سلامت و دانشکسب و کار ویژه

قرص فیناستراید | نحوه مصرف، عوارض و تاثیر در درمان ریزش مو

فیناستراید چیست؟

فیناستراید در اصل برای درمان بیماری بزرگ شدگی غدد پروستات بدون ترکیب با داروی دیگری و یا با ترکیب دیگر داروها استفاده می شود. همچنین فیناستراید را برای درمان بیماری هیپرتروفی خوش خیم پروستات که عوارض آن تکرر ادرار و یا مشکل در دفع کردن ادرار است ، مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر اینها احتمال این که نیاز به عمل کردن پروستات را کمتر کند وجود دارد.

Finasteride tablets How to use, side effects and effect on hair loss treatment

خواص شیمیایی فیناستراید

قرص فیناستراید به صورت پودری و به شکل کریستال است که نقطه ذوب آن حدود 250 درجه سانتی گراد است. این ماده در آب حل نمی شود اما در محلول هایی که در آنها به صورت رقیق الکل وجود دارد و یا محلول های کلوروفورم حل خواهد شد.فرمول شیمیایی فیناستراید C23H36N2C2 می باشد.

درمان ریزش مو با استفاده از قرص فیناستراید

فیناستراید برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و یا کم پشت شدن آهسته موی سر که باعث عقب نشینی خط مو و یا ایجاد طاسی در مردان می شود استفاده می شود.بنابراین به نوعی می توان گفت این دارو به درمان طاسی سر کمک شایانی می کند. البته در درمانی که مربوط به کم پشتی موی شقیقه است تاثیر آن هنوز به اثبات نرسیده است. پزشکان و متخصصان پوست و مو در افرادی که دچار این عارضه شده اند را بررسی و در صورت امکان، داروی فیناستراید را برای آنها تجویز می کنند.

نکته: این دارو جهت از بین بردن ریزش موی بانوان و یا کودکان استفاده نمی شود.

فیناستراید در دسته ای از داروها به نام مهار کننده آنزیم 5 آلفا دوکتاز قرار می گیرد. نحوه کارایی این دارو در درمان ریزش مو بدین شکل است که به متوقف ساختن تولید هورمون های مردانه که ترشح آن باعث رشد نکردن موی سر می شود می پردازد.

نحوه مصرف فیناستراید

این دارو خوراکی بوده و به شکل قرص است و از طریق دهان وارد بدن خواهد شد.معمولا در روز یک بار از آن استفاده می شود و آنرا می توان به همراه غذا و یا بدون غذا استفاده کرد.اما باید دقت شود که فیناستراید باید در راس ساعت معینی که پزشک تعیین کرده مصرف شود و با مطالعه دستوالعمل های داخل جعبه از عملکرد و نحوه استفاده آن آشنا شوید. اگر متوجه توضیحات نشدید از پزشک متخصص خود و یا مسئول داروخانه درباره آنچه که متوجه نشدید توضیحاتی را بخواهید.

قرص فیناستراید را بدون تجویز پزشک مصرف ننمایید.

در درمان ریزش مو با فیناستراید احتمال دارد دوره درمان تا 3 ماه به طول بیانجامد تا شروع پیشرفت درمانی را احساس کنید. این مسئله به این دلیل است که ریزش و رویش مو هردو جز اتفاق هایی که به آرامی و به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد.

با همه این تفاسیر می توان به روند بهبود و درمان در 12 ماه اول امیدوار بود. اگر پس از این مدت همچنان پیشرفتی در موی شما ایجاد نشد احتمال این که درمان های آنی برای شما اثربخش نیست زیاد است. پس اگر چنین اتفاقی پیش آمد با پزشک خود درباره ادامه دادن به درمان و یا قطع آن مشورت کنید.فیناستراید فقط زمانی که استفاده شود ریزش مو را کند می کند. حتی اگر شاهد بهبود در موی خود شدید همچنان به مصرف آن ادامه دهید و بدون تجویز پزشک مصرف آن را قطع نکنید. اگر در مدت 12 ماه پس از قطع کردن مصرف دارو تمامی موهایی که طی دوره درمان رشد کرده بودند ریخت ، نگران نباشید زیرا این امر طبیعی می باشد.

عوارض فیناستراید در زنان

برای درمان ریزش موی زنان این دارو از این دارو استفاده نمی شود و درمان با این دارو برای آنها ثابت نشده است. فیناستراید به علت دخالت در تعیین جنسیت جنین برای کسانی که باردار هستند و یا در سن حاملگی قرار دارند استفاده نمی شود و در صورت استفاده سبب ناهنجاری در ارگان شناسی جنین می شود. علاوه بر این این دارو از راه مهار تبدیل شدن تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون یا DHT ممکن است موجب اختلال در قسمت خارجی دستگاه تناسلی جنین پسر شود.

اقدامات احتیاطی در مصرف فیناستراید عبارتند از:

قبل از مصرف فیناستراید

✔ پیش از آن که از فیناستراید استفاده کنید حساسیت خود را نسبت به دارو ها و یا ترکیبات داخل آن ها را به پزشک و یا مسئول داروخانه بگویید و آن ها را مطلع سازید.

✔ اگر از دارویی خاص با نسخه و یا بدون نسخه (مکمل ها ویتامین ها و یا دارو های گیاهی و …) استفاده می کنید ، پیش از مصرف فیناستراید درباره آنها پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا امکان دارد به دلیل مصرف همزمان دارویی دیگر پزشک دوز دارو را تغییر دهد و یا شما را تحت نظر قرار دهد.

✔ اگر قبلا دچار بیماری کبدی و یا سرطان پروستات بودید و یا هم اکنون هم این بیماری ها را دارید حتما پزشک خود را مطلع سازید.

✔ داروی فیناستراید صرفا برای استفاده آقایان است. خانم ها به خصوص کسانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند حتی نباید به قرص های شکسته و یا خرد شده فیناستراید دست بزنند زیرا احتمال آسیب رسیدن به جنین با این کار زیاد است.

عوارض جانبی فیناستراید

 • اگر هریک از علائم زیر را احساس کردید حتما پزشک خود را مطلع سازید:
 • ناتوانی در نعوظ یا حفظ حالت نعوظ
 • افسردگی
 • کم شدن میل جنسی
 • درد گرفتن بیضه
 • مشکل در انزال و یا کاهش آن

در صورت بروز عوارض زیر به دلیل احتمال خطر زیاد حتما پزشک خود را مطلع سازید:

 • اشکال در نفس کشیدن و بلعیدن
 • تغییرات سینه، مثل افزایش سایز، برآمدگی، درد یا ترشح نوک سینه
 • بثورات جلدی
 • خارش
 • تورم صورت و لب
 • کهیر

استفاده از فیناستراید احتمال مبتلا شدن به سرطان پروستات درجه بالا را افزایش می دهد.

فیناستراید ایرانی یا فیناستراید خارجی؟

قرص فیناستراید در دو نوع ایرانی و خارجی در داروخانه ها موجود است.نوع ایرانی این محصول با نام تجاری فین استراید و دارای دوز های 1 درصد و 5 درصدبه فروش می رسد که برای مقاصد درمانی ریزش مو از نوع 1 درصد آن استفاده می شود.همچنین نوع خارجی این محصول با نام تجاری فین پرشیا به فروش می رسد و تا به حال تفاوتی در کیفیت این دو محصول مشاهده نشده است.

نحوه نگهداری و دورریزی فیناستراید :

درب دارو را پس از استفاده محکم کنید و به دور از دسترس اطفال و کودکان قرار دهید. بهترین دمای نگهداری این دارو دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت زیاد مانند حمام نگهداری شود. با پایان تاریخ مصرف دارو آن را دور بریزید و حتما درباره دور ریختن این دارو با متصدی داروخانه صحبت کنید.

میزان اثر قرص فیناستراید :

با توجه به تحقیقات صورت گرفته در سال 2014 بر روی گروهی از مردان که از فیناستراید به مدت 5 سال استفاده می کردند ، 48 درصد مردان شاهد کاهش ریزش مو و 52 % آن ها هیچ نتیجه مثبتی از این دارو نگرفته اند. بر اساس این تحقیق می توان گفت که تاثیر گذاری فیناستراید هنگامی که علت ریختن مو ها زیاد بودن هورمون DHT بوده است مثبت بوده و در سایر دلایل ریزش مو ، این دارو موثر نبوده است.ناگفته نماند استفاده از این دارو در تمام افراد یکسان نیست و ممکن است در برخی از افراد جواب ندهد.این موضوع در روش های مختلف کاشت مو هم دیده می شود و ممکن است در افراد بسته به شرایط ، متفاوت باشد.البته با استفاده از بهترین روش کاشت مو که امروزه کاشت مو به روش SUT می باشد ، این عوارض به حداقل رسیده است.

مصرف بیش از حد دارو و خطرات احتمالی :

اگر این دارو بیشتر از میزان مورد نیاز استفاده شود احتمال مسمومیت در فرد را زیاد کرده و در چنین مواقعی حتما با مرکز کنترل مسمومیت (شماره تلفن 1490) تماس بگیرید و آن ها را مطلع سازید. ممکن است با مصرف بیش از اندازه این دارو بیمار بی هوش و یا دچار قطع تنفس شود که در این صورت فورا با اورژانس (شماره 115) تماس بگیرید.

نکات دیگری که می بایست بدانیم :

✔ در تمامی قرار هایی که با پزشک و یا آزمایشگاه دارید حضور پیدا کنید. پزشک متخصص برای تست کردن واکنش بدن شما به فیناستراید نیاز به آزمایش هایی خاص دارد.

✔ در هنگام مصرف دارو پیش از آن که برای هرگونه تست آزمایشگاهی آنها را از مصرف این دارو با خبر سازید.

✔ به هیچ عنوان این دارو را در اختیار اشخاص دیگر برای مصرف قرار ندهید.

✔ از تمامی دارو ها چه با نسخه چه بدون نسخه از ویتامین ها گرفته تا دارو های دیگر لیستی تهیه کنید و به هنگام ملاقات با پزشک خود و یا بستری شدن در بیمارستان با خود همراه داشته باشید.

پکیج پی آر پی، مزوتراپی، لیزرتراپی و ویتامین درمانی

کلینیک سینا (رنسانس) با مطالعات و تحقیقات مستمر و تخصصی در حوزه مو توانسته است به نوعی علاوه بر درمان طاسی سر ریزش مو همزمان تقویت مو را هم انجام دهد که طی پکیجی تحت عنوان PRP مو ، مزوتراپی، لیزرتراپی و ویتامین درمانی به اجرا گذاشته شده است، همانطور که می دانید قرص های فیناستراید اگر بدون مشورت پزشک و به شکل خودسرانه مصرف شود نه تنها باعث قطع ریزش مو و همچنینترکیبات داروی فیناستراید

ماده اصلی سازنده فیناستراید به دو صورت پودری و کریستالی موجود است. دمای ذوب این ماده 250 درجه سانتی‌گراد بوده و فرمول شیمیایی آن C23H36N2C2 است. این ماده حلال در آب نیست. بنابراین برای حل کردن آن باید از محلول‌های حاوی الکل رقیق یا محلول‌های کلروفورم استفاده کرد. ترکیبات این دارو به گونه‌ای است که تولید هورمون‌های کاهش‌دهنده رشد موها را کم کرده یا آن را به‌طور کامل متوقف می‌سازد. به‌این‌ترتیب استفاده از این دارو منجر به رشد موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها خواهد شد.

این قرص در دو نوع ایرانی و خارجی وجود دارد. نام تجاری نوع خارجی این دارو فین پشیا بوده و نوع ایرانی آن نیز با نام فین استراید عرضه می‌شود. هر دوی این قرص‌ها در دوزهای 1 و 5 درصد به فروش می‌رسند که برای درمان و بهبود ریزش موها دوز 1 درصد آن کافی است. دوز 5 درصدی این قرص معمولا برای درمان مشکلات پروستات تجویز می‌شود. این دو نوع قرص از نظر کیفیت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و نمی‌توان گفت که کدام‌یک بر دیگری برتری دارد.

توصیه های قبل و حین مصرف

 • درصورتی‌که حساسیت دارویی خاصی داشته یا به مواد خاصی حساسیت دارید، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • درصورتی‌که به بیماری خاصی مبتلا بوده یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتما پزشک خود را مطلع کنید. چراکه ممکن است ترکیبات این داروها با فیناستراید تداخل داشته باشد. بنابراین پزشک دوز یا زمان مصرف را تغییر داده، درمان تحت نظر را تجویز می‌کند یا این دارو را از گزینه‌های درمانی شما حذف کند.
 • درصورتی‌که قبلا مشکلات کبد پروستات داشته‌اید یا به سرطان‌های پروستات یا کبد مبتلا هستید، پزشک را مطلع کنید.
 • این دارو حساسیت‌زا است. بنابراین بهتر است که قبل از تجویز پزشک آزمایش‌هایی برای اطمینان از عدم ایجاد حساسیت در فرد انجام دهد.
 • در زمان خرید دارو حتما به دوز آن توجه کنید. چراکه این دارو در دوزها ۱ و ۵ میلی‌گرمی عرضه می‌شود.
 • پس از هر بار استفاده حتما درب قوطی قرص‌ها را محکم ببندید و آن را در محلی دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • قرص فیناستراید باید در محیطی خشک و خنک و در دمای اتاق نگهداری شوید.
 • هرگز بیشتر از دوز تجویز شده توسط پزشک مصرف نکنید. چراکه مصرف بیش‌ازحد این دارو ممکن است باعث بروز برخی مشکلات تنفسی در افراد شود.
 • به‌هیچ‌عنوان مصرف این دارو را به افراد دیگر توصیه نکنید.
 • اگر تاریخ مصرف دارو گذشته، از مصرف آن خودداری کرده و حتما دستورالعمل دور ریختن دارو را رعایت کنید.
 • تا جای امکان مصرف الکل و مواد غذایی و نوشیدنی‌های کافئین دار را محدود کنید.
 • درصورتی‌که در طول درمان نیاز به عمل جراحی پیدا کردید، حتما جراح خود را در جریان مصرف این دارو بگذارید.
دکمه بازگشت به بالا