عمومیکسب و کار ویژه

مهاجرت دانشجوی پزشکی به کانادا

بررسی مهاجرت پزشکی به کانادا و شرایط آن

تحصیل در کانادا برای پزشکانی که به هر دلیلی قصد مهاجرت دارند مقوله ای بسیار مهم و حیاتی است. پزشکی در هر جای دنیا از اعتبار خوبی برخوردار است اما اینکه یک پزشک مهاجر پذیرفته شود یا نه و تحت چه شرایطی برای پزشک مهاجر باید مهم باشد و آگاهانه تصمیم بگیرد. آنچه در ابن بررسی به توضیحات دقیق آنها خواهیم پرداخت :

 • شهریه رشته پزشکی در کانادا بطور میانگین جقدر است ؟
 • فاکتورهای مهاجرت پزشکی به کانادا را می شناسید؟
 • درباره ازمون ورودی پزشکی در کانادا چه می دانید؟
 • ازمون ورودی پزشکی کانادا mcat   megeedical college admission : l
 • شرایط ادامه تحصیل پزشکی در کانادا کدامند ؟
 • برترین دانشگاههای پزشکی کانادا کدامند؟
 • تحصیل پزشکی در کانادا استان کبک چگونه است ؟

شهریه رشته پزشکی در کانادا بطور میانگین

 • دانشگاه_تورنتو : 27,850 دلار
 • دانشگاه_بریتیش کلمبیا: 17,755.38 دلار
 • دانشگاه_آلبرتا : 12,044.16 دلار
 • دانشگاه_کلگری: 15,986 دلار
 • دانشگاه_دالهاوزی : 17,616 دلار تا 18,300 دلار
 • دانشگاه_لاوال: 16,559.19 تا 19,971.96 دلار
 • دانشگاه_ساسکاچوان: 16,236 دلار
 • دانشگاه_شربروک: 12,660 دلار
 • دانشگاه_کوئین : 24,260 دلار
 • دانشگاه_وسترن_آنتاریو : 26,456.10‌دلار
 • دانشگاه_اتاوا: 22,500 دلار
 • دانشگاه_مک_مستر : 27,531 دلار برای دانشجویان کانادایی( دوره سه ساله) / شهریه کل دوره برای دانشجویان بین المللی : 95,955.02 دلار
 • دانشگاه_مک_گیل : 37,396.17 دلار
 • دانشگاه_مموریال_نیوفاندلند: 8,250 دلار سالیانه برای شهروندان کانادایی/ 30,000‌ دلار برای دانشجویان بین المللی
 • دانشگاه_لیکهد : 23,432 دلار
 • دانشگاه_مونترال: 14,310 دلار

مهمترین فاکتورهای مهاجرت پزشکی به کانادا

مهاجرت پزشکی و اقامت کانادا  همراه با یاد اوری نکاتی است واقع گرایانه که در این بخش به آنها می پردازیم :

1) سابقه کار در کانادا و معرفی نامه از پزشکان کانادایی
2)تسلط کامل به زبان انگلیسی

بسیاری برای بدست اوردن سابقه کار بصورت داوطلبانه کار میکنندتا بتوانند معرفی نامه و سابقه کار تهیه کنند
البته گذراندن MCCEE داشتن pr شرط الزامی است
گویا امسال پذیرش نسبت به سالهای گذشته بهتر بوده است .

در واقع فقط مدارک ایرانی پس از گذراندن مراحل تایید نشاندهنده پزشک بودن فرد است ولی برای دریافت مجوز طبابت یکی از شرایط ذیل باید وجود داشته باشد

1)فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های کانادا یا امریکا
2)پذیرفته شدن واتمام دوره هایی به نامready for practice
3)’گذراندن امتحانات پزشکی )mccee و ورود به دانشکده های پزشکی کانادا بعنوان رزیدنت
البته پس از قبولی در سیستم matching و انگاه مشکل ترین قسمت قضیه پذیرفته شدن در مصاحبه حضوری

کار داوطلبانه امکانپذیر است و طبق نظر پزشکان مقیم کانادا networking اساس پذیرش است

ازمون ورودی پزشکی در کانادا

ایا علاقمند به تحصیل پزشکی در کانادا هستید ؟ ایا از ازمون  ورودی پزشکی کانادا مطلع هستید ؟ ایا میخواهید درازمون ورودی پزشکی کانادا شرکت کنید ؟ازمون ورودی پزشکی کانادا  چند بار در سال برگزار می شود ؟ازمون ورودی پزشکی کانادا به چه زبانی برگزار می شود ؟ چقدر شانس قبولی در ازمون ورودی پزشکی کاناداوجود دارد ؟  چه کسانی میتوانند در ازمون ورودیپزشکی کانادا شرکت کنند ؟ از انجا که پرسشهای بسیاری راجع  به ازمون ورودی پزشکی کانادا وجود دارد در این مقاله سعی شده ازمون ورودی پزشکی کانادا مورد برسی قرار گیرد .

یکی از مقاصد علاقمندان به رشته پزشکی کانادا است . کانادا دارای بهترین دانشگاههای پزشکی جهان است  .
پزشکی در کانادا جزو معتبرترین رشته هاست و پزشکان در کانادا دارای بالاترین سطح درامد هستند .

متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا دو دسته هستند:

دسته اول کسانی هستند که برای تحصیل پزشکی در کانادا  اقدام می کنند و  متقاضی ورود به پزشکی در کانادا هستند و دسته دوم متقاضی تحصیل تخصص پزشکی درکانادا هستند . ابتدا شرایط ورود پزشکی در کانادا را بررسی میکنیم .. متقاضی تحصیل پزشکی در کانادا در ابتدا به مدت 3 تا 4 سال در یکی از رشته های  علوم پایه لیسانس اخذ می نماید .

برای تحصیل پزشکی در کاناد ا این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در ازمون ورودی پزشکی کانادا شرکت می کنند و در صورت قبولی در ازمون ورودیپزشکی وارد دانشکده پزشکی ودندانپزشکی یا داروسازی می شوند . متقاضیان تحصیل پزشکی کانادا بعد از قبولی در ازمون ورودی بعد ازطی کردن 5 سال تحصیلی مدرک پزشکیخود را دریافت می کنند .

ازمون ورودی پزشکی در کانادا که ازمونی است کامپیوتری برای ورود به پزشکی و ازمون ورودی پزشکی در کانادا 25 بار در سال برگزار شده و مدت زمان ازمون ورودی پزشکی  5 ساعت است . ازمون ورودی پزشکی در کانادا شامل علوم طبیعی  درک مفاهیم  انشا  و علوم زیستی و علوم طبیعی به صورت تستی می باشد و قسمت انشا ازمون ورودی پزشکی کانادا در کامپیوتر نوشته می شود .

در ازمون ورودی پزشکی کانادا علوم طبیعی شامل حل مساله شیمی و فیزیک .علوم زیستی شامل زیست شناسی و شیمی الی می باشد و ازمون نثر شامل توانایی فهم و ارزیابی اطلاعات است . متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا که در ازمون ورودی پزشکی کانادا قبول می شوند می توانند در بهترین دانشگاه های  پزشکی جهان تحصیل کنند  . دانشگاه پزشکی تورنتو رتبه 11 را در رنک جهانی دانشگاههای دنیا دارد .

برای درخواست پزشکی در کانادا فرد در صورت نداشتن مدرک ایلتس مورد نیاز ابتدا در دوره های زبان دانشگاه به مدت 1 یا 2 ترم شرکت کند . برای شرکت در ازمون ورودی پزشکی کانادا داشتن معدل بالای 16 در تمای سالهای تحصیل و رزومه قوی و معرفی نامه استاد تاثیر گذار است .

شرایط ادامه تحصیل پزشکی در کانادا

پزشکان برای ادامه تحصیل پزشکی در واقع تخصص پزشکی در کانادا در هر رشته و یا هر دانشگاهی امتحاناتی را باید پشت سر بگذرانند .

برای سنجش دانش علوم پایه ازمون (mccqe ) :

Medical council of Canada qualifying examination

ازمون مهارت بالینی ایالتی   (osce )

Objective structured clinical examination   از

بعد از پشت سر گذاشتن این ازمون ها وچاپ مقاله  و گذراندن دوره observer ship در رشته تخصصی مورد نظر  و گرفتن توصیه نامه از استاد . بعد از طی کردن این مرحله داوطلب وارد مرحله تخصصی پزشکان در کانادامی شوند .

متقاضیان ورود به تخصص پزشکی در کانادا بدانند گپ تحصیلی زیاد مورد  قبول نمی باشد و ترجیحا متقاضیان بعد از فارغ التحصیلی پزشکی اقدام به این امر کنند . در کانادا برای تحصیل  تخصص بیشترین ظرفیت پذیرش راتخصص پزشکی خانواده و بعد ازان تخصص دا خلی  پاتولوژی  روانشناسی  اورژانس  و اورتوپدی  دارند.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو (University of Toronto) یکی از بزرگترین دانشگاه های کانادا و  بهترین دانشگاه کانادا ومناسب مهاجرت پزشکی به کانادا و شانزدهمین دانشگاه دنیا نامیده شده است. این دانشگاه در شهر تورنتو واقع شده  و در سال ۱۸۲۷ تأسیس شده است. در مجموع حدود هشتاد هزار دانشجو در این دانشگاه وجود دارد. بسیاری از رشته های تحصیلی در دانشگاه تورنتو مانند رشته هایپزشکی  شهرت جهانی دارند و داارای کیفیت بسیاری ممتازی می باشند.  دانشگاه  پزشکی تورنتو در تولید علم در جهان جایگاه ویژه ای داشته و بسیاری از یافته ها، اکتشافات و تحقیقات علمی جهان در دانشگاه  تورنتو صورت گرفته است.

دانشگاه تورنتو در  رشته های پزشکی  دانشجو می پذیرد. اخذ پذیرش  رشته پزشکی از دانشگاه تورنتو مستلزم معدل بالا و شرایط تحصیلی مناسب است . .

دانشگاه پزشکیتورنتو در رتبه 11 جهانی قرار دارد  . قبل از ان دانشگاههای انگلیس و امریکا بالاترین رنک را در رتبه بندی تایمز دارد .

دانشگاههای پزشکی کانادا :

دانشگاه پزشکی انتاریو  :  انتاریو 6 دانشکده پزشکی دارد .

University of Ottawa

Queens university

Northernontario school of medicine

University of Toronto

Mcmaster university

University of western Ontario

تحصیل پزشکی در کانادا استان کبک

اگر برای تحصیل پزشکی در کانادا استان کبک را انتخاب میکنید باید بدانید که نیازمند یادگیری  زبان فرانسه هستید .

دانشگاههای پزشکی استان کبک :

Universite de Sherbrook

Universite de montreal

دانشگاه پزشکی منیتوبا        university of Manitoba

دانشگاه پزشکی ساسکاچوان      university of sask

دانشگاه پزشکی استان بریتیش کلمبیا : یکی از بهترین دانشگاههای پز شکی در جها ن در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است

دانشگاه پزشکی استان بریتیش کلمبیا  university college Admission Test    :         MCAT    است .

برای تحصیل پزشکی در کانادا و اگاهی از چگونگی ازمون ورودی پزشکی  کانادا بعد از مطالعه و بررسی سایتهای معتبر و قبل از دادن ضرر های مالی دلاری و یورویی با کارشناسان مجرب و وکلای به نام و موسسه پارس رادین تماس بگیرید و سپس برای گرفتن پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایید.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکى در کانادا باب میل بسیاری از دانش آموزان متقاضی اقامت و مهاجرت کانادا است، مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل بالاخص ورود به تحصیل پزشکى در کانادا سوالات بسیاری از دانشجویان و خانواده های آنها را شامل می شود. لازم به ذکر است که تحصیل پزشکى در کانادا شرایط و نکات حقوقی خاصی دارد که در تحصیل در کانادا به صورت کامل بررسی می شود.

این روزها تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با بازار کار خوب و طرفداران زیادی روبرو شده است. کانادا کشوری بزرگ و پیشرفته در شمالی ترین نقطه قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان و یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است. کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا بوده و دارای استاندارد های جهانی و همچنین مدارک دانشگاهی با اعتبار بین المللی است. در حال حاضر اطلاع از مدارک مورد نیاز تحصیل پزشکى در کانادا، شرایط سنی و شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل پزشکى در کانادا و هزینه ها ی تحصیل پزشکى در کانادا و هزینه های زندگی و سکونت در این کشور از نکات فوق العاده مهم و حائز اهمیت است.

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

رشته پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار دنیا می باشد بازار کار بسیار مناسب همراه با درآمد بالایی را در تمامی کشورها دارد و کشور کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای پزشکان در این کشور بازار کار مناسبی فراهم می باشد همچنین این افراد از حقوق و درآمد بالایی برخوردار هستند به همین منظور افراد زیادی خواهان تحصیل و کار در این کشور می باشند. قطعا تحصیل در یک کشور دیگر برای دانشجویان بین المللی دارای هزینه هایی می باشد پس متقاضیان به فکر کاهش این هزینه ها هستند.

با توجه به این موضوع که تمامی دانشگاه های کانادا دارای شهریه هستند پس تحصیل رایگان پزشکی در کانادا امکان پذیر نمی باشد و متقاضیان می توانند برای کاهش هزینه های خود در دانشگاه های ارزانتر مشغول به تحصیل شوند یا به کار در حین تحصیل بپردازند تا بتوانند هزینه های تحصیل را بپردازند. از دیگر مسیرهای دست یابی به تحصیل رایگان پزشکی در کانادا اخذ بورسیه های متنوعی است که در این کشور برای متقاضیان فراهم شده است.

اکثر بورسیه های تحصیلی بر اساس رزومه تحصیلی و شایستگی به متقاضیان داده می شود پس با توجه به محدود بودن بورسیه ها، برای اخذ بورسیه بین متقاضیانی که رزومه تحصیلی قوی دارند، رقابت وجود دارد. در ادامه به طور مفصل در مورد بورسیه پزشکی کانادا صحبت خواهیم کرد.

بورسیه پزشکی کانادا

امکان دریافت بورسیه پزشکی کانادا برای دانشجویان خارجی در این کشور وجود خواهد داشت  اما دانشجویان ضمن دارا بودن شرایطی امکان دریافت بورسیه را دارند. به عنوان مثال در صورتی که دانش آموز نتواند از عهده پرداخت شهریه و هزینه تحصیل خود بر آید، در این شرایط دانشگاه صرف نظر از آنکه آیا دانش آموز صلاحیت علمی دارد یا خیر، امکان دریافت بورسیه GRANTS و BURSARIES را برای دانشجو متقاضی تحصیل پزشکى در کانادا فراهم خواهد کرد.

اما در نظر داشته باشید که دریافت بورسیه یا SCHOLARSHIPS در صورتی امکان پذیر خواهد بود که شرایط تحصیلی دانشجو مورد بررسی قرار بگیرد. به عبارت دیگر دانش آموزان در صورت داشتن معدل بالا، همچنین داشتن مدرک زبان با نمره بالا و سایر موارد که توسط اساتید مورد بررسی قرار می گیرد، امکان دریافت این بورسیه را خواهند داشت.

شرایط پذیرش پزشکی در کانادا

دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه پزشکی و قبل از اقدام به تحصیل پزشکى در کانادا باید یک دوره لیسانس علوم پایه گذرانده باشند، در این جا لازم دانستیم که این نکته را لحاظ کنیم که برای ورود به تحصیل پزشکى در کانادا دانش آموز باید لیسانس و یا معادل تحصیلی آن را در رشته های علوم پایه از جمله زیست، شیمی، فیزیک یا رشته های مرتبط گذرانده باشد.

آموزش های دانشکده های پزشکی کانادا در زمینه دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی در نهایت منجر به ارائه مدارک 3 یا 4 ساله  دکترای پزشکی (M.Dیا M.D.C.M) یا مدارک 2 ساله دستیار پزشکی می شود. معدل (GPA) مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در کانادا در دانشکده های پزشکی کانادا بین 3.5 تا 4 از 4 نمره می باشد. بر طبق آمار انجمن دانشکده های کانادا (AFMC) اکثر دانشجویانی که پذیرش شده اند دارای حداقل معدل 3.80 در مقیاس 4 نمره ای (95.5٪) بوده اند.

حال باید در نظر داشت پس از ۳ تا ۴ سال پشت سر گذاشتن مقطع لیسانس در علوم پایه باید شخص متقاضی تحصیل پزشکى در کانادا آزمون MCAT را که مخفف Medical College Admission Test است را با موفقیت پشت سر بگذارد، این آزمون ظرفیت محدودی در کشور کانادا دارد و باید این سد از سر راه متقاضیان تحصیل پزشکى در کانادا برداشته شود.

ازمون MCAT یک تست استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان متقاضی رشته پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا و در جهت ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی است. البته این تست در همه دانشکده های پزشکی اجبار نیست.

دانشجویان غالبا در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا در آزمون سراسری پزشکی (ام کت) شرکت کرده و قبولی در این آزمون در دانشکده ای که MCAT‌ جزو پیش نیاز های پذیرش آن دانشگاه است، الزامی می باشد. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) برگزار می شود.

دکمه بازگشت به بالا