عمومیکسب و کار ویژه

آموزش ساخت آبنمای باغی

ساخت آبنما در حیاط منزل | آموزش ساخت آبنما خانگی

ساخت آبنما باغی بر اساس مدل ، ابعاد ، اندازه و کیفیت مواد استفاده شده در سازه قیمت گذاری می شوند. از جمله :

  • نوع و کیفیت مصالح ساختمانی
  • نوع، مدل و کیفیت تجهیزات مکانیکال
  • نوع، مدل و کیفیت تجهیزات الکتریکال

ساخت آبنما

ساخت آبنما (Build a waterfall)بهترین منظره برای حیاط خانه است. سر و صدای آرام آرام برخورد آب با سنگ ها شروع به غرق شدن صدای اتومبیل های پر سر و صدا می کند و شما را به یک محیط آرام تر منتقل می کند. برای صاحب خانه یا ویلا، ساختن آبشار یا آبنما باغی بسیار سرگرم کننده است.

تنها چیزی که لازم است این است که کمی دقت در ساخت آبنما خود کند. ما در این مقاله نحوه ساخت آبنما را مرحله به مرحله توضیح می دهیم البته می توانید ویدئو اموزش را هم مشاهده کنید با ما همراه باشید. البته شما می توانید با تماس با گروه معماری آرسس آبنما خود را در هر طرحی بسازید.

آبنما چیست؟

قبل از اینکه مراحل ساخت آبنما باغی ساده را توضیح دهیم خواستیم مقداری از آبنما بگوییم که اصلا آبنما چیست ؟ انواع آبنما ها ، دسته بندی ها و ساخت انواع آبنما چگونه است با ما همراه باشید.

آبنما

آبنما(fountain)، حوضچه ها یا حوضهاي کم عمقی که در اغلب آنها فوارههاي متعدد و چراغهاي رنگین تعبیه میشود به آبنما معروف هستند.عمق آنها تا ۶۰ سانتیمتر است و برحسب شکل و فرم طراحی شده، با مصالح ساختمانی مختلف ساخته میشوند.جذابیت آب از سایر عناصر موجود در پارك بیشتر است و طراحی کامل و درست آبنما، ترکیب مناسبی را در فضاي کاربري ایجاد مینماید.

دسته بندی آبنما

آبنما منظم

منظور از طراحی منظم، دادن شکل کاملا هندسی به آبنماها و آبراهه هاست. این نوع آبنماها وقتی منظم در یک چشم انداز که به شیوه منظم طراحی شده است، قرار گیرند، بهترین نماي خود را نشان میدهند.اشکال به حالت قرینه و کلاسیک به کار میروند. چشمه ها و مجسمه ها شکل مشخصی دارند و مواد به کار رفته، سنگ و بتنهاي صاف و منظم است. آبنماهاي منظم وقتی که داراي لبه برجسته باشند،جذابیت بیشتري دارند. چرا که نشستن روي لبه برجسته استخر جالب است و از طرفی براي کودکان امنیت دارد. در باغها و پاركهاي کوچک شهري، بهتر است که آبنما به شیوه منظم طراحی شود.

آبنما غیر منظم

آبنماهاي غیرمنظم میتواند از اجسام قالب ریزي شده و ظروف با اشکال غیرهندسی و خیالی و یا سنتی ساخته یا به فرم آزاد با پیروي از آبگیرهاي طبیعی طراحی شود.در این صورت آبنماها داراي گوشههاي راست و دیوارهاي عمودي و حاشیه هاي منظم و دستساز نیستند. یا دست کم در ظاهر اینطور به نظر می آیند.

براي ساخت آنها، بیشتر از سنگ و خاك و گیاهان بومی استفاده میشود. براي ایجاد آبنماهاي طبیعی باید فضاي کافی وجود داشته باشد. پس از مشخص شدن سبک طراحی پارك، مساحت و فرم استفاده از آب (جاري- ساکن) تعیین میشود. وسعت کل آب بستگی به مساحت پارك و شرایط اقلیمی منطقه دارد.

در مناطقی که آب و هواي خشک دارند، باید پرش آب (فواره، آبشار) بیشتر باشد. در صورتی که براي آب و هواي سرد و مرطوب، ریزش و پرش آب حتیالامکان باید کمتر شود و بهترین حالت اینست که بتوان ارتفاع آب را در فصول مختلف سال کنترل کنیم. برحسب شرایط، توپوگرافی زمین و هدفهایی که از ایجاد آبنما وجود دارد، اشکال مختلفی از آن ساخته میشود. شکل و تعیین محل آبنما خود بستگی به موقعیت زمین و هماهنگی با دیگر عوامل باغ، همچنین سلیقه و ابتکار طراح دارد.

انواع آبنماها

آبنماي ثابت

این نوع آبنما ابتدایی ترین نوع آبنما میباشند که تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد میکند و توسط یک پمپ ثابت کنترل میشوند. اساس آبنماهاي ثابت بر نوع نازلها و فوارههاي مورد استفاده استوار است.

آبنماي متحرك

آبنماي متحرك بر اساس ایجاد حرکت در افکت قابل مشاهده آب استوار است و به روشهاي الکتریکی و مکانیکی امکانپذیر میباشد و برگشتی در ارتفاع به صورت غیر قابل کنترل به نمایش در میآورند. در انواع مدرنترین این آبنما امکان استفاده از پمپ ثابت و چند شیر براي کنترل ارتفاع آب میباشد که توسط کاربر قابل تنظیم است.

آبنما صخره ای

در ساخت آبنمای صخره ای از  حجم زیادی سنگ استفاده می شود. شکل سنگ می تواند منظم یا غیرمنظم باشد. و حجم آبی که در آبنما جریان پیدا می کند، مدل پمپ لازم  را مشخص می کند. انواع دیگر آبنما از جمله آبنما کلاسیک و مجسمه ای هم ساخته می شود که براساس سفارش شما می باشد.

ساخت آبنما صخره ای

ساخت آبنما صخره ای (Build a rock fountain) برای هزاران سال به عنوان سازه ای برای انتقال موفقیت آمیز آب از یک مکان به مکان دیگر عمل کرده است. اما امروزه با پیشرفت صنعت آبرسانی شهری ، آبنما های سنگی یا صخره ای  به قطعات تزئینی تبدیل شده اند. ساخت آبنما صخره ای خانگی معمولاً به عنوان ویژگی تزئینی در محیط خانه در نظر گرفته می شود تا سبک دکوراسیون داخلی غنی شود. این آبنما غالباً از سنگهای بدنه و پانل ساخته شده و دارای سیستم انتقال آب (موتور و سایر لوازم جانبی) است.

فواید و معایب ساخت آبنما صخره ای خانگی

زیبایی: بدون شک ساختار آبشار ظاهری جذاب دارد. حرکت آب به خودی خود راحت ، شگفت انگیز و زیباست. منبع این زیبایی حالت طبیعی است که آبشار به فضای داخلی می بخشد.

صاحبان خانه از زندگی در یک محیط طبیعی احساس راحتی می کنند. چشمه سنگ همچنین به ایجاد فضای داخلی زیبا کمک می کند.

نقطه کانونی: ساخت آبنما صخره ای می تواند به یک نقطه کانونی برجسته در یک خانه تبدیل شود. چشمه را می توان در گوشه ای از اتاق نشیمن یا غذاخوری قرار داد و افراد را تحت تأثیر قرار داد. به طور کلی ، آبنما سنگی یا صخره ای  معنای جدیدی به فضای اطراف می دهد.

منحصر به فرد بودن: ساخت آبنما صخره ای خانگی می تواند به سبک های مختلفی طراحی شود. با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید انواع آبنما های صخره ای را مشاهده کنید. یک چشمه می تواند ویژگی های بصری محیط داخلی را تحریک کرده و بر آرامش یک مکان تأکید کند.

تأثیرات مثبت روانشناختی: شنیدن صدای آب به آرامش بیشتر خانه کمک می کند. به خصوص در دنیای پرمشغله امروز که مردم تحت تأثیر حوادث مختلف کاری یا سایر مشکلات زندگی مدرن قرار می گیرند ، ایجاد فضای راحت در خانه ضروری است.

معایب

آفات: افزودن آب به خانه باعث ایجاد آفات می شود. پشه ها ، زنبورها و سایر آفات ساختار این چشمه را احاطه کرده اند. این آفات می توانند با گذشت زمان تکثیر شده و خانواده را آشفته کنند.

نگهداری: یک فواره سنگی نیاز به نگهداری مداوم دارد. سطح آب باید کنترل شود ، تجهیزات به نگهداری نیاز دارند و گاهی اوقات مواد شیمیایی برای تمیز نگه داشتن آب باید اضافه شوند.

مدفوع برگ ، خاک و سایر آوارها با گذشت زمان جمع شده و مشکلاتی را ایجاد می کند. پمپ ها فرسوده می شوند و فیلترها باید تمیز شوند.

هزینه: داشتن یک چشمه زیبا می تواند سرگرم کننده باشد ، اما ساخت و ساز و نگهداری مداوم آن به هزینه های مرتبط نیاز دارد.

اجزای فواره شامل پمپ ها ، فیلترها ، مخازن پمپ ، آسترها ، سطح آب و لوله کشی مورد نیاز برای ساخت فواره است. نگهداری و استفاده مداوم از برق به تنهایی مشکلی دشوار است و مردم را متقاعد می کند که برای این موارد ماهیانه هزینه کنند.

آموزش روش ساخت آبنما صخره ای

۱) اول از همه ، شما باید یک پمپ خریداری کنید. سایر موارد را نیز بخرید. اطمینان حاصل کنید که اندازه سنگ ها از کوچک به بزرگ متفاوت است و همچنین به اشکال و رنگ های مختلفی ارائه می شود. شما به اندازه کافی نیاز دارید تا پمپ را با سنگ بپوشانید.

۲) ظرفی را برای استفاده انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که ظرف به اندازه کافی بزرگ است تا بتواند پمپ را در قسمت پایین قرار دهد. همچنین مطمئن شوید که به اندازه کافی پهن باشد تا لوله و پمپ بتواند به سمت بالا منحنی شود.

۳) مکان مناسبی را برای آبنمای صخره ای در خانه خود پیدا کنید. باید آن را نزدیک منبع تغذیه (پریز برق) قرار دهید تا پمپ کار کند. همچنین مطمئن شوید که سیم برق نزدیک دیواره است تا از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید. اگر از میز یا ازاره استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که میز به اندازه کافی محکم است (زیرا فواره در سطح زمین قرار گرفته است).

۴) پمپ را در وسط ظرف قرار دهید ، لوله را به آن متصل کنید و یک درپوش سنگی روی آن قرار دهید. لوله ها باید با استفاده از سنگ به سمت بالا هدایت شوند.

۵) سنگ ها را روی هم بگذارید. سنگهای بزرگتر را در پایین قرار دهید و هنگام بالا رفتن از سنگهای کوچکتر برای پوشاندن پمپ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که لوله را در وسط سنگ ها قرار دهید.

۶) پس از رسیدن به ارتفاع مورد نیاز ، لوله پلاستیکی را برش داده و لوله آرنج را در یک زاویه قرار دهید تا آب از سنگ ها جاری شود. به اندازه کافی آب به ظرف اضافه کنید تا پمپ کاملاً در آب غوطه ور شود. پمپ را به پریز برق وصل کنید و اکنون فواره سنگی آماده است.

دکمه بازگشت به بالا