اقتصادیکسب و کار ویژه

مهاجرت به آمریکا از طریق برادر

دو نوع ویزای مهاجرتی مبتنی بر خانواده وجود دارد:

نوع اول : ویزای فوری بستگان درجه یک و نامحدود (IR):

اقامت آمریکا ملک پور این ویزاها بر اساس یک رابطه خانوادگی نزدیک با یک شهروند ایالات متحده، مانند همسر، فرزند یا والدین است. تعداد ویزاهایی که درهرسال از این نوع ویزا صادر می‌شود محدود نیست وبه صورت نامحدود صادر می‌شود. انواع این نوع ویزا به شرح زیر است:

به این نکته توجه داشته باشید درصورتی که بیش از دو سال از مدت ازدواج آن ها گذشته باشد همسرشهروند آمریکایی می تواند ویزای IR-1 دریافت کند و درغیر این صورت ویزای CR1 دریافت می کند.

نوع دوم ویزای اولویت خانوادگی و محدود(F):

این ویزاها برای روابط خانوادگی خاص ونسبتا دورتر با یک شهروند امریکایی و برخی از روابط مشخص شده با یک دارنده گرین کارت (LPR) هستند. همچنین این ویزاها محدود هستند و برای هر سال مالی محدودیت عددی دارند. این ویزا را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

ویزای خانوادگی اولویت اول (F1):

مختص فرزندان مجرد بالای 21 سال یک شهروند آمریکایی. درهرسال مالی 23,400 ویزا از این نوع صادر می شود.

ویزای خانوادگی اولویت دوم (F2A):

مختص همسر و فرزند مجرد زیر 21 سال یک دارنده گرین کارت.

ویزای خانوادگی اولویت دوم (F2B):

مختص فرزند مجرد بالای 21 سال یک دارنده گرین کارت. در هر سال مالی 114,200 ویزا از هردو نوع F2 صادر می شود.

ویزای خانوادگی اولویت سوم (F3):

مختص فرزند متاهل یک شهروند آمریکایی. هر سال مالی 23,400 ویزا از این نوع صادر می شود.

ویزای خانوادگی اولویت چهارم (F4):

برادران و خواهران شهروند آمریکایی در صورتی که سن شهروندآمریکایی بالای 21 سال باشد. هرسال مالی 65000 ویزا از این دسته صادر می شود.

تفاوت ویزای CR1 و IR1

اگرشما با یک شهروند آمریکایی یا دارنده گرین کارت ازدواج کرده اید و به دنبال دریافت ویزای آمریکا در حین زندگی در خارج از کشورآمریکا هستید، باید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده آمریکا در کشورخود درخواست دهید. این فرآیند به شما امکان می‌دهد ویزای CR1 یا ویزای IR1 را دریافت کنید، که هر دو به شما امکان می‌دهند در ایالات متحده زندگی و کار کنید، البته با شرایط کمی متفاوت. ویزای IR1 برای همسران شهروندان آمریکایی است که حداقل دو سال از ازدواج آنها می‌گذرد، در حالی که ویزای CR1 برای همسران شهروندان آمریکایی است که مدت ازدواج آنها به دو سال نرسیده است. علاوه بر این، در ویزای CR1 زوج باید برای مدت دو سال متاهل بمانند درحالی که ویزای IR1 این شرط را ندارد. در نهایت، ویزای CR1 دو سال اعتبار دارد، در حالی که ویزایIR1 ، به مدت 10 سال اعتبار دارد.همچنین همسر مقیم دائم آمریکا یعنی افرادی که دارای گرین کارت آمریکا هستند می توانند ویزای C21 را دریافت کنند.

مراحل اخذ ویزای خانوادگی آمریکا

شهروندان آمریکا و متقاضیان مقیم دائم  آمریکا باید فرم I-130 را به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا(USCIS) ارسال کنند. این را می توان به صورت الکترونیکی یا از طریق فرآیند فرم کاغذی از طریق پست انجام داد. درخواست مهاجرت شما باید توسط USCIS تایید شود تا پرونده شما بتواند به مرکز ملی ویزا ادامه یابد.

پس از اینکه USCIS درخواست شما را تأیید کرد، پرونده شما را برای پردازش به مرکز ملی ویزای وزارت امور خارجه (NVC) منتقل می کند. اولین مرحله در این پردازش، ایجاد پرونده شما در سیستم است. پس از تکمیل، به شما نامه خوش آمدگویی را از طریق ایمیل یا پست ارسال می کنند. با اطلاعات این نامه، می توانید برای بررسی وضعیت خود، دریافت پیام ها و مدیریت پرونده خود به مرکز درخواست الکترونیک کنسولی (CEAC) وارد شوید.

هنگامی که هزینه ها، فرم ها و اسناد پشتیبانی خود را به NVC ارسال کردید، آنها پرونده شما را بررسی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تمام مدارک مورد نیاز برای انجام مصاحبه را ارائه کرده اید.

اولین کاری که باید پس از دریافت نامه خوش آمدگویی NVC خود انجام دهید، پرداخت هزینه‌های پردازش است. شما به یک شماره حساب بانکی یا چک ویا پس انداز از یک بانک مستقر در ایالات متحده نیاز دارید. پس از ارسال پرداخت‌های خود به صورت آنلاین، قبل از ادامه مرحله بعدی، حداکثر ۱ هفته به NVC فرصت دهید تا هزینه‌های شما را پردازش کند. تا زمانی که NVC پرداخت های شما را پردازش نکند، نمی توانید به فرم DS-260 دسترسی پیدا کنید.

سوگند نامه پشتیبانی که فرم I-864 نیز نامیده می شود، سندی است که فرد برای پذیرش مسئولیت مالی متقاضی که برای زندگی در ایالات متحده می آید امضا می کند. به شخصی که سوگندنامه حمایت را امضا می کند، “اسپانسر” نیز گفته می شود. با این حال، اگر درآمد اسپانسر ناکافی باشد، یک حامی مالی مشترک ممکن است موافقت کند که I-864 را نیز از طرف وی تکمیل کند. سوگند نامه پشتیبانی از نظر قانونی قابل اجرا است. مسئولیت مالی اسپانسر معمولاً تا زمانی ادامه می‌یابد که متقاضی یا شهروند ایالات متحده شود و یا می‌تواند 40 فصل کاری واجد شرایط (معمولاً 10 سال) تحت قانون تأمین اجتماعی به وی اعتبار داده شود.

با امضای فرم I-864، اسپانسر (ویا هر حامی مالی مشترک) موافقت می‌کند که در صورت لزوم از منابع خود برای حمایت مالی از شخصی که به آمریکا آمده است استفاده کند.

پس از اینکه حامی مالی فرم تعهدنامه پشتیبانی را تکمیل کرد، باید شواهدی از امور مالی و سایر اسناد جمع آوری کند. به خاطر داشته باشید که هر حامی مالی باید سوگندنامه حمایت و همچنین شواهدی از امور مالی خود و سایر اسناد اثبات کننده را ارائه دهد. در صورت عدم انجام این کار، رسیدگی به پرونده به تاخیر می افتد.

پس از پرداخت هزینه های خود و به روز رسانی وضعیت در CEAC به “PAID”، شما و هر یک از اعضای خانواده واجد شرایطی که با شما مهاجرت می کنند باید درخواست ویزای مهاجرت و را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که ارسال فرم DS-260 به طور رسمی درخواست ویزا را اجرا نمی کند. درخواست ویزا تا زمانی که متقاضی ویزا توسط افسر کنسولی ایالات متحده مصاحبه نشود، به طور رسمی انجام نمی شود. پس از ارسال فرم DS-260 به صورت آنلاین، باید صفحه تاییدیه را پرینت کرده و در مصاحبه همراه خود داشته باشید.

پس از تکمیل DS-260 خود، شما و هر یک از اعضای خانواده که با شما مهاجرت می کنند، باید مدارک مورد نیاز برای پشتیبانی از درخواست ویزا را جمع آوری کنید. اسناد شما باید توسط مرجع رسمی صادر کننده در کشور شما صادر شده باشد. همچنین تمام مدارکی که به زبان انگلیسی یا به زبان رسمی کشوری که از آن درخواست می کنید نوشته نشده اند، باید با ترجمه تایید شده همراه باشند.پس از آن شما باید تمامی این مدارک را به طور واضح و در سایز درست اسکن کنید. سپس برای ارسال اسناد، وارد CEAC شوید هنگامی که تمام مدارک مورد نیاز برای هر بخش را آپلود کردید، پرونده شما برای بررسی در مرکز ملی ویزا (NVC) قرار می گیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که هیچ مدرکی را برای NVC پست نکنید. اگر این کار را انجام دهید، رسیدگی به پرونده خود را به تاخیر می اندازید و خطر از دست دادن اسنادی را که ارسال می کنید، خواهید داشت.

پس از اینکه مرکز ملی ویزا (NVC) زمان مصاحبه ویزا شما را تعیین کرد، برای شما ایمیلی با ذکر تاریخ و زمان مصاحبه را ارسال خواهد کرد. پس از دریافت نامه قرار مصاحبه از NVC، باید اقدامات زیر را قبل از تاریخ مصاحبه انجام دهید.

در تاریخ و زمان برنامه ریزی شده مصاحبه خود، با پرینت صفحه تاییدیه درخواست ویزای خود (DS-260) به سفارت یا کنسولگری ایالات متحده بروید. یک افسر با شما و اعضای خانواده شما مصاحبه می کند و تعیین می کند که آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرت هستید یا خیر. همچنین به عنوان بخشی از فرآیند مصاحبه، اسکن اثر انگشت دیجیتال بدون جوهر گرفته خواهد شد. بعد از انجام مصاحبه افسر دستور صدور یا عدم صدور ویزا را می دهد.

مدارک مورد نیاز ویزای خانوادگی آمریکا

هزینه ویزای خانوادگی آمریکا

اخذ ویزای خانوادگی آمریکا شامل هزینه های:

و همچنین سایر هزینه ها از جمله ترجمه مدارک، دریافت مدارک مورد نیاز و همچنین هزینه های سفر برای مصاحبه و … است. این هزینه ها ممکن است از موردی به مورد دیگر و کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

مدت زمان تایید فرم I-130

متاسفانه برای ویزاهای خانوادگی زمان دقیقی را نمی‌توان تعیین کرد. زیرا زمان دریافت ویزاهای خانوادگی به محدود یا نامحدود بودن ویزا، شرایط درخواست کننده، محل زندگی متقاضی و شرایط فردی هر شخص بستگی دارد. در برخی موارد ممکن است پروسه درخواست و دریافت ویزا بسیار طولانی باشد و حتی چندین سال طول بکشد. اما با این وجود، می‌توانید با چک کردن ویزا بولتن، زمان تقریبی ویزای خود را تخمین بزنید.

قوانین مهاجرت خانوادگی به آمریکا

ویزاهای خانوادگی، به دعوت و حمایت مالی یکی از بستگان در آمریکا نیاز دارد. برای اخذ این نوع ویزا، درخواست کنندگان باید حداقل 21 سال سن داشته باشند و شهروند ایالات متحده یا دارنده گرین کارت آمریکا باشند تا بتوانند از شخص دیگری دعوت کنند.همچنین شخص درخواست کننده باید شرایط درآمد خاصی را داشته باشد. حداقل درآمد مالی، درآمد سالانه 22,888 دلار است. این رقم بر اساس ASPE حداقل 125 درصد بالاتر از سطح فقر فدرال است.

سخن پایانی

همانطور که در مطالب فوق مطالعه کردید ویزاهای خانوادگی آمریکا نوعی ویزای مهاجرتی محسوب می‌شوند، که در آن یک شهروند آمریکا یا دارنده گرین کارت برای اعضای خانواده خود یا یکی از بستگان خود درخواست می دهد اما این نوع ویزا انواع مختلف و شرایطی نیز دارد که بالاتر تمامی موارد را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم در این مقاله پاسخگوی سوالات شما در زمینه انواع ویزای خانوادگی آمریکا و تفاوت ها، مراحل انجام  و قوانین آن بوده باشیم.

، شرکت مهاجرتی متخصص و با تجربه در زمینه اخذ ، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا و ویزای آمریکا می باشد. درصورت نیاز به مشاوره تخصصی می توانید از طریق شماره  با کارشناسان حامی مهاجر تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول درباره ویزاهای خانوادگی آمریکا

آیا بدون داشتن درآمد در آمریکا می توانم اسپانسر خانواده ام برای آمدن به آمریکا شوم؟

خیر، برای اینکه اسپانسر شوید باید شرایط درآمد خاصی را داشته باشید. حداقل درآمد مالی، درآمد سالانه 22,888  دلار است. این رقم بر اساس ASPE حداقل 125 درصد بالاتر از سطح فقر فدرال است.

آیا می توانم اسپانسر خاله ام برای آمدن به آمریکا بشوم؟

والدین شما سریعترین فرآیند مهاجرت را دریافت خواهند کرد زیرا آنها به عنوان بستگان فوری شناخته می شوند. لطفاً توجه داشته باشید که نمی توانید برای اعضای خانواده مانند پدربزرگ و مادربزرگ، خاله، عمه، برادرزاده و غیره دادخواست ارائه دهید.

می توانم اسپانسر چند نفر از اعضای خانواده بشوم؟

هیچ محدودیت عددی برای اسپانسری وجود ندارد.

چه زمانی IR1 می تواند شهروندی آمریکا را دریافت کند؟

باید اقامت دائم حداقل به مدت 5 سال داشته باشد و یا اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده است حداقل 3 سال اقامت دائم داشته باشد.

دکترنامه در این نوشته، این موارد را بررسی می کند پنهان کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا