عمومیکسب و کار ویژه

چرا پارچه مبلی چروک میشود؟

راهنمای انتخاب نوع پارچه مبل

صرف نظر از اینکه مبلمان شما در کجا قرار خواهد گرفت: یک اتاق نشیمن پرتردد، یک محل عمومی مثل فرودگاه، یا در یک اتاق آفتاب گیر، به خاطر استفاده و تماس زیاد و مکرر، پارچه ای باید انتخاب شود که در برابر ساییدگی، نور آفتاب شدید، خراشیدگی، لک و گرد و غبار مقاوم باشد. به طور کلی پارچه ها از نظر نوع الیاف و قیمت پارچه مبلی آن به دو گروه تقسیم می شوند:

۱- پارچه با الیاف طبیعی

الیاف طبیعی مانند: کتان، لینن، پشم، ابریشم، چرم، ویسکوز ریون و استات.

کتان؛ مقاومت خوبی در برابر سایش، تغییر رنگ و نخ کش شدن دارد. ولی زود لک و چروک می شود.

لینن؛ تحمل کمی در برابر سایش دارد، زود لک و چروک می شود و شستن آن کار آسانی نخواهد بود. بنابراین بیشتر برای محیط های رسمی که تردد کمتری دارند، قابل استفاده است.

پشم؛ مقاوم در برابر تغییر رنگ، نخ کش شدن، چروک و لکه است. اگر به صورت کاملاً طبیعی استفاده شود، در اثر شستشو و تماس با آب حالت کوبیده و نمدی پیدا می کند.

ابریشم؛ بسیار ظریف، شکننده، و درخشان است. تنها برای استفاده رسمی در فضاهایی که تردد بسیار کمی دارند پیشنهاد می شود. لکه بری آن کاری تخصصی است.

چرم؛ به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن است. مقاوم در برابر سایش، اما در برابر خراشیدگی مقاومت پایینی دارد. با گذشت زمان نرمی و لطافت بیشتری پیدا میکند.

ویسکوز ریون ها؛ از خمیر کاغذ ساخته می شوند، بنابراین مقاومت بسیار کمی در برابر آب دارند. جذب رطوبت آنها بسیار بالاست. استحکام خوبی در برابر سایش دارند. نرم، لطیف و درخشنده هستند و  زود چروک می شوند. با ترکیب با الیاف مصنوعی (نایلون، پلی استر) جذب رطوبت آن کاهش پیدا کرده و اصلاح می شوند.

استات ها؛ هم از سلولوز طبیعی گرفته می شوند و به صورت لیف های استات در می آیند. جذب رطوبت بسیار بالا، مقاومت سایش کم، استحکام کم تارها از خصوصیاتی هستند که با ترکیب با الیاف مصنوعی دیگر (نایلون، پلی استر) اصلاح می شود. مقاومت خوبی در برابر چروک دارند.

۲-پارچه با الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی مانند: آکریلیک، پلی استر، نایلون، ریون یا ابریشم مصنوعی

آکلیریک؛ الیاف آکلیریک ظاهری شبیه به پشم دارند. در برابر ساییدگی، چروک، لک و تغییر رنگ مقاوم هستند. کیفیت های پایین تر آن ممکن است به مرور زمان پرز بیاندازد. جذب رطوبت کمی دارد و کلاً الیافی مقاوم و با دوام به حساب می آیند. الیافی نرم و سبک هستند.

پلی استر؛ استحکام زیاد، خاصیت کشسانی مناسب، مقاومت سایشی زیاد، مقاوم در برابر چروک و حرارت، شستشوی راحت، جذب رطوبت کم، مقاوم در برابر نخ کش شدن، الیاف پلی استر را تبدیل به یکی از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی استفاده شده در صنایع نساجی، کرده است. این الیاف معمولاً با الیاف دیگر (مصنوعی و طبیعی) ترکیب می شوند. به خاطر بار الکتریکی که ایجاد می کند، دوده و گرد و خاک بیشتری جذب میکند؛ بنابراین زودتر نیاز به شستشو دارد، اما شستشوی آن راحت و آسان است.

نایلون؛ معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود و با مواد مصنوعی دیگر ترکیب شده و بافت بسیار مقاومی پیدا می کند. الیاف آن استحکام زیادی دارد و در برابر سایش و چروک مقاومند. جذب رطوبت بسیار کمی دارند.

ریون یا ابریشم مصنوعی؛ ظاهری ابریشم مانند دارد، گاهی شبیه به کتان یا لینن است. پارچه ای مقاوم محسوب میشود، اما خیلی زود چروک می خورد.

از آنجایی که پارچه های رومبلی در تماس مستقیم با بدن نیستند و الیاف طبیعی در حالت معمول نسبت به الیاف مصنوعی، دوام بسیار کمتر و مقاومتی کم در برابر چروک و رطوبت دارند، نگهداری و شستشوی آنها تبدیل به کاری سخت و هزینه بر خواهد شد. بنابراین اکثر پارچه های موجود در بازار ترکیباتی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا ترکیب الیاف مصنوعی با یکدیگر هستند.

چند نمونه از ترکیبات مختلف الیاف در بازار:
ویسکوز پلی استر لینن کتان
ویسکوز پلی استر ابریشم
ابریشم استات پلی استر
ابریشم کتان ویسکوز

انتخاب سبک و رنگ پارچه مبل

در کنار توجه به نوع و کیفیت پارچه مبل، نکته مهم دیگر تناسب نقش، طرح و رنگ آن با دکوراسیون محیطی است که مبلمان در آن قرار می گیرد و به نوعی کامل کننده سبک مبلمان خواهد بود. اندازه و کاربری محیط از جمله دیگر عواملی است که در انتخاب پارچه تأثیر خواهد گذاشت. دراینجا به نکاتی اشاره میکنیم که راهنمای خوبی برای انتخاب پارچه مبلمان به شما میدهد.

 1. هیچ گاه یک پارچه مبل با طرح های بزرگ و شلوغ را برای یک اتاق کوچک انتخاب نکنید
 2. برای اتاق های نشیمن شلوغ و پر رفت و آمد سعی کنید که از پارچه های مقاوم تر و بادوام تر، با تنالیته های خنثی و ترجیحاً تیره تر استفاده کنید.
 3. رنگ های روشن تر معمولاً برای مبلمان کلاسیک تر و رسمی تر استفاده می شوند.
 4. سبک خاص شما نیز می تواند در مبلمان تجلی پیدا کند. مثلاً می توانید مبلمانی را انتخاب کنید که کمی غیرمعقول به نظر برسد یا جزئیات خاصی در اجرای فریم و رویه کوبی آن وجود داشته باشد.
 5. اگر چند سالی مایل به استفاده از مبلمان خود هستید، سعی کنید بیشتر از پارچه هایی با زمینه خنثی (انواع قهوه ای، کرم، خاکستری) استفاده کنید.
 6. برای استفاده رنگی که دوست دارید در اتاقتان داشته باشید، می توانید یک یا دو تکه از مبلمان را با استفاده از رنگ یا یک بافت خاص از بقیه متمایز کنید. پارچه ای با رنگ قوی (نارنجی،قرمز،بنفش) را روی مبلی که فریمی با خطوط ساده داشته باشد، استفاده کنید و یا با استفاده از کوسنهای رنگی رنگ دلخواه خود را به مبلمان اضافه کنید
 7. اگر از بافت یا طرح های متفاوت در پارچه مبلمان استفاده می کنید، سعی کنید با استفاده از رنگ های مشابه، آنها را به هم متصل کنید.
 8. استفاده از پارچه مبلی های گلدار و طرحدار در اماکنی که پر رفت و آمد هستند باعث می شود که لکه ها فوراً به چشم نیایند و در لابه لای نقوش محو شوند.
 9. پارچه‌های مخملی براق و پرزدار برای مبلمانی که قرار است در خانه‌های کوچک‌تر چیده شوند، بهتر است و فضای خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. پارچه‌های مخملی مات و بدون پرز هم برای خانه‌های بزرگ‌تر مناسب‌تر هستند.
 10. اگر در خانه فرزند کوچکی دارید، بهتر است رنگ پارچه مبلتان را از بین رنگ‌های چرک‌تابی مانند کاراملی یا نسکافه ای و یا فیلی انتخاب کنید تا در اثر شیطنت بچه‌ها مدام کثیف و نامرتب به نظر نرسند.
 11. به طور کلی پارچه‌های مبلی یا ساده هستند یا طرح دار(منظور از طرح دار انواع گلدار و راه‌راه است). پارچه‌های ساده برای مبلمانی که قرار است در فضاهای کوچک‌تر چیده شوند، مناسب‌تر هستند و پارچه‌های گلدار هم مناسب فضاهای باز و بزرگ است.
 12. شما می‌توانید برای شکستن فضا و روح بخشیدن به محیط خانه، مبلمانی ساده با کوسن‌های گلدار یا برعکس را انتخاب کنید.

13.شما میتوانید رنگ و پارچه مبل خود را با کفپوش ، پرده و فرش و دکوراسیون داخلی  خانه خود ست نمایید.

5 مشکل رایج مبلمان و راه حل کاربردی آن‌ها

مهم نیست در مراقبت از مبلمان منزلتان چقدر وسواس به خرج می‌دهید، به هر حال تغییر رنگ پارچه، پارگی و از دست دادن حالت اولیه مبل از مشکلات رایج مبلمان هستند که به طور معمول بعد از چند سال استفاده مداوم با آن‌ها روبرو می‌شوید. بهتر است بدانید که در چنین شرایطی همیشه صرف هزینه‌ای گزاف برای خرید مبلمان جدید، تنها راه حل پیش روی شما نیست. گاهی تنها با راهکارهایی ساده و کاربردی می‌توانید حتی خودتان اقدام به تعمیر مبل راحتی‌تان کنید و جلوه دوباره‌ای به آن ببخشید. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا شما را با رایج‌ترین مشکلات مربوط به مبلمان و راه حل برطرف کردن آن آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

با مشکلات رایج مبلمان و راه حل آن‌ها آشنا شوید

چه در نگهداری لوازم و اثاثیه منزلتان فوق‌العاده حساس باشید و چه نسبت به این امور بی‌توجهی کنید، تنها یک اتفاق ساده کافی است تا ظاهر مبل شما را به طور کلی خراب کند. فرو رفتن لبه چاقو روی مبل چرم، ریختن چای روی پارچه مبلی و صدها دلیل دیگری که می‌تواند این دغدغه را در ذهن ایجاد کند که آیا راه حلی وجود دارد که همه چیز دوباره مثل قبل شود یا تنها راه‌حل خرید یک مبل جدید است؟ این‌ که جنس مبل شما دقیقاً چیست، چه کیفیتی دارد و چند سال است که از آن استفاده می‌کنید، همه و همه می‌تواند روی میزان آسیب رسیدن به مبلتان مؤثر باشد.

1. کثیف شدن مبل

اگر در خانه کودک داشته باشید، یکی از مشکلات رایج مبلمان، کثیف شدن پارچه مبل است. زمانی که فرزندتان روی مبل بستنی و شیرینی می‌خورد، لکه‌های غذا تنها اثراتی هستند که از این خوراکی‌ها روی پارچه مبلتان باقی می‌مانند. در بسیاری از موارد ریختن مواد غذایی به صورت اتفاقی روی مبل و تماس دست آلوده با پارچه مبلی موجب ایجاد لکه‌هایی روی مبل می‌شود که از بین بردن آن‌ها تنها به کمی آگاهی نیاز دارد. به‌طورکلی چند راهکار برای این موضوع وجود دارد که بهتر است همیشه آن‌ها را رعایت کنید:

 • برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های قوی بهتر است هر یک یا دو سال به طور جدی و حرفه‌ای اقدام به تمیز کردن مبل‌هایتان کنید.
 • بهتر است درست همان زمانی که متوجه ایجاد لکه روی پارچه مبلی‌تان شدید، همان موقع نیز با تمیزکننده مخصوص آن را پاک کنید و اجازه ندهید مدت زیادی از آن بگذرد.
 • برای تمیز کردن لکه‌های روی مبل ابتدا در نظر بگیرید که جنس مبل شما چگونه است و سپس روشی مناسب برای آن پیدا کنید.
 • به منظور جلوگیری از ایجاد لکه روی مبلتان می‌توانید از روکش مبل یا پارچه روی آن استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن لکه‌ها بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا در مورد جنس پارچه مبلیمطمئن شوید.

2. کدر شدن مبل چرم

به  طور معمول رنگ مبل‌های چرم بعد از مدتی کدر می‌شود و تغییر می‌کند. در بسیاری از موارد گمان می‌رود که تماس مستقیم بدن و همچنین نشستن گرد و غبار روی مبل می‌تواند موجب بروز این مشکل شود. مهم‌ترین و اولین عاملی که موجب تغییر رنگ و کدر شدن مبل چرم می‌گردد، قرار گرفتن آن در معرض نور خورشید است. بهتر است اگر در خانه از مبل چرم استفاده می‌‌کنید، حتماً به این موضوع توجه کنید.

اگر مبل چرمتان را نزدیک پنجره قرار می‌دهید که در تماس مستقیم با نور آفتاب قرار دارد، بهتر است حتماً یک پارچه روی مبل بیندازید و یا پرده‌ها را طوری تنظیم کنید که آفتاب با مبل شما تماسی نداشته باشد. راهکار دیگری که می‌تواند در محافظت از مبل چرمی مؤثر باشد، تمیز کردن مداوم آن به کمک محصولات محافظت‌کننده چرم است. برای یک‌دست کردن رنگ و از بین بردن لکه‌های ایجاد شده روی مبل چرم نیز می‌توانید مقداری واکس یا رنگ مناسب و درست شبیه به رنگ چرمتان استفاده کنید.

3. ساییدگی و ایجاد پرز روی مبل

خیلی وقت‌ها تنها کمی بی‌توجهی در اسباب‌کشی یا جابجایی مبل می‌تواند موجب کشیده شدن نخ پارچه مبلی‌تان شود. از طرفی استفاده مداوم و برخورد اجسام زبر نیز می‌تواند در پارچه مبلی ساییدگی ایجاد کند. در این شرایط ظاهر پارچه پر از پرز و نخ‌های اضافه می‌شود و گاهی اوقات حتی کشیدن این پرزها می‌تواند باعث سوراخ شدن پارچه شود.

بهترین و آسان‌ترین راهکار برای از بین بردن پرزهای روی پارچه مبلی این است که یک ریش‌تراش تهیه کنید و به آرامی روی محلی که پرز در آن ایجاد شده بکشید. شما باید از بین بردن پرزها را تا حدی ادامه دهید که دیگر اثری از آن نباشد و هیچ نخ و الیاف اضافی روی پارچه باقی نماند.

4. ایجاد چروک روی پارچه مبلی

به وجود آمدن چروک روی پارچه یک مشکل مبل راحتی است که بسیار زیاد اتفاق می‌افتد. قبل از هر چیز به شما می‌گوییم که به‌هیچ‌عنوان نگران ایجاد چروک روی پارچه مبلی‌تان نباشید، چون این موضوع طبیعی و عادی است. چروک شدن پارچه مبلی بعد از نشستن مداوم روی مبل ایجاد می‌شود و گاهی نیز به سادگی و تنها با کمی دست کشیدن از بین می‌رود. فراموش نکنید که در برخی شرایط کشش اضافی روی مبل که موجب چروک می‌گردد، می‌تواند پارچه را بکشد و باعث پاره شدن آن شود.

یک راهکار بی‌نظیر برای از بین بردن چین و چروک پارچه مبلی استفاده از اتو بخار است. از بین بردن چروک روی مبل با کمک اتو باید با توجه به جنس پارچه انجام شود، به همین دلیل لازم است قبل از این کار ابتدا در مورد جنس پارچه مبلتان مطمئن شوید.

5. جمع شدن موی حیوانات روی مبل

یکی از مشکلات رایج مبلمان برای بسیاری از افرادی که در خانه از حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، به جا ماندن موی حیوانات روی پارچه مبلی است. این موضوع موجب می‌شود تا هر بار با نشستن روی مبل حس کنید ظاهر مبلتان دیگر مثل گذشته جذاب نیست و از طرفی تمام این موها به لباستان بچسبد و موجب ناراحتی‌تان شود.

یک راهکار فوق‌العاده برای از بین بردن این مشکل مبل راحتی این است که یک دستکش پلاستیکی به دست کنید و سعی کنید با دست همه موها را به یک سمت جمع کنید. با این روش می‌توانید به سادگی از شر این موها راحت شوید.

دکمه بازگشت به بالا