عمومیکسب و کار ویژه

انواع الگو در فارکس | 10 الگوی پرکاربرد تحلیل نمودارها در بازار فارکس

الگوهای فارکس و پیش‌بینی بازار

اگر مدتی با بازار فارکس سروکار داشته باشید، نام الگوها یا پترن‌هایی (Pattern) را می‌شنوید که در تحلیل نمودارهای این بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین معامله‌گرانی یا تریدرهایی که در این بازار به موفقیت‌های نسبی می‌رسند، شناخت کافی به این الگوها دارند. به همین دلیل در صورتی که می‌خواهید یک تریدر حرفه‌ای باشید، باید انواع الگو در فارکس را به خوبی بشناسید. در این خصوص میتوانید به وبسایت ایتسکا مراجعه کرده و در خصوص ثبت نام در آلپاری نیز مطالعه نمایید.

زمانی که بخواهیم این الگوهای بازار فارکس را معرفی کنیم، باید بگوییم که در واقع این الگوها تکرارهای مشخص و مشابهی هستند که در نمودارهای قیمتی تکرار شده‌اند. برای مثال زمانی که به نمودار قیمت یک ارز در بازار نگاه‌ می‌کنید، تغییراتی را در نمودار می‌بینید که شباهت زیادی به یکدیگر دارند.

 معامله‌گران با استفاده از همین تغییرات و الگوها به سرنخ‌هایی می‌رسند. با وجود همین سرنخ‌ها نیز وضعیت بازار را تقریبا پیش‌بینی کرده تا بتوانند معاملات خود را با ریسک کمتری انجام دهند. البته که الگوها انواع و دسته‌بندی‌های گوناگونی دارند که در ادامه مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

انواع الگو در فارکس از نگاه کلی

از آنجایی که الگوهای بازار فارکس روی نمودارها بررسی می‌شوند، این الگوها بر اساس رفتار نمودار در سه دسته گوناگون قرار می‌گیرند. به همین دلیل هر الگویی که برای بررسی نمودارهای قیمتی کاربرد دارد، طبق روند تغییرات نمودار عضو همین سه دسته کلی خواهد بود.

به طور می‌توان گفت که سه دسته کلی الگوها در بازار فارکس با نام‌های الگوهای ادامه‌دار، بازگشتی و خنثی شناخته می‌شوند. همچنین در هر یک از دسته الگوهای مشهوری نیز قرار می‌گیرند، اما برای اینکه الگوی مناسب را به خوبی تشخیص داد، باید این دسته‌های کلی را به خوبی شناخت.

الگوهای ادامه‌دار

یکی از اصلی‌ترین انواع الگو در فارکس را الگوهایی هستند که در دسته ادامه‌دار یا Continuation قرار می‌گیرند. این الگوها زمانی در نمودارها ظاهر می‌شوند که قیمت روند صعودی و اصلاح را به پیش گرفته است. همچنین مهم‌ترین الگوها در این دسته عبارتند از:

  • الگوهای پرچم‌ها که در فارکس بسیار مشهور هستند
  • الگوهای مستطیلی در نمودارها
  • الگوهای گوه‌هایی که برای اصلاح قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرند

هنگامی که در یک نمودار قیمتی بازار فارکس الگویی را می‌توان دید که در دسته ادامه‌دار قرار دارد، یعنی بازار تغییر را به همان جهت ادامه می‌دهد. با وجود این ویژگی پیش‌بینی نمودارها با این الگو گزینه ایده‌آلی برای سودآوری در بازار فارکس است.

الگوهای بازگشتی

همانطور که از نام الگوهای بازگشتی پیداست، این الگوها پایان یک روند را در نمودارهای قیمتی نشان می‌دهند. برای مثال هر زمان که نمودار تغییر رفتار نشان داد و شکل جدیدی گرفت، با الگوهای بازگشتی مواجه می‌شویم که مهمترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

  • الگوهای دوبل و حتی سه‌گانه بالا و پایین
  • الگو سر و شانه‌ها که در بازار فارکس کاربردهای بسیار زیادی دارند
  • گوه‌های بازگشتی
  • مثلث‌های صعودی و نزولی

معامله‌گرانی که به چنین الگوهایی در انواع الگو در فارکس آشنا هستند، می‌دانند که با مشاهده الگوهای بازگشتی روندی که در بازار در جریان است، به زودی به اتمام می‌رسد. برای مثال اگر الگوهای بازگشتی پایان کاهش قیمت ارزی را نشان می‌دهد، احتمالا روند افزایش قیمت شروع خواهد شد که شرایط ایده‌آلی برای سرمایه‌گذارب محسوب می‌شود. البته که در چنین پیش‌بینی‌هایی صرفا دیدن الگو در نمودار کافی نیست و باید سایر عوامل بازار نیز در نظر گرفته شوند.

الگوهای خنثی

در الگوهای خنثی دیگر نمی‌توان روند تغییرات نمودار قیمت را به درستی تشخیص داد؛ زیرا این الگوها فقط یک تغییر یا حرکت جدید را نشان می‌دهند. به همین دلیل ممکن است که نمودار به جهت بالا یا پایین تغییر کند. با وجود چنین شرایطی معامله‌گر دیگر توانایی این را ندارد که مقدار یا ارزش‌های احتمالی را پیش‌بینی کند. پس باید جهت تغییرات نمودار مشخص شود تا به نتیجه بهتری رسید.

شاید تصور کنید با وجود چنین ویژگی‌هایی، انتخاب الگوهای خنثی در انواع الگو در فارکس که اطلاعاتی بیشتری ارائه می‌دهند، کار منطقی نیست. اما باید بدانید که این نمودارها اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار سرمایه‌گذاران بازار می‌گذارند. برای مثال هر زمان که الگوی خنثی در نمودار پدیدار شد و قیمت الگو را تایید کرد، معامله‌گر می‌تواند برای تغییر وضعیت بازار آماده شود.

مفاهیم مهم حمایت و مقاومت در درک انواع نمودار در فارکس

قبل از اینکه با جزئیات انواع نمودار در فارکس آشنایی پیدا کنید، باید دو مفهوم سطح حمایت و مقاومت را در نمودارها بشناسید. به طور کلی به قسمتی از نمودار سطح حمایت گفته می‌شود که قیمت از سقوط باز می‌ماند و نمودار دوباره به سمت صعودی باز می‌گردد. همچنین سطح مقاومت تعریف کاملا برعکسی دارد. یعنی افزایش متوقف شده و نمودار به سمت کاهش نزول پیدا می‌کند.

در حالت کلی سطوح حمایت و مقاومت که در نمودارها پدیدار می‌شوند، تعادل بین عرضه و تقاضا را نشان می‌دهند. یعنی بازار در تعادل بوده و تعداد فروشندگان و خریداران در یک سطح قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان گفت که با برهم خوردن عرضه و تقاضا امکان پیش‌بینی قیمت‌ها به وجود می‌آید. برای مثال زمانی که عرضه بیشتر از تقاضا است، قیمت کاهش خواهد یافت.

معرفی 10 الگو پرکاربرد تحلیل نمودار در فارکس

با اینکه انواع الگو در فارکس به سه دسته کلی تقسیم می‌شود، اما تنوع بالایی از الگوها در این بازار مالی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین در میان تنوع بالای الگوها، برخی الگوها کاربرد بیشتری دارند و بین تریدرها به شدت محبوب هستند. ناگفته نماند که هر یک از الگوها با چهره‌ای خاص در نمودارهای قیمتی پدیدار شده و سرنخ‌هایی را در دستتان معامله‌گران قرار می‌دهند. به همین دلیل بهتر است که این الگوهای پرکاربرد را بشناسید تا از اطلاعات ارزشمندشان بی‌بهره نمانید.

1-الگو سر و شانه‌ها

بدون شک الگو سر و شانه (Head And Shoulders) یکی از مشهورترین الگوها در انواع الگو در فارکس است که توسط معامله‌گران زیادی استفاده می‌شود. این الگو در نمودارهای قیمتی با 3 قله خود را نشان می‌دهد که یکی از آن‌ها در بین دو قله دیگر قرار دارند. همچنین قله‌هایی که در دو طرف قله مرکزی قرار گرفته‌اند، دارای ارتفاع کمتری هستند.

سرمایه‌گذاران بازار فارکس با استفاده از الگو سر و شانه‌ها می‌توانند که بازگشت قیمت‌ها به روند صعودی و نزولی را پیش‌بینی کنند. به طور معمول نیز قله‌های کوچکتر که در طرفین قرار دارند، به سطح حمایت می‌رسند که اصطلاحا با نام گردن شناخته می‌شوند. ناگفته نماند که زمانی که قله آخر به سطح حمایت برمی‌گردد، این احتمال وجود دارد که بازار روند نزولی به خود بگیرد.

2-الگوهای دوبل بالا

الگو دوبل بالا (Double Top) با نام‌های دیگری مثل جفت بالا، دوقلو بالا و حتی دو رویه نیز شناخته می‌شود. اما هر اسمی که روی این الگو بگذارید، تغییری در عملکردش ایجاد نمی‌کند؛ زیرا درصد قابل توجهی از معامله‌گران از الگو دوبل بالا برای تشخیص دادن روند بازگشتی بازار کمک می‌گیرند.

جالب است بدانید که در بیشتر مواقع، قیمت دارایی‌ها در بازار قبل از رسیدن به سطح حمایت، یک اوج‌گیری دوباره می‌کنند. به همین دلیل زمانی که به نمودار دقت می‌کنید، می‌بینید قبل از شروع روند جدید، یک بار دیگر قیمت بالاتر رفته است.

3-الگوهای دوبل پایین

الگوهای دوبل پایین یکی دیگر از انواع الگو در فارکس هستند که عملکردی کاملا مخالف با الگوهای دوبل بالا دارند. با وجود این تعریف بدیهی است که در الگوهای دوبل پایین قبل از اینکه قیمت بازار به زیر سطح حمایت برسد، تلاش می‌کند که تا به سطح مقاومت نزدیک شود. اما زمانی که این اتفاق رخ نمی‌دهد، سقوط مجدد قیمت آغاز خواهد شد. در نهایت نیز پس از این سقوط روند نزولی به پایان رسیده و دوباره شاهد روند افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

4-الگوهای پایین گرد

در بین الگوهایی که در بازار فارکس استفاده می‌شوند، الگوهای پایین گرد شرایط خاص‌تری دارند؛ زیرا می‌توانند به طور همزمان در دسته الگوهای ادامه‌دار یا بازگشتی قرار بگیرند. برای مثال در مشاهده روند تغییرات نمودار که صعودی است، این احتمال وجود دارد که قیمت قبل از شروع افزایش، کاهش نسبتا کوچکی داشته باشد.

برای مثال با دقت بیشتر به نمودار دره‌ای ایجاد می‌شود که به خوبی معکوس شدن روند و بازگشت دوباره به مسیر افزایش قیمت را نشان می‌دهد. معامله‌گران نیز با استفاده از این الگو در نیمه پایین خرید کرده و به انتظار شکستن دوباره سطح مقاومت می‌نشینند.

5-الگوی مشهور فنجان و دسته

انواع الگو در فارکس کاربردی هستند، ولی برخی از الگوها شهرت زیادی دارند که قطعا یکی از آن‌ها الگوی فنجان و دسته است. از الگوی فنجان و دسته برای مواردی استفاده می‌شود که در دوره‌ای روند نزولی شده و دوباره به صورت صعودی ادامه پیدا می‌کند. همچنین در این نمودار شکل فنجان شبیه به الگوی پایین گرد بوده و دسته همان الگوی گوه‌ها است که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

هنگامی که الگوی فنجان و دسته در نمودار مشاهده شده، پس از قسمت فنجان که وارد بخش دسته می‌شویم، یک کاهش قیمت جزئی می‌بینیم که قبل از شروع روند صعودی قرار می‌گیرد. همچنین این کاهش قیمت جزئی دو خط به اصطلاح موازی را در بازار ایجاد می‌کند.

6-الگوهای گوه‌ها

هنگامی که حرکت قیمت یک دارای در بازار فارکس روند شیب‌دار را پیش می‌گیرد، الگوهای گواه‌های به وجود می‌آیند که گاهی افزایشی و در برخی مواقع کاهشی هستند. در حالت گوه افزایشی، دو خط حمایت و مقاومت را می‌توان دید که به سمت بالا حرکت می‌کنند. همچنین در این شرایط خط حمایت نسبت به خط مقاومت شیب بیشتری دارد. در گوه‌های کاهشی نیز شرایط کاملا برعکس بوده و خبر از شکسته شدن کاهش قیمت و شروع بازار صعودی می‌دهد.

7-الگوهای پرچم

الگوهای پرچم که در انواع الگو در فارکس قرار می‌گیرند، نشان دهنده تجربه‌های بازار از یک روند صعودی خواهند بود. به طور کلی زمانی که الگوهای پرچم حرکت‌های کوچک بالا و پایین نمودارد را نشان می‌دهند، یعنی یک افزایش قابل توجه در انتظار بازار خواهد بود. همچنین جالب است بدانید که پرچم‌ها می‌توانند نزولی یا صعودی باشند و حتی معامله‌گران را از روند بازگشتی با خبر کنند. با وجود چنین حقیقتی، پرچم‌ها یک الگوی کاملا دو طرفه محسوب می‌شوند.

8- الگو مثلث صعودی

همانطور که از نام الگوی مثلثی پیداست، زمانی که آن را در نمودار مشاهد می‌کنیم، باید خوشحال باشیم؛ زیرا این الگوها روند صعودی بازار را نشان می‌دهند. برای تشکیل دادن الگوهای مثلث صعودی در نمودارها کافیست که یک خط افقی را در امتداد خط نوسانات مقاومت رسم کنیم.  همچنین پس از رسم این خطوط می‌بینید که در این الگو چند قله یکسان وجود دارد. همچنین در الگو خط افقی که رسم شد، نشان دهنده تاریخ این روند نزولی خواهد بود.

9-الگو مثلث نزولی

برخلاف الگوی مثلث صعودی که برای معامله‌گران خوشحال کننده است، در الگوی مثلث نزولی دیگر این خوشحالی معنایی ندارد؛ زیرا این الگو یک روند کاملا نزولی را نشان می‌دهد. همچنین در حالت معمول معامله‌گران در تلاش هستند که با موقعیت‌های فروش کوتاه از این وضعیت سودآوری کنند. ناگفته نماند که در روند کاهش الگوی مثلث نزولی قیمت‌ها احتمالا از خط حمایت نیز عبور خواهند کرد. یعنی چنین روند کاهشی توسط فروشندگان بازار مدیریت شده و میل چندانی برای بازگشت به سمت بالا ندارد.

10-الگو مثلث متقارن

به طور کلی می‌توان گفت که الگوی مثلث متقارن ترکیبی از مثلث‌های نزولی و صعودی است، اما یک ویژگی کاملا منحصر به فرد دارد. این الگو می‌تواند با توجه به روند بازار شکل صعودی یا نزولی داشته باشد. همچنین الگوی مثلث متقارن روندی کاملا متداوم را نشان می‌دهد. برای مثال، در صورتی که مثلث متقارن در یک روند صعودی بازار مشاهده شود، احتمالا این افزایش قیمت ادامه‌دار خواهد بود. البته باید سایر عوامل بازار نیز مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

آیا با استفاده از الگوها می‌توان به پیش‌بینی دقیق رسید؟

اگر شما هم می‌خواهید بدانید که آیا با شناخت انواع الگو در فارکس می‌توانید سودآوری خود را تضمین کنید، باید به یک نکته بسیار مهم توجه داشته باشید. الگوهایی که در تحلیل نمودارها استفاده می‌شوند، ابزارهایی هستند که دقت تحلیل‌های شما را به کار می‌برند. به همین دلیل نمی‌توان گفت که وجود همین الگوها در نمودار تضمین‌کننده روند بازار خواهند بود. پس باید به دیگر عوامل نیز دقت کنید با این الگوها دقت تحلیل‌های خود را در بازار فارکس بالاتر ببرید.

جمع‌بندی

انواع الگو در فارکس که با آن‌ها آشنا شدید، در نمودارهای این بازار مالی کاربرد بسیار زیادی دارند. همچنین هر یک از این الگوها برای وضعیت خاصی از بازار مناسب هستند. به همین دلیل باید شرایط استفاده از آن‌ها را به درستی بدانید تا در تحلیل‌ها دچار اشتباه و زیان مالی نشوید.

سعید محمدی

سعید محمدی یکی از مشاوران مالی و مدیران وبسایت ایتسکا است که همزمان به عوان مشاور با سازمان های غیر انتفاعی نیز فعالیت میکند. در حال حاضر، مدیریت وبسایت ایتسکا، حقیقت سنجی محتوا در وبسایت های مالی و همچنین آموزش های خصوصی در خصوص بازار های مالی، از فعالیت های اصلی سعید است.
دکمه بازگشت به بالا