عمومیکسب و کار ویژه

ابعاد استاندارد زمین چمن مصنوعی فوتبال

موضوع استاندارد و ابعاد دقیق یک زمین فوتبال و اینکه زمین‌های فوتبال گوناگون دارای چه ابعادی می‌توانند باشند محور مقاله پیش روی شماست. زمین بازی فوتبال به زمینی گفته‌می‌شود که برای بازی فوتبال در آن هر تیم با داشتن ۱۱ بازیکن به انجام بازی می‌پردازند. ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال از مواردی است که در این متن به آن خواهیم پرداخت.

منظور از زمین فوتبال استاندارد زمینی است که ابعاد بزرگی دارد و از آن برای انجام بازی‌های رسمی فوتبال استفاده می‌شود و با ابعاد زمین مینی فوتبال تفاوت زیادی دارد چرا که زمین‌های فوتبال نسبت به زمین‌های مینی فوتبال ۱۰ برابر بزرگ‌تر است.

به‌دلیل انجام بازی فوتبال توسط بازیکنان حرفه‌ای که از آمادگی جسمانی بالاتری نسبت به سایر بازیکنان آماتور برخوردارند سبب شده تا این زمین‌ها از استانداردهای ویژه‌ای نسبت به زمین‌های مینی فوتبال برخوردار باشند. در این مقاله سعی کردیم تا به بحث ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال بپردازیم و نکات دیگری نیز مانند حریم‌ها خط‌کشی‌ها و ابعاد فنی و برج نوری زمین فوتبال از نظر ارتفاع و نوع سازه که به‌منظور ساخت زمین فوتبال مهم است را هم مطرح کنیم.

در نقشه زیر تلاش شده تا تمام ابعاد و اندازه زمین فوتبال از جمله محوطه‌های جریمه، خط‌های طولی و عرضی و قطر دایره زمین و ابعاد پشت دروازه‌ها و حریم‌ها را نشان دهیم.

چمن مصنوعی شمش آذر قزوین یکی از جمله ده‌ها پروژه بزرگ چمن مصنوعی فوتبال است که توسط تیم اجرایی حرفه‌ای چمنزار اجرا و به مرحله بهره برداری رسیده است. با توجه به حساسیت این موضوع اجرای این زمین چمن مصنوعی با نظارت مسئولان این باشگاه ورزشی انجام گرفته است تا اجرای زمین به‌صورت کاملاً مناسب و حرفه‌ای برای انجام بازی‌های این تیم باشد.

تناسب در ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال چگونه محاسبه می‌شود؟

همیشه نیازی نیست تا زمین‌های فوتبال از ابعاد استاندارد و دقیق تبعیت کنند از این رو و در این بخش دلایل این موضوع را توضیح داده خواهد شد. زمین‌های فوتبال از دیدگاه سازندگان این زمین‌ها به دو دسته زمین‌های فوتبال با ابعاد استاندارد و زمین‌های فوتبال با ابعاد متناسب مطرح می‌شود.

ابعاد زمین فوتبال با شرایط استاندارد در قسمت قبل توضیح داده شد. اما باید بدانید که فدراسیون جهانی فوتبال () به‌منظور گسترش بازی فوتبال که ارتباط مستقیمی با احداث زمین‌های فوتبال دارد سعی کرده تا براساس داشته‌های متراژ زمین‌های در اختیار سازندگان زمین فوتبال و افرادی که می‌خواهند زمینی را به این موضوع اختصاص دهند به موضوع تناسب ساخت زمین به‌جای استاندارد زمین فوتبال بپردازد.

بسیاری از مشتریان برای ساخت زمین عنوان می‌کنند؛ طول و یا عرض زمین زمین در اختیار ما در اندازه استاندارد نیست. در پاسخ به این پرسش فیفا می‌گوید طول یک زمین فوتبال بهتر است بین ۹۰ تا ۱۲۰ متر باشد به این معنا که اگر محدودیت ۱۲۰ متر دارید می‌توانید تا ۹۰ متر هم طول زمین فوتبال را داشته‌باشید و در بخش عرضی هم این میزان عرض می‌تواند از ۴۵ متر تا ۹۰ متر برای ساخت زمین فوتبال به‌حساب آید.

با توجه به اعداد اعلام شده مساحت یک زمین فوتبال از ۴۰۵۰ متر مربع تا ۱۰۸۰۰ مترمربع می‌تواند متغیر باشد اما نکته حائز اهمیت رعایت تناسب در زمین فوتبال است که بر همین اساس طول و عرض زمین فوتبال را باید با عدد تناسبی ۵۴٫۱ در نظر گرفت. بر همین اساس و به‌طور مثال اگر عرض زمین فوتبال ۵۵ متر باشد با احتساب عدد تناسبی میزان طول آن باید ۸۵ متر در نظر گرفته شود.

البته استثنا هم برای اعداد عرضی بالا وجود دارد چرا که اگر عرض زمین ۹۰ متر باشد نمی‌توان طول زمین را بیشتر از ۱۲۰ متر در نظر گرفت. در مورد ابعاد خط‌کشی نیز باید گفت که ابعاد محوطه جریمه ارتباطی به سایر اندازه‌های زمین ندارد و در هر شرایطی دارای یک اندازه ثابت است.

میزان حریم‌ها در زمین فوتبال چگونه در نظر و اندازه‌گیری می‌شود؟

با توجه به اینکه بازیکنان فوتبال قبل از شروع مسابقه نیاز به گرم کردن دارند. کناره‌های زمین و پشت دروازه‌ها فضاهای مناسبی برای این منظور هستند. ضمن اینکه فضای حریم‌ها و همچنین پشت دروازه‌ها می‌تواند موجب افزایش ایمنی در انجام بازی شود. در صورتی که میزان حریم‌های در نظر گرفته شده به میزان کافی نباشد ممکن است بازیکنان در حین انجام بازی و در قسمت کناره‌های زمین دچار تنش شده از سطح خارجی شوند از این رو توجه مناسب به تناسب در میزان حریم‌های درنظرگرفته شده امری ضروری به‌شمار می‌رود.

فضاهای در نظر گرفته شده برای حریم‌های گاهی به قدری بزرگ است که از آن می‌توان برای بازی فوتبال گل‌کوچک در نظر گرفته شوند. به‌عنوان مثال در زمین فوتبال شهید کشوری واقع در بزرگراه حقانی تقاطع همت از فضای پشت دروازه‌ها به‌منظور انجام بازی‌های تمرینی استفاده می‌شود.

پروژه توسط تیم اجرایی چمنزار در مدرسه علی بن موسی‌الرضا در رباط کریم به مساحت کلی ۱۰۴۴۰ مترمربع انجام شد، خط کشی این مستطیل سبز رنگ نیز در حدود ۷۵۰۰ مترمربع است. این ابعاد اضافه، به دو پشت دروازه تقسیم شدند. میزان ابعاد در نظر گرفته شده در پشت دروازه‌ها حدود ۱۳۵۰ مترمربع است. از این رو و با توجه به شرایط محیط و ابعاد بالای زمین، گروه چمنزار تصمیم گرفت تا این فضا را نیز با چمن مصنوعی پوشش دهد. این پروژه یکی از پنج پروژه زمین فوتبالی استاندارد در کشور به‌شمار می‌رود.

همان طور که در بخش ابعاد زمین فوتبال استاندارد به آن اشاره شد، هدف فدراسیون جهانی فوتبال استقبال روزافزون از ورزش فوتبال است. بنابراین ابعاد متغیر موردتأیید این سازمان است. از همین رو اندازه‌ی خط طولی زمین مینی فوتبال بین ۲۵ متر تا ۴۲ متر متغیر است و عرض زمین بین ۱۵ تا ۲۵ متر قابل‌اجرا خواهد بود.

بنابراین، اگر از چمن مصنوعی برای پوشش زمین فوتبال و یا مینی فوتبال استفاده می‌کنید، رعایت این تناسب اهمیت زیادی دارد. به‌گونه‌ای که در زمین مینی فوتبال می‌توان از عدد تناسبی ۲ نیز استفاده‌کرد چرا که اندازه طولی زمین مینی فوتبال دو برابر عرض آن است. برای مثال ابعاد ۲۰×۴۰ یکی از مرسوم‌ترین ابعاد زمین مینی فوتبال تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانیم:

ابعاد زیرسازی زمین فوتبال چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

همان طور که در مقاله زیرسازی زمین فوتبال توضیح داده‌شده‌است. به‌روش باند شنی انجام می‌پذیرد و ابعاد زیرسازی زمین فوتبال همچنین می‌تواند بزرگ‌تر از ابعادی باشد که قرار است تا چمن مصنوعی روی آن اجرا و پیاده‌سازی شود. و به همین منظور و با توجه به استانداردهای زمین فوتبال باید مواردی همچون فضای در نظر گرفته شده برای نیمکت ذخیره بازیکنان و جایگاه تماشاچیان برای انجام عملیات زیرسازی فارغ از فضای چمن مصنوعی در نظر گرفته شود.

به‌طور مثال اگر قرار باشد تا زمین فوتبال استانداردی به ابعاد ۷۵ در ۱۱۰ احداث شود. ممکن است فضایی به‌منظور جدول‌کشی و انجام زیرسازی آن اختصاص داده شود. به همین منظور در نقشه‌های سازه‌های زمین مواردی برای جایگاه ذخیره و نیمکت ذخیره را داخل فضا در نظر می‌گیرند و از این رو ابعاد کلی زمین یا استادیوم با ابعاد زیرسازی متفاوت است به‌نحوی که ابعاد زیرسازی زمین فوتبال باید بزرگ‌تر از فضای چمن در نظر گرفته شده باشد. با توجه به مسائل فنی و محاسباتی در این بخش می‌توانید با ما تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم در این خصوص را دریافت کنید.

فنس زمین چمن مصنوعی فوتبال استاندارد چه ابعادی دارد و در چه مواقعی از فنس برای زمین فوتبال استفاده می‌شود؟

اجرای عملیات فنس کشی با دو توجیه انجام می‌پذیرد یک در مواقعی که کارفرما با توجه به‌قرار داشتن آن در فضای شهری قصد دارد تا از زمین فوتبال محافظت کند و مانع ورود افراد غیر به زمین فوتبال شود و دوم زمانی که به‌دنبال آن هستیم تا توپ در اثر پرتاب به بیرون از محوطه نرود.

ارتفاع فنس زمین فوتبال استاندارد معمولاً حدود ۴ یا ۵ متر در نظر گرفته‌می‌شود که ارتفاع آن بر اساس بودجه در نظرگرفته شده از سوی کارفرما متغیر است ارتفاع فنس‌های ایجاد شده در تمام ابعاد طولی و عرضی یکسان است. با توجه به اینکه اجرای فنس نباید مزاحمتی برای دید تماشاچیان ایجاد کند اجرای آن را در منتهاالیه زمین فوتبال و در پشت جایگاه تماشاچیان قرار می‌گیرد.

جنس فنس‌های به‌کاررفته در زمین‌های فوتبال ترکیبی از قوطی‌های آهن با ابعاد استاندارد برای زمین و فنس‌های فنری و یا پرسی هستند که بنا به سلیقه کارفرما استفاده می‌شوند. ما در مجموعه چمنزار این آمادگی را داریم تا شما را در انتخابی دقیق برای خرید و اجرای فنس زمین چمن مصنوعی فوتبال یاری کنیم.

ارتفاع برج نوری زمین فوتبال و مشخصات فنی آن

برج نوری زمین فوتبال سازه تخصصی هستند که به‌منظور ایجاد روشنایی در شب مورد استفاده قرار می‌گیرند. راه‌اندازی برج‌های نوری از طریق شرکت‌هایی صورت‌می‌گیرد که به‌طور حرفه‌ای کار ساخت و نصب آن را انجام می‌دهند. ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال نیز مینواند در این موضوع تاثیر بگذارد.

ارتفاع دکل برج‌های نوری بین ۱۸ تا ۲۵ متر متغیر است و میزان روشنایی پروژکتورهای آن بستگی به نوع بهره‌برداری از زمین فوتبال بازمی‌گردد. در صورتی که قرار باشد بازی فوتبال به‌صورت محلی انجام شود نیازمند ایجاد روشنایی به میزان ۱۰۰۰ لوکس نوری خواهیم بود و اگر قرار است تا بهره‌برداری از زمین فوتبال همراه با انجام عملیات فیلمبرداری از زمین باشد می‌بایست از ۲۵۰۰ لوکس نوری استفاده شود.

به‌منظور اطلاعات بیشتر و و تکمیلی‌تر درباره سازندگان برج‌های نوری و مشاوره‌های لازم می‌توانید با کارشناسان چمن مصنوعی ورزشی در چمنزار تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را به‌شمار ارائه کنند.

ابعاد و اندازه دروازه زمین فوتبال

دروازه زمین فوتبال از دو جنس آهن و آلومینیوم ساخته می‌شود که به‌منظور انجام مسابقات رسمی و حرفه‌ای باید از جنس آلومینیوم باشد. دروازه حرفه‌ای برای زمین فوتبال عرض ۷٫۳۲ و ارتفاع ۲٫۴۰ سانتی‌متر است. ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال نیز در این موضوع تاثیر گذار است.

موقعیت و محل قرارگیری زمین فوتبال به چه عواملی بستگی دارد؟

با توجه به طلوع و غروب خورشید و تابش نور از جهت مشرق و مغرب اکثر زمین‌های فوتبال به‌صورت موقعیت شمالی و جنوبی ساخته می‌شوند تا نور خورشید مزاحمتی برای چشمان بازیکنان فوتبال ایجاد نکند. ضمن اینکه تابش مایل نورخورشید در تابستان و پاییز حتی در زمان بعدازظهر نیز می‌تواند سبب اخلال در روند انجام بازی شود. از این رو توصیه می‌شود ایجاد زمین فوتبال با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی محل انجام پذیرد.

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی مناسب برای زمین فوتبال چقدر است؟

پس از در نظر گرفتن ابعاد و اندازه‌های ساخت یک زمین فوتبال و همچنین انجام زیرسازی آن می‌توانیم نسبت به ایجاد چمن مصنوعی اقدام کنیم. از این رو انتخاب چمنی با ارتفاع الیاف مناسب برای انجام بازی فوتبال ضروری است.

برای پروژه‌های استاندارد فوتبالی که قرار است در آن بازی‌های بزرگ و رسمی انجام شود علاوه بر ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال ارتفاع الیاف چمن مصنوعی فوتبال بسیار مهم است که باید بین ۵۵ تا ۶۰ میلی‌متر متغیر است.

کدام یکی از چمن‌های مصنوعی شرکت چمنزار در این ارتفاع بافته می‌شوند؟

شرکت چمنزار برای زمین فوتبالی چمن‌های زیر را پیشنهاد می‌کند:

چمن مصنوعی فوتبال چگونه بافته می‌شود؟ بافت با دستور نقشه چه مزیتی دارد؟

بافت چمن مصنوعی بر اساس ابعاد زمین فوتبال متقاضی و با در نظر گرفتن خط کشی انجام می‌گیرد. به این منظور که پس از تعیین مساحت زمین فوتبال نقشه‌ای از اجرای چمن مصنوعی با رعایت کامل حریم‌ها تهیه شده و سپس دستور نقشه برای انجام بافت به کارخانه ارسال می‌شود و مطابق با آن و سلیقه متقاضی چمن مصنوعی بافته می‌شود.

لازم به توضیح است که در این فرآیند بخش‌های خط‌کشی نیز با الیاف چمن سفیدرنگ بافته می‌شود. بافت چمن مصنوعی از طریق دستور نقشه از این جهت حائز اهمیت است شما می‌توانید یک چمن مصنوعی با رعایت تمامی ملاحظات و استانداردهای روز دنیا داشته‌باشید.

شرکت چمنزار در راستای تأکید بر رعایت نکات و استانداردهای لازم در زمین‌های مینی فوتبال بالای ۸۰۰ متر و زمین‌های فوتبال بزرگ، از دستور نقشه برای بافت چمن مصنوعی به‌منظور نصب و اجرای آن استفاده می‌کند. در صورتی که قصد ایجاد زمین چمن مصنوعی فوتبال را دارید می‌توانید با مراجعه به بخش تماس با ما در سایت چمنزار از مشاوره کارشناسان ورزشی مجموعه چمنزار بهره‌مند شوید.

پاسخباسلام لطفا هزینه تمام شده زمین 30در 20 چقدر ایا خود شما کارصفر تا صد راا انجام می دهید من یاسوج هستم

درود و سپاس از پیام شما، بله و البته شماره شما برای مشاور شرکت ارسال گردید منتظر تماس ما باشید با تشکر روابط عمومی

پاسخدرود لطفا دتایل زیر سازی و فنس کشی بهمراه قیمت با تفکیک مراحل برای زمین35×55

قیمت چمن مصنوعی فوتبال دورنگ معمولا کمی گران تر از بقیه چمن ها می باشد آن هم به این دلیل که بافته شدن آن و نصب کردن آن از بقیه چمن های فوتبالی و فوتسالی است

پاسخ

سلام.وقت بخیر ممنون میشم درمورد اینکه زمین چند متر باشه بهتره برا چمن مصنوعی .زمین ما در زیر پارک و وفضای سبز قرار دارد

درود بر شما ممنون از پیامتان زمین بازی مینی فوتبال و فوتبال منظورتان هست بزرگوار؟

پاسخسلام لطفا هزینه احداث یک زمین چمن مصنوعی با ابعاد 40*20با فنس کشی دورش و تیر دروازه ها و جدول اطرافش را به ایمیل بنده ارسال نمایید

پاسخبا سلام ممنون میشم هزینه تمام شده اجرای چمن مصنوعی زمین فوتبال در ابعاد 2000 مترمربع ذبا زیرسازی ، فنس کشی ، نورپردازی را به ایمیل اینجانب ارسال فرمایید

سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگوار  دوستان بخش مشاوره با شما تماس خواهند گرفت سپاس از پیامتان

پاسخسلام. خسته نباشید. لطفا هزینه صفر تا صد احداث یک زمین فوتسال روباز با چمن مصنوعی (فنس، زمین چمن مصنوعی و کلیه ادوات نورپردازی “فقط نورپردازی زمین”) رو به ایمیل من ارسال بفرمایید. متشکرم.

پاسخخیلی در اینترنت گشتم برای مشاوره خوبتون ممنونم حامدی از زابل

بسیار از توجه و انتخاب شما سپاسگزاریم جناب حامدی گرامی

درود بر شما بسیار خرسندیم از این پیام شما بزرگوار خوشحال میشویم که بازهم در خدمتتان باشیم سپاسگزاریم

 

دکمه بازگشت به بالا