سلامت و دانش

شکار زیبایی خیره‌کننده قمر مشتری/ عکس

آیو از لحاظ آتشفشانی فعال‌ترین جسم منظومه شمسی است. جونو در تاریخ ۱۵ اکتبر (۲۳ آنلاین) از فاصله ۱۱٬۵۰۰ کیلوکتری سطح این قمر عبور کرد. این تصاویر جدید جزییات جدیدی را از قطب شمال آیو آشکار می‌کنند. در این قطب، کوه‌هایی غیرآتشفشانی با ارتفاع ۶٬۷۰۰ متر وجود دارند.

به علاوه، فضاپیمای جونو تصاویری از سطح آتشین قمر آیو تهیه کرده است که صدها آتشفشان و میدان‌های جاری گدازه را نشان می‌دهد. این ماهواره در حقیقت دو ستون دود آتشفشانی فعال را نیز ثبت کرده.

ناسا این تصاویر را بهترین تصاویر آیو در ۲۰ سال اخیر می‌داند؛ از زمانی که فضاپیمای افسانه‌ای گالیله اولین تصوایر نزدیک را از آیو به زمین ارسال کرد. ناسا یکی از این تصاویر را در یک پست شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک گذاشته است.

قمر مشتری

Image credit: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Ted Stryk

قمر مشتری

دو تصویر فضاپیمای جونو از آیو. در تصویر می‌توان مشتری را نیز در قاب دید

قلمرو آتشین آیو

آیو پنجمین قمر نزدیک به مشتری و از ماه بزرگ‌تر است. این قمر رنگارنگ و زخم‌وزیلی میان کشش گرانشی قوی مشتری و قمرهای اروپا و گانیمد گرفتار شده است. این اندرکنش‌های گرانشی داخل این قمر را گرم کرده و آتشفشان‌های فراوان آن را ایجاد کرده است.

طبق گفته ناسا، جونو در ماه‌های دسامبر و فوریه پیش رو باز هم از کنار قمر آیو عبور خواهد کرد. یعنی می‌توانیم منتظر تصاویر و جزییات تازه‌تری در آینده نزدیک بمانیم. چرا که تنها یک گذر برای ثبت تمام شگفتی‌های این قمر کافی نیست.

با مشاهده آیو در عبورهای متوالی، می‌توانیم تنوع آتشفشان‌های این قمر را ببینیم. خواهیم فهمید که آن‌ها در چه فواصل زمانی‌ای فوران می‌کنند، چقدر نور و گرما دارند، متعلق به گروه‌های آتشفشانی هستند یا نه، و شکل جریان‌های گدازه آن تغییر می‌کند یا نه.

۲۲۷۲۲۷

دکترنامه در این نوشته، این موارد را بررسی می کند پنهان کردن عناوین

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا