سلامت و دانشکسب و کار ویژه

علت نخندیدن بعد از جراحی بینی

چرا بعد از جراحی بینی فرد باید مراقبت حالات صورت خود باشد؟

بعد از جراحی درمانی بيني بهتر است كه فرد به مدت يك ماه از حركات شديد فك خودداري نمايد. چون به هرحال اسكلت بيني دستكاري شده است استخوان هاي بيني جابجا شده اند و در موقعيت جديد قرار گرفته اند. در موقعيت جديد بايد فيكس شوند. يك الي دو ماه طول مي كشد كه استخوان ها دوباره جوش بخورند و حالت محكم قبل را پيدا كنند.

در اين يك ماه، هرگونه حركتي كه باعث شود كه فك بالا به شدت تكان بخورد مثل خنده هاي شديد، گريه كردن شديد، غذاهاي سفتي كه جويدن آن توأم با مشكل باشد باعث مي شوند كه فك بالا حركات شديد بكند و احياناً باعث جابجا شدن استخوان هاي بيني شود. بنابراين توصيه مي شود كه بعد از جراحي زيبايي بيني به مدت يك ماه از خنديدن شديد و گريه هاي شديد كه باعث تكان خوردن فك بالا مي شود خودداري نمايند. بعد از آن استخوان هاي بيني محكم مي شود و نيازي نيست نكته خاصي در اين مورد رعايت شود.

اثرات خنده و گریه بر روی نتیجه جراحی بینی

برای روشن شدن عوارض خندیدن و گریه کردن بر روی جراحی بینی کافیست به عضلات صورت به ویژه در ناحیه لب و بینی دقت کنید، عضلات ریزی نوک بینی شما را با لب فوقانی متصل می کنند و وقتی لبخند می زنید یا می خندید این عضلات قسمت نوک بینی شما را پایین می آورند. بخیه هایی که در ناحیه غضروف نوک بینی بعد از رینوپلاستی زده می شود،  بسیار ظریف هستند.

همچنین با گریه کردن نیز بینی جمع و جور می شود و این حرکات مستقیماً بر روی نتایج جراحی اثر دارد؛ بنابراین بهتر است قبل از اینکه صورت در معرض حرکت بیش از حد قرار بگیرید، بهبودی این ناحیه حاصل شده باشد. حرکت ناگهانی یا شدید عضلات صورت می تواند بر روی بخیه ها تأثیر بگذارد، همچنین می تواند باعث ایجاد خونریزی شود. علاوه بر این، گریه می تواند باعث گرفتگی در بینی شما شود و همانطور که می دانید فین کردن و تخلیه بینی بعد از رینوپلاستی ممنوع است.

فراموش نکنید کلید موفقیت این عمل بعد از جراح در دستان خود شما است و با کمی رعایت و محدود کردن برخی از عادات می توانید شاهد اثرات مثبت دوران بهبودی بر نتایج کلی جراحی بینی باشید.

عواملی همچون زمان و شدت خنده تاثیر زیادی در عوارض ایجاد شده دارد به عنوان مثال اگر هفته های اول به صورت شدید بخندد مسلما لطمه زیادی به بافت های بینی وی وارد می شود بنابراین سعی کنید در دوران نقاهت جلوی خنده خود را بگیرید و یا به صورت آهسته و با دهان باز بخندید تا علاوه بر کنترل فشار بر روی بینی از بروز عوارض زیر نیز جلوگیری شوداز آن جایی که در حین خندیدن حدود ۱۷ عضله صورت تحریک می شود.لذا تاثیر آن بر روی حالت چهره بسیار عمیق است.

 •  خنده شدید باعث کاهش فرایند ترمیم زخم های بینی می شود.
 • در قسمت های زخم شده درد شدیدی احساس خواهد شد.
 • ممکن است بخیه ها پاره شده و بافت های بین جا به جا شوند.
 • و اما مهمترین عارضه خنده شدید فاصله گرفتن پره های بینی از یکدیگر و پهن شدن بینی می باشد که این امر باعث ظاهر نامناسب بینی و بی نتیجه ماندن خواهد شد.

نکته :اگر پس از یک خنده شدید احساس کردید که تغییری در ساختار بینی تان ایجاد شده است فورا به مطب پزشک مراجعه کنید

افتادگی نوک بینی بعد از عمل

یکی از عوارض خندیدن بعد از عمل بینی افتادگی نوک بینی میباشد

میزان سر بالا بودن نوک بینی توسط زاویه ای که از برخورد دو خط فرضی که یکی عمود به لب بالایی است و دیگری خطی است که دو سر سوراخ بینی را بهم متصل می‌کند محاسبه می‌شود.این زاویه باید در خانم‌ها بین ۹۵ تا ۱۱۰ درجه و در آقایان حدود ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد. در محاسبه ی میزان سر بالا بودن نوک بینی اندازه قد افراد حائز اهمیت است. در افراد بلند قد بهتر است که نوک بینی خیلی سر بالا نباشد. زیر باعث می‌شود که دیگران فقط سوراخ‌های بینی را ببینند.

احتمال افتادگی نوک بینی پس از انجام جراحی بینی وجود دارد و علت آن هم وجود نیروی جاذبه زمین و نیز شل شدن اندک بافت‌های نگهدارنده نوک بینی است. بسته به نوع تکنیک به کار رفته هنگام عمل جراحی زیبایی بینی، مقدار افتادگی نوک بینی پس از جراحی هم متفاوت است. اغلب جراحان هنگام عمل جراحی بینی، میزان سر بالا بودن نوک بینی را بیشتر از حد مورد انتظار در نظر می‌گیرد که پس از افتادگی نوک بینی بعد از عمل باز هم نوک بینی به میزان مناسبی سر بالا باشد.

دلیلی برای وجود نگرانی بابت برگشت نوک بینی به حالت اول قبل از عمل وجود ندارد و مسلماً میزان افتادگی بسیار اندک است.این باور اشتباه که با استفاده یبیش از حد چسب می‌توان از افتادگی نوک بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی جلوگیری کرد. و این امر تنها باعث ایجاد مشکلات پوستی مثل جوش روی پوست بینی و سایر مناطق صورت می‌شود. این نکته را نیز در نظر بگیرید که در برخی موارد نیاز به عمل ترمیم بینی نیز می‌شود.

تا چه زمانی باید از خنده بلند بپرهیزیم؟

شما باید تا زمان بهبودی کامل از خندیدن شدید بپرهیزید. خب این نکته را در نظر داشته باشید که عمل بینی در تمامی افراد به یک شکل انجام نمی شود بنابراین زمان بهبودی در تمامی افراد یکسان نیست بنابراین شما باید در این مورد به نکات و توصیه های پزشک خود عمل کنید اما به صورت کلی بهتر است تا یک ماه بلند خندیدن را فراموش کنید تا از عوارض خندیدن بعد از عمل بینی در امان باشید

بررسی برخی محدودیت های بعد از عمل زیبایی بینی

 • دقت داشته باشید که بعد از عمل بینی نیازی به استفاده از مسکن های قوی نیست و معمولا برای رفع درد بعد از عمل، پزشک معالج مسکن هایی مناسب را در اختیار بیمار قرار می دهد.
 • یکی از مهمترین نکاتی که روز اول بعد از عمل باید بخاطر داشته باشید این است که باید در روز اول کاملا در تخت بمانید و استراحت کنید و البته سرتان نیز به سمت بالا باشد.  می توانید از چندین بالشت استفاده کنید تا سرتان در حالت مناسبی قرار بگیرد.
 • به دلیل ترشحات بینی، پانسمان پایین بینی ممکن است کثیف شود. در صورت کثیف شدن پانسمان می توانید پانسمان را عوض کنید تا زمانی که ترشحات بینی قطع شود.
 • معمولا بعد از انجام عمل از قالب های گچی یا اتل برروی بینی استفاده می شود. همواره سعی کنید که قالب مورد استفاده خشک باقی بماند.
 • معمولا یکی از شایع ترین عوارض عمل بینی بروز تورم است. برای کاهش تورم بعد از عمل نیز می توانید به مدت دو روز سرتان را در حالت بالاتری نسبت به همیشه قرار دهید. بدین ترتیب تورم کمتری را تجربه می کنید. همچنین برای کاهش تورم و جلوگیری از تغییرات رنگ پوست از یخ بر روی گونه و چشم هایتان در دو روز اول بعد از عمل استفاده کنید.و بعد از ان به مدت دو روز از کمپرس اب گرم استفاده کنید.
 • توصیه می شود تا حد ممکن یا عطسه نکنید و یا اگر عطسه می کنید با دهانی کاملا باز عطسه کنید.
 • برای تمیز کردن بینی هیچ وسیله ای را داخل بینی نکنید و به مدت یک یا دو روز بعد از عمل جراحی بینی تا حد ممکن غذاهای سریع الهضم میل کنید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جوییدن طولانی مدت دارند خودداری کنید

برخی از نگرانی های بعد از عمل بینی

نوک بینی به مرور زمان حدود 2 میلیمتر به پایین سوق داده می شود پس نگران سر بالا بودن بینی خود نباشید. این زمان ممکن است تا 6 ماه به طول انجامد.

تورم پس از عمل در دوطرف بینی متفاوت است پس نگران قرینه نبودن بینی خود نباشید  و این نکته را در نظر داشته باشید که سوراخ بینی افراد عادی هم کاملا باهم تقارن ندارند و دو طرف صورت همیشه کمی از هم متفاوت هستند.

تورم بینی در افراد مختلف متفاوت هست. بعضی افراد پوست بینی ضخیمتری دارند و تورم بینی آن ها زمان بیشتری باقی می ماند. البته تمام بینی هایی که خیلی بزرگ هستند لزوما گوشتی نیستند ممکن است غضروف بزرگی داشته باشند که هنگام عمل این بزرگی رفع خواهد شد.

تا مدتی نوک بینی شما ممکن است بی حس شود و احساس بزرگی در نوک بینی خود کنید این بی حسی به مرور زمان رفع خواهد شد.

بینیهایی که کجی و انحراف شدید در ظاهر دارند باید بدانند که در اکثر اوقات انحراف بینی بعد از عمل تا حدودی باقی خواهد ماند و لازم است مجدداٌ یک عمل ترمیمی کوچک انجام داد و این امر بدلیل تمایل غضروف واستخوان به بازگشت به حالت اولیه می باشد و گاهی اوقات بیماران بعد ار عمل ، از کجی بینی خود شکایت می کنند . باید دانست که این کجی می تواند به علت عدم تقارن طبیعی دو نیمه صورت باشد که قبل از عمل دقت لازم را در مورد تقارن نداشته ایم .

یکی از شایع ترین این عوارض آبریزش بینی بعد از عمل بینی است و نگران اند که این عارضه تا مدت‌ها همراه آنها باشد. اما جای نگرانی نیست زیرا این عارضه دائمی نیست و بستگی به بدن افراد دارد.می‌توانید برای کنترل این عارضه از داروهای آنتی هیستامین کمک بگیرید.

نتیجه گیری از عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

در پایان متخصصان mayoclinic پنج نکته اساسی ذکر می کنند که می توانند شما را از نتایج حداکثری و موفقیت آمیز جراحی بینی برخوردار کند، این نتایج عبارتند از:

 1. به یاد داشته باشید که ساختار صورت خود را در دست شخص دیگری قرار می دهید، بنابراین یک جراح پیدا کنید که به آن اعتماد داشته باشید و احساس راحتی کنید. اگرچه عمل جراحی بینیی مبتنی بر علم است، اما وجه هنری هم دارد، به این معنی که هیچ دو جراح، جراحی بینی را به همان روش انجام نمی دهند.
 2. تحقیقات خود را در مورد عوارض این عمل، قبل از جراحی بینی انجام دهید. ورم و سطح درد برای هر بیمار وابسته به شرایط بدنی متفاوت است،
 3. بهبود خود را جدی بگیرید، زیرا چند هفته اول، نتیجه نهایی عمل بینی را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد. از خوردن غذاهای پر نک و پر ادویه و تند خودداری کنید، زیرا این موارد می تواند باعث ایجاد التهاب در بینی شما شود. سر خود را تا حد ممکن به حالت عمود نگه دارید.
 4. حتی بعد از اینکه فکر کردید بینی شما بهبود یافته است، با احتیاط عمل کنید. بینی شما برای بهبودی کامل پس از جراحی بینی یک سال زمان نیاز دارد؛ بنابراین در مورد بهترین راه های ادامه روند بهبود با جراح خود صحبت کنید.
 5. به عنوان یک انسان، ممکن است در بیان احساسات خود مشکل داشته باشید. فقط تلاش خود را کنید تا خواست روحی خود را برای گریه کردن، خندیدن یا لبخند زدن محدود کنید. با این وجود بهتر است، حداقل تادو ماه ، از هر موقعیتی که ممکن است باعث واکنش های احساسی شود، خودداری کنید

اثرات خنده و گریه بر روی نتایج جراحی بینی

برای روشن شدن عوارض خنده و گریه بعد از جراحی بینی، کافی است به عضلات صورت به ویژه در ناحیه لب و بینی دقت کنید. عضلات‌ریزی نوک بینی شما را به لب فوقانی متصل می‌کنند و وقتی لبخند می‌زنید یا می‌خندید این عضلات، قسمت نوک بینی شما را پایین می‌آورند. بخیه‌هایی که در ناحیه غضروف نوک بینی بعد از رینوپلاستی ‌زده می‌شوند، بسیار ظریف هستند. همچنین با گریه کردن نیز بینی جمع و جور می‌شود و این حرکات مستقیماً بر روی نتایج جراحی اثر دارند.  بنابراین بهتر است قبل از اینکه صورت در معرض حرکت بیش از حد قرار بگیرید، بهبودی این ناحیه حاصل شده باشد. حرکت ناگهانی یا شدید عضلات صورت می‌تواند بر روی بخیه‌ها تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند باعث ایجاد خونریزی شود.

علاوه بر این، گریه می‌تواند باعث گرفتگی در بینی شما شود و همانطور که می‌دانید فین کردن و تخلیه بینی تا مدتی بعد از رینوپلاستی ممنوع است. فراموش نکنید کلید موفقیت این عمل بعد از جراح، در دستان خود شما است و با کمی رعایت و محدود کردن برخی از عادات می‌توانید شاهد اثرات مثبت دوران بهبودی بر نتایج کلی جراحی بینی باشید.

حد مجاز خنده و گریه بعد از جراحی بینی

برای آنکه از آسیب جدی به بینی جلوگیری شود باید یک حد مجاز برای خنده و گریه بعد از جراحی بینی تعریف کنید. به همین منظور اگر هنگام خندیدن احساس درد می‌کنید، باید این کار را به عنوان علامتی تعبیر کنید تا از میزان تحریک بینی خود خودداری کرده و سعی کنید حرکات صورت خود را مهار کنید. سعی کنید در طول دوره بهبودی، از بینی خود به بهترین شکل ممکن محافظت کنید و از قرار گرفتن در معرض هر گونه تنش ناخواسته خودداری نمایید.  مدتی طول خواهد کشید تا نتیجه نهایی جراحی بینی شما مشخص شود. روند بهبودی بعد از جراحی رینوپلاستی می‌تواند چندین ماه طول بکشد و در طی این مدت کمی زمان لازم است که به بینی جدید خود عادت کنید و نکات مهم را رعایت کنید.

اما با عادت به رعایت نکات مراقبتی، دیگر نیاز به یادآوری آن‌ها و استرس گرفتن نیست زیرا ذهن شما به صورت اتوماتیک این موارد را به شما یادآوری می‌کند. به طور کلی، بسیار بعید و اتفاق نادری است که شما صدمه‌ای به بینی خود وارد کنید یا با خنده بیش از حد بر نتایج جراحی بینی خود تأثیر بگذارید. مهمترین نکته این است که در هنگام بروز احساسات، از لمس یا مالش بینی خودداری کنید. در حین بهبود، توصیه می‌شود از بروز حالات شدید چهره مانند گریه، خندیدن و لبخند زدن پرهیز نمایید.

دکمه بازگشت به بالا