اقتصادی

آیا ۱۸۰ میلیون بشکه نفت به ذخایر استراتژیک آمریکا برمی‌گردد؟

پس از آزادسازی ۱۸۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا، تاکنون خریدهای اندکی برای پر کردن این ذخایر انجام شده است.

به گزارش دکترنامه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در اواخر سال ۲۰۲۱، دستور آزادسازی ۵۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک نفت را با هدف پایین بردن قیمت بنزین صادر کرد. سپس در بهار سال بعد، دستور آزادسازی ۱۳۰ میلیون بشکه دیگر را صادر کرد.

پس از آزادسازی این ذخایر، قیمت بنزین در جایگاه‌های سوخت بین ۱۷ تا ۴۲ سنت در هر گالن کاهش یافت. با برداشت گسترده و فروش اجباری برنامه ریزی شده  قبلی، سطح ذخایر استراتژیک ۲۷۰ میلیون بشکه کاهش یافت و به کمترین میزان در ۴۰ سال گذشته رسید.

اکنون که قیمت‌ها تثبیت شده است، باید زمان مناسبی برای آغاز پر کردن این ذخایر باشد. هر چند آمریکا دیگر نیازی به ذخایر عظیم برای آمادگی در برابر تکرار احتمالی تحریم نفتی سال ۱۹۷۳ تولیدکنندگان عرب ندارد اما به وجود ذخایر نفت برای مدت زمان معینی نیاز دارد که طبق توصیه آژانس بین‌المللی انرژی، برای پوشش مصرف حدود ۹۰ روز کافی باشد. پس از برداشت ۱۸۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک، میزان ذخایر به اندازه ۲۰ روز مصرف رسید.

در واقع، وزارت انرژی آمریکا عادت کرده است که هر از گاهی که قیمت وست تگزاس اینترمدیت به زیر ۷۵ دلار در هر بشکه می‌رسد، درخواستی برای خرید چند میلیون بشکه نفت را اعلام کند. بعضی از این درخواست‌ها حتی به خرید معمولا سه میلیون بشکه نفت منتهی شده است.

در حالی که میزان خریدهای اعلام شده، بسیار اندک است، هر بار که وزارت انرژی اعلام می‌کند قصد دارد برای پر کردن ذخایر استراتژیک، نفت خریداری کند، قیمت‌ها بلافاصله افزایش پیدا می‌کند. این وزارتخانه در اوایل سال ۲۰۲۳، محدوده قیمتی خود را بین ۶۷ تا ۷۲ دلار در هر بشکه تعیین کرد و با این استدلال که دولت فدرال از برداشت‌های عظیم سال ۲۰۲۲ سود برد زیرا نفت با قیمت‌های بالاتر فروخته شد، سعی کرد به آن پایبند باشد.

وزارت انرژی در سال جاری ۲۰۲۳، کمتر از ۲۰ میلیون بشکه نفت برای پر کردن ذخایر استراتژیک نفت خریداری کرده است. یک منبع آگاه نزدیک به این وزارتخانه در ژوئن به رویترز گفت: برنامه‌هایی برای بازخرید حدود ۱۲ میلیون بشکه تا پایان سال جاری وجود دارد. سپس، در اکتبر، وزارت انرژی اعلام کرد که قصد دارد تا ژانویه ۲۰۲۴، شش میلیون بشکه نفت خریداری کند که نشان می‌دهد از هدف ۱۲ میلیون بشکه‌ای خود عقب مانده است.

این وزارتخانه همچنین پس از وام دادن نفت به شرکت‌های نفتی، در حال برگرداندن نفت به ذخایر استراتژیک است. وزارت انرژی آمریکا در اوایل دسامبر، اعلام کرد که با شرکت‌های وام گیرنده توافق کرده است تا چهار میلیون بشکه نفت را تا فوریه برگردانند. رویترز در اوایل دسامبر گزارش داد که طی یازده ماهه سال ۲۰۲۳، حدود ۹ میلیون بشکه نفت بازخرید شده یا به ذخایر استراتژیک، برگردانده شده است.

سپس، در اواسط دسامبر اعلام کرد که یک قرارداد خرید دو میلیون بشکه‌ای دیگر در اواسط دسامبر منعقد کرده است و قرارداد دیگری برای خرید ۳ میلیون بشکه در هفته گذشته اعلام شد. قراردادهای اعلام شده، مجموع نفت خریداری شده برای ذخایر استراتژیک را به ۱۴ میلیون بشکه رسانده که ۲  میلیون بشکه بالاتر از هدف ۲۰۲۳ رسانده است.

با این حال، وزارت انرژی آمریکا به هیچ وجه به پر کردن مجدد ذخایر استراتژیک نفت نزدیک نشده است. برای این منظور، دولت فدرال نه تنها باید به خرید نفت با سرعت نسبتا ثابت ادامه دهد، بلکه باید فروش نفت از ذخایر استراتژیک نفت را که کنگره دستور داده است، متوقف کند. وزارت انرژی موفق شد فروش ۱۴۰ میلیون بشکه‌ای را که مقرر بود در فاصله سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ اجرا شود را لغو کند، اما احتمالا برای برگرداندن ذخایر استراتژیک به سطح قبلی خود، به لغو فروش بیشتری نیاز دارد.

برخی می‌گویند ذخایر استراتژیک نفت دیگر واقعا ضروری نیست زیرا بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است و دیگر به واردات نفت از خاورمیانه وابسته نیست.

با این حال، آمار هفتگی ذخایر نفت که از سوی اداره اطلاعات انرژی منتشر می‌شود، نشان می‌دهد که آمریکا، یک واردکننده ثابت با نرخ روزانه حدود ۶ تا ۶.۷ میلیون بشکه باقی مانده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، البته همه این نفت از خاورمیانه نمی‌آیند. در واقع، کمتر از نیم میلیون بشکه در روز از این نفت، از عربستان سعودی و عراق می‌آید و هیچ کدام قصدی برای بستن شیرهای نفت خود را ندارند. با این حال، اختلالات پیش می‌آید و قیمت‌ها تغییر می‌کند. بنابراین، این ایده خوبی است که در صورت بروز چنین اختلالی، ذخیره احتیاطی وجود داشته باشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا