سلامت و دانش

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصصان سعی می کنند از روش های کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کنند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی توصیه می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده های پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود، این ماده تبدیل به کریستال و سپس سنگ می شود. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند. بروز این بیماری در کودکان بیشتر علل ژنتیکی و زمینه ای دارد. موارد زیر احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلالات دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار نیز زمینه ساز تشکیل سنگ کلیه است.

رژیم غذایی ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودک است. اضافه وزن و چاقی در کودکان رو به افزایش است و به همین دلیل آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. بنابراین خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل ایجاد سنگ کلیه در کودکان، اختلالات متابولیک است. این مشکل می تواند منجر به دفع بیش از حد کلسیم از ادرار شود و به همین دلیل است که کودکان دچار سنگ های کلسیمی می شوند. دفع بیش از حد سیستین از ادرار به دلیل کمبود آنزیم تجزیه کننده اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستین همچنین یک آمینو اسید (یکی از بلوک های سازنده پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر باشد. سنگ های کوچک معمولاً از طریق جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار درد را تجربه می کند و ممکن است هنگام حرکت و بیرون آوردن آن کمی خونریزی کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به مراقبت دارند. در غیر این صورت ممکن است مشکلات دیگری مانند انسداد مجاری ادرار یا عفونت مجاری ادراری وجود داشته باشد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای دریافت نوبت اینترنتی و مشاوره با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. علاوه بر این، با ارائه اطلاعات از یک متخصص، شانس بیشتری برای انتخاب متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادانی که نارس و با وزن کم به دنیا می آیند بیشتر دیده می شود. قرار گرفتن بر روی دستگاه اکسیژن و مصرف برخی داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین بد نیست بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه معناداری وجود دارد. شیرخشک حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که نیتروژن بسیار بالایی دارد. این ماده نشان می دهد که میزان پروتئین موجود در غذا بسیار بالاست.

چگونه سنگ کلیه در کودکان را درمان کنیم؟

با توجه به نوع سنگ و اندازه آن، متخصصان روش های درمانی را توصیه می کنند:

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک است، نوشیدن مایعات و ورزش به عنوان اولین راه حل به بیمار پیشنهاد می شود. به این ترتیب سنگ حرکت می کند و از طریق ادرار دفع می شود. درد و مقداری خونریزی دور از ذهن نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

محلول سنگ کلیه

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه کودکان مورد توجه قرار می گیرد. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین خواهد شد، بنابراین به ازای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، با اندازه گیری سطح pH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای گرفتن نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده یک مرکز درمانی نیست، اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری نزدیک دارد. با مراجعه به این سایت مجموعه می توانید به راحتی با یک متخصص آنلاین وقت ملاقات بگیرید.

سنگ شکن کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و تبدیل آن به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس این سنگ های کوچک از طریق ادرار دفع می شوند. این روش درمانی دارای درد متوسط ​​است و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که مجرای ادرار را مسدود کرده و باعث عفونت مجاری ادراری می شود. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

در این تکنیک از یک دوربین خوب و ابزارهایی مانند سبد برای یافتن و برداشتن سنگ ها استفاده می شود. دوربین ها و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری ندارد و بیمار در همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در این مدت یک برش یک سانتی متری روی پوست در ناحیه کمر یا پهلوها ایجاد می شود. دوربین ها و دستگاه های پزشکی از طریق این شکاف به سمت سنگ کلیه نشانه می روند. دستگاه های پزشکی به دلیل قابلیت مکش می توانند سنگ ها را دفع کنند. به این ترتیب بیمار به مدت ۲ تا ۴ روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر پیشنهاد می شود.

چگونه می توانم با یک متخصص اورولوژیست آنلاین وقت بگیرم؟

جهت سفارش آنلاین اورولوژیست ها و سایر تخصص ها مانند دکتر خون شما (آنکولوژیست) گزینه های زیادی دارد. استفاده از خدمات درمانی آنلاین Dermankade می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت نیاز می توانید از خدمات تست در کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا