اقتصادیکسب و کار ویژه

اتصالات رزوه ای یا اتصالات دنده ای چیست؟

لوله ها و اتصالات جزو اصلی ترین تجهیزاتی هستند که از آنها در کلیه سیستم های لوله کشی اعم از صنعتی و خانگی استفاده می گردد. اهمیت اتصالات جوشی در لوله کشی از لوله ها کمتر نیست؛ زیرا به کمک انواع اتصالات می توان مسیر و زاویه لوله ها و یا قطر آنها را تغییر داد. اتصالات نیز همانند لوله ها انواع و اقسام مختلفی دارند و بسته به آلیاژ مورد استفاده در ساخت آنها، ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند. اتصالات دنده ای یکی از اتصالات پرکاربرد در لوله کشی هستند که در بازار با نام اتصالات پیچی یا رزوه ای نیز شناخته می شوند.

انواع اتصالات دنده ای

این نوع اتصالات معمولا از جنس چدن، برنج، برنز و یا استیل ساخته می شوند و عمدتا در بخش های خانگی و سیستم های لوله کشی مقرون به صرفه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. مزیت اصلی این اتصالات عمر مفید بالا و عدم نیاز به تخصص جهت نصب و راه اندازی آنها است. این اتصالات انواع گوناگونی دارند که پرکاربردترین عبارت اند از:

اتصالات سیاه دنده ای

کاربرد اصلی این نوع از اتصالات در سیستم های لوله کشی جهت انتقال و جابجایی آب، و پسماندها است. از پرکاربردترین اتصالات سیاه دنده ای می توان به تبدیل، تبدیل، چهار راهی، مغزی، ، سه راهی نود درجه و چهل و پنج درجه و انواع اشاره نمود.

مزایای اتصالات سیاه دنده ای

اصلی ترین مزیت های این اتصالات به شرح زیر هستند:

– آلیاژهای بکار رفته در اتصالات دنده ای سیاه موجب شده است تا بتوان از این تجهیزات برای لوله کشی آب آشامیدنی استفاده نمود.

– طراحی قسمت داخلی این اتصالات کاملا صاف است تا در هنگام عبور مایعات و سایر سیالات موجب کاهش فشار نشود.

– این نوع از اتصالات از مقاومت قابل قبولی برخوردار هستند و به همین جهت از آنها می توان در صنایع مختلف جهت انتقال آب و گاز استفاده نمود.

اتصالات پلی اتیلن دنده ای

این نوع از اتصالات در سیستم های لوله کشی جهت اتصال لوله های فولادی به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند که از پرکاربردترین آنها می توان به ، سه راهی نری، سه راهی مادگی، سه راهی مساوی، مغزی، رابط و رابط تبدیل اشاره نمود.

مزایای اتصالات دنده ای پلی اتیلن

مهم ترین مزیت های این اتصالات به شرح زیر است:

– این اتصالات با توجه به آنکه از جنس پلی اتیلن هستند، وزن چندانی ندارند و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه هستند.

– اتصالات دنده ای پلی اتیلن از مقاومت و استحکام مناسبی برخوردار هستند.

– صاف بودن سطح داخلی این اتصالات پلی اتیلن باعث می شود تا مانع عبور آب و سایر سیالات نشوند.

اتصالات گالوانیزه دنده ای

در سیستم های لوله کشی با استفاده از این نوع از اتصالات می توان لوله های فلزی را به یکدیگر متصل نمود، مسیر لوله کشی را تغییر داد و یا از لوله ها انشعاب گرفت. این اتصالات با توجه به آنگه گالوانیزه هستند، در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند و دچار رسوب نمی شوند. از این نوع اتصالات گالوانیزه غالبا در لوله کشی های آب و فاضلاب در ساختمان ها استفاده می شود.

مزایای اتصالات دنده ای گالوانیزه

از اصلی ترین مزایای این نوع از اتصالات گالوانیزه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– این اتصالات با توجه به کیفیت ساخت بالا از استحکام و طول عمر بالایی برخوردار هستند.

– اتصالات گالوانیزه دنده ای در برابر ضربه و آسیب های فیزیکی احتمالی مقاوم هستند.

– این اتصالات از مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردار هستند.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا