عمومیکسب و کار ویژه

کلاهک دودکش باربیکیو چیست؟

کلاهک دودکش باربیکیو جهت پوشش و حفاطت دهانه ی لوله های دودکش و وِنت در برابر عوامل فرسایش از جمله آب باران و برف و دیگر موارد از جمله گردوخاک و حتی لانه گزینیِ پرندگان در منتهی الیهِ لوله های دودکش و نفوذ باد به داخل لوله های دودکش و وِنت خواهد شد. کلاهک باربیکیو از انواع ورق از جمله روغنی،سیاه،گالوانیزه،رنگی و حتی استیل قابل است.

در صورت ساخت کلاهک باربیکیو از جنس ورق روغنی یا سیاه حتماً باید بر روی سطوح داخلی و بیرونیِ کلاهک باربیکیو از پوشش ضدزنگ و رنگ کوره ای استفاده نمود تا کلاهک باربیکیو در اثرِ سردوگرم شدنهای مداوم و نیز در برابر عوامل طبیعی دچار استهلاکِ  زودرس نشود. طی این مقاله به بررسی کلاهک دودکش باربیکیو پرداخته شده و جهت آشنایی با کلاهک دودکش باربیکیو تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

انواع کلاهک دودکش باربیکیو

کلاهک باربیکیو یکطرفه 

همانطور که تقسیم بندی شد کلاهک باربیکیو در انواع مختلف قابل ساخت و تولید است.اگر در مقطعی که قرار است کلاهک باربیکیو در آنجا تعبیه گردد از سه طرف محصور باشیم و تنها از یک جهت امکان تعبیه پره های کلاهک باربیکیو وجود داشته باشد بالاجبار از کلاهک باربیکیو یکطرفه استفاده می گردد.در این مدل نیز در حالت استاندارد از یک پایه ۳۰سانتی و ۴ پره گریل خروج و تخلیه هوا و یک تاج کلاهک استفاده می گردد.

ضخامت ورق کلاهک باربیکیو در سایزهای متوسط عموما از ورق یک میل است.لازم به ذکر است کلیه سطوح داخلی و بیرونی کلاهک باربیکیو با رنگ کوره ای(بصورت دورورنگ) تماما پوشش داده می گردد تا بدنه کلاهک باربیکیو در برابر عوامل فرسایشی از قبیل حرارت و برودت از یکطرف و آب باران و برف از طرق دیگر مستهلک نگردد.

کلاهک باربیکیو دوطرفه

این کلاهک باربیکیو عموما در مقاطعی کاربرد دارد که مجرای خروجی دود یا هوا از دو سو به دیوار عمودی یا مانع برخورد کند.در واقع در این حالت گریل های کلاهک باربیکیو با دو قسمت متقاطع که به هم می رسند تکمیل می گردد.برای اینکه میزان دود یا هوای خروجی از کلاهک باربیکیو در این حالت نصف یا کم نگردد جهت جبران قسمت مسدود،معمولا تعداد پره ها یا گریل های خروجیِ کلاهک باربیکیو را حداقل به دوبرابر افزایش می دهند.در این حالت نیز معمولا استانداردِ ارتفاع پایه همان 30 سانتیمتر است و یک لبه ی سه سانتی برای اتصال پایه ی کلاهک باربیکیو به کف در نظر گرفته می گردد.

کلاهک باربیکیو سه طرفه 

این نوع کلاهک باربیکیو در محل هایی استفاده می گردد که قسمت خروج هوا یا دودِ کلاهک باربیکیو از یک سو دارای مانع یا مزاحم باشد.یعنی این امکان وجود دارد که دود یا هوا از سه سوی این کلاهک باربیکیو قابلیت تخلیه داشته باشد.موانعی چون دیوارِ جانبی یا سقف های پله ای باعث می گردد این نوع کلاهک باربیکیو از یک بُعد امکان رهایش دود یا هوا را پیدا نکند و در این وضعیت از کلاهک باربیکیو سه طرفه استفاده می گردد.این کلاهک باربیکیو نیز همچون انواع دیگرِ کلاهک باربیکیو از جنس ورق(عموما ورق روغنی،سیاه و گالوانیزه)ساخته می گردد.

کلاهک باربیکیو چهارطرفه

کاملترین و منظم ترین ساختار کلاهک باربیکیو در نوع چهارطرفه رعایت می گردد.کلاهک باربیکیو چهارطرفه بطور متقارن از هر چهارسو اموان تخلیه هوا یا دود را دارد.در واقع پره ها یا گریل های خروجیِ کلاهک باربیکیو چهارطرفه از هرچهارسو این مهم را به انجام می رسانند.در این مورد تمام اجزا از قبیل پره ها،پایه،لبه ی پایه و تاج کلاهک باربیکیو بطور استاندارد قابلیت تولید و کاربرد دارد.ارتفاع استانداردِ پایه ی این کلاهک باربیکیو ۳۰ سانتیمتر و تعداد پره های کلاهک باربیکیو چهارطرفه نیز ۴ عدد است.

کلاهک باربیکیو چندوجهی

این کلاهک باربیکیو دارای حالت چند وجهی مثل طرحی مشابهِ ال است.این کلاهک باربیکیو در قالب طرح پایه طراحی شده و با همان شابلون گریل ها یا پره های این کلاهک باربیکیو ساخته می گردد.قابل ذکر است طرح پایه ی کلاهک باربیکیو بطور مشابه در تاج یا بام این کلاهک باربیکیو رعایت می گردد تا ساختار و نمای کلاهک باربیکیو چندوجهی بطور کامل هماهنگ و متناسب ساخته شود.برای ساخت این کلاهک باربیکیو ابتدا شابلون پایه بطور کاملا همسان با محل مورد نطر طراحل می گردد و پایه کلاهک باربیکیو با ارتفاع استانداردِ ۳۰ سانتی شکل می گیرد.

کلاهک باربیکیو گرد

در جاهاییکه دهانه خروجی ِ دودکش ها یا ونت ها دارای مقطع گرد هستند برای عدم استفاده از تبدیلِ گرد به چهارگوش و هدایت مستقیم هوا به منتهی الیهِ کلاهک دودکش بطور مستقیم از کلاهک باربیکیو گرد استفاده می گردد.این کلاهک باربیکیو دارای سه بخش اصلی از جمله پایه ی گرد،پره های گرد و تاج کلاهک است.برای ساخت کلاهک باربیکیو گرد از انواع ورق از جمله روغنی،گالوانیزه،سیاه،آلومینیوم و استیل می توان استفاده نمود.

کلاهک باربیکیو ال شکل

این کلاهک باربیکیو بر اساس قالب پایه، در مقاطعِ متقاطع و ال شکل مورد کاربرد دارد و برای قسمت هایی کاربرد دارد که محل به صورت غیر چهار گوش و ال شکل میباشد.در واقع شکل کلاهک  کلبه ای ال، شکل به صورت شش ضلعی ست و دو ضلع پایه آن به طور متقاطع به هم میرسند.تمام ساختار کلاهک باربیکیو ال شکل که از پایه ،پره ها ،گریل ها و تاج کلاهک تشکیل میشودبه صورت همسان به شکل ال بر روی هم سوار میشود.این نوع کلاهک باربیکیو از انواع ورق ساخته میشود .

مزایای کلاهک دودکش باربیکیو مرغوب

از جمله مهم‌ترین مزایا نصب کلاهک مناسب بر روی کانال دودکش عبارت است از:

 • کمک به خروج گاز سمی
 • حفظ راندمان کاری سیستم گرمایشی
 • تنوع رنگ، مدل و سایز
 • تولید با فلز مناسب بر اساس فعالیت ساختمان
 • سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف
 • بهبود عملکرد سیستم تهویه و خروج هوای آلوده
 • جلوگیری از ورود حیوانات و آَشیانه‌سازی پرندگان
 • ممانعت از ورود انواع باد و بوران
 • زیبایی ساختمان
 • قیمت مناسب
 • نصب آسان
 • گرفتن تاییدیه از سازمان نظام مهندسی و اداره گاز
 • قابلیت نصب فیلتر بر روی نمونه صنعتی
 • سازگاری با محیط زیست

استعلام قیمت و خرید کلاهک دودکش باربیکیو از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه های کنترل و هدایت هوا، کانال سازی (کانال سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال سازی صنعتی , دريچه بازديد تاسیسات، دریچه سقفی چهارگوش كلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره مندی از مشاوره رایگان و تهیه کلاهک دودکش باربیکیو را خواهید داشت.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات احتمالی شما در خصوص کلاهک دودکش باربیکیو پاسخ خواهیم داد.

کلاهک دودکش باربیکیو رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین کلاهک دودکش باربیکیو جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

چه سایز کلاهک دودکش باربیکیو مناسب خونه های ویلاییه؟

کلاهک مناسب برای ساختمان شما باید بر اساس سایز کانال دودکش خریداری و مورد نصب قرار گیرد.

کلاهک دودکش مناسب برای مناطق سرد و برفی چیه؟

استفاده از کلاهک چینی دودکش یا کلاهک ژاپنی کلبه‌ای گزینه مناسبی برای عد‌م‌ورود برفی به محفظه اصلی دودکش بوده و موجب حفظ راندمان سیستم گرمایشی نیز خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا