عمومیکسب و کار ویژه

با ترکیبات شیمیایی زیان بار در لوازم آرایشی آشنا شوید!

شاید بیشتر خانم ها را دیده باشید که فقط به مارک وسایل آرایشی دقت میکنند و حتی نگاهی هم به فهرست مواد تشکیل دهنده آن نمیکنند.همانطور که در بالا گفتیم بعضی مواد به کار رفته در رژ لب، لاک، ریمل، کرم های صورت، ضدآفتاب ها، دئودورانت ها و… می تواند به بدن شما آسیب برسونند و در طولانی مدت عوارض زیادی از جمله سرطان، اختلالات هورمونی و… ایجاد کند.پس کمی از وقت خرید خود را علاوه بر پیدا کردن جنس های اصل و مارک های خوب به مطالعه مواد تشکیل دهنده وسایل آرایشی بگذارید  تا بتویند انواع سالم و بی خطر و از همه بهتر «ارگانیک» آنها را انتخاب کنید.

مواد خطرناک موجود در لوازم آرایشی

رنگ های مصنوعی :

فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستن که برای نرم کردن و قابل انعطاف کردن پلاستیک ها به کار میرن، به خصوص در لاک و لوسیون ها باید دقت کنید که فتالات نباشه . فتالات ها ریسک سرطان به خصوص سرطان سینه رو بالا میبرن .فتالات ماده ای است که باعث اختلالات هورمونی می شود. معمولا دو نوع از این ماده در مواد آرایشی استفاده می شود: بنزیل فتالات (BBP) و یا دی بوتیل فتالات (DBP). فتالات و ترکیب های مختلف آن، اثری شبیه هورمون زنانه استروژن دارند. اگر زنان باردار در معرض این مواد قرار بگیرند، فرزندشان با ناهنجاری های مادرزادی در اندام تناسلی متولد میشود. علاوه بر این، تاثیر مخرب آن روی کبد، کلیه ، ریه و غدد جنسی ثابت شده وشدید است.

Get to know harmful chemical compounds in cosmetics!

استفاده از عطر در محصولات

ممکنه اسم عطر به شما احساس بدی نده اما اکثر اوقات بو و عطر محصولات نشان دهنده ترکیب شدن مواد خطرناک با هم هست و کمپانی با عطر دار کردن محصولات سعی در مخفی کردن بعضی از این ترکیبات داره.

عطر در وسایل آرایشی

ماده خطناک وسایل آرایش دیگر فرمالدئید هست، این ماده هم از انتشار و رشد باکتری جلوگیری میکنه، اما این ماده که خصوصا در لاک ها وجود داره گزارش شده عامل بسیاری از سرطان هاست و باعث حساسیت در بعضی افراد میشه ، فرمالدئید باعث التهاب و تحریک پوست شده و در صورت تماس طولانی مدت باعث ضعف عمومی بدن می شود. تنفس این ماده موجب سردرد، سوزش گلو، اختلال تنفس و بروز علائم آسم می شود.مصرف مقادیر زیاد و طولانی مدت آن باعث ایجاد آثار سمی و سرطان در بدن می شود و مقادیر اندک آن نیز باعث تحریک، سوزش چشم و ریزش اشک می شود. مسمومیت، افزایش اسید خون و کاهش شدید حرارت بدن نیز از عوارض جذب فرمالدئید از طریق دستگاه گوارش هستند.

اکسی بنزون (Oxybenzone):

هنگام خرید رژ لب یا لیپ استیک، حتما برچسب آن را بخوانید تا مطمئن شوید در آن اکسی بنزون به کار نرفته باشد، به خصوص در مورد رژ لب های ضد آفتاب.این ماده می تواند باعث ایجاد حساسیت و اختلالات هورمونی نیز شود و به سلول ها آسیب برساند.

مواد خطرناک لوازم آرایش

از دیگر مواد خطرناک لوازم آرایشی سورفاکتانت هست این ماده در ۹۰٪ محصولات شوینده و مراقبتی وجود داره ، باعث سوزش چشم، آسیب به ریه و حتی احتمال افزایش سرطان و آسیب کبد میشه ، سورفاکتانت از طریق پوست، تنفس و گوارش می تواند جذب بدن شود. این ماده علاوه بر خشکی، التهاب پوست و مخاط، درماتیت آلرژیک، حساسیت چشمی و چروک خوردگی سریع تر پوست، در صورت مصرف زیاد آثار سرطان زایی نیز خواهد داشت. سورفاکتانت در بیشتر مواد شوینده، کف کننده، شامپوها و صاف کننده های مو و لباس نیز استفاده می شود. جذب سیستمیک یا خورده شدن به اشتباه آن می تواند عوارض داخلی متعددی داشته باشد.

این ماده به نوعی الکل اورگانیک هست که در تولید مرطوب کننده های صورت به کار میره. در بعضی از افراد این ماده باعث جوش زدن و حساسیت افراد شده. مواد خطرناک موجود در لوازم آرایشی میتواند حد مشخصی داشته باشد برای مثال میزان این ماده باید کمتر از ۲٪ باشه.بوتیل هیدروکسی نوعی ماده نگهدارنده است. چندوقت پیش موسسه ملی سم شناسی ایالات متحده اعلام کرد این ماده می تواند منجر به سرطان شود. اما متاسفانه هنوز در بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی مثل رژ لب و خط چشم به کار می رود.بوتیل هیدروکسی تولوئن نیز یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده لاک ناخن است و تماس طولانی مدت با آن، علائم جسمی و روانی متعددی ایجاد می کند.

مواد تشکیل دهنده وسایل آرایشی

تولوئن

این ماده که از مشتقات نفت هست حتی به عنوان بنزن، فنیل متان، متیل بنزن هم متیل بنزن هم در محصولات درج میشه. در بعضی افراد باعث تهوع میشه و حساسیت پوستی ایجاد میکنه.به خصوص مامانا و خانم های باردار باید از این محصول دوری کنن . ماده ای که در لاک و رنگ مو وجود داره

پس قبل از خرید محصولات آرایشی و بهداشتی حتما موادی که تشکیل دنده اون محصول هستند رو مطالعه کنید تا به راحتی مواد خطرناک موجود در لوازم آرایشی امروزه در ساخت مواد آرایشی و بهداشتی، گسترۀ وسیعی از مواد شیمیایی و مصنوعی به کار می فرایند که برخی از آنها یا باعث ایجاد اختلالات هورمونی در افراد می شوند یا اختلالاتی را در پوست و بدن انسان ایجاد می کنند که سرطان زا بودن بسیاری از آنها به اثبات رسیده است. بنابراین ضروری است قبل از هرچیز این مواد را بشناسیم.

فراوری ومصرف لوازم آرایشی وبهداشتی پس از محصولات غذایی ارگانیک از محبوبیت ویژه ای در بازارهای دنیای به خصوص در کشورهای اروپایی و آمریکایی برخوردار است. چرا که مصرف محصولات آرایشی ارگانیک و مواد غذایی ارگانیک تکمیل کننده هم در تامین سلامت جسم و هم حفاظت از محیط زیست می باشد. توجه به ابعاد سلامت مواد آرایشی و بهداشتی و آگاهی از مضرات مواد شیمیایی مضر باعث رشد قابل توجه این صنعت شده است.

لوازم آرایشی و بهداشتی نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما علی الخصوص برای بانوان ایفا می نماید. به طوری که میلیون ها نفر از مصرف کنندگان هر روز از این محصولات استفاده می کنند. طبق تحقیقاتی که در سال 2010 در آمریکا انجام شد نتایج نشان داد که زنان به طور میانه 12 محصول آرایش و بهداشتی را در روز مصرف می کنند که حاوی 168 ماده شیمیایی و مردان 6 محصول را استفاده نموده که شامل 85 مادۀ شیمیایی است. به طوری که مراکز تحقیقاتی معتبر دنیا از جمله سازمان غذاو داروی آمریکا تا به امروز بارها در خصوص استفاده از مواد سمی در فراوری محصولات آرایش و بهداشتی در برندهای مختلف هشدار داده است.

تمامی برندهای آرایشی و بهداشتی مطرح دنیا از ماهیت این محصولات و مواد اولیه آنها باخبر هستند ولی به علت داشتن حاشیه سود بیشتر تلاشی برای متوقف کردن مصرف آنها و جایگزین کردنشان با مواد اولیه کم خطرتر که بالبطع گران تر هستند نمی کنند. متاسفانه این شرکت ها هیچ اشاره ای به اثرات مخرب و خطرناک سموم موجود در محصولاتشان بر سلامت انسان و محیط زیست نمی کنند.برخی ترکیبات شیمیایی زیانبار موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی رایج و اثرات مخرب آن بر روی بدن در جدول زیر به منظور افزایش آگاهی های مصرف کنندگان آورده شده است. (نکته: وجود خط تیره در جدول به نشانۀ عدم اثبات ترکیب مورد نظر در ایجاد بیماری به طور تعیین می باشد)

ترکیبات شیمیایی زیان بار در مواد اولیه لوازم آرایشی و بهداشتی

ترکیبات شیمیایی اثرات مخرب بر بدن محصولات
پارابُن(نگهدارنده در مواد آرایشی برای جلوگیری از رشد میکروب ها) اختلال در سیستم هورمونی وبروز ناباروری و ایجاد آلرژی(خارش وآماس پوستی) خمیر دندان، شامپو، عطرها وبیشتر محصولات بهداشتی
سدیم لوریل سولفات و آمونیم لوریل فسفات ایجاد آلرژی در پوست وچشم بیشتر مواد شوینده وکف کننده ها و نرم کننده های مو و لباس
فتالات (عامل پلاستیک کننده وحلال رنگ ها) نقص مادر زادی، ناباروری ،تیروئید وسرطان سینه عطر و لاک ناخن
فرمالدئید(نوعی نگهدارنده) سرطان زا و ایجاد التهاب و تحریک پوست، در تماس طولانی مدت ضعف عمومی، سردرد، سوزش گلو، اختلال تنفس، بروز علائم آسم لاک ناخن
استات سرب اختلال در سیستم هورمونی و بروز ناباروری و سرطان زا مواد پاک کننده صورت، رژ لب و رنگ مو
جیوه سرطان زا اشک مصنوعی وقطره چشم
تالک سرطان زا پودر بچه، دئو دورانت و پودرهای آرایشی
اکریلامید سرطان زا نرم کننده ها، مرطوب کننده ها وماسک های صورت
تولوئن آلرژی زا و اختلال در سیستم هورمونی و بروز ناباروری عطرها
بوتیلیتد هیدروکسی و بوتیلیتد هیدروکسی تولوئن (ماده نگهدارنده) ایجاد حساسیت پوستی، ایجاد تومور و اختلالات کبدی، ایجاد مشکل تنفسی، عامل برهم زننده تعادل هورمون ها مرطوب کننده ها
رنگینه های اف دی وسی(مایعی صمغ مانند به رنگ قهوه ای یا سیاه که چسبناک هستند و از زغال سنگ، نفت خام و… بدست می آید) در بیشتر مواد آرایش رنگی مثل رژ لب، سایه چشم و …
دی اتانل آمین(برای کِرِمی و کفی کردن مواد بهداشتی،مرطوب کننده ها و کرم های ضد آفتاب) سرطان زا، ایجاد التهاب در چشم وپوست، مصرف بیش از حد ایجاد تومور در پوست و تیروئید در مرطوب کننده ها وکرم های ضد آفتاب
پرفیوم(مجموعه ای از اسانس ها ومواد معطر) سرگیجه، سردرد، آلرژی پوستی وتغییرات رنگ در شوینده های خانگی وصنعتی
ترکیبات پلی اتیلن گلیکول(نگهدارنده، حجم دهنده ونرم کننده) عامل جهش زا درایجاد سرطان، درگیر شدن سیستم عصبی در صنعت داروسازی به عنوان روان کننده
پترولاتوم (ماده ای ژله ای جهت حفظ رطوبت محصولات پوست و مو) در تهیه لوازم بهداشتی مخصوصا محصولات پوست ومو
ترکیبات منتهی به سیلوگزان (نرم کننده ومرطوب کننده) اختلال در سیستم هورمونی وسیستم ایمنی در مواد آرایشی وبهداشتی
سدیم لارث سولفات (ماده ای جهت تهیه مواد به صورت کف و فوم) سوزش چشم و پوست، اختلال غدد درون ریز، سمیت رشدی، فراوری مثلی، عصبی و جهش احتمالی در ژنها و ایجاد سرطان در شامپوها، صابون مایع و پودر لباسشویی

تحقیقات نشان می دهد که به ازای هرواحد استفاده بیشتر از محصولات رایج آرایش و بهداشتی درصد عناصر شیمیایی موجود در بدن بالا می رود، به عنوان مثال با هریک بار مصرف محصولاتی که حاوی فتالات هستند اندازه این ماده 33 درصد در بدن بالاتر می رود.

  • تفاوت بین محصولات آرایشی وبهداشتی ارگانیک، طبیعی و رایج
  • تفاوت بین محصولات ارگانیک، طبیعی و رایج بر اساس یک استاندارد بین المللی معتبر در حوزه محصولات مراقبت از پوست و مو در جدول زیر آمده است.
  • تفاوت بین محصولات ارگانیک، طبیعی و رایج در محصولات پوست و مو
محصولات ارگانیک محصولات طبیعی محصولات رایج (معمولی)
این محصولات 10% وزنی گیاهان موجود در آن ارگانیک بوده و یا 95% مواد گیاهی تشکیل دهنده آنها باید ارگانیک باشد. بعلاوه محصولات ارگانیک فاقد هرگونه مواد شیمیایی مضر برای انسان ومحیط زیست هستند. این محصولات 5% وزنی گیاهان موجود در آن ارگانیک بوده و یا 50% مواد گیاهی تشکیل دهنده آنها باید ارگانیک باشد. محصولات طبیعی هم فاقد هرگونه مواد شیمیایی مضر برای انسان ومحیط زیست هستند. فرمولاسیون محصولات مختلف در این دسته مشابه بوده وتفاوت فقط در رنگ، بو، ونوع بسته بندی آنها است.

 

دکمه بازگشت به بالا