سلامت و دانش

تشخیص انواع سرطان با آزمایش بزاق ممکن شد

تشخیص انواع سرطان با آزمایش بزاق ممکن شد

به گزارش سالم بمون، برخی از محققان استدلال می کنند که جستجوی تغییرات ساختاری در مولکول های قند به نام گلیکان می تواند به شناسایی انواع مختلف سرطان در مراحل اولیه کمک کند. به گزارش سالم بمون، پیش بینی می شود تعداد موارد سرطان در جهان تا سال 2040 به 28.4 میلیون نفر برسد. برای اکثر سرطان‌ها، تشخیص زودهنگام و درمان می‌تواند نتایج بهتری ارائه دهد.

محققان دانشگاه گوتنبرگ در سوئد دریافتند که تغییرات ساختاری در مولکول های قند که در سلول های سرطانی رخ می دهد می تواند به شناسایی انواع خاصی از سرطان کمک کند. دانشمندان بر این باورند که این تحقیق در نهایت می تواند برای ایجاد آزمایش خون یا بزاق برای تشخیص سرطان مورد استفاده قرار گیرد. در سال 2020، حدود 19.3 میلیون مورد جدید سرطان با منبع مورد اعتماد در سراسر جهان تشخیص داده شد و انتظار می رود این تعداد تا سال 2040 به 28.4 میلیون مورد برسد.

اگرچه در حال حاضر هیچ درمانی برای هیچ نوع سرطانی وجود ندارد، اما برای اکثر سرطان ها هرچه زودتر تشخیص داده شود و درمان شود، نتیجه بهتری خواهد داشت. به همین دلیل، دانشمندان به طور مداوم در حال بررسی راه های جدید منبع معتبر برای شناسایی سریع سرطان هستند. تیمی از محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد با کمک به این تلاش، اخیرا دریافته‌اند که تغییرات ساختاری در مولکول‌های قند به نام glycans Trusted Source که در سلول‌های سرطانی رخ می‌دهد می‌تواند به شناسایی انواع خاصی از سرطان کمک کند.

دانشمندان بر این باورند که با کمک منبع قابل اعتماد هوش مصنوعی (AI)، این تحقیق در نهایت می تواند برای ایجاد آزمایش خون یا بزاق برای تشخیص سرطان مورد استفاده قرار گیرد. این مطالعه اخیراً در مجله Cell Reports Methods منتشر شده است.

دکمه بازگشت به بالا