سلامت و دانشکسب و کار ویژه

مدت زمان نگهداری مرغ مزه دار شده در یخچال

نگهداری از مرغ و گوشت به صورت فریزر شده در فریزر + خرید ران مرغ

نگهداری از مواد غذایی به صورت یخ زده از ابتدایی ترین و اصلی ترین روش های خانگی نگهداری از انواع گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات و … می باشد که از زمان های گذشته مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش می توانید به نسبت میزان مصرف خود گوشت و مرغتان را بسته بندی کنید و در فریزر نگهداری کنید. اما در این مواقع این سوال نیز پیش می آید که این مواد غذایی را تا چه زمانی می توانیم با حفظ کیفیت به صورت یخ زده نگهداری کنیم؟

در ابتدا باید گفته شود بهتر است که این گونه از مواد اولیه به صورت تازه خریداری شود و مورد استفاده قرار بگیرد، اما در صورت اینکه شرایط برای خرید مداوم گوشتو مرغ برایتان فراهم نبود بهتر است که مقدار کمی را در فریزر نگهداری کنید و در زمان کوتاهی آن را مورد استفاده قرار دهید.

مدت زمان نگهدرای از مرغ و گوشت در یخچال

مرغ و گوشت از جمله محصولاتی می باشند که اگر در دمایی مناسب نگهداری نشوند به سرعت تغییر مزه و رنگ می دهند و دچار فساد می شوند. به طور کلی می توان گفت که مرغ خام را بیشتر از 1 الی 2 روز و مرغ پخته را بیشتر از 3 الی 4 روز نمی توان در یخچال نگهداری کرد، زیرا با گذشت زمان باکتری ها رشد می کنند و باعث می شوند تا سلامت گوشت و مرغ از بین برود. مرغ اگر در دمایی بیشتر از 4 درجه سانتی گراد نگهداری شود به مرور باکتری های مخرب در آن رشد می کنند و در نتیجه آن را غیر قابل مصرف می کنند.

لازم به ذکر است که بهتر است مرغ و گوشت را در یک ظرف درب بسته در یخچال نگهداری کنید تا از نشستن آلودگی بر روی آن ها و نشت خونابه به سایر مواد غذایی موجود در یخچال فریزر شما جلوگیری شود. باید گفته شود که مدت تازه باقی ماندن گوشت گاو، گوساله و گوسفنددر فضای یخچال بین 3 الی 5 روز می باشد، و پس از گذشت این زمان باید آن را بسته بندی کنید و در فریزر به صورت منجمد شده نگهداری کنید.

مدت زمان نگهداری از مرغ و گوشت در فریزر

دمای فریزر مسلما کمتر از یخچال می باشد و به همین دلیل است که مواد غذایی را می توان در مدت زمان بیشتری درون فریزر نگهداری کرد. در بسیاری از مغازه های مرغ فروشی مرغ را به صورت یخ زده نگهداری می کنند و به عرضه می رسانند، مرغ های منجمد و یخ زده را می توانید به راحتی9 ماه در فریزر با حفظ تازگی نگهداری کنید، ولی بهتر است که آن را زودتر مصرف کنید تا خواص آن کم نشوند یا که از بین نروند. لازم به ذکر است که مرغ پخته شده را زمان کمتری می توانید در فریزر نگهداری کنید و زمان استفاده از مرغ پخته شده درفریزر 2 الی 6 ماه می باشد.

زمان سالم باقی ماندن گوشت به صورت یخ زده در فریزر 6 الی 12 ماه می باشد، اما همانطور که می دانید با گذشت مدت زمان طولانی از فریز کردن، گوشت به مرور زمان تغییر رنگ می دهد و رنگ آن رو به سیاهی می رود. شایان به ذکر است که قبل از بسته کردن مواد غذایی پروتئینی خود اجازه دهید تا به صورت کامل آب آن ها خارج شود، زیرا اگر با آب بسته بندی شوند آب موجود در آن ها پس از انجماد به بلور های کریستالی تبدیل می شوند و در هنگام یخ زدایی و استفاده، باعث پاره شدن سلول های موجود در گوشت و مرغ و از بین رفتن مواد غذایی به صورت خوبابه می شوند.

در نتیجه بهتر است که برای حفظ ارزش های غذایی آب آن ها به صورت کامل خارج شود. متخصصان تغذیه بر این باور هستند که گوشت را بعد از یخ زدایی باید استفاده نمود و از فریز کردن مجدد آن باید خودداری شود، زیرا آهن و ویتامین های گوشت از بین می رود و باعث بیماری های گوارشی مانند: اسهال و استفراغ می گردد.

نگهداری از مرغ مزه دار شده در یخچال و فریزر

در بسیاری از مواقع شده است که بخواهید برای مسافرت و یا پیکنیک رفتن مرغ مزه دار شده را خریداری کنید. این مرغ ها در یخچال های صنعتی قدرتمند نگهداری می شوند، این یخچال ها دارای موتوری قدرتمند هستند و می توانند انواع مرغ و گوشت را در مدت زمان طولانی با حفظ کیفیت نگهداری کنند. این مرغ ها به صورت تازه و روزانه مزه دار می شوند و آماده ی عرضه می شوند، با این حال بو و رنگ آن ها به راحتی تازه بودن آن را برای مشتری قابل تشخیص می کند.

چگونه تشخیص دهیم گوشت و مرغ خراب شده است؟

  • گذشتن تاریخ انقضا: در صورت گذشتن تاریخ انقضا به هیچ وجه گوشت یا مرغ را استفاده نکنید، باکتری های به وجود آمده در آن ها باعث مسومیت جدی برای شما می شود.
  • تغییر رنگ: تغییر رنگ از اصلی ترین فاکتورهایی می باشد که می تواند به شما هشدار دهد مواد غذایی شما فاسد و غیر قابل استفاده شده است. مرغی که رنگش سبز یا خاکستری شده است خراب می باشد.
  • بو: مرغی که فاسد شده باشد بوی بسیار بدی شبیه به بوی آمونیاک می دهد.
  • بافت: اگر سطح مواد غذایی پروتئینی شما به صورت لزج در آمده است باید بدانید که سطح آن پر از باکتری شده است و کاملا غیر قابل مصرف می باشد.

فریز کردن گوشت و مرغ به صورت خام بهتر است یا پخته؟

بدون شک فریز کردن مواد غذایی پروتئینی به صورت خام بهتر می باشد. زیرا در صورت وجود آلودگی و میکروب بر روی گوشت و مرغ با پختن به صورت کامل از بین می روند، اما اگر شما آن ها را به صورت پخته فریز کنید مسلما برای یخ زدایی و استفاده به گرمای کمتری نیاز دارید و در نتیجه امکان دارد آلودگی از بین نرود.

چگونه می توان گفت که مرغ خراب شده است؟

اگر بیش از چند روز مرغ را در یخچال قرار داده اید این احتمال وجود دارد که خراب شده باشد.

در زیر چند راه برای گفتن اینکه مرغ در یخچال شما، خراب شده است آورده می شود.

تاریخ آن گذشته باشد. مرغ – خام و پخته شده – بهتر است تا قبل از تاریخ انقضاء مصرف شود.

مرغ تغییر رنگ داده باشد. مرغ خام و پخته که شروع به تبدیل به رنگ سبز خاکستری کرده، خراب است. لکه های خاکستری تا سبز، کپک رشد باکتری را نشان می دهد.

مرغ بو بدهد. اگر هر دو مرغ خام و پخته یک بوی اسیدی شبیه آمونیاک بدهد نشان دهنده خرابی مرغ است. با این حال، اگر مرغ با سس ها، گیاهان یا ادویه جات معطر شده باشد تشخیص این بو می تواند دشوار باشد.

بافت مرغ را بررسی کنید. مرغی که دارای بافت لزج است خراب شده است. شستشوی مرغ باکتری ها را از بین نمی برد. در عوض، انجام این کار می تواند باکتری ها را از مرغ به دیگر مواد غذایی، ظروف و سطوح انتشار داده و باعث آلودگی متقابل شود.

اگر فکر می کنید که مرغ در یخچال شما خراب شده است آن را از بین ببرید.

خطرات خوردن گوشت و مرغ خراب شده چیست؟

خوردن مرغ و گوشت فاسد می تواند باعث بیماری های گوارشی و غذایی بسیار زیادی شود. مرغ با خراب و فاسد شدن باکتری هایی هایی مانند کمپیلوباکتر، سالمونلا ترشح می کند که این باکتری ها باعث مسومیت می شوند. در هنگام تازه خریداری کردن مرغ و گوشت با پختن آلودگی های آن ها به طور کامل از بین می روند، اما در صورت فاسد بودن آن ها حتی با پختن و حرارت هم آلودگی و میکروب های آن ها از بین نمی روند، بلکه باعث می شوند تا باکتری ها به سایر نواحی آشپزخانه ی شما نیز انتقال یابد. مسومیت غذایی شامل علائم ناراحت کننده ای مانند: تب بالا، لرز، تهوع، اسهال، استفراغ و مدفوع خونی و …

برگرفته شده از:

بهترین فروشگاه گوشت و مرغ

youtube.com

آریو صفدریان

متخصص محصولات پروتئینی شامل انواع گوشت دام، پرندگان، ماهی، گوشت های فرآوری شده و... دارنده بهترین نشان قصابی و سال ها در جهت افزایش آگاهی مردم نسبت به گوشتی که تهیه و طبخ می کنند، تولید محتوای حرفه ای انجام می دهم چون بر این باورم محصولات پروتئنی بطور مستقیم بر سلامتی تأثیرگذار هستند. پس چه خوب است که افراد با تصمیمی درست بهترین گوشت را میل نمایند.
دکمه بازگشت به بالا