اقتصادیکسب و کار ویژه

پوکه ساختمانی چیست؛ انواع، کاربرد، مزایا و خرید پوکه ساختمانی

پوکه ساختمانی نوعی سنگ آتشفشانی بسیار متخلخل است که معمولاً از کولون بسیار سبک تشکیل شده است. ، بین 0.3 تا 0.8 kg/dm 3 است. به عبارت دیگر، پوکه معدنی بسیار سبک است. تقریباً قوام مخلوطی از شن و ماسه، با گرانول های منفرد سبک و متخلخل دارد که معمولاً یا روی آب شناور می شوند یا به آرامی فرو می روند. ذرات پوکه یا گرد یا زاویه ای هستند و قطر آنها تا 65 میلی متر می رسد. برای به دست آوردن مصالح ساختمانی خوب، فقط باید از ذرات در محدوده اندازه 1-16 میلی متر استفاده شود.

علاوه بر پوکه معدنی  رنگ روشن، اشکال تیره رنگ مختلفی نیز وجود دارد که به آنها گدازه، توف و غیره گفته می شود. آنها نیز می توانند به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شوند، اما پوکه رنگ روشن، بهتر عمل می کند. .

پوکه دارای ترکیب شیمیایی زیر است:

سیلیس SiO 2 تقریبا 55%
آلومینا Al 2 O 3 تقریبا 22%
قلیایی ها K 2 O + Na 2 O تقریبا 12%
اکسید آهن Fe 2 O 3 تقریبا 3%
اهک CaO تقریبا 2%
منیزیا MgO تقریبا 1%
تیتانیا TiO 2 تقریبا 0.5٪

پوکه در طول فوران های آتشفشانی، زمانی که سنگ درون زا مذاب قبل از بیرون ریختن با گازها مخلوط می شود، منشأ می گیرد (شکل 5). ذرات سبک و اسفنجی به سمت بالا پرتاب شده و توسط باد با خود می برد. همانطور که آنها سرد می شوند و دوباره به زمین می افتند، ذرات انباشته می شوند و سنگ پوکه یا تخته سنگ را تشکیل می دهند. گاهی اوقات سنگ مذاب بیش از حد سنگین است که نمی‌توان آن را پرتاب کرد، در این صورت به بیرون می‌ریزد و در پای آتشفشان به‌عنوان یک تشکیل سنگ فشرده، نسبتاً همگن، معمولاً تا حدودی کمتر متخلخل جمع می‌شود. بیشتر چنین رسوبات گدازه ای را می توان به بلوک های سنگ طبیعی برای استفاده مستقیم در کارهای ساختمانی برش داد.

پوکه در کجا یافت می شود؟

بیشتر سنگ پا در سمت باد آتشفشان ها یافت می شود

شکل 6: رسوبات پوکه در سمت رو به باد یک آتشفشان

رسوب متوسط ​​شل است و ضخامت لایه آن بین 50 تا 300 سانتی متر است. استخراج پوکه همیشه باید تحت نظارت متخصص انجام شود و نه تصادفی. در غیر این صورت، نتایج مانند شکل 7 خواهد بود. ضخامت لایه های پوکه با افزایش فاصله از مرکز فوران کاهش می یابد.

اندازه ذرات پوکه از پودر بسیار ریز (0-2 میلی متر) تا ماسه (2-8 میلی متر) تا شن (8-65 میلی متر) متغیر است. تخلخل ذرات می تواند به 85٪ برسد، به این معنی که 85٪ از حجم کل از “هوا” و تنها 15٪ از مواد جامد تشکیل شده است. تخلخل زیاد آن خواص عایق حرارتی خوبی به پوکه می دهد و آن را بسیار سبک می کند.

رسوبات پوکه قدیمی در مناطقی با آتشفشان های فعال یک بار با لایه ای از هوموس به ضخامت 0.2-1 متر پوشیده شده است. هنگام استخراج آن باید مراقب بود که هیچ هوموسی با پوکه مخلوط نشود. اگر یک منطقه بزرگ استخراج می شود، به عنوان مثال برای یک پروژه مسکن، هوموس باید پس از آن جایگزین شود تا از فرسایش و در نتیجه آسیب های زیست محیطی جلوگیری شود.

اطلاعات بیشتر مربوط به مکان های خاص در مورد رسوبات سنگ پا از موسسات مختلف زمین شناسی ملی و/یا دفاتر تحقیقات خاک در دسترس است.

پوکه چه خواصی دارد؟

پوکه خواص بسیار خوبی دارد. به عنوان یک مصالح ساختمانی است

 استخراج پوکه

 • بسیار سبک،
  – ارزان،
  – نسوز،
  – مقاوم در برابر آفات،
  – آسان برای کار،
  – جاذب صدا،
  – عایق حرارت،
  – متعادل کننده دما (شکل 9، 10 و 11).

اما پس از آن، برخی از خواص منفی نیز دارد مانند:

– مقاومت فشاری کمتر بتن پوکه در مقایسه با بتن حاوی سنگدانه های سنگین تر.

 • تمایل لبه ها و گوشه های آن برای شکستن راحت تر از لبه های بتن سنگین.
 • عدم مقاومت در برابر یخبندان در هنگام خیس شدن.

در نتیجه، مصالح ساختمانی پوکه نباید برای موارد زیر استفاده شود:

– فونداسیون،
– اجزایی با قرار گرفتن دائمی در معرض آب، به عنوان مثال در حمام،
– اجزایی که در معرض ترافیک سنگین هستند، مانند آج پله ها و کاشی های کف.

چگونه می توان پوکه را به اعضای ساختمان تبدیل کرد؟

برای تبدیل آن به اعضای ساختمان به چند وسیله که کار با پوکه را تسهیل می کند، لازم است، به عنوان مثال:

 • برخی از وسایل حمل پوکه از رسوبات به محل ساختمان (شکل 12).

شکل 12: وسایل حمل و نقل مختلف

 • ابزارهای مختلف مانند چرخ دستی، بیل، سطل، اره، چکش، میخ، تراز، یک قانون تاشو، ماله، شاقول، مربع تنظیم، ورقه پلاستیکی، و غیره (شکل 13).

شکل 13: ابزارهای مختلف

 • عرضه کافی پوکه طبیعی (مثلاً حدود 5600 کیلوگرم یا 7 متر مکعب برای خانه ای با 30 متر زمین). یک چرخ دستی حدود 0.15 متر مکعب دارد، به این معنی که برای ساخت خانه به حدود 45 بار چرخ دستی نیاز است.
 • قالب های چوبی برای آجر، قالب و غیره و/ یا پرس برای ساخت بلوک های حفره ای (شکل 14: ر.ک. شکل 34، ص 31).

علاوه بر این، به یک منطقه کار مسقف و مسطح نیاز است. پوکه در حال پردازش باید دارای توزیع اندازه ذرات 1-16 میلی متر باشد. سیمان مورد نیاز باید سیمان پرتلند با مقاومت فشاری معمولی باشد که می توان به آن آهک یا پوزولانا اضافه کرد. اعضای ساختمان پوکه را می‌توان منحصراً با آهک ساخت، همانطور که در فصل 3 توضیح داده شد. آب اندازه گیری باید تمیز باشد. آب باران آلوده به خوبی مناسب است. نحوه ساخت قالب در فصل 3 توضیح داده شده است.

به طور کلی اعضای ساختمان پوکه به دلیل اینکه به روشی مشابه تولید و فرآوری می شوند به عنوان بتن سبک طبقه بندی می شوند، تفاوت اصلی آن در این است که سنگدانه ها -یعنی پوکه طبیعی- بسیار سبک، متخلخل و جاذب آب هستند، به طوری که چنین موادی باید تا حدودی متفاوت از بتن با وزن معمولی کار کرد.

به عنوان یک قاعده، پوکه طبیعی ابتدا با آب اشباع می شود و سپس با سیمان یا آهک مخلوط می شود، در قالب های آماده شده ریخته می شود، فشرده می شود (به صورت دستی یا مکانیکی)، از قالب خارج می شود و برای سفت شدن و سخت شدن ذخیره می شود.

چیزی که مواد پومیک را از بتن با وزن معمولی متمایز می کند این است که بتن پوکه معمولاً به خاک مرطوب است، یعنی با آب اندازه گیری نسبتاً کمی و فقط مقدار کمی سنگدانه ریز استفاده می شود – به اندازه ای که ذرات پوکه را با خمیر سیمان بپوشاند، اما به اندازه کافی نیست. برای پر کردن حفره های بین ذرات سنگدانه. در نتیجه، اجزای ساختمانی پوکه معمولاً دارای سطح متخلخل و نه کاملاً صافی مانند سطح بتن با وزن کم هستند. در صورت تمایل یا ضروری، به عنوان مثال برای کاشی های نما، می توان سنگدانه های ریز مانند ماسه را اضافه کرد تا سطحی صاف به دست آید.

از پوکه چه نوع ساختمان هایی می توان ساخت؟

از مواد پایه پوکه می توان برای ساخت انواع سازه ها استفاده کرد:

– خانه های یک طبقه،
– ساختمان های آپارتمانی (حداکثر چهار طبقه)،
– کارگاه ها و انبارها،
– مدارس.

این کتاب به ساخت خانه های یک طبقه می پردازد که می توان برای آن مصالح ساختمانی پوکه ساخت (شکل 15 را ببینید):

شکل 15: چه نوع ساختمان هایی را می توان ساخت؟

– بلوک‌های جامد بتن پوکه (آجرهای پوکه جامد)،
– بلوک‌های حفره‌ای بتنی پوکه،
– کاشی‌های پوکه،
– پانل‌ها/پلانک‌های پوکه،
– بتن پوکه در محل،
– اعضای ساختمان پوکه با کاربرد خاص (برای اطلاعات بیشتر به  bampooke.ir سایت مراجعه کنید).

فصل 3 توضیح می دهد که چگونه می توان از اعضای دیوار پوکه پیش ساخته برای ساخت خانه استفاده کرد.

خانه های پوکه پلانک و پوکه پانل خانه هایی هستند که از اعضای پیش ساخته ساخته شده اند. پس از پی ریزی، تک تک اعضا (عمدتاً اعضای دیوار) آماده شده و برای نصب خانه بر روی دال پی استفاده می شود. این شیوه ساخت به طور ویژه برای اقدامات خودیاری جمعی مناسب است که در آن چندین خانواده مایل به ساختن یک نوع خانه هستند، زیرا نصب تخته یا دیوارهای پانل مستلزم کار چندین نفر در یک زمان است (شکل 16). یکی از مزیت های اصلی زمان نعوظ نسبتاً کوتاه است.

خانه های آجری پوکه بتنی مشابه خانه های آجری سفالی سنگین ساخته می شوند، یعنی سنگ تراشی متشکل از آجرهای پوکه ای نسبتاً کوچک بر روی پایه ای محکم به روش سنتی ساخته می شود. این روش خانه های بسیار فردی را به ارمغان می آورد و برای بازسازی یا گسترش خانه های موجود به خوبی عمل می کند.

دکمه بازگشت به بالا