سلامت و دانشکسب و کار ویژه

بهترین زمان مصرف ویتامین و مکمل‌ها چه زمانی است؟

حفظ سلامتی و پایبندی به تغذیه‌ی سالم در دنیای امروز کمی پیچیده است. رژیم‌های غذایی مختلف، نداشتن وقت کافی و مشکلات مربوط به سلامت بدن گاهی اجازه نمی‌دهند تا به طور طبیعی تمام نیازهای غذایی خود را از خوراک روزانه‌مان به دست بیاوریم. این جاست که باید از ویتامین‌ها و مکمل‌ها کمک بگیریم تا بتوانیم همچنان سلامت خود را حفظ کنیم. افراد معمولا برای حفظ سلامتی، درمان برخی از مشکلات، جبران کمبودهای غذایی و بهبود عملکرد ورزشی خود نیاز دارند ویتامین و مکمل مصرف کنند.

 اگر شما نیز باید با توجه به نتیجه‌ی آزمایش‌ها و تشخیص پزشک خود ویتامین مصرف کنید، باید به درستی و با آگاهی کامل این کار را انجام دهید. زمان مصرف ویتامین و مکمل‌ها اهمیت بالایی دارد؛ زیرا مصرف ویتامین و مکمل در زمان مناسب باعث افزایش کارایی آن‌ها می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند که برخی از ویتامین‌ها هنگام صبح مصرف شوند، در حالی که برخی دیگر باید پس از غذا و با معده‌ی پر به مصرف برسند. دلیل چنین توصیه‌ای این است که برخی از مکمل‌ها با آب و برخی دیگر با چربی بهتر جذب می‌شوند؛ بنابراین برخی صبح و بعضی از آن‌ها پس از غذا یا قبل از خواب مصرف می‌شوند. در ادامه با هم می‌بینیم که بهترین زمان مصرف هر مکمل و ویتامین چه زمانی است.

چه زمانی ویتامین A بخوریم

ویتامین A یکی از ویتامین‌هایی است که به صورت طبیعی در بدن تولید نمی‌شود؛ بنابراین باید از طریق تغذیه و مکمل‌های غذایی دریافت شود. این ویتامین جزو آن دسته از ویتامین‌هایی است که به کمک چربی جذب می‌شود؛ از این رو باید پس از وعده‌های غذایی به مصرف برسد. از آن جا که ویتامین A در چربی بدن ذخیره می‌شود، استفاده‌ی بی‌رویه از آن موجب مسمومیت خواهد شد.

چه زمانی ویتامین E بخوریم

ویتامین E نیز باید حتما به صورت غذایی یا مکملی دریافت شود؛ چرا که بدن آن را تولید نمی‌کند. افراد می‌توانند این ویتامین را از مواد غذایی مختلفی مانند روغن‌های گیاهی یا کره‌ی بادام زمینی دریافت کنند؛ اما ممکن است این مواد غذایی با برخی از رژیم‌های لاغری همخوانی نداشته باشد. بهتر است برای جذب ویتامین E در قالب مکمل دارویی، آن را پس از شام یا قبل از خواب مصرف کنید؛ چرا که این ویتامین هم در چربی‌های بدن ذخیره می‌شود.

چه زمانی ویتامین D بخوریم

ویتامین D به طور معمول از نور خورشید دریافت می‌شود؛ برای همین جذب آن برای برخی از افراد سخت‌تر است. برای نمونه کسانی که در مناطق کم آفتاب زندگی می‌کنند یا کسانی که رنگ پوست تیره‌ دارند، میزان ویتامین D کمتری جذب کرده و باید این ویتامین را به صورت دارو دریافت کنند. دریافت این ویتامین اهمیت بالایی دارد؛ زیرا علاوه بر سلامت جسم، بر سلامت روان هم اثر دارد و کمبود آن موجب بروز علائم افسردگی می‌شود. پزشکان توصیه کرده‌اند که ویتامین D پس از غذا مصرف شده تا به خوبی جذب چربی‌ها شود.

چه زمانی ویتامین C بخوریم

ویتامین C که به ترمیم بافت‌های بدن، پوست و استخوان‌ها کمک می‌کند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این ویتامین به جذب مکمل‌های دیگری همچون آهن نیز کمک می‌کند و به بدن کمک می‌کند تا سریع‌تر زخم‌ها را بهبود ببخشد. در صورتی که موفق نشدید ویتامین C مورد نیاز خود را از مرکبات به دست بیاورید؛ باید آن را از طریق مکمل دارویی دریافت کنید. ویتامین C به کمک آب بهتر جذب می‌شود؛ بنابراین بهتر است هنگام صبح و با معده‌ی خالی مصرف شود.

چه زمانی ویتامین B بخوریم

این جا منظور ما از ویتامین B گروهی از ویتامین‌ها هستند که از ویتامین B1 یا B12 را در بر می‌گیرند. در صورتی که این گروه از ویتامین‌ها به اندازه‌ی کافی جذب بدن نشوند، پاره‌ای از مشکلات مربوط به سلامت سلول‌های خون و سلامت روان به وجود می‌آیند. این دسته از ویتامین‌ها با آب بهتر جذب می‌شوند، از این رو بهتر است هنگام صبح و با معده‌ی خالی مصرف شوند.

چه زمانی مولتی ویتامین بخوریم

بسیاری از افراد مولتی ویتامین مصرف می‌کنند تا همزمان چندین ویتامین را به دست آورند. از آن جا که نحوه‌ی جذب ویتامین‌های مختلف متفاوت است، بهتر است مولتی ویتامین را پس از وعده‌هایی غذایی مصرف کنید و همراه با آن آب فراوان بنوشید تا جذب هردو گونه ویتامین به بهترین شکل صورت گیرد.

چه زمانی منیزیم بخوریم

منیزیم یکی از مکمل‌های ورزشی پرطرفدار است؛ اما افراد عادی هم از مصرف این مکمل سود می‌برند. این مکمل نه تنها درد مفاصل را از بین می‌برد، بلکه کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و به کاهش اضطراب کمک می‌کند. برخی از افراد هنگام مصرف منیزیم با معده‌ی خالی دچار مشکلات گوارشی مانند اسهال می‌شوند؛ بنابراین بهتر است این مکمل پس از غذا و با معده‌ی پر مصرف شود.

چه زمانی قرص آهن بخوریم

در صورتی که بدن ما آهن کافی دریافت نکند، میزان تولید هموگلوبین آن به خطر می‌افتد که این موضوع وضعیت اکسیژن خون را به خطر می‌اندازد. در صورتی که به دستور پزشک قرص آهن مصرف می‌کنید؛ بهتر است زمان مصرف این مکمل هنگام صبح باشد؛ زیرا جذب آهن با آب و معده‌ی خالی بهتر اتفاق می‌افتد. اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید هنگام صبح قرص آهن مصرف کنید، زمان مصرف را به یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت پس از آن انتقال دهید.

چه زمانی زینک بخوریم

زینک یکی از مکمل‌هایی است که تا حد زیادی ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و به افزایش متابولیسیم کمک می‌کند. افراد مختلف به ویژه گیاهخواران باید زینک را به صورت دارویی مصرف کنند؛ زیرا این مکمل بیشتر در گوشت قرمز و مرغ یافت می‌شود که جزوی از رژیم غذایی گیاهخواران نیست. بهتر است زینک را دقیقا پس از غذا مصرف نکنید؛ بلکه مصرف آن باید یک ساعت پیش از وعده‌های غذایی یا دو ساعت پس از آن باشد.

سخن پایانی

ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی در بسیاری از موارد در دسته‌ی داروهای حیاتی قرار می‌گیرند و به تشخیص پزشک، برخی از کمبودهای اساسی بدن را جبران می‌کنند. برای خرید مکمل و ویتامین‌های مختلف از داروخانه‌های سراسر کشور کمک بگیرید و در صورتی که در پی مکمل‌های کمیاب و خاص هستید، به داروخانه‌های آنلاین همچون داروخانه آنلاین دکتر صفری امین مراجعه کنید. هنگام خرید و استفاده از ویتامین و مکمل‌ها به دستور پزشک داروخانه دقت کنید تا دچار مسمومیت یا سوء مصرف نشوید. در نهایت اگر می‌خواهید بهترین اثر مکمل‌ها را احساس کنید، هر یک را در زمان خاصی از روز مصرف کنید.

دکمه بازگشت به بالا