عمومیکسب و کار ویژه

هاست لینوکس در مقابل هاست ویندوز: کدام را باید انتخاب کرد؟

این که آیا شما نیاز به ایجاد یک وب سایت برای وبلاگ آنلاین یا تجارت الکترونیک خود دارید، یا می خواهید سرورهای خود را مورد ازمایش قرار دهید با یک انتخاب بسیار مهم روبرو هستید: آیا باید سروری را روی لینوکس یا ویندوز اجرا کنید؟ اکثر سرویس های میزبانی از شما می خواهند که یک سرور لینوکس راه اندازی کنید، اما آیا اجرای آن در ویندوز گزینه بهتری است؟ این راهنما هر آنچه را که باید در مورد هاست لینوکس در مقابل ویندوز بدانید را به شما می گوید.

مسیر یادگیری حرفه ای لینوکس

صدور مجوز و هزینه

اولین تفاوت بسیار ساده است. ویندوز توسط یک شرکت انتفاعی به نام مایکروسافت به فروش می رسد، در حالی که لینوکس منبع باز است. این بدان معنی است که شرکت های میزبانی که سرورهای ویندوز را اجرا می کنند باید برای مجوز هزینه پرداخت کنند. سپس شرکت میزبان این هزینه را بر عهده شما خواهد گذاشت و میزبانی ویندوز را کمی گرانتر از لینوکس می کند

لینوکس کاملا متن باز و رایگان است. شما فقط در صورت دریافت هاست لینوکس، هزینه سخت افزار و خدمات را پرداخت می کنید، نه برای مجوز ویندوز. برای کسانی که با نحوه کار میزبانی آشنا نیستند، نمی‌توانید سروری را در ویندوز 10 رایگان اجرا کنید. برای آن به مجوز پایگاه داده ویندوز سرور نیاز دارید.

گفتنی است، تفاوت قیمت زیاد نیست. کمترین هزینه ای که برای هاست لینوکس مناسب می پردازید حدود دو دلار در ماه است. برای میزبانی ویندوز، باید چهار دلار در ماه پرداخت کنید.

محبوبیت

وقتی صحبت از محبوبیت به میان می‌آید، یونیک ساول است. از سال 2020، بیش از 71 درصد از تمام وب سایت های موجود در اینترنت بر روی سیستم یونیکس اجرا می شوند. لینوکس، یک نسخه منبع باز یونیکس، توسط 42.8٪ از تمام وب سایت هایی که از یونیکس استفاده می کنند استفاده می شود. 33 درصد از تمام وب سایت ها بر روی یکی از توزیع های اصلی لینوکس اجرا می شوند و سایر سیستم های یونیکس مانند  داروین، سولاریس و مینیکس تنها 0.1 درصد از وب سایت ها را ارائه می دهند.

بهترین حدس این است که آن سیستم های ناشناس یا توزیع های پیشرفته لینوکس هستند یا به سادگی در وب سایت های میزبان ذکر نشده اند. حتی اگر هم نباشند، هنوز از سیستم‌های یونیکس یا لینوکس استفاده می‌کنند، نه ویندوز.

چرا لینوکس آنقدر محبوب است که از نظر آمار استفاده تقریباً 3 به 1 ویندوز را شکست می دهد؟ جدا از رایگان بودن لینوکس، این سیستم مدتی است که وجود داشته و اکنون دارای ابزارهای مدیریتی ساده و بصری است.

برخلاف زمانی که از لینوکس به عنوان یک سیستم عامل شخصی استفاده می کنید، برای استفاده از هاست لینوکس نیازی به برنامه نویسی ندارید. برای ایجاد یک وب سایت شخصی، به سادگی ایجاد یک نام، ایجاد یک وب سایت در وردپرس و انتشار آن است. به طور طبیعی، بسیاری از افراد این کار را انجام داده اند و در نتیجه تعداد زیادی وب سایت روی لینوکس میزبانی می شوند.

حتی اگر وب سایتی را مستقیماً در وردپرس میزبانی نکنید، لینوکس سی پنل یک نرم افزار بسیار بصری است.

برخلاف زمانی که از لینوکس به عنوان یک سیستم عامل شخصی استفاده می کنید، برای استفاده از هاست لینوکس نیازی به برنامه نویسی ندارید. برای ایجاد یک وب سایت شخصی، به سادگی ایجاد یک نام، ایجاد یک وب سایت در وردپرس و انتشار آن است. به طور طبیعی، بسیاری از افراد این کار را انجام داده اند و در نتیجه تعداد زیادی وب سایت روی لینوکس میزبانی می شوند

حتی اگر وب سایتی را مستقیماً در وردپرس میزبانی نکنید، لینوکس سی پنل یک نرم افزار بسیار بصری است

تکنولوژی

تا اینجای کار، تکنولوژی مهم ترین تفاوت هاست لینوکس و ویندوز است. لینوکس از نرم افزارهای سفارشی استفاده می کند و از اکثر زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کند، در حالی که ویندوز از نرم افزار خاص مایکروسافت برای اجرا و مدیریت داده ها استفاده می کند.

پروژه‌های آینده شما ممکن است شامل مدیریت پروژه‌های قدیمی از شرکت‌های بزرگ باشد، میزبانی ویندوز ممکن است ایده خوبی باشد.

در بیشتر موارد دیگر، لینوکس باید به خوبی نیازهای شما را برآورده کند. ام وای اسکیو ال محبوب ترین سیستم مدیریت داده است و نرم افزارهای پشتیبانی زیادی نیز دارد. این برنامه از پی اچ پی، پرل و پایتون پشتیبانی می کند، که باعث می شود توسعه دهندگان با پس زمینه های مختلف در دسترس باشند.

گفتنی است، اگر قصد دارید یک هاست لینوکس را به تنهایی پیکربندی کنید، باید با اپاچی یا انجینکس آشنا باشید. اگر کاربر معمولی هستید و نیازی به پیکربندی هاست خود ندارید، لینوکس یکی از ساده ترین سیستم ها برای استفاده است. شما فقط باید سی پنل را کشف کنید، که تا حد زیادی شهودی است. همچنین هزاران راهنما وجود دارد که هر جنبه ای از سی پنل را پوشش می دهد اگر مشکلی دارید.

قابلیت سفارشی سازی

آخرین تفاوت مهم بین هاست لینوکس و ویندوز، پتانسیل شخصی سازی آن است. لینوکس در اینجا نیز پیشرو است.

برای شروع، اگر صاحب یک سرور هستید، می توانید هر توزیع لینوکس را در آنجا نصب کنید. با ویندوز، شما فقط می توانید یک نسخه مجاز از پایگاه داده ویندوز سرور  را دریافت کنید. اگر مبتدی هستید این ممکن است معنایی نداشته باشد، اما برای افرادی که می‌دانند چگونه توزیع‌های لینوکس را پیکربندی کنند، این یک فرصت عالی برای موثرتر کردن سرورهایشان است.

لایه ای از قابلیت سفارشی سازی آسان تر در هاست لینوکس وجود دارد. پلتفرم های محبوب سازنده وب سایت مانند وردپرس، دروپال و جوملا همگی برای لینوکس ساخته شده اند. آنها می توانند روی سرورهای ویندوز نیز کار کنند، اما برای انجام این کار نیاز به کمی سرهم بندی است.

بنابراین، حکم نهایی چیست؟ آیا باید هاست لینوکس یا ویندوز را انتخاب کنید؟ در حالی که ممکن است این تصمیم برای بسیاری از توسعه دهندگان پیچیده تر باشد، در اینجا یک راهنمای سریع برای کمک به تصمیم گیری ارائه شده است.

اگر توسعه دهنده نیستید، احتمالاً باید به سراغ لینوکس بروید. سی‌پنل اکثر نیازهایی را که افرادی که وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها یا ویکی‌های تجارت الکترونیک را اداره می‌کنند، پوشش می‌دهد. شما همچنین به ابزارهای سفارشی سازی دسترسی دارید که نیاز به یادگیری زیادی ندارند. و اگر زمانی نیاز به استخدام کمک شخص ثالث داشته باشید، می‌توانید هاستی ارزان‌تر از سرور ویندوز پیدا کنید.

اگر توسعه‌دهنده هستید، اوضاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. برای توسعه دهندگان با پیشینه شرکتی، استفاده از ویندوز منطقی تر است، زیرا این همان چیزی است که بسیاری از شرکت ها برای سرورهای داخلی از آن استفاده می کنند و شما احتمالاً به آن عادت کرده اید.

جمع بندی

از طرف دیگر، اگر زبان اصلی شما پی اچ پی، پایتون یا پرل است، احتمالا بهتر است از هاست لینوکس استفاده کنید. همین امر در مورد فناوری هایی مانند ام وای اس کیو ال، اپاچی و ان جینکس نیز صدق می کند. اگر از قبل آنها را می شناسید یا می خواهید درک بهتری از آنها به دست آورید، لینوکس راهی برای رفتن است. ممکن است مجبور باشید در مورد لینوکس و نحوه پیکربندی توزیع‌ها بیاموزید، اما این برای داشتن یک تجربه خوب میزبانی در سیستم لینوکس ضروری نیست. شما همچنین می توانید با یک هست معمولی جلو بروید.

دکمه بازگشت به بالا