سلامت و دانشکسب و کار ویژه

چه کتاب‌هایی برای کنکور بخوانیم؟

معرفی منابع آزمون سراسری در گروه های آزمایشی مختلف

یکی از نکات مهمی که داوطلبان کنکور سراسری در برنامه ریزی جهت موفقیت در این آزمون باید مد نظر داشته باشند، مطالعه بهترین منابع کمک درسی و کتاب های تستی کنکور سراسری است. متقاضیان پس از بررسی و مطالعه این منابع، می توانند آمادگی لازم برای بودجه بندی روانشناسی کنکور و حضور در جلسه آزمون را کسب نموده و با سایر داوطلبان به رقابت بپردازند. هر ساله دو آزمون مجزا برای متقاضیان هر یک از 5 گروه آزمایشی کنکور سراسری (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان) برگزار می شود. یکی از فاکتورهای مهم برای برنامه ریزی کنکور شناخت منابع آزمون است. این منابع سبب ایجاد آمادگی هر چه بیشتر و بهتر داوطلبان شده و به برنامه ریزی دقیق تر آزمون می انجامد.

منابع کنکور سراسری سال جاری کمی متفاوت با سال های گذشته می باشد به این صورت که، طبق گفته سازمان سنجش منابع عمومی از کنکور سراسری حذف شده و بررسی آن ها به سوابق تحصیلی دانش آموزان منتقل خواهد شد. در ادامه این مقاله برای آشنایی داوطلبان با منابع کنکور سراسری و بودجه بندی تاریخ کنکور انسانی؛ به معرفی منابع آزمون سراسری در گروه های آزمایشی مختلف و بودجه بندی های مختلف پرداخته شده است.

منابع کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۲

اگر متقاضی شرکت در کنکور ریاضی هستید، به خوبی می دانید که در برنامه ریزی کنکور ریاضی حتما باید منابع  را تهیه نمایید. منابعی که برای گروه آزمایشی ریاضی در نظر گرفته شده به دو بخش منابع معرفی شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور و دیگری کتب کمک آموزشی تقسیم بندی شده است.

طبق مصوبه جدید سازمان سنجش، منابع عمومی تمامی گروه های آزمایشی از کنکور سراسری 1402 حذف شده و تاثیر آن ها بر روی سوابق تحصیلی دانش آموزان لحاظ می شود. به همین منظور داوطلبان کنکور سراسری می توانند به مطالعه منابع تخصصی آزمون سراسری پرداخته تا اطلاعیه ای جدید در این زمینه از سوی سازمان سنجش منتشر شود.

متقاضیان گروه ریاضی کنکور بعد از مطالعه منابع کنکور ریاضی و آشنایی با روش صحیح تست زدن در کنکور می توانند بازخورد مطلوبی از تلاش های خود دریافت کنند. فراموش نکنید تسلط بر دروسی که ضریب بالاتری دارند، می تواند به شما در قبولی رشته مورد علاقه تان کمک کند.

 منابع کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۲

متقاضیان ، بیشترین آمار شرکت کنندگان را در بین گروه های آزمایشی به خود اختصاص داده و رقابتی جدی بین شرکت کنندگان پیش رو است. داوطلبان با مطالعه منابع کنکور سراسری تجربی می توانند با آمادگی بیشتری در جلسه آزمون کنکور سراسری شرکت کنند.

طبق مصوبه جدید سازمان سنجش، منابع عمومی تمامی گروه های آزمایشی از کنکور سراسری 1402 حذف شده و تاثیر آن ها بر روی سوابق تحصیلی دانش آموزان لحاظ می شود. به همین منظور داوطلبان کنکور سراسری تجربی می توانند به مطالعه منابع تخصصی آزمون سراسری پرداخته تا اطلاعیه ای جدید در این زمینه از سوی سازمان سنجش منتشر شود.

با توجه به سنگین شدن رقابت در کنکور سراسری، افرادی که به دنبال تست و تمرین بیشتر هستند، علاوه بر مطالعه منابع کنکور تجربی لازم است تا از کتب کمک آموزشی و نحوه بودجه بندی زیست کنکور نیز استفاده نمایند. آگاهی از ضرایب دروس کنکور تجربی نیز به برنامه ریزی هر چه دقیق تر آزمون کمک کرده که به این منظور مطالعه مقاله زیر توصیه می گردد.

 منابع کنکور سراسری انسانی ۱۴۰۲

شرکت کنندگان  بیشترین منابع را باید مطالعه کنند. اگر متقاضی گروه انسانی در کنکور هستید، می بایست منابع کنکور سراسری انسانی را تهیه کرده و با برنامه دقیق مطالعه کنید. توجه داشته باشید که برای تمرین و تکرار نیاز به کتاب های کمک آموزشی مناسب دارید تا با کمک این منابع، مباحث ملکه ذهن تان شود.

طبق مصوبه جدید سازمان سنجش، منابع عمومی تمامی گروه های آزمایشی از کنکور سراسری 1402 حذف شده و تاثیر آن ها بر روی سوابق تحصیلی دانش آموزان لحاظ می شود. به همین منظور داوطلبان کنکور سراسری انسانی می توانند به مطالعه منابع تخصصی آزمون سراسری پرداخته تا اطلاعیه ای جدید در این زمینه از سوی سازمان سنجش منتشر شود.

برای داوطلبان گروه انسانی دروسی مانند ادبیات و عربی کنکور از نقاط قوتشان بوده که مرجع اصلی مطالعاتی آن ها نیز کتاب های درسی هستند. برای تسلط بیشتر بر روی مباحث کتب درسی و هم چنین تقویت پایه، منابع کمک آموزشی، تستی و استفاده از روش تورق سریع بهترین راه حل می باشد. که به این منظور مطالعه مقاله زیر توصیه می گردد.

 منابع کنکور سراسری هنر ۱۴۰۲

کنکور هنر جزو رشته های شناور در کنکور سراسری است. تمامی داوطلبان می توانند در صورت علاقه به رشته های ارائه شده در گروه آزمایشی هنر، علاوه بر ثبت نام در یکی از رشته های اصلی (ریاضی، تجربی و انسانی)، در  نیز ثبت نام نمایند.

طبق مصوبه جدید سازمان سنجش، منابع عمومی تمامی گروه های آزمایشی از کنکور سراسری 1402 حذف شده و تاثیر آن ها بر روی سوابق تحصیلی دانش آموزان لحاظ می شود. به همین منظور داوطلبان کنکور سراسری هنر می توانند به مطالعه منابع تخصصی آزمون سراسری پرداخته تا اطلاعیه ای جدید در این زمینه از سوی سازمان سنجش منتشر شود.

نکته قابل تامل این است که برای کنکور هنر بر خلاف سایر گروه های آزمایشی، انتشارات بسیاری اقدام به تالیف کتاب نکرده و حتی در تعدادی از انتشارات، چاپ جدیدی وجود ندارد. در این میان اطلاع از بودجه بندی کنکور هنر می تواند بسیار مفید واقع شود که به این منظور مطالعه مقاله زیر توصیه می گردد.

منابع کنکور سراسری زبان ۱۴۰۲

مانند کنکور هنر، گروه آزمایشی شناور محسوب می شود. این بدین معناست که هر یک از داوطلبان کنکور سراسری می توانند در کنار یکی از سه گروه آزمایشی اصلی ریاضی، تجربی و انسانی در یک یا هر دو گروه آزمایشی زبان و هنر نیز شرکت نمایند.

طبق مصوبه جدید سازمان سنجش، منابع عمومی تمامی گروه های آزمایشی از کنکور سراسری 1402 حذف شده و تاثیر آن ها بر روی سوابق تحصیلی دانش آموزان لحاظ می شود. به همین منظور داوطلبان کنکور سراسری زبان می توانند به مطالعه منابع تخصصی آزمون سراسری پرداخته تا اطلاعیه ای جدید در این زمینه از سوی سازمان سنجش منتشر شود.

مخاطبان کنکور زبان به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول که شرکت در کنکور زبان را به عنوان شانس دوم برای قبولی دانسته و در کنار این گروه آزمایشی در آزمون دیگری نیز شرکت کردند. دسته دوم که منحصرا قصد شرکت در کنکور زبان را دارند و به عبارت دیگر گروه آزمایشی اصلی آن ها کنکور زبان می باشد. مطالعه منابع برای دسته دوم از اهمیت بیش تری برخوردار است.

در نهایت مشاوران سامانه مشاوره تحصیلی درس جت آماده اند تا با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی درس جت به تمامی سوالات شما پیرامون کنکور سراسری و همچنین معرفی بهترین منابع کنکور سراسری پاسخ دهند. پیشنهاد می کنیم عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام کنکور سراسری درس جت باشید تا از تمامی اخبار مربوط به حوزه کنکور سراسری مطلع گردید.

اصول تست‌زنی برای رسیدن به موفقیت در کنکور

 خب تا الان با بحث برنامه‌ریزی آشنا شدیم و رکن دوم یعنی چگونه برای کنکور درس بخوانیم را هم کامل بررسی کردیم. سومین رکن درباره اینکه چگونه در کنکور موفق شویم مربوط به بحث تست‌زنی است. قبل از ادامه بحث قصد دارم شما را با قانون 60-40 آشنا کنم. برای موفقیت در کنکور و رسیدن به رتبه خوب، عده زیادی احساس می‌کنند که تنها مطالعه خوب و تسلط روی درسنامه‌ها کافی است، اما اصلا اینطور نیست در واقع قانونی که از چند سال پیش آن را مطرح کرده‌ام همین قانون 60-40 است؛ بر مبنای این قانون 40 درصد مسیر موفقیت شما وابسته به مطالعه و تسلط روی درسنامه‌ها است و 60 درصد باقی مانده به حل تست و مرور بستگی دارد.

اما قبل از هر چیزی فلسفه حل تست را بررسی کنیم؛ اصلا چرا باید برای کنکور تست حل کنیم؟ قطعا بعد از مطالعه هر مبحث شما نیاز به محک زدن خود هستید که اصلا روی مطلب تسلط کافی را پیدا کردید یا خیر؛ برای این محک زدن دانش خود اولین قدم حل تست است. خود بحث تست‌زنی هم از اصول مخصوص به خود را دارد که مهمترین آنها ایجاد فاصله میان حل تست و مطالعه است، متاسفانه بیش از 90 درصد داوطلبان این نکته را رعایت نمی‌کنند و همین مورد ساده می‌تواند بازدهی مطالعاتی شما را به شدت افزایش دهد؛

دلیل از ایجاد فاصله بین حل تست و مطالعه هم این است که زمانی که شما مبحث را همین الان خوانده باشید، آمادگی کامل دارید و حل تست بلافاصله مانند تقلب است. شاید تجربه داشته باشید که در منزل زمانی که تست می‌زنید بازدهی خوبی دارید اما سر آزمون نتیجه خوبی کسب نمی‌کنید و یکی از دلایل آن همین حل تست بلافاصله بعد از مطالعه است.

دومین نکته مهم درباره اصول تست زنی کنکور هم حل تست استاندارد است؛ یادتان باشد شما برای کنکور در حال مطالعه هستید و یکی از جواب‌های این سوال که چگونه درس بخوانیم تا در کنکور موفق شویم حل تست‌های استاندارد است و بهترین منبع برای تست استاندارد هم خود سوالات کنکور هستند؛ پس اولویت اصلی را روی سوالات سراسری بگذارید و فقط در صورتی که تسلط کافی پیدا نکردید یا زمان اضافی داشتید روی تست‎‌های تالیفی زمان بگذارید. کسی منکر تاثیر حل تست زیاد در موفقیت شما نیست اما گاها تست‌های تالیفی به شدت غیر استاندارد هستند و شما را از مسیر اصلی خود دور می‌کنند. اتفاقا اگر منبعی پیدا کردید که تست‌ تالیفی استاندارد داشت اصلا از آن گذر نکنید ولی باز هم اولویت اول باید با تست‌های سراسری باشد.

تحلیل تست از خود حل تست اهمیت بیشتری دارد

فرض کنید یک مبحث خاص را مطالعه کردید و برای آن 20 تست هم حل کردید؛ از این 20 تست حدود 12 تست را درست پاسخ داده‌اید و به 8 تست پاسخ اشتباه؛ ارزش این 8 تست که اشتباه پاسخ داده‌اید از 12 تست صحیح شما بیشتر است، زیرا این 8 تست همان نقاط ضعف شما هستند که آنها را پیدا کرده‌اید؛ اما مهمتر از پیدا کردن نقاط ضعف، رفع کردن و پوشش آنهاست، دیدگاهی که باید داشته باشید این است که این تست‌ها دقیقا سر جلسه کنکور می‌آیند و دیگر نباید به آنها اشباه پاسخ دهم. برای این کار هم بحث مهم تحلیل تست مطرح خواهد شد که همان‌طور که گفتم از خود حل تست اهمیت بیشتری دارد.

منظور از تحلیل تست پیدا کردن اشتباهات است؛ یعنی دلایلی که نتوانستید به آن تست پاسخ صحیح بدهید را پیدا کنید و حتی اگر یک دفتر مخصوص این کار داشته باشید کارتان به شدت اصولی می‌شود؛ به عنوان مثال دلایلی که نتوانید به یک تست پاسخ صحیح بدهید می‌تواند عوامل زیر باشد:

  • تست دارای نکته‌ای باشد که از آن بی اطلاع بودید؛ آن نکته را وارد جزوه خود کنید.
  • نکته حل تست را قبل مطالعه کردید ولی سر حل تست آن را فراموش کردید؛ این مورد نشان از عدم تسلط روی درسنامه است و بهتر است مجدد درسنامه را مطالعه کنید.
  • بی دقتی در خواندن صورت سوال داشتید؛ زمان بیشتری برای مطالعه صورت سوال و نوشتن اطلاعات سوال اختصاص دهید.
  • اشتباه محاسباتی داشتید؛ ببینید در کدام بخش محاسبات ضعف دارید و زمان بیشتری برای محاسبات اختصاص دهید.

تمام این نکات کنار هم جمع خواهد شد و مسیر اصولی شما را تشکیل می‌دهد؛ کسی که روی این موارد وقت بیشتری بگذارد محال است مجددا درگیر آنها شود. پس اگر دنبال یک تست‌زنی اصولی هستید این موارد را اصلا نباید فراموش کنید. راستی بحث بودجه‌بندی مباحث کنکور و اطلاع از آنها جزو مواردی است که به شدت می‌تواند در شناخت کنکور و هر درس موثر باشد؛ در سلسله مقالات بودجه‌بندی به‌صورت کامل اطلاعات مربوط به بودجه‌بندی هر درس را در اختیارتان قرار داده‌ایم و برای دسترسی سریع کافیست از طریق لینک‌های زیر اقدام کنید:

تیر خلاص رسیدن به نتیجه خوب در کنکور با مرور

 همانطور که در بخش بالاتر یعنی “برای کنکور چگونه درس بخوانیم” و بخش خلاصه‌نویسی اشاره شد، شما قرار نیست هر درس را فقط یک بار بخوانید و برای جلوگیری از فراموشی و تثبیت بهتر نیاز به داشتن دوره‌‌های مرور و جمع‌بندی دارید. در واقع بعد از مدتی از مطالعه یک مبحث کم کم همان مبحث از ذهن شما کم رنگ و حتی کاملا ممکن است فراموش شود، پس نقش مرور و جمع‌بندی در مسیر کنکور بسیار مهم است. اولین قانونی که باید بدانید قانون زمان‌ها در بحث مرور است؛ یادتان باشد برای مرور هر مبحث مدت‌زمانی که باید اختصاص دهید بین 50 الی 60 درصد زمان مطالعه اولیه باید باشد و در مرور دوم هم باز 50 الی 60 درصد زمانی که در مرور اول اختصاص دادید.

به عنوان مثال فرض کنید اولین بار مبحث دنباله هندسی را در 100 دقیقه مطالعه کرده‌اید؛ در دوران مرور اول باید همان مبحث را در 50 الی 60 دقیقه مطالعه کنید، در دوران مرور دوم هم در حداکثر 20 الی 30 دقیقه باید همان مبحث را مرور کنید و به همین روال ادامه دهید. برای اینکه بتوانید به این زمان هم برسید قطعا خلاصه‌نویسی‌های شما نقش مهمی را ایفا خواهد کرد پس تاکید مجدد دارم که از خلاصه‌نویسی غافل نشوید.

اما برای مرور هم در حالت کلی دو روش مرور داریم؛ روش اول مرور در قالب درسنامه‌ها است که همان خلاصه‌نویسی‌های خود را مرور خواهید کرد و روش دوم هم مرور در قالب حل تست است که باید تست‌های مارکدار خود را مرور کنید. مروری بازدهی خوبی دارد که در آن از هر دو روش مرور در قالب درسنامه و مرور در قالب حل تست استفاده شود و با هر مرور یک شوک به مغز وارد خواهد شد و مطالب جایگاه خود را در ذهن شما تثبیت خواهند کرد.

دکمه بازگشت به بالا