سلامت و دانشکسب و کار ویژه

مصرف ویتامین بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو چه قرصی بخوریم ؟

ریزش مداوم موهای سر موجب کم پشت شدن موها و در نهایت خالی شدن کف سر خواهد شد. طاسی نه تنها ظاهر افراد را بر هم می‌ریزد بلکه از نظر اعتماد به نفس نیز روی افراد تاثیر منفی بر جای می‌گذارد. اگرچه ایران جزء کشورهایی نیست که آمار کچلی در آن خیلی زیاد باشد اما امروزه شاهد این مسئله هستیم که بسیاری از اشخاص و به ویژه مردان به سراغ کاشت مو می‌روند تا کم پشتی موهای خود را درمان کنند. پس از عمل کاشت مو جهت نتیجه‌گیری بهتر بعضی داروها باید مورد مصرف قرار گیرند. اگر در پی تقویت موهای خود پس از کاشت مو هستید و می خواهید بدانید بعد از کاشت مو چی بخوریم، این مطلب در مورد بهترین قرص بعد از کاشت مو را از دست ندهید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

ریزش موهای کاشته شده ۲ تا ۳ هفته پس از عمل کاشت مو کاملا طبیعی است. در این حالت ریزش موها جا را برای رویش موهای جدید باز می‌کند. اکثر افراد ۸ تا ۱۲ ماه پس از جراحی، رشد موهای جدید خود را تا حدود قابل توجهی تجربه می‌کنند. پس از انجام کاشت مو معمولا پوست سر حالت دردناک پیدا می‌کند و در این صورت مصرف داروهای زیر ضروری می‌شود:

  • داروهای مسکن برای تسکین درد
  • آنتی بیوتیک جهت کاهش ریسک ابتلا به عفونت
  • داروهای ضد التهاب جهت جلوگیری از تورم

بسیاری از پزشکان نیز به منظور بهبود بخشیدن به رشد مجدد موها مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید را تجویز می‌کنند. این داروها می‌توانند ریزش مو را به طور کامل متوقف نموده یا کاهش دهند. همچنین معمولا مصرف مکمل‌های ضد ریزش مو نیز برای تقویت موها تجویز می‌شوند. در اینجا جداگانه هر یک از داروها و لزوم استفاده از آنها را بررسی می‌کنیم:

بهترین قرص بعد از کاشت مو برای تقویت موها

اینکه دقیقا کدام قرص تقویت کننده مو از کدام برند توسط پزشک برای شما تجویز می‌شود، کاملا بستگی به شرایط شما و صلاحدید پزشک مربوطه دارد اما معمولا همه پزشکان استفاده از ویتامین‌ها و بعضی از املاح معدنی را پس از کاشت مو ضروری می‌دانند. موثرترین مواد مغذی برای رشد و تقویت موها پس از کاشت، شامل موارد زیر هستند:

  • بیوتین یا ویتامین B7
  • روی (زینک)
  • فولیک اسید
  • ویتامین C
  • ویتامین E
  • ویتامین A

به منظور تامین هرچه بهتر ویتامین‌ها و ماده معدنی نامبرده شده، می‌توان از چندین قرص ضد ریزش مو استفاده کرد که محبوب‌ترین آنها محصولات زیر هستند:

·         قرص هیرویت

به اعتقاد بسیاری از پزشکان بهترین قرص بعد از کاشت مو به منظور تقویت ساختار مو قرص هیرویت است. این قرص حاوی بخش عمده‌ای از ویتامین‌های گروه B مثل B1، B2، B3، B5، B6 و B12 و همچینن زینک، آهن و اسیدهای آمینه سیستئین و متیونین بوده و همراه با پیشگیری از ریزش مو موجب افزایش ضخامت تارهای مو و درخشنگی آنها نیز می‌شود. این محصول فاقد هرگونه رنگ مصنوعی، طعم دهنده و نگهدارنده بوده و هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها قابل استفاده است. با مصرف هیرویت در مدت زمان کوتاه‌تری می‌توان شاهد رشد مجدد موها پس از کاشت بود.

·         قرص ریجن دایت

یکی از کامل‌ترین مکمل‌های غذایی به منظور جلوگیری از ریزش مو قرص ریجن دایت است. این قرص حاوی این ترکیبات است: بیوتین، سلنیوم، فولیک اسید، مس، زینک، ویتامین E، ویتامین B5 و اسیدهای آمینه ال- سیستئین و متیونین. همان‌طور که مشاهده می‌کنید همه مواد مغذی که برای رشد مو مفید هستند، در قرص ریجن دایت اسی به راحتی یافت می‌شوند. این قرص معمولا عارضه جانبی ندارد و با خاصیت آنتی اکسیدانی بالای خود آسیب رادیکال‌های آزاد به ساختار مو را نیز خنثی می‌کند. ریجن دایت به صورت آهسته رهش در بدن آزاد شده و مواد مغذی را در اختیار سلول‌ها می‌گذارد.

از دیگر قرص‌هایی که به عنوان بهترین قرص بعد از کاشت مو توصیه می‌شوند، برای خانم‌ها قرص هیرفولیک ومن ویتابیوتیکس و برای آقایان قرص هیرفولیک من ویتابیوتیکس را نیز می‌توان نام برد که حاوی ترکیبات کاملی از مواد مغذی برای بهبود رشد موها هستند.

مصرف قرص بیوتین پس از کاشت مو

در سال ۲۰۱۵ مطالعه جامعی که روی زنان مبتلا به ریزش مو صورت گرفت، نشان داد که مصرف روزانه ۱ عدد قرص بیوتین در طی ۹۰ روز در بهبود رشد موها تغییرات قابل توجهی حاصل کرده و همچنین مانع از ریزش مو می‌شود. بسیاری از پزشکان مصرف قرص بیوتین را در کنار دیگر مکمل‌های تقویت کننده مو تا حدود ۶ ماه پس از کاشت مو توصیه می‌کنند.

مصرف بیوتین یا همان ویتامین B7، کمک می‌کند تا موهای جدید رشد سریع‌تری داشته و در افزایش مقاومت آنها در برابر ریزش نیز موثر است. بیوتین به دلیل تغییرات مثبتی که روی ظاهر پوست و مو ایجاد می‌کند، به عنوان “ویتامین زیبایی” نیز معروف است. چنانچه به منظور کاهش ریزش مو از بیوتین استفاده می‌کنید، این نکته را مد نظر قرار دهید که بیوتین در صورتی می‌تواند در پیشگیری از ریزش مو موثر باشد که کمبود بیوتین عامل ریزش مو شناخته شود.

داروهای مسکن بعد از کاشت مو

به منظور تقویت موها بهترین قرص بعد از کاشت مو را به شما معرفی کردیم. درد یکی از شایع‌ترین گلایه افرادی است که به تازگی کاشت مو انجام داده‌اند. استامینوفن کدئین دار یکی از بهترین داروها برای رهایی از درد پس از کاشت مو است. از آنجایی که مصرف آسپرین، ژلوفن و ایبوپروفن ممکن است منجر به رقیق شدن خون و ایجاد خونریزی شود، بهتر است این نوع داروها مورد استفاده قرار نگیرند.

مصرف آنتی بیوتیک پس از کاشت مو

بعد از انجام هر نوع عمل جراحی احتمال بروز عفونت وجود دارد و بر همین اساس پزشکان پس از کاشت مو نیز مصرف آنتی بیوتیک را توصیه می‌کنند. آنتی بیوتیک هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی ممکن است تجویز شود. آزیترومایسین یکی از معمول‌ترین آنتی بیوتیک‌ها یا چرک خشک‌کن‌هایی است که اغلب پس از کاشت مو به افراد توصیه می‌شود.

مصرف داروهای ضد التهاب بعد از کاشت مو

داروی ضد التهاب به منظور کاهش تورم تجویز می‌شود. بسیاری از پزشکان هیدروکوتیزون را برای افرادی که عمل کاشت انجام داده‌اند، توصیه می‌کنند. اگر فرد علاوه بر تورم، خارش سر نیز داشته باشد، می‌توان از سیتریزین برای وی استفاده کرد.

استفاده از ماینوکسیدیل و فیناستراید پس از کاشت مو

علاوه بر مصرف بهترین قرص بعد از کاشت مو از بعضی داروهای موضعی نیز باید استفاده نمود که معمول‌ترین آنها ماینوکسیدیل و فیناستراید هستند. ماینوکسیدیل به رشد مجدد موها کمک کرده و شانس رویش موهای کاشته شده را افزایش می‌دهد. این دارو به شکل فوم و محلول در غلظت‌های مختلف در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد و عموما روزانه ۲ بار باید مورد استفاده قرار گیرد.

جهت پیشگیری از ریزش مو پس از کاشت همچنین می‌توان از فیناستراید نیز استفاده کرد. این دارو که هم به صورت خوراکی و هم موضعی در داروخانه‌ها موجود است، از ریزش موی ژنتیکی پیشگیری می‌کند. این دارو روی هورمون‌های مردانه تاثیر گذاشته و به همین دلیل اغلب برای خانم‌ها توصیه نمی‌شود. فیناستراید به رشد مجدد موها پس از جراحی کاشت مو کمک کرده و مشاهده تاثیرات آن حدود ۴ ماه پس از استفاده نمایان می‌شود.

داروی خواب آور پس از کاشت مو

در چند روز نخست پس از کاشت مو بسیاری از افراد از بی‌خوابی شکایت دارند. اختلال در خواب ممکن است بهبود را به تاخیر بیندازد بنابراین در این موارد پزشکان اغلب از داروهای خواب ‌آور مثل دیازپام برای بیماران استفاده می‌کنند.

استفاده از شامپو مناسب موهای کاشت شده

پزشکان اغلب پس از کاشت مو استفاده از شامپو بچه را توصیه می‌کنند اما پس از مدتی باید از شامپو مخصوص موهای کاشته شده جهت شستشوی موها استفاده کرد. شامپو مناسب موهای کاشته شده ژاک آندرل پاریس یکی از بهترین شامپوهایی است که به این منظور می‌توان از آن بهره گرفت. این شامپو حاوی ترکیبات گیاهی بوده و به تغذیه فولیکول‌های موهای کاشته شده کمک می‌کند. کاهش خطر عفونت، رطوبت رسانی به پوست سر و تنظیم ترشح سبوم از مزایای مصرف این شامپو است.

پس از عمل پیوند مو به دلیل زخم‌هایی که روی سر وجود دارد، پزشکان استفاده از سرم شستشو را نیز توصیه می‌کنند که در درمان سریع‌تر زخم‌ها می‌تواند موثر واقع شود.

سخن پایانی

پس از انجام عمل کاشت مو الزاما بعضی از داروها به صورت خوراکی و موضعی باید مورد استفاده قرار گیرند تا جراحی نتیجه بهتری داشته باشد. بهترین قرص بعد از کاشت مو جهت تقویت رشد موها در این مطلب معرفی شد. در کنار داروهای تقویت کننده از داروهای مسکن، ضد التهاب، آنتی بیوتیک، شامپوی مخصوص و… نیز باید استفاده نمود که به همه آنها در این مطلب اشاره کردیم. شما پس از کاشت مو برای تقویت موهای خود از چه قرصی استفاده کردید؟

دکمه بازگشت به بالا