سلامت و دانشکسب و کار ویژه

شکم بند زایمان طبیعی

آیا بستن شکم بند بعد از می تواند تاثیری بر کوچک شدن شکم داشته باشد و آیا این کار عوارضی نیز دربر دارد؟ رژیم غذایی مادر که زایمان کرده است، نقش تعیین‌ کننده‌ای در سلامت او و نوزاد دارد. حاملگی با تغییرات بدنی و روانی زیادی همراه است؛ از فرم بدن گرفته تا عملکرد ارگان‌ های داخلی بدن، همه دستخوش تغییرات زیادی می‌شوند و زمینه را برای تولد نوزاد به این دنیا فراهم می‌کنند. برخی از این تغییرات برای مدت ها بعد از بارداری باقی خواهند ماند که یکی از انها بزرگ شدن و افتاده شدن شکم مادر است. اما آیا راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟ آیا استفاده از شکم بند و گن اسلیپ آرتان بعد از زایمان مفید است؟

فواید و مزیت های شکم بند بعد از سزارین

حاملگی تغییرات زیادی در بدن به وجود می آورد و پوست شکم را کشیده و شل می کند که برای اکثر مادران این تغییر غیر قابل تحمل است. با افزایش ماه های حاملگی شکم حجیم تر می شود و با به دنیا آمدن نوزاد یکباره شکم خالی شده و دیگر مانند قبل از بارداری نمی شود حتی پوست آن تا مدت زمان طولانی کشیده و شل باقی می ماند.

برای جمع شدن پوست شکم و رهایی از شل بودن شکم پس از زایمان، قدیمی ها توصیه به بستن آن با یک پارچه می کنند که کار بسیار درستی می باشد اما شکل امروزی آن پوشیدن شکم بند بعد از زایمان طبیعی است. قیمت شکم بند آرتان برای رفع مشکلات افتادگی شکم بسیار مناسب تر از سایر گن هاست. حال میخواهیم درباره این شکم بند بعد از زایمان طبیعی صحبت کنیم .

مزیت های استفاده از شکم بند بعد از زایمان

همانطور که میدانید تناسب اندام و داشتن همیشه از آرزوهای همه بوده است مخصوصا برای خانم های که بیشتر برای زیبایی و تناسب اندام خود می کوشند. بسیاری از مادران باردار از تغییر بدن خود بعد از زایمان نگرانند و فکر می کنند این تغییرات را هیچگونه نمی توان از درست کرد. شل شدن و  پوست اضافی شکم پس از زایمان یکی از این تغییرات ظاهری است که تقریبا بیشتر مادران تازه فارغ شده درگیر آن هستند.

اما راه حل این مشکل چیست؟ می توانید برای جمع شدن شکم و پوست پس از زایمان از گن ها و شکم بندهای مخصوص استفاده کنید که فواید فراوانی دربر دارند. استفاده از گن ها و شکم بندها بعد از زایمان تا حدی به بدن برای بازگشت به شکل و فرم قبل بارداری کمک می کند.

بهترین زمان استفاده از شکم بند بعد از زایمان

بعد از زایمان، تمام مادران تمایل دارند که به وزن و اندام قبل از بارداری خود بازگردند و نگران این که چه مدت طول خواهد کشید هستند. بلافاصله بعد از زایمان، بدلیل تخلیه محتویات رحم و خون‌ریزی طبیعی، حدود 5 تا 6 کیلوگرم از وزن خانم کاهش می‌‌یابد. در مدت 6 هفته از زایمان، تقریبا 2 تا 3 کیلوگرم دیگر وزن پایین می‌‌آید که دلیلش از دست دادن مایعات احتباس یافته در بدن از طریق ادرار است.

اکثر مادران بعد از گذشت 6 ماه از زایمان به وزن قبل از بارداری خود باز می گردند. عوامل تاثیر گذار کاهش وزن بعد از زایمان، شامل بارداری اول،‌ شیر دادن، و در صورتی که مادر خارج از منزل کار می کند می تواند زمان بازگشت به کار، نوع رژیم غذایی بعد از زایمان، و … است. رژیم لاغری را در طی 6 هفته اول بعد از زایمان نباید داشته باشید، بدلیل آنکه بدن نیازمند دریافت انرژی است تا آنچه در زمان تولد نوزاد از دست داده است را باز گرداند و نیاز نوزاد را نیز تامین کند. تغذیه نوزاد با شیر مادر، به طور شگفت انگیزی باعث نمی‌‌شود ولی به کاهش وزن کمک می‌‌کند.

جراحی پلاستیک شکم تا یک سال ممنوع است

اگر پس از زایمان، و رژیم غذایی مفید واقع نشده است و شل شدن شکم شمارا آزار میدهد شاید به فکر شکم‌تان افتاده باشید ولی باید توجه داشته باشید، عمل جراحی پلاستیک شکم بدلیل زمان کوتاهی که بعد از زایمان گذشته است، امکان‌پذیر نیست و با خطرات زیادی را همراه دارد. بعد از زایمان حداقل باید تا 1 سال صبور باشید.

اول وزنتان باید ثابت شود و دوران شیردهی را نیز پشت سر گذاشته باشید. انجام تمرینات ورزشی هم بسیار مفید و الزامی است اما به یاد داشته باشید که ورزش به بهبود ماهیچه‌ها کمک می‌کند نه به  شکل و ظاهر پوست شما. در ضمن توجه کنید که بعد از گذشت ماه‌ها از زایمان، امکان جمع شدن پوست وجود دارد. از کرم‌های آب‌ رسان به پوست و یا مرطوب کننده استفاده کنید این مواد به جمع شدن شکم و پوست کمک می‌کند.

بستن شکم را فراموش نکنید

بستن شکم بند بعد از زایمان طبیعی به جمع شدن هرچه سریع‌تر آن کمک می‌کند. از قدیم هم این حرکت مانند رسم در فرهنگ ما وجود داشته است که مادران به دختران باردار خود می‌گفتند که پس از وضع حمل شکم‌ شان را با یک پارچه محکم ببندد. ولی در سال‌های اخیر گن‌ هایی آمده‌اند که مخصوص همین کار هستند و مادران می‌توانند آنها را یک ماه پس از زایمان به شکم خود ببندند.

چگونگی عمل کردن شکم بند بعد از زایمان

شکم بند به رحم و شکم فشار می آورد و به بازگشت فرم اصلی بدن کمک می کند. نکته اصلی و مهم استفاده صحیح از این گن‌ها این است که استفاده زودتر از موعد آن مانع خونرسانی و استراحت عضلات می شود. به هيچ وجه توصيه نمی شود که از شكم بندهای سفت پس از زايمان زود استفاده شود. بخصوص ، بدليل افزايش احتمال چسبندگی و تنبلی ماهيچه در انقباض خودبخودی . بعد از گذشت ٤٠ روز از زايمان دراز و نشست میتواند سودمند باشد.

در خواب،  شکم بند بعد از نپوشید.

برای تاثیر بیشتر این شکم بند ها حتما از سایز مناسب بدن خودتان استفاده کنید و درصورت احساس درد و ناراحتی در زمان پوشیدن آن، از سایز صحیح مطمئن شوید. دقت کنید که حتما محصولاتی را تهیه کنید که طبق اصول بهداشتی تولید شده و یک لایه کتان در داخل خود داشته باشند که در تماس مستقیم با پوست باشد و ایجاد حساسیت نکند.

فواید اصلی پوشیدن شکم بند بعد از زایمان

شکم بند بعد از زایمان به طور حتم فواید بیشتری را به جز لاغری شکم به همراه دارد. شکم بند با فشاری که به شکم وارد می کند اندام های داخلی را به جای قبلی هل می دهد. برای حصول نتیجه گیری بهتر ، قیمت گن لاغری آرتان زنانه را بپرسید و برای رفع افتادگی فرم بدن از این گن استفاده کنید. از دیگر فواید بستن شکم بند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با استفاده از شکم بند می توان چربی های شکمی را کاهش داد و شکم از حالت افتاده خارج می شود. این کار را با جلوگیری از رشد سلول های چربی انجام می دهد.
 • تقویت عضلات شکم از دیگر ویژگی های کاربرد شکم بند بعد از سزارین یا زایمان طبیعی است.
 • حالت بدن هم در این شرایط بهبود پیدا خواهد کرد و از اندام های داخلی حمایت می شود.
 • یکی دیگر از ویژگی های کاربرد آن را می توان کاهش کمردرد بعد از زایمان به شمار آورد.
 • علاوه بر کاهش درد کمر به کاهش درد در ناحیه لگن نیز کمک می کند و از ناراحتی ها و درد مفاصل نیز می کاهد. شکم بند با تقویت عضلات می تواند دردها را کاهش دهد.
 • حتی استفاده از شکم بند می تواند در حرکت کردن بعد از زایمان به خانم ها کمک کند.
 • به وجود آمدن پارگی میان مقعد و واژن از جمله ناراحتی های شایع در بین زنانی است که تازه مادر شده اند. این پارگی دردی را در این ناحیه به وجود می آورد که با بستن شکم می توان از آن کاست.
 • بستن شکم بند بعد از سزارین موجب می شود که خانم ها بتوانند راحت تر حرکت کنند و جریان خون در ناحیه لگن بالا می رود. شکم بند مسئولیت مراقبت از لگن را بر عهده می گیرد و در این صورت در هنگام سرفه یا خم شدن درد کمتری احساس خواهد شد.

استفاده از شکم بند بعد از زایمان کمک می کند که عضلات سفت شوند و از حالت شلی در بیایند. اعضای داخلی نیز که به دلیل زایمان از جای خود بیرون آمده اند، می توانند با کمک شکم بند به جای خودشان برگردانده شوند. شکم بندها دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکم بند شکمی یکی از انواع شکم بندهای بعد از زایمان است که کاربرد فراوانی دارد. پارچه آن از نوع کشی است که در قسمت وسط بدن و روی شکم بسته می شود. محل بسته شدن این نوع شکم بند بعد از زایمان به شکل های مختلفی است. در طراحی آنها یک قلاب استفاده شده است که تنظیم آن را ساده تر می کند.
 • شکم بند لنگی همان طور که از نامش پیدا است روی لگن بسته می شود و آن را سفت نگه می دارد. بستن این نوع شکم بندها نیز با توجه به شکل آن در هر خانم باردار متفاوت است و جنس آن از نوع کشی است.
 • شکم بند چسبان نیز از دیگر انواع این شکم بندها به شمار می رود که به بدن شکل می دهد و جنس آن از پارچه های کمپرسی است. این نوع شکم بند شکم و لگن و بخش مرکز بدن را پوشش می دهد.

شکم بند بعد از زایمان در صورتی می تواند بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد که درست و به موقع مورد استفاده قرار گیرد. نکات مهمی که در استفاده شکم بند باید به آن توجه شود عبارت اند از:  

 • شکم بند نباید خیلی سفت روی اعضای بدن بسته شود و آنها را تحت فشار قرار دهد و با ناراحتی و درد همراه شود. این اعضا در زمان بارداری وزن زیادی را تحمل کرده اند و در ضعیف ترین حالت خود هستند و نباید به آنها فشاری وارد شود.
 • با محکم بستن شکم بند یا گن ساعت شنی بعد از زایمان ممکن است جریان خون به رحم قطع شود.
 • خانم های بارداری که سزارین کرده اند نباید شکم بند را روی محل بخیه ها محکم کنند. زخم ها ممکن است در اثر سایش تحریک شوند.
 • برای این که شکم بند بیشترین اثرگذاری را داشته باشد باید اندازه مناسبی داشته باشد. اندازه نبودن آن می تواند موجب بروز درد و ناراحتی در شکم و دیگر عضلات و اعضای بدن شود.
 • بستن شکم بند بعد از زایمان نباید موجب مشکل در تنفس شود. در این حالت شکم بند باید کمی شل تر بسته شود. شکم بند نباید آنقدر سفت باشد که نفس کشیدن را سخت کند و باید بتوان مانند موارد عادی با آن حرکت و کار کرد.
دکمه بازگشت به بالا