل را نیز برطرف کرد.

نکته پایانی

به طور کل دوران کودکی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوران زندگی یک فرد است که شخصیت رفتار و شناخت خود فرد و حتی یادگیری نیز از همان دوران کودکی شروع و شکل می‌گیرد. بهتر است برای تربیت درست کودکانمان بیشتر به روانشناس کودک مراجعه کنیم. و رفتارهای ناپسند کودک را بی‌اهمیت ندانید زیرا این رفتارها در بزرگسالی می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا