اقتصادیعمومیکسب و کار ویژه

چه ارتباطی بین پودر تالک و سرطان وجود دارد؟

واقعیت در خصوص بهداشت پودر تالک و سرطان

پودر تالک و سرطان : پودر بچه جانسون و جانسون JOHNSON& JOHNSON، که از تالک آرایشی ساخته شده است ، یکی از اجزا اصلی بهداشت کودک و مراقبت از پوست بزرگسالان و شیوه‌های رایج آرایش در سراسر جهان در طول یک قرن بوده است.

رایج‌ترین کاربردهای آرایشی برای پودرهای صورت، بدن و پودرهای بچه است؛ ولی تالک همچنین به عنوان جزئی از رنگ‌های آرایشی، صابون، خمیردندان، ضدعرق، آدامس و قرص‌های دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با دنبال نمودن دهه‌ها مطالعه انجام‌شده توسط متخصصین پزشکی در سراسر جهان، با دانش، تحقیق و شواهد بالینی اثبات شده است که تعداد اندکی ماده در جهان وجود دارد که همان عملکرد، نرمی و بهداشت تالک آرایشی را دارا باشند. تالک یا همان  پودر باریت یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در معدن شکل گرفته است و دارای پایداری خیلی بالا و از نظر شیمیایی بی‌اثر و بی‌بو است. گرید مورداستفاده در مواد آرایشی دارای خلوص بالایی است، که مشابه با گریدی است که برای کاربردهای دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گرید از تالک تنها از ذخائر مشخص در مکان‌های تاییدشده قبل از آسیاب‌شدن به ذرات نسبتا بزرگ غیرقابل تنفس استخراج می‌شود.

امروزه تالک برای استفاده در محصولات آرایشی و بهداشت فردی در سراسر جهان به‌عنوان یک ماده بی‌خطر شناخته می‌شود.

بنابراین مطلب فوق را به پنج بخش ذیل تقسیم‌بندی می‌کنیم:

  1. تالک برای قرنها است که مورد استفاده قرار گرفته است.

تالک نرم‌ترین ماده معدنی بر روی زمین است و برای کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار گرفته است که پیشینه آن به مصر باستان باز می‌گردد.

  1. تالک رایجتر از آن است که بتوان تصور نمود.

تالک در غذایی که ما می‌خوریم از جمله آدامس، برنج و روغن زیتون، و در بسیاری از محصولاتی که ما هرروزه مورد استفاده قرار می‌دهیم (مانند مواد آرایشی، صابون و ضدعرق) وجود دارد.

تحقیقات، شواهد بالینی و نزدیک به 40 سال مطالعات انجام‌شده توسط متخصصین پزشکی مستقل در سراسر جهان بی‌خطر بودن تالک را تایید می‌کنند.

  1. تالک توسط مقامات مستقل در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفته است.

آژانس‌های دولتی و غیردولتی، از جمله اداره غذا و داروی ایالات متحده و پنل تخصصی بازبینی مواد آرایشی، همگی در خصوص زیان‌های احتمالی تالک تحقیقات وسیعی انجام داده‌اند و بی‌خطر بودن تالک را تشخیص داده‌اند.

  1. تالک باعث ابتلا به سرطان نمیشود.

هیئت تحریریه جستوجوی دادههای پزشکی موسسه ملی سرطان نتیجه‌گیری کرد که وزن شواهد به‌دست‌آمده وجود رابطه بین در معرض قرار گرفتن پروستات با تالک و افزایش خطرپذیری سرطان تخمدان را تایید نمی‌کند.

ارتباط بین آزبست و تالک چیست؟

 

آزبست گروهی از مواد معدنی مشابه تالک است که استخراج می شود. اغلب در همان منطقه معادن تالک یافت می شود. گاهی اوقات ، آزبست هنگام تولید و فرآوری با تالک مخلوط می شود.

شناخته شده است که آزبست خطر ابتلا به سرطان را در افرادی که به آن تنفس می کنند افزایش می دهد.

به همین دلیل برای شرکت های لوازم آرایشی و بهداشتی مهم است که سایت های استخراج از معدن مثل را با دقت انتخاب کنند و به طور مرتب تالک خود را از نظر آزبست  آزمایش کنند .

یک گروه بزرگ تجارت لوازم آرایشی دستورالعمل هایی را صادر کرد که می گوید همه محصولات آرایشی و بهداشتی ایالات متحده باید از مقادیر قابل تشخیص آزبست عاری باشند.

مطالب مرتبط  :

 پودر تالک چيست؟

 پودر باریت حفاری پودری ریز، نرم و سفید رنگ است که از ماده معدنی تالک تهیه می شود. تالک ماده معدنی است که از منیزیم، سیلیس و اکسیژن تشکیل می شود. این پودر به دو شكل طبيعی و دست ساز تهيه می شود. در شکل طبیعی و معدني تالک همراه با آزبست در سازندهای زمین شناسی یافت می شود. هم چنین تالک هنگام استخراج به آزبست آلوده است. آزبست ماده ‌ای است كه با‌ سرطان‌ ریه مرتبط است. اين ماده به صورت دست ساز از سیلیکات منیزیم و بدون آزبست تهيه می شود.

تالک نرم ترین ماده معدنی روی زمین است که می شناسیم. اين ماده به صورت پودر، رطوبت و بو را به خوبی جذب می کند و برای خشک نگه داشتن پوست بسيار مناسب است. لذا از خواص پودر تالک برای درمان تاول و پيشگيری از ساييدگی پوست استفاده می شود. همچنين اين ماده در دئودورانتها برای كاهش تعريق بدن كاربرد دارد. به اين پودر، پودر بچه نیز می گویند و به طور سنتی و طولانی مدت در بثورات پوشاک نوزادان به كار می رود.

آيا سرطان تخمدان و سرطان ریه با پودر تالک در ارتباط هستند؟

مطالعات زیادی ارتباط بین پودرهای بچه حاوی تالک و سرطان تخمدان را نشان می دهد. علاوه بر مطالعات، پرونده های قضایی زیادی علیه حتی معروف ترین شرکتهای تولید پودر تالک وجود دارد. بسیاری از زنانی كه با مصرف این پودر دچار سرطان تخمدان شدند، از اين شركتها غرامت دریافت کردند. طبق مطالعات، زمانی كه این پودر به عنوان ضد سوختگی پوست در ناحيه تناسلی بانوان استفاده می شود. هم تالک و هم آزبست موجود در این پودرها می تواند از واژن از طریق دهانه رحم، رحم و لوله های فالوپ، در تخمدانها قرار بگیرد و در آنجا واکنش التهابی ایجاد کنند. دانشمندان بر این باور هستند که آلودگی آزبست یا التهاب طولانی مدت اين پودر، شروع کننده بدخیمی در تخمدانها است.

اين مطالعات بر جمعیت زنان ایالات متحده امریکا انجام شد. نتايج آنها نشان می دهد که زنانی که از این پودر در ناحیه تناسلی استفاده می کردند، 30 درصد بیشتر از ساير زنان به سرطان سروزی (نوع خاصی از سرطان تخمدان) مبتلا شدند. همچنين مطالعه اپیدمیولوژی سرطان آفریقایی آمریکایی در سال 2016 نشان داد که استفاده زنان سیاه پوست از پودر تالک در اندام تناسلی و ساير قسمتهای بدن با افزایش خطر ابتلا به یک نوع سرطان مهاجم به نام سرطان تخمدان اپیتلیال در مقایسه با زنان که از این پودر استفاده نمی کردند، در ارتباط است.

مضرات پودر تالک

اگرچه این پودر علت اصلی اکثر سرطانهای تخمدان نیست اما شواهد علمی به طور مداوم افزایش خطر، هرچند اندک، را بین استفاده از این پودر در اندام تناسلی و سرطانهای سروزی تخمدان را نشان می دهد. طبق مطالعات خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماریهای تنفسی در معدنچیان و آسیابانان تالک زياد است. از آنجا كه تالک در نزدیکی آزبست استخراج می شود و آزبست یک ماده سرطان زا. تعیین اینکه معدنچیان و آسیابانانی که به سرطان ریه مبتلا شده اند به دلیل قرارگیری در معرض آزبست یا قرارگیری در معرض تالک، دشوار است. از دیگر مضرات این پودر می توان به مشکلات پوستی، سرطان آندومتر و ایجاد مشکل تنفس در کودکان اشاره کرد.

نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در مورد پودر تالک

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) بخشی از سازمان بهداشت جهانی (WHO) است كه یکی از اهداف اصلی آن شناسایی علل سرطان است. اين آژانس پودر تالک حاوی آزبست را به عنوان “سرطان زا برای انسان” طبقه بندی كرده است. همچنين بر اساس کمبود مطالعات انسانی و بر اساس داده ‌های محدود در مطالعات حیوانی آزمایشگاهی، اين آژانس تالک استنشاقی فاقد آزبست را “به عنوان غير سرطان زا انسان” طبقه بندی كرد. بر اساس شواهد محدود مطالعات انسانی در مورد ارتباط با سرطان تخمدان، استفاده تناسلی از پودر بدن مبتنی بر تالک را به عنوان «احتمالاً سر‌طان زا برای انسان» طبقه بندی می ‌کند. بر اين اساس در كليه محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی در ایالات متحده، تالک مورد استفاده بایستی عاری از آزبست باشد.

 سوالات متداول پودر تالک چیست و ارتباط آن با سرطان

1- آيا استفاده از پودر تالک برای نوزادان بی ضرر است؟

به دليل عدم مطالعات دقيق و قطعی در مورد عوارض جانبی ، استفاده از آن برای نوزادان توصيه نمی شود. به غير از عوارض جانبی ناشناخته، اين پودر می تواند پوست ظریف نوزاد را تحریک کند و استنشاق ذرات آن موجب تحريک دستگاه تنفسی نوزاد می شود. كرم‌ و روغنهای موجود در داورخانه‌ ها برای سوختگی پوست و بثورات پوشک نوزادان بسيار مناسب هستند.

2- ساير كاربردهای پودر تالک چيست؟

پودر تالک علاوه بر کاربردهای دارويی، لوازم بهداشتی و آرایشی، به طور گسترده در صنايع غذايی، صنایع دارویی، روان کننده های دستگاه های حرکتی، تولید قرص، شامپوی مخصوص موی چرب، کاغذ سازی، سرامیک وغیره کاربرد دارد.

3- مواد جايگزين پودر تالک چه چيز است؟

مواد جایگزین برای استفاده به جای این پودرشامل نشاسته ذرت، ، خاک رس کائولن، نشاسته، تاپیوکا، نشاسته برنج و آرد جو دو سر است.

4- آيا از پودر تالک می توان به عنوان حشره كش استفاده كرد؟

ازاین پودرمی توان به عنوان کنترل آفات برای کشتن مورچه ‌ها، ساسها و ککها استفاده نمود.

دکمه بازگشت به بالا