عمومیکسب و کار ویژه

شیوه مونتاژ اجزای تلویزیون شهری

تلویزیون شهری و شیوه مونتاژ آن

تلویزیون شهری چیست؟ تلویزیون شهری به تابلو های دیجیتال با ابعاد بزرگ گفته می شود که با تکنولوژی LED  محتوای تصویری را نمایش می دهد. این نمایشگر های غول پیکر در سطح شهر ها برای مقاصد مختلفی استفاده می شود. تبلیغات ، پیام های فرهنگی و اطلاع رسانی های همگانی از نمونه استفاده های این بیلبورد ها هستند. تلویزیون شهری انواع مختلفی دارد : فضای باز ، فضای بسته ، نمایشگر منحنی ، استیج و … طراحی و چیدمان متنوع این محصول باعث شده که در شهرهای بزرگ بسیار مورد استقبال قرار بگیرد و توسط ارگان ها ، مراکز خرید و حتی فروشگاه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. در اینجا با انواع ، قطعات و نحوه ساخت و ارتباط تلویزیون شهری آشنا می شویم.

قطعات تلویزیون شهری و اموزش نصب تلویزیون شهری

ماژول LED :

ماژول تلویزیون شهری اصلی ترین قطعه تلویزیون محسوب می شود. ماژول LED دسته های متنوعی دارد که در حد آشنایی در اینجا توضیح میدهیم.  مهم ترین شاخصه ماژول LED دات پیچ یا همان فاصله ی بین پیکسل هاست که با حرف P نشان داده می شود. برای مثال ماژول P2.5 ، فاصله بین LED ها 2.5 میلی متر می باشد. هر چه این عدد کمتر باشد کیفیت تصویر ماژول بهتر است.

ماژول LED در کابینت های مخصوصی کنار هم قرار میگیرند و بلوک های بزرگ تری را می سازند. در هر ماژول LED معمولا یک ورودی دیتا ، خروجی دیتا و یک سوکت اتصال تغذیه وجود دارد. شاخصه های مهم دیگر ماژول ها شدت نور ، فرکانس اسکن، کیفیت چیپ LED و کیفیت بدنه و ماسک LED می باشد که باید به آن توجه کرد.

برد کنترل :

ماموریت برد کنترل ، گرفتن تصویر از سیستم و ارسال آن بروی ماژول های LED است . برد های کنترل هر کدام محدودیتی برای پشتیبانی از تعداد پیکسل دارند. برای همین از برای ابعاد بزرگ ، از برد های بیشتری استفاده می شود. امکانات متنوع در پخش تصاویر باعث شده مدل های مختلفی از ین کنترلر های تلویزیون شهری در بازار موجود باشد.

در اکثر موارد برد های کنترل تلویزیون شهری به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می شوند که این دو تفاوت های زیادی دارند. برد های کنترل آنلاین تصاویر ورودی را مستقیم بروی تلویزیون شهری نمایش میدهند ، اما در برد های آفلاین ، ابتدا تصویر روی حافظه ی برد قرار میگیرد و از آنجا مجددا پخش می شود. اتنخاب برد کنترلر درست بسیار در کیفیت تصویر موثر است .

منبع تغذیه :

منبع تغذیه یا همان پاور برق شهری (AC) را به برق مستقیم (DC) تبدیل می کند که مورد استفاده تجهیزات الکترونیکی است. ولتاژ کاری همه تجهیزات تلویزیون شهری 5 ولت است. برای این نمایشگر ها از پاور های صنعتی استفاده می کنند. کیفیت انرژی مصرفی در تجهیزات الکترونیک بسیار مهم است و نوسان آن موجب ضرر های بسیار زیادی خواهد شد.  پاور تلویزیون شهری تعداد مشخصی خروجی dc ، یک ورودی ac ، کانکتور ارت و پتانسیومتر تغییر ولتاژ دارد.

کابینت تلویزیون شهری :

یکی از مهم ترین مولفه های نمایشگر LED یکدست بود تصویر است . کابیت های LED و کیفیت ساخت آن تاثیر زیادی روی یکنواختی تصویر دارد . این کبینت ها با آلیاژ های از آبومینیوم و آهن بارنگ هی ضد خش تولید می شوند. کابینت ها باید سهولت در تعمیرات و راحتی در مونتاژ را دارا باشند. پس از اینکه روی کابینت ها ماژول ها ، پاور ها و بر کنترلر نصب شد ، در محل تلویزیون روی هم سوار می شوند. برای عبور اتصالات تغذیه و دیتا ، این کابینت ها از کناره ها بهم راه دارند. وزن کابینت LED در راحتی مونتاژ بسیار تاثیر گذار است.

ویدیو پروسسور :

ویدیو پروسسور ورودی های مختلف تصویر ( مثل HDMI ، DVI و…) را دریافت می کند و با توجه به اندازه تصویر آن را برای نمایش بهینه سازی می کند. ویدیو پروسسور بسته به استفاده امکانات مختلفی دارد که با قیمت آن رابطه مستقیم دارد. نمایش همزمان چند تصویر ، تنظیم رنگ و درخشندگی ، نمایش روان و بدون افت فریم ، نمایش انواع ورودی های دیجیتال و آنالوگ از ابتدایی ترین امکانات ویدیو پروسسور ها هستند که در تصویر نهایی تاثیر بسیار زیادی دارند. ویدیو پروسسور معمولا در محل اپراتور می باشد و از همان مکان تغییرات را روی نمایشگر اعمال می کند. اخیرا قرار دادن ویدیو پروسسور برای تلویزیون ضروری است.

سیستم سرمایش :

هر وسیله ی الکترونیکی هنگام فعالیت، بدون شک ایجاد گرما می کند. گرمای تولید شده تا حد معمولی طبیعی است اما بیش از آن آسیب های جدی به سیستم میزند و همینطور ممکن است ایجاد خطر بکند. تلویزیون شهری نیز از این قائده مستثنی نیست. کارکردن منابع تغذیه ، برد ها و ماژول ها در اتاقک باعث گرمای زیادی می شود که حتما نیازمند سیستم تهویه قدرتمندی است. برای محاسبه این سیستم با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و ابعاد نمایشگر باید توان سیستم را انتخاب نمود.

شیوه مونتاژ اجزای تلویزیون شهری

 • در مرحله اول نمایشگرها را با در نظر گرفتن جهت درست در کنار هم قرار می دهیم. اگر از فرم CNC بهره می برید کافی است که ماژول را روی قاب قرار دهیدو از پشت پیچ نمایید. اما چنانچه از فرم CNC استفاده نمی کنید باید یک اسکلت بسازید.
 • زمانی که ماژول ها را در کنار یکدیگر مونتاژ نمودید، نمایشگر اصلی کامل می شود. حال نوبت به آن می رسد که پاور را به ماژول ها متصل نمایید.
 • برای استفاده از مین برد هم قطب های مثبت و منفی را رعایت کنید.
 • حال زمان اتصال ماژول ها با مین است. اگر به پشت ماژول دقت کنید یک فلش از سمت چپ به راست می بینید که نشانگر جهت ورود و خروج دیتا است. حتما قبل از روشن کردن تابلو اتصالات را چک کنید و از اتصالات پاور و مین برد و همچنین مثبت و منفی ماژول اطمینان حاصل کنید.

انواع تلویزیون شهری

تلویزیون شهری فضای باز

این نمایشگر ها در سطح شهری بزرگ و در حال پیشرفت قابل مشاهده است. تلویزیون فضای باز برای استفاده های تبلیغاتی و اعلان های شهری قابل استفاده است. در این نوع ، نمایشگر بصورت دائمی بروی یک سازه در سطح شهر نصب می شود که ارتفاع ، اندازه و زاویه دید آن نیاز به محاسبات پیشرفته ای دارد. این نوع نمایشگر از قطعات مقاوم در برابر عوامل فرسایشی ساخته می شود (IP68) و ماژول LED آن از شدت نور بیشتری برخوردار است.

تلویزیون شهری فضای بسته

نمایشگر های داخل سالن در حال جایگزین شدن به جای سیستم های قدیمی مانند ویدیو پروژکتور است که مشکلات آن را پوشش می دهد. از جمله این مشکلات تاریک شدن سالن در هنگام نمایش محتوا است که نمایشگر های LED این مشکل را ندارند. اینمایشگر ها بدلیل مشاهده در مدت زمان طولانی توسط نمایشگر باید شدت نور کمتری و فرکانس بالاتری داشته باشد تا چشم بیننده را دچار خستگی و مشکل نکند.

تلویزیون شهری رنتال

تلویزیون شهری رنتال رایج ترین و پرکاربرد ترین تلویزیون شهری است که همان طور که از نامش مشخص است بصورت موقت بکار گرفته میشود. کابینت این نوع آسان نصب است و توسط کمترین استراکچر در محل تلویزیون قابل مونتاژ و استفاده است. تلویزیون رنتال اما مشکلات خود را دارد که یک مشکل اصلی آن خرابی بالا بدلیل جا به جایی و حساسیت کابینت ها است. تلویزیون رنتال نیز دو نوع فضای باز و بسته دارد.

انواع نحوه ارتباط با مرکز پیام

تلویزیون شهری آنلاین

 • نیاز به سیستم برای کنترل دارد.
 • حافظه ندارد
 • قابلیت پخش دوربین دارد
 • قابلیت پخش تصاویر آنلاین دارد ( مثل تلویزیون )
 • محدودیت برای راه اندازی تلویزیون های بسیار بزرگ ندارد.
 • کیفیت تصویر مطلوبی دارد.
 • هزینه راه اندازی و تجهیزات نسبتا بالایی دارد.

تلویزیون شهری آفلاین

 • نیاز به سیستم کنترل ندارد.
 • حافظه دارد. ( قابلیت اتصال حافظه اضافی )
 • قابلیت پخش تصاویر آنلاین ندارد.
 • محدود برای تلویزیون های بسیار بزرگ
 • دارای نرم افزار جانبی برای ایجاد برنامه
 • کاربری آسان
 • قیمت مناسب نسبت به سیستم آنلاین

چه عواملی برروی کیفیت ماژول ال ای دی تاثیر می گذارد؟

طول عمر و نحوه صحیح کار کردن یک  ماژول ال ای دی به نوع و کیفیت قطعات الکترونیکی و مواد اولیه به کار رفته در آن و هم چنین نحوه مونتاژ این قطعات بستگی دارد که ما در ادامه به چند مورد از آنها اشاره میکنیم :

-نوع  چیپ به کار رفته در LED ماژول

-نوع IC به کار رفته در ماژول LED

-پی سی  برد آدرس دهی ماژول

-جنس فریم پلاستیکی  به کار رفته در ساخت ماژول ال ای دی و ماسک LEDها

برد کنترلر تابلو روان چگونه عمل می کند؟

کنترلر تابلو روان در واقع کار برنامه نویسی یک ماژول ال ای دی را برعهده دارد، در واقع هر کنترلر تابلو روان یک نرم افزار مخصوص دارد که کاربر از طریق آن هر برنامه، نوشته ، تصویر و یا حتی تیزر و فیلم که مد نظرش باشد را میتواند در تابلو LED و یا تلویزیون شهری به نمایش در بیاورد لازم به ذکر است که این نرم افزار تابلو روان بسیار کاربری راحت و محیط قابل درکی دارند که کار را برای برنامه نویس راحت تر کرده اند.

انتخاب نوع کنترلر متناسب برای تابلو به رنگ ماژول ال ای دی  که ممکن است ماژول ال ای دی تک رنگ  و یا ماژول ال ای دی تمام رنگ باشد  و همچنین ابعاد  تابلو روان و یا تلویزیون شهری  (تعداد ردیف های تابلو روان) بستگی دارد . کنترلر  ها با توجه به نوع ساخت و طراحی آن ها  قابلیت ساپورت تعداد مشخصی ماژول را دارند .

منبع تغذیه تابلو روان چه وظیفه ای بر عهده دارد ؟

منبع تغذیه یکی از عناصر مهم  در تابلو روان ال ای دی می باشد.منبع تغذیه  همان طور که از نامش مشخص میباشد در واقع وظیفه تأمین برق برای فعالیت سایر قطعات تابلو LED را بر عهده می باشد.  مشخصه اصلی یک منبع تغذیه تابلو روان وات آن است. وات براساس حاصلضرب ولتاژ در جریان  محاسبه می گردد.

ولتاژهای  ۵ , ۱۲و… ولتاژهای رایج آن می باشند. نحوه عملکرد منبع تغذیه به این صورت است  كه ولتاژ متناوب شهری را به ولتاژ مستقیم تبدیل نماید. انواع پاور تغذیه ضد آب و یا ضد باران در بازار موجود میباشد که انتخاب نوع منبع تغذیه  بستگی به نوع محلی دارد که تلویزیون قرار است در آن جا به اجرا در بیاید.

قاب تابلو روان

برای مونتاژ یک تابلو روان بعد از تکمیل نمودن همه قطعات تابلو ، حال باید همه قطعات را بر روی یه فریم یا قاب مونتاژ کنیم تا همه قطعات بصورت منظم در یک باکس فلزی مونتاژ شود که به آن باکس فلزی ، قاب تابلو روان می گویند . ساختار و تولید یک قاب تابلو روان عمدتا بصورت یک باکس فلزی می باشد که هر قاب را مطابق با ماژول های LED تولید می کنند. بعنوان مثال پانچ صفحه فلزی قابی که روی آن ماژول تک رنگ قرار می گیرد متفاوت با پانچ صفحات ماژول های رنگی می باشد . به راحتی هر ماژول با هر سایزی ، پانچ صفحه فلزی و  قاب آن را می توان ساخت و تولید کرد و اگر پانچ کردن صفحه فلزی آن غیر استاندارد باشد به هیچ عنوان ماژول را نمیتوان بر روی قاب مونتاژ کرد.

 اهمیت ساخت قاب تابلو روان و مزیت های آن : محافظت همه قطعات الکترونیکی در برابر آب و مانع نفوذ گرد و غبار ، دادن جلوه زیبا به تابلو ، محافظت در برابر ضربه برای جلوگیری از شکسته شدن قطعات تابلو ، جهت سهولت مونتاژ قطعات

 خصوصیات یک قاب استاندارد :

1- استفاده از ورق ضخیم در ساخت قاب

2- پانچ دقیق صفحه فلزی مطابق با ماژول LED

3- استفاده از رنگ کوره ای الکترواستاتیک با کیفیت بالا

4- ساخت فریم آب بندی شده ، جلوگیری از نفوذ گرد و غبار

5- دارای جایگاه نصب گلند برق و کابل USB

منبع : istockphoto.com

دکمه بازگشت به بالا