سلامت و دانشکسب و کار ویژه

عوارض جراحی زیبایی شکم

فردی که برای جراحی زیبایی شکم مراجعه می کند معمولاً تمامی راهکارها را برای لاغر کردن شکم به کار گرفته است ولی نتیجه ای نگرفته است. رژیم غذایی، ورزش کردن و … همگی شاید تاثیری بر روی چربی های دور شکم بگذارد ولی گاهی اوقات به دلیل بارداری های پی در پی، ماهیچه های شکمی دچار آسیب و پارگی می شوند و این باعث شلی و افتادگی شکم می شود.

عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن به صاف کردن شکم و برداشتن پوست و چربی های اضافی کمک می کند. همچنین به سفت کردن ماهیچه های دیواره شکمی می پردازد. با این حال این جراحی یکی از اعمال پیچیده است و نیاز به تجربه و دقت بسیار بالای جراح دارد. در این شرایط بهتر است که با مراجعه به ، بررسی های لازم انجام گیرد و شرایط بیمار آنالیز شود. در ادامه قصد داریم توضیحاتی درباره یکی از اصلی ترین عمل های زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی بدهیم.

Complications of abdominal cosmetic surgery

جراحی زیبایی شکم چیست؟

عمل زیبایی شکم که با عنوان ابدومینوپلاستی نیز شناخته می شود، با هدف صاف شدن شکم و برداشت پوست و چربی اضافی این ناحیه و هم چنین کشیده شدن عضلات و ماهیچه های دیواره شکمی صورت می گیرد.

جراحی شکم، جراحی بزرگ و پیچیده ای است و آن چه که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که وضعیت جسمانی و فیزیکی بیمار قبل از عمل باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که عمل ابدومینوپلاستی می تواند آخرین اقدام بیماران برای رهایی از چربی های اضافی ناحیه شکم باشد، در وهله اول توصیه می شود بیمار با ورزش و رژیم غذایی نسبت به لاغر شدن این ناحیه اقدام کند.

جراحی شکم برای لاغری

تامی تاک باید به عنوان آخرین گزینه انجام گیرد. همچنین این جراحی نباید به عنوان روشی برای کاهش وزن باشد. در صورتی که زن هستید و در آینده قصد بارداری دارید لازم است که ابدومینوپلاستی را برای بعد از بارداری آخر انجام دهید. دلیل این مورد این است که در عمل ابدومینوپلاستی ماهیچه های شکمی به صورت عمودی سفت می شوند. در صورتی که بعد از این عمل فرد باردار شود، ماهیچه ها باز می شوند. همچنین بهتر است که بعد از اینکه فرد به وزن تقریبی خود رسید و قصد لاغری بیشتر نداشت، برای این جراحی اقدام کند.

عمل زیبایی شکم به چه افرادی توصیه نمی شود؟

خانم هایی که در آینده قصد بارداری دارند، باید انجام عمل را به تاخیر بیندازند. چرا که در طول جراحی، عضلات عمودی دچار کشیدگی می شوند و بارداری می تواند باعث جدا شدن این عضلات و بی اثر شدن نتیجه جراحی شود.

برخی خانم ها هم چنان قصد لاغری و کاهش وزن دارند. در چنین مواردی توصیه می شود بیمار ابتدا به وزن بدنی ایده آلی برسد و سپس نسبت به انجام جراحی اقدام کند.

تمامی موارد گفته شده در طول جلسات مشاوره مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. هم چنین با بیمار در خصوص نتایج، عوارض احتمالی و مراقبت های بعد از عمل نیز صحبت خواهد شد.

آمادگی قبل از جراحی زیبایی شکم

سیگار کشیدن می تواند ریسک عوارض جانبی را افزایش دهد و بهبودی را به تأخیر بیندازد. در صورت سیگار کشیدن، مجبور خواهید بود برای مدت مشخصی که پزشک تعیین می کند، این کار را متوقف کنید. فقط کاهش مصرف سیگار کافی نیست. حداقل باید یک ماه قبل از جراحی و به مدت دو هفته بعد از عمل زیبایی شکم از انواع نیکوتین – ادامس، چسب و سیگار الکترونیکی کاملاً خودداری کنید. از نظر زمانی هرچه بین ترک سیگار و جراحی فاصله باشد، بهتر است.

چه افرادی بهترین کاندید برای جراحی ابدومینوپلاستی هستند؟

تامی تاک برای مردان و زنانی که از سلامت جسمی نسبی برخوردارند، مناسب است. این جراحی نباید با لیپوساکشن اشتباه گرفته شود. ولی جراحی زیبایی شکم می تواند به منظور برداشتن چربی ها یا همان لیپوساکشن هم انجام گیرد. در برخی موارد هم همراه با جراحی ابدومینوپلاستی انجام می گیرد. این مورد بستگی به شرایط بیمار دارد.

افرادی که سابقه کاهش وزن بسیار دارند و با افتادگی و شلی پوست زیر شکم مواجهه اند بهترین راه اصلاح افتادگی پوست و برداشتن چربی های اضافه زیر ناف عمل ابدومینوپلاستی می باشد. در واقع در این روش جراحی ترک های پوست ناشی از بارداری را می توان برداشت. قابل توجه است که اگر ترک های پوستی در قسمت بالای شکم یا بالای ناف وجود داشته باشد در زمان عمل این ترک ها به سمت زیر ناف جابجا می شوند ولی به صورت کامل نمی توان آن ها را برداشت.

حال برای آنکه بدانیم دقیقا چه افراد با چه نوع شرایطی کاندید و یا فرد مناسب عمل ابدومینوپلاستی هستند به ادامه مطلب بپردازید.

  • افرادی که سابقه بارداری داشته و تصمیم به بارداری مجدد ندارند.
  • افراد با اضافه وزن مناسب

در واقع برای بدست آوردن توده بدنی فرد، از یک فرمول استفاده می نماییم. این فرمول بدین صورت است که وزن بدن تقسیم بر مجذور قد براساس متر می باشد. فردی که می خواهد ابدومینوپلاستی انجام دهد نبایست BMI بیش از ۳۵ داشته باشد زیرا افرادی که توده بدنی بیش از ۳۵ دارند چاقی منتشر دارند و بایستی در ابتدا اقدام به کاهش وزن نموده سپس تحت جراحی قرار گیرند چون در چنین شرایطی ریسک انجام عمل کمتر شده و نتیجه عمل بهتر خواهد بود.

افرادی که قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی دارند ترجیح داده می شود که توده بدنی یا BMI زیر ۳۰ داشته باشند اما برخی از جراحان پلاستیک افرادی که BMI بین ۳۰ تا ۳۵ را نیز جراحی می کنند. برخی از افراد حتی با BMI زیر ۳۰ چاقی منتظر دارند، معمولا این دسته از افراد چربی احشایی در داخل معده و روده دارند که این چربی های احشایی با عمل ابدومینوپلاستی تغییری نخواهد کرد و در نتجه آن شکم بسیار صافی ایجاد نمی شود و احتمال دارد پس از عمل شکم فرد کمی حالت برآمده داشته باشد.

طریقه انجام جراحی زیبایی شکم

مدت زمان لازم برای انجام این جراحی بر اساس هدف نهایی آن متغیر است و از یک ساعت تا پنج ساعت می تواند زمان ببرد. جراحی ابدومینوپلاستی معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می شود و فرد در طول عمل کاملاً بیهوش و خواب است. لازم است که فردی همراه بیمار باشد تا بعد از جراحی وی را به منزل ببرد. جراحی زیبایی شکم با توجه به تکنیک به کار رفته و نتایج مورد دلخواه بیمار، می تواند یک تا پنج ساعت به طول بینجامد. عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. به همین خاطر، روز جراحی، فردی از دوستان و یا اعضای خانواده باید بیمار را همراهی کند.

مراقبت های بعد از جراحی شکم

بعد از پایان جراحی، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمانی بر روی شکم و بخیه ها قرار خواهد گرفت. آن چه که مهم است این است که بیمار گن مخصوص را بپوشد تا شکم فرم بگیرد. بخیه ها جذبی بوده و گاها پیش می آید که بر حسب سلیقه جراح پلاستیک بخیه های دور ناف غیر جذبی زده می شود. افرادی که از لحاظ بدنی فعال هستند، باید انجام کارهای سنگین را به مدت چهار تا شش هفته محدود کنند. بیمار تا جایی که می تواند باید در منزل استراحت کند.

نکات مربوط به نحوه خوابیدن و یا نشستن که می تواند به تسکین درد کمک کند، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. در کل، بیشتر بیماران از نتیجه عمل زیبایی شکم و ظاهر جدید خود رضایت کامل دارند. با این حال، چند ماه طول می کشد تا بیمار احساس طبیعی قبل از عمل خود را داشته باشد.

آن چه که بسیار مهم است این است که بیمار بعد از جراحی باید ورزش و رژیم غذایی را ادامه بدهد تا نتایج ایده آل تری حاصل شود.  در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی دارد، مراقبت ها و توصیه های پزشکی با توجه به نوع روش جراحی متفاوت می باشد اما آنچه به طور معمول برای تمامی روش ها می بایست رعایت گردد عبارت است از:

  • استفاده از گن به مدت دو ماه جهت کنترل تورم ناشی از جراحی
  • به دلیل استخراج چربی همراه با برداشتن پوست علاوه بر گن استفاده از شکم بند به مدت سه تا چهار هفته ضروری است.
  • لازم به ذکر است، مدت زمان استفاده از گن بر حسب شرایط فرد و صلاح دید جراح پلاستیک مشخص می گردد.

استفاده از درن های تخلیه

افرادی که تحت جراحی قرار می گیرند، به دلیل برداشتن و بلند کردن فلت های پوستی و جراحی که در قسمت شکم انجام می شود، درن های تخلیه بنام هموبک روی شکم قرار داده می شود که این درن ها به تخلیه خونابه های شکم کمک می کند و به مدت پنج تا هفت روز در شکم تا زمانی که مطمئن شویم میزان تخلیه خونابه کمتر از ۲۵ سی سی در شبانه روز باشد باقی خواهد ماند.

استفاده از شکم بند پس از جراحی

پس از عمل بیمار می بایست حتما از شکم بند استفاده کند در واقع هدف از استفاده شکم بند پیشگیری از باز شدن بخیه ها ناشی از ترمیم عضلات جدار شکم می باشد. همچنین به منظور پیشگیری از ایجاد فشار به آن ناحیه است. مدت زمان استفاده از شکم بند پس از جراحی به مدت سه هفته تا یکماه می باشد به خصوص در زمان های که فرد تصمیم به نشستن و راه رفتن می کند حتما بایستی از شکم بند استفاده نماید و تنها در زمان استحمام مشکلی نخواهد بود که از شکم بند استفاده نشود.

استراحت کردن پس از جراحی شکم

استراحت پس از جراحی به مدت سه هفته ضروری خواهد بود و نشستن طولانی مدت در این زمان ممنوع می باشد و افرادی که تصمیم دارند سرکار روند یا رانندگی نمایند بایستی به مدت کوتاهی بنشینند زیرا نشستن طولانی مدت به بخیه های داخلی شکم فشار می آورد و ممکن است نتیجه مطلوب را از بین ببرد.

فعالیت ورزشی پس از جراحی شکم

در جراحی ابدومینوپلاستی شلی جدار شکم که در اثر بارداری های قبلی ایجاد شده است، توسط بخیه های بسیار محکم اصلاح می شود و به همین خاطر بایستی زمان کافی برای ترمیم اصلاح را داشته باشیم. به طور معمول توصیه می شود که فرد به مدت سه هفته از انجام فعالیت های سنگین و بلندکردن اجسام سنگین خودداری کند. در هفته اول پس از عمل به فرد توصیه می شود خمیده راه رود تا کشش وجود نداشته باشد.

قسمت عمده درد ابدومینوپلاستی در محل بخیه های بیرونی نیست بلکه در ناحیه ترمیم بخیه های عمودی است که از قسمت زیر جناق تا ناحیه بالای لگن وجود دارد. لذا فرد هر نوع فعالیتی که انجام می دهد بایستی از فشار آوردن به بخیه ها اجتناب ورزد.

همچنین به بیماران توصیه می شود که در زمانی که تصمیم دارند از حالت خوابیده تغییر حالت دهند بنشینند یا بایستند برای آنکه میزان کشش و فشار به بخیه ها به حداقل برسد سعی نمایید به پهلو بخوابند و از پهلو تغییر حالت دهند. به طور معمول پس از یک ماه فرد می تواند فعالیت های عادی خود را شروع نماید اما فعالیت های ورزشی روتین مانند پیلاتس و ورزش های حرفه ای پس از دو تا سه ماه شروع شود.

عوارض جراحی زیبایی شکم

جراحی شکم از کم خطرترین و کم عارضه ترین اعمال پلاستیک به شمار می آید. آنچه افراد بدان بایستی دقت نمایند و جالب است بدانند میزان خطر آمبلی در افرادی که جراحی خارج کردن رحم را انجام می دهند از جراحی شکم بسیار بالاتر بوده و می توان گفت نسبت آن ده به یک می باشد. اما در این بین احتمال بروز برخی عوارض در این جراحی وجود دارد که عبارت است از:

افراد سیگاری می بایست برای آنکه عوارض جراحی به حداقل رسد به مدت یک ماه قبل از عمل از مصرف سیگار اجتناب ورزند.

دکمه بازگشت به بالا