عمومیکسب و کار ویژه

معروفترین جاهای دیدنی کردان کدامند؟

روستای کردان و حال و هوایش

 امروزه نام روستای کردان را که می‌شنویم، یاد ویلاهای لوکس و تالارهای مجلل عروسی می‌افتیم؛ اما جالب است بدانید که کردان قدمتی تاریخی دارد و فقط شامل ویژگی‌های تفریحی و اقتصادی نمی‌شود. گروه پیمانکاری ویلا در کردان می گوید در روستای کردان، نشانه‌هایی مربوط به پیش از قرن ۶ قمری پیدا شده است و این نشانه‌ها شامل اشیا و نقشه‌هایی هستند که توسط باستان‌شناسان کشف شده‌اند.

باورتان می‌شود که کردان لوکس امروزی، پیش از قرن ۶ هجری نیز ساکنانی داشته است؟! در زمان جنگ ایران و عراق نیز کردان بسیار محبوب بود و پناهگاه بسیاری از تهرانی‌ها برای روزهای بمباران شد. این مهاجرت سبب شد تا روستای زیبای کردان به‌مرور به یکی از مناطق مهم و پرجمعیت در اطراف تهران تبدیل شود و مشاغلی همچون ریسندگی، بافندگی، مرغداری، کارتن‌سازی و آلومینیوم‌سازی در این روستا رونق پیدا کند و چرخ اقتصاد این روستا بیش از پیش بچرخد.

باغ‌های رنگارنگ میوه به روستای سرسبز کردان جان بخشیده‌اند و حاصلخیزی خاک این روستا به‌خاطر جریان حیات‌بخش رود پرخروش کردان است که سرچشمه اولیه جریان آن در ارتفاعات «کوه کهار» است و سپس به کردان می‌رسد. این رود خاک کردان را از شمال شرق تا جنوب غرب سیراب می‌کند. اتراق در اطراف رودخانه و لذت از طبیعت حاشیه‌ آن، یکی از لذت‌های سفر به کردان است. روستای کردان در میان مقصدهای گردشگری اطراف تهران، یکی از محبوب‌ترین‌هاست و میزان رفت‌وآمد به آن تقریباً زیاد است.

بیشتر تهرانی‌ها و ساکنان کرج، برای گذران تعطیلات آخر هفته سراغ این منطقه خوش‌آب‌وهوا می‌آیند و شب را در ویلاهای مجلل آن سپری می‌کنند. همچنین این روستا می‌تواند مقصدی یک روزه برای تهرانی‌ها و سایر ساکنان شهرهای اطراف باشد. متأسفانه این روزها قیمت زمین در کردان بسیار افزایش پیدا کرده و ساخت ویلاهای مجلل سبب لوکس شدن منطقه و خاص شدن آن برای قشر مرفه جامعه شده است.

کردان کجاست؟

در روستای کردان در شهرستان ساوجبلاغ، در واقع شده است و از توابع شهر کوهسار محسوب می‌شود. منطقه کوهسار در شمال غربی کردان با فاصله تقریبی ۶ کیلومتر واقع شده است. در شرق منطقه کردان، منطقه برغان با فاصله ۱۲ کیلومتر جا خوش کرده است و در جنوب شرقی آن به‌روی نقشه، با فاصله تقریبی ۱۷ کیلومتر دیده می‌شود. هشتگرد در غرب روستا با فاصله ۲۱ کیلومتر و در جنوب آن نیز آزادراه کرج به قزوین واقع شده است. شهر تهران در جنوب شرقی روستای کردان واقع شده است. این روستا از مناطق شمال غرب پایتخت در حدود۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

جاذبه‌های تاریخی روستای کردان

همان‌ طور که اشاره کردیم، روستای با اصالت کردان، قدمتی تاریخی دارد؛ بنابراین در این روستای خوش‌آب‌وهوا، علاوه بر جاذبه‌های ناب طبیعت، ردی از تاریخ نیز خواهید دید که برایتان جذاب خواهد بود. با ما همراه باشید تا در ادامه کردان را به‌عنوان یک یاز زیباترین به شما معرفی کنیم.

·        برج مقبره، سازه تاریخی و ارزشمند در روستای کردان

برج مقبره کردان که با نام امامزاده حسین هم شناخته می‌شود، سازه‌ای آجری با گنبدی شبیه به کلاه‌خود در جنوب شرقی کردان، با فاصله تقریبی ۲ کیلومتر واقع شده است. اگر از کردان پیاده به سمت این مقبره راه بیفتید، تقریباً ۲۰ دقیقه در راه خواهید بود. با اتومبیل کمی مسیرتان طولانی‌تر می‌شود؛ اما حداکثر بعد از ۱۰ دقیقه به این جاذبه تاریخی می‌رسید. این مقبره دایره‌ای و تماشایی با پلانی خورشیدی بنا شده است و گفته می‌شود که زمان ساخت آن هم‌زمان با دوران حکم‌فرمایی سلجوقیان بوده است.

البته در سال ۱۳۸۷ مجدد این سازه تاریخی بازسازی شده است. به اعتقاد محلی‌ها، این برج مدور آرامگاه امامزاده حسین، یکی از نوه‌های امام سجاد(ع) است و برای همین یکی از جاذبه‌های زیارتی نیز محسوب می‌شود. البته بنا به دیدگاهی دیگر، این احتمال وجود دارد که این سازه در عصر سلجوقی کاربردی نظامی داشته است.

آرامش این جاذبه تاریخی با درختان کهنسال توت و چنار بیشتر شده و جوی زلالی که در اطراف آن جریان دارد، طراوت و تازگی به حوالی این جاذبه بخشیده است. برج مقبره همیشه به روی مردم باز است و بسیاری از اهالی و گردشگران برای زیارت و ماجراجویی به‌سراغ آن می‌آیند.

در شمال کردان با فاصله تقریبی ۱.۵کیلومتری، یکی دیگر از جاذبه‌های روستای کردان واقع شده است. پل بانو صحرا از جاذبه‌های قدیمی روستاست که از کردان با پای پیاده در حدود ۲۰ دقیقه و با اتومبیل در حدود ۵ دقیقه تا رسیدن به آن طول خواهد کشید. پل بانو صحرا باقی مانده از زمان حکومت خاندان صفوی در ایران است که امروزه تنها دو پایه از این پل قدیمی دیده می‌شود.

خوش‌گذرانی در روستای خوش‌آب‌وهوای کردان

در این روستای خوش‌منظره می‌توانید دود و ترافیک تهران فراموش کنید و غرق در سکوت لذت‌بخش و آب‌وهوای ناب آن شوید. علاوه بر نشستن در اطراف رود و لذت از طبیعت ناب این منطقه، تفریحات دیگری نیز در روستای کردان وجود دارد تا سفرتان را به این منطقه لذت‌بخش کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاذبه‌های تفریحی روستا آشنا شویم.

·        کوهنوردی در ارتفاعات منطقه

روستای خوش‌آب‌وهوای کردان، بهشت عاشقان ورزش کوه‌نوردی است و ارتفاعات آن همچون کوه خوش‌‌قدوقامت کهار سبب شده تا این روستا از مسیرهای اصلی کوهنوردان باشد. «گروه کوهنوردی سنگ سو»، از تیم‌های حرفه‌ای کوهنوردی در روستای کردان هستند و بسیاری از مناطع مرتفع این روستا را با چشم دیده‌اند و در مسیر آن، کوه‌ها را درنوردیده‌اند. این گروه حرفه‌ای سال‌های بسیاری است که در روستای کردان، تورهای کوهنوردی برای علاقمندان برپا می‌کند.

علاوه بر کوه‌پیمایی، می‌توانید پرواز با پاراگلایدر را در طول سفرتان به روستای کردان تجربه کنید و آن را از خوش‌گذرانی‌های مهیج این روستا بدانید. روستای زیبای کردان یکی از مناطقی است که «مجموعه پروازی استان البرز» پوشش می‌دهد. مجموعه پروازی استان البرز این فرصت را به شما می‌دهد که سوار پاراگلایدر شوید و به دل آسمان بزنید. اگر هیچ تجربه‌ای از این ورزش مهیج ندارید، این مجموعه پروازی بایدها و نبایدهای پاراگلایدر را آموزش خواهد داد و شما را برای اولین پروازتان آماده خواهد کرد.

فراموش نکنید که برای اجازه پرواز با پاراگلایدر در مجموعه این پروازی، هوا باید صاف و آفتابی بوده و خبری از بادهای شدید، برف، باران، رعد و برق و ابرهای سیاه در آسمان نباشد. بنابراین در سفرتان به کردان، اگر هوا مساعد باشد، این شانس را دارید که در آسمان آبی و صاف منطقه پرواز کنید و از تماشای طبیعت رنگارنگ روستای کردان لذت ببرید.

·        خوش‌گذرانی در دهکده تفریحی کردان

مجتمع ایثار در کردان، یکی از امکانات رفاهی این روستاست و در میان امکاناتی که در اختیار مسافران قرار می‌دهد، مجموعه‌های ورزشی و تفریحی نیز به چشم می‌خورد. در این مجموعه تفریحی می‌توانید سراغ استخرها و مجموعه‌های آبی بروید، فوتبال بازی کنید و درون سالن‌های سرپوشیده، سراغ دیگر ورزش‌های گروهی بروید و خاطره‌‌ای خوش از روزهای سفرتان بسازید.

·        پیاده‌روی در مسیرهای بهشتی روستا

یکی از تفریح‌های جذاب و آرامش‌بخش روستای کردان، پیاده‌روی در مناطق سرسبز و بهشتی آن است؛ بنابراین در طول سفرتان به کردان، ساعاتی را از اقامتگاه خود بیرون بیایید و به دل طبیعت پناه ببرید. در اطراف رودخانه کردان پیاده‌روی کنید، از طبیعت با طراوت این منطقه لذت ببرید و هوای پاک آن را ببلعید.

بهترین زمان سفر به روستای کردان

کردان روستایی برای تمام فصول است و در هر زمان از ۳۶۵ روز سال که به این منطقه سفر کنید، شاهکاری از طبیعت را خواهی دید. این منطقه در روزهای بهار و تابستان، نسبت به سایر فصل‌ها مسافر بیشتری دارد. کردان در بهار با طبیعت تازه و شکوفه‌های زیبایی که شاخه‌ها را رنگ‌آمیزی می‌کنند، به تابلوی نقاشی هنرمندانه‌ای تبدیل می‌شود که نمی‌توان از آن چشم برداشت. سرسبزی روستا در تابستان به اوج خود می‌رسد و باغ‌های مختلف میوه به بار می‌نشینند. هوای خنک و کوهستانی روستای ییلاقی کردان، شما را از گرمای آتشین تابستان نجات می‌دهد.

در پاییز نیز می‌توانید از جادوی هزار رنگ فصل برگ‌ر‌‌‌‌یزان، تصو‌‌‌‌یر‌‌‌‌ی حقیقی را با چشم خود ببینید و از تنوع رنگ درختان در ا‌‌‌‌ین فصل به وجد بیایید. زمستان سفید پوش، کردان را به عروس استان البرز تبد‌‌‌‌یل می‌کند و ا‌‌‌‌ین فصل نیز ز‌‌‌‌یبا‌‌‌‌یی‌ها‌‌‌‌ی خاص خودش را دارد. کوهستان‌ها‌‌‌‌ی سفیدپوش، تصو‌‌‌‌یر زمستانی کردان را ز‌‌‌‌یبا می‌کنند. در نیمه دوم سال با‌‌‌‌ید بیشتر مراقب جاده‌ها باشید و زنجیر چرخ همراه خود داشته باشید. فراموش نکنید برا‌‌‌‌ی پرواز در آسمان روستای کردان با پاراگلا‌‌‌‌یدر، بهتر است در روزها‌‌‌‌ی نیمه اول سال که بیشتر آفتابی است، راهی ا‌‌‌‌ین منطقه شو‌‌‌‌ید.

اقامت در روستای زیبای کردان

در کردان مشکل اقامت وجود ندارد. انواع ویلا، سوئیت و آپارتمان برای اجاره و اقامت در اختیار شما قرار می‌گیرد. بنابراین با توجه به بودجه مدنظرتان و تعداد همسفران، باید گزینه‌ای مناسب انتخاب کنید. همچنین دهکده تفریحی کردان یا همان مجتمع ایثار، ویلاهای متعددی را در اختیار مسافران برای اقامت در کردان قرار می‌دهد.

هزینه‌های اجاره ویلا در کردان زیاد است و برای بسیاری از مسافران مقرون به‌صرفه نیست. به همین دلیل کسانی که اهل کمپینگ هستند، در خاک سبز این روستا چادر خود را برپا می‌کنند و به آغوش طبیعت پناه می‌برند. کمپ در کردان تجربه‌ای متفاوت و بسیار لذت‌بخش است که به شما پیشنهاد می‌کنیم، حتماً آن را امتحان کنید و به طبیعت بیش از پیش نزدیک شوید. البته حواستان باشد که برای کمپ در طبیعت، مجهز بروید و تجهیزات گرمایشی، پتو و لباس گرم را هم فراموش نکنید. در ضمن مراقب طبیعت باشید و هرگز با رها کردن زباله و روشن کردن آتش به آن آسیب نزنید

هدف از خرید ویلا در کردان

تا به اینجای مطلب در مورد مزایا و اهمیت خرید ویلا در کردان پرداختیم. تقریبا به همه‌ی سرمایه گذاران داخلی، ثابت شده است که کردان، بهترین منطقه برای سرمایه گذاری است. حتی اگر هدف شما سرمایه گذاری نباشد، ویلاهای زیبای ساخته شده در کردان باعث می شوند تا کم کم ترغیب شوید تا کل سرمایه خود را برای خرید ِ(دست کم یکی از) آنها صرف کنید.

با بررسی و جستجوی بیشتر در سایت جهت خرید ویلا در کردان، لیستی از ویلاهای مدرن ِموجود در این منطقه‌ی زیبا پیش روی چشمان تان گشوده می شود که نمونه و نظیر آنها را تنها در کشورهایی مانند کانادا، اسپانیا، آمریکا، پرتغال و غیره خواهید یافت. مهم ترین خصیصه‌ی این نوع از ویلاها، مدرن بودن آنها است. بسیاری از عوامل دست به دست ِهم می دهند تا این ویژگی را به ویلایی منتسب کنیم که از هر نظر کاملاً به روز است.

روال ساخت و توسعه ویلاها در کردان به صورت گذشته نیست. به این معنا که ممکن است شما وقتی برای جستجو و خرید ویلا در بسیاری از مناطق ِدیگر ایران مانند شمال یا جنوب اقدام می کنید با ویلاهایی مواجه شوید که تفاوتی با یک خانه ی ویلایی موجود در شهر های بزرگ و کوچک، ندارند. اما ویژگی ویلاهایی که در کردان در حال توسعه و ساخت هستند این است که نمونه هایی در خارج از ایران و در کشور های پیشرفته دارند. این موضوع، دلیل محکمی برای بسیاری از سرمایه گذارانی است که به دنبال خرید ویلا در کردان هستند؛ آنها به خوبی از تمایز این گروه از ویلاها با کلیه ویلاهای کشور آگاه هستند. برای درک بهتر می توانید به معماری این ویلاها  نگاهی بیندازید.

دکمه بازگشت به بالا