عمومی

انتخاب هنرمند کاشانی در برنامه داوری استادان صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه

دکترنامه/اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از انتخاب یک هنرمند صنایع دستی این شهرستان به‌عنوان یکی از هشت ایرانی برتر در برنامه داوری استادان صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه خبر داد.

 احمد دانایی نیا در گفت‌وگو با دکترنامه، اظهار کرد: برنامه داوری و انتخاب بهترین استادان منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی شب گذشته در چین برگزار شد و استاد محمد بینوا هنرمند رشته زری بافی، موفق به کسب رأی حداکثری شد.

وی افزود: ایران ۹ هنرمند را به برنامه داوری استادان صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه، معرفی کرده بود که ۸ نفر از آنها با رأی حداکثری انتخاب شدند که در رشته‌های پته دوزی، معرق و منبت چوب، نقاشی روی شیشه و چرم، قلم‌زنی، سوخت روی چوب، حکاکی روی نقره و زری‌بافی صاحب سبک هستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، تصریح کرد: اطلاعات موجود در پرونده، روش ساخت محصولات مرتبط با رشته و همچنین فعالیت‌های مختلف انجام شده توسط استادان برای داوران تشریح شد و در پایان به سؤالات داوران پاسخ دادند و سپس رأی‌گیری برای هر منطقه انجام شد.

دانایی نیا گفت: بعد از سه روز برنامه فشرده، اعلام نتایج داوری و تأیید آخرین آرا توسط داوران انجام شد و از منطقه آسیا و اقیانوسیه ۶۰ نفر استاد در رشته‌های مختلف انتخاب شدند.

دانایی نیا افزود: استاد محمد بینوا پیش از این موفق شده است که عنوان‌های درجه یک هنری در رشته زری‌بافی، شش آنلاین اصالت ملی و سه نشان اصالت بین‌المللی را به دست آورد.

به گزارش دکترنامه، مراسم تجلیل و اعلام اسامی با حضور ۲۰ استاد برگزیده از کشور چین و تعدادی از صنعتگران و هنرمندان چینی، ۳۰۰ شرکت کننده در این برنامه و مسئولان شهر دونگ یانگ، در موزه ملی منبت این شهر برگزار شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا