عمومی

مرور کابوس‌های علی‌اکبر دهخدا روی صحنه تئاتر

در گفت‌و‌گوی نادر فلاح با آنا مطرح شد؛

کارگردان و بازیگر تئاتر به زودی نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» را با محوریت زندگی علامه علی اکبر دهخدا روی صحنه خواهد برد.

به گزارش خبرنگار حوزه تئاتر خبرگزاری آنا، نادر فلاح بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون است که این شب‌ها به واسطه ایفای نقش «سرخو» در سریال «آتش و باد» مهمان خانه‌های مخاطبان شده است. فلاح در گفتگو با خبرنگار آنا درباره فعالیت‌های جاری خود گفت: این روز‌ها در حال تمرین نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» هستم که قرار است آن را از بیست و ششم فروردین در تالار مولوی روی صحنه ببرم. البته فقط کارگردانی این اثر با من است و در آن بازی نمی‌کنم. گروه بازیگران این نمایش جمعی از بازیگران جوان و آینده‌دار تئاتر هستند که امیدوارم به زودی با آن‌ها یک گروه تئاتری تشکیل بدهم.

فلاح افزود: نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» بر اساس نمایشنامه «در آستانه» نوشته آقای امیرحسین طاهری نویسنده خوب سیرجانی و هم‌استانی من طراحی شده و داستان آن هم درباره مقطعی از زندگی علی اکبر دهخدا است.

** مرور کابوس‌های علی اکبر دهخدا در یک اثر نمایشی

وی اظهار کرد: علامه دهخدا علاوه بر شخصیت و جایگاه علمی، زندگی بسیار پرفراز و نشیبی داشته و شاهد اتفاقات تاریخی فراوانی بوده است. این شاعر و استاد ادبیات فارسی در سال ۱۳۳۴ و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ در حالی که روز‌های پایانی زندگیاش را سپری میکرد، به خاطر حمایت از دکتر مصدق توسط دادستانی ارتش احضار میشود. علی اکبر دهخدا که در سنین پیری بوده، در این دوره‌ی احضار و بازداشت سختی زیادی می‌کشد. در نهایت هم به دلیل سرما و کهولت سن بیمار می‌شود و او را به خانه منتقل می‌کنند.

این بازیگر و کارگردان تئاتر گفت: در نمایش «کابوس‌های آنکه نمیمیرد» شخصیت علی اکیر دهخدا در این شرایط سخت، وقایعی که از سرگذرانده را در یک بستر دراماتیک مرور می‌کند. نمایشنامه آقای طاهری متن جذاب و استخوانداری دارد که در مرکز هنر‌های نمایشی هم به چاپ رسیده و فکر می‌کنم شاهد یک اثر نمایشی باکیفیت باشیم.

** یک نقش منفی دیگر در کارنامه نادر فلاح

وی درباره نقش خود در مجموعه تلویزیونی «آتش و باد» به کارگردانی مجتبی راعی و تهیهکنندگی حسن نجاریان هم گفت: من در این مجموعه نقش «سرخو» را دارم که یک شخصیت منفی و منفعت‌طلب است. او برای رسیدن به منصب کدخدایی و نزدیک شدن به فتح‌الله خان (محمود پاک نیت) اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته و دست به هر کاری می‌زند. این نقش هم مثل اغلب نقش‌هایی که در این سال‌ها داشته‌ام، منفی است، اما سعی کردم تفاوت‌هایی را در آن ایجاد کنم. ضمن این که مدتی است تلاش می‌کنم تا کمتر نقش‌های منفی بگیرم. با این حال بیشتر پیشنهادات تصویری که به من می‌شود از همین جنس است.

مرور کابوس‌های علی‌اکبر دهخدا روی صحنه تئاتر

فلاح افزود: «آتش و باد» سریالی است که واقعاً برایش ازحمت کشیده شده؛ آقای راعی و نجاریان در تمام دوران تصویربردای که اتفاقاً با شیوع کرونا همراه شده بود درکنار عوامل بودند. تلاش همه ما هم این بود که تا جایی که امکان دارد شیوه‌نامه‌های بهداشتی رعایت شود. پزشکان هم به صورت مرتب در پروژه حاضر بودند و تست‌های لازم انجام می‌شد، اما متأسفانه ما در ین پروژه آقای اکبری مبارکه را که از بازیگران توانمند و پیشکسوت بودند را از دست دادیم که خاطره تلخی برای همه ما شد.

** انقلاب مشروطه از دریچه زندگی ایلات و عشایر

این بازیگر اظهار کرد: انقلاب مشروطه دوره‌ای مهم در تاریخ کشورمان است و درباره آن متون ادبی و علمی فراوانی تولید شده، اما هنوز آثار سینمایی و تلویزیونی به اندازه کافی به آن نپرداخته‌اند. در این بین، نقش ایلات و عشایر و درگیری آن‌ها با حکومت مرکزی و خوانین محلی هم موضوعی است که جای کار زیادی دارد که محور قصه این سریال هم شده است.

لازم به یادآوری است، مجموعه تلویزیونی «آتش و باد» به تهیهکنندگی حسن نجاریان و کارگردانی مجتبی راعی از محصولات مرکز سیمافیلم محسوب می‌شود که در ۵۸ قسمت به عنوان سریال نوروزی شبکه سه سیما به روی آنتن رفته است.

این مجموعه با نام قبلی «جشن سربرون» روایتی در دل تاریخ است که در آن عشق، آتش خشم را شعله ور میکند. این سریال با یک جنگ بزرگ ادامه پیدا میکند و همزمان پرداخت‌هایی به فراز و فرود‌های تاریخی ایران در عصر مشروطه دارد.

حسین محجوب، محمود پاک‌نیت، لاله اسکندری، نادر فلاح، فرخ نعمتی، سهیلا رضوی، قاسم زارع، داریوش کاردان، میرطاهر مظلومی، رامین ناصرنصیر، مهدی فقیه، کریم اکبری مبارکه، صدرالدین حجازی، بیوک میرزایی و مهران نائل از بازیگران سریال «آتش و باد» هستند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا