عمومیکسب و کار ویژه

علت ارزانی طلا چیست؟

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۷۸۷ دلار و ۱۰ سنت ایستاد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا تغییر چندانی نداشت و ۱۷۸۸ دلار و ۸۰ سنت معامله شد. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه با ۰.۳ درصد کاهش، در ۱۷۸۸ دلار و ۷۰ سنت معامله شد.

به گفته استفن اینس، از شرکای شرکت SPI، اگرچه نگرانیها نسبت به شیوع واریانت اُمیکرون ادامه دارد، عدم وجود عوارض نگران کننده تا حدودی باعث آسودگی خاطر سرمایه گذاران شده و دلیل حرکت به سمت دارایی‌های پرریسک‌تر بوده است. احتمالا فضای تورمی در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ روی تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای تعدیل سریع‌تر محرکهای مالی تاثیر خواهد گذاشت و می تواند دلیل فروش طلا باشد اما ابهامات پیرامون اُمیکرون، روند نزولی طلا را محدود کرده است.

شاخص دلار بخشی از افت اخیرش را جبران کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر ساخت.

بازده اوراق خزانه آمریکا نزدیک به بالاترین حد یک هفته اخیر ثابت بود و قیمت طلا را تحت فشار کاهشی قرار داد زیرا بازده بالاتر هزینه نگهداری طلا را بالاتر برده و به جذابیت سرمایه گذاری در این فلز ارزشمند آسیب می‌زند.

تحلیلگران اعلام کردند معاملات پایان سال احتمالا در بازارهای گسترده به خصوص طلا اندک خواهند ماند و این فلز ارزشمند سال ۲۰۲۱ را در بازه معاملاتی کوچکی به پایان می برد.

بر اساس گزارش رویترز، با وجود رشد آمار ابتلا به کووید ۱۹، بازارهای سهام آسیا روز چهارشنبه تحت تاثیر بهبود ریسک پذیری سرمایه گذاران با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، صعود کردند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جواهر فروشی حقانی در مشهد در اینستاگرام سرمایه گذاری عضو شوید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۲۲ دلار و ۵۳ سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۹۲۹ دلار و ۳۹ سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، ۱۷۹۸ دلار و ۲۸ سنت معامله شد.

۲۲۳۲۲۵گفتگوی تجارت‌نیوز با رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران:

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: یکی از دلایل ریزش قیمت طلا به اجرای تعهدات بانک مرکزی و تزریق دلار به بازار بر می‌گردد. دومین عامل نیز می‌تواند به کاهش میزان تقاضا ارتباط داشته باشد. همچنین سومین عامل نیز دستگیری برخی افراد خاطی در اتاق‌های مجازی است که منجر به ارزان شدن قیمت طلا شده است.

به گزارش ؛ قیمت طلا امروز کاهش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد و به کانال یک میلیون و 200 هزار تومان برای هرگرم رسید. در بازار جهان هم امروز قیمت هر اونس طلا امروز با 0.1 درصد کاهش به 1898 دلار و 28 سنت رسید. در این‌باره کایل رودا، تحلیلگر موسسه آی جی مارکتس علت کاهش قیمت انس جهانی طلا را در پیش بودن انتخابات آمریکا دانست. همچنین او گفته است: « در کوتاه مدت، به نظر می رسد که به دلیل در پیش بودن انتخابات آمریکا و نامشخص بودن سرنوشت بسته محرک مالی جدید این کشور، طلا خریدار چندان زیادی نداشته باشد.»

نوسان شدید قیمت‌ طلا در بازارهای جهان در حالی رخ می‌دهد که امیدها برای به ثمر رسیدن واکسن کرونا تقویت شده است و متقاضیان برای خرید اینترنتی طلا عقب‌نشینی کرده‌اند. در تهران هم کاهش قابل توجه بهای طلا به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به دلیل« تزریق دلار به بازار و کاهش میزان تقاضای خرید» بر می‌گردد. علاوه بر این به نظر می‌رسد که دستگیری برخی افراد خاطی در اتاق‌های مجازی است که منجر به ارزان شدن قیمت طلا شده است.

ابراهیم محمدولی درباره آینده قیمت طلا گفت: امیدواریم کاهش قیمت طلا ادامه‌دار باشد که در این شرایط مردم به راحتی بتوانند مصنوعات طلا بخرند. آنچه مشخص است ریزش قیمت طلا تا انتخابات آمریکا ادامه دارد.

او اظهار کرد: برای نخستین بار طی چند هفته اخیر قیمت انس جهانی طلا با چهار دلار کاهش به قیمت یک هزار و 898 دلار رسید. قیمت سکه طرح جدید هم نسبت به آخرین معاملات روز شنبه 700 هزار تومان ارزان شد و با قیمت 13 میلیون و 800 هزار تومان معامله شده است

 

 

دکمه بازگشت به بالا