عمومیکسب و کار ویژه

دامن چند متر پارچه میخواد

یکی از سوالاتی که یک خیاط با آن مواجه می‌شود، این است که برای دوخت هر مدل از لباس، به چه مقدار پارچه نیاز است؟ تهیه پارچه به اندازه کافی یا سفارش دقیق متراژ به مشتری موجب می‌شود تا بتوان در هزینه دوخت لباس صرفه‌جویی کرد و از طرفی دیگر در هنگام دوخت لباس با مشکل کمبود پارچه مواجه نشد.

محاسبۀ مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت لباس

برای اینکه بتوان مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت انواع لباس را به‌دست آورد باید به عوامل متعددی توجه داشت:

1- مدل لباس

اولین نکته در خرید پارچه لباس، نوع مدلی است که قصد داریم به دوخت آن بپردازیم. برخی از مدل‌های خاص نیاز به میزان پارچۀ بیشتری دارند. قبل از سفارش خرید پارچه به مشتری با او درباره مدل مدنظرش به توافق برسید تا در خرید پارچه دچار مشکل نشوید.

2- سایز و اندازه مشتری

در کنار مدل لباس، سایز مشتری نیز در میزان مصرف پارچه تاثیرگذار است. مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت انواع لباس را می‌توان با فرمول مشخصی به‌دست آورد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

3- تاثیر نوع و جنس پارچه

در هنگام سفارش خرید پارچه و محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت لباس، باید به جنس و نوع پارچه نیز توجه داشت. در پارچه‌های گُل‌دار، پارچه‌های گیپور و دانتل یا پارچه‌های جهت‌دار و دارای حاشیه باید مقدار پارچه بیشتری را تهیه کرد. زیرا تنظیم جهت پارچه یا گل آن بر روی لباس ممکن است باعث هدر رفت بیشتری از پارچه شود.

4- محاسبه پارچه موردنیاز برای دوخت لباس و توجه به عرض آن

همیشه در خرید پارچه باید علاوه‌بر متراژ مورد نیاز برای دوخت لباس به عرض پارچه نیز توجه داشت. پارچه‌ها برحسب جنس دارای عرض‌های مختلفی هستند. بیشتر پارچه‌ها دارای عرض 90 سانت، 1.20 یا 1.5 متر هستند. البتّه ممکن است برحسب نوع پارچه شاهد عرض‌های دیگری هم باشیم. یک خیاط حرفه‌ای، برای محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز در دوخت لباس باید به عرض پارچه توجه داشته باشد.

5- تجربه خیاط

یک خیاط حرفه‌ای در هنگام الگوسازی و برش پارچه سعی می‌کند تا طوری الگوها را بر روی پارچه قرار دهد تا پارچه کمتری هدر برود. بنابراین می‌توان گفت مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت لباس به تجربه خیاط نیز بستگی دارد.

آشنایی با مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت انواع لباس زنانه

یک خیاط با تجربه به مرور زمان، مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت انواع لباس را به‌دست خواهد آورد. اما با استفاده از اطلاعاتی که در ادامه این مقاله در اختیار شما قرار می‌گیرد، می‌توانید با متراژ پارچه برای انواع لباس آشنا شوید:

دوخت دامن ازجملۀ لباس‌های زنانه‌ای است که اهمیت زیادی دارد. زیرا دامن را می‌توان با انواع کت زنانه، بلوز یا شومیز،تاپ، جلیقه و… ست کرد.

پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن راسته

برای خانم‌های لاغر اندام، دامن راسته می‌تواند مناسب باشد. معمولاً این نوع دامن کاملاً تنگ و چسبان است و بلندی آن بستگی به نظر مشتری دارد. برای دوخت دامن راسته باید به اندازه قد مدنظر+10سانتی‌متر برای دور کمر پارچه خریداری شود.

متراژ پارچه برای دوخت دامن 6ترک

در دامن‌های چین‌دار نظیر دامن 6ترک، باید بلندی دامن را در نظر گرفت و به مقدار دو برابر قد دامن+ 10سانتی‌متر برای دور کمر پارچه تهیه کرد.

مقدار پارچه لازم برای آماده‌سازی دامن 4ترک

این نوع دامن پارچه کمتری به نسبت دامن 6ترک نیاز دارد. مقدار پارچه مورد نیاز برای دامن 4ترک به اندازه یک قد دامن+ 10 سانتی‌متر برای دور کمر است.

پارچۀ مورد نیاز برای دامن فون

این نوع دامن فون در قسمت کمر کاملاً باریک است و به مرور گشاد می‌گردد. برای دوخت دامن فون با فون زیاد باید دو برابر قد دامن+10 سانتی‌متر برای دور کمر پارچه تهیه کرد.

میزان پارچه لازم برای دوخت دامن پلیسه

در دامن پلیسه چین‌های منظمی وجود دارد. در این دامن دو برابر قد دامن+10 سانتی‌متر پارچه برای کمر لازم است. معمولا این نوع از دامن را با پارچه‌های ضخیم می‌دوزند.

مقدار پارچه لازم برای دوخت دامن کلوش و نیم‌کلوش

دامن‌های کلوش، دامن‌هایی آزاد و رها هستند که می‌توان از آن‌ها در مجالس یا دورهمی‌ها استفاده کرد. این نوع از دامن را به صورت بلند می‌دوزند و معمولاً تا پایین پا بلندی آن می‌رسد. در دوخت دامن کلوش و نیم کلوش تا 2.5 برابر قد دامن باید پارچه خریداری شود.

متراژ پارچه برای دوخت دامن چین سوزنی

دامن چین سوزنی برای افرادی که بالاتنه بزرگی دارند مناسب است. پارچه مورد نیاز برای دوخت دامن چین سوزنی به اندازه یک قد دامن+10سانتی‌متر برای دور کمر است. بهتر است پارچه این نوع از دامن سبک باشد و اگر قصد دارید دامن چین سوزنی را بدوزید حداقل 2 قد دامن، پارچه خریداری کنید.

پارچه لازم برای دوخت دامن شلواری

مقدار پارچه مورد نیاز برای دامن شلواری مشابه دامن راسته است. البته در دوخت این نوع دامن باید به گشادی آن توجه داشت. در مدل‌های معمولی دامن شلواری یک قد دامن+ 10سانتی‌متر برای دور کمر لازم است. معمولاً قد دامن شلواری تا پشت مچ پا در نظر گرفته می‌شود.

پارچه مورد نیاز برای دوخت شلوار زنانه

به‌طور کلی مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت انواع شلوار زنانه 110 تا 120 سانتی‌متر است. اما اگر قد مشتری بلند است، برای دوخت شلوار کمی بیشتر پارچه تهیه کنید.

متراژ پارچه برای دوخت کت و شلوار مجلسی زنانه

هنگام خرید پارچه برای کت و شلوار زنانه، باید به مدل آن توجه داشت. در کت و شلوار مجلسی، باید 120 سانتی‌متر پارچه برای شلوار و حدود 180 سانتی‌متر برای کت آن پارچه در نظر گرفته شود. برای دوخت کت‌های بلند یا مانتوی کتی، متراژ بیشتری پارچه تهیه شود.

مقدار پارچه مورد نیاز برای انواع بلوز زنانه و شومیز

بلوز و شومیز از جمله لباس‌هایی هستند که خانم‌ها از ترکیب آن‌ها با انواع شلوار و دامن استفاده می‌کنند. در دوخت بلوز و شومیز باید به میزان گشادی و سایز مشتری توجه داشت. برای دوخت بلوز زنانه به حدود 160 سانتی‌متر پارچه نیاز است.

پارچۀ لازم برای دوخت انواع تیشرت و تاپ زنانه

تیشرت‌های آستین کوتاه و تاپ‌های زنانه از جمله لباس‌هایی هستند که طرفداران زیادی دارند. برای دوخت اینگونه از لباس‌ها باید به اندازه قد بالاتنه+ 10 سانتی‌متر بیشتر پارچه سفارش دهیم.

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت مانتو و پالتو

مقدار پارچه برای دوخت سارافون و جلیقه

سارافون و جلیقه از جمله لباس‌های زنانه‌ای هستند که می‌توان از آن‌ها در مهمانی‌های رسمی یا مجالس عصرانه استفاده کرد. برای دوخت سارافون و جلیقه به یک قد لباس+ 10 سانتی‌متر پارچه نیاز است.

برای دوخت سرهمی زنانه چقدر پارچه بخریم؟

سرهمی از جمله لباس‌هایی است که می‌تواند به شیک‌پوشی زنان کمک کند. در دوخت سرهمی باید به رنگ آن توجه داشت و همچنین با دوخت کمربند بر روی سرهمی می‌توان به زیبایی آن افزود. برای دوخت سرهمی زنانه به یک قد بالاتنه+ قد شلوار+ 10 سانتی‌متر پارچه اضافه نیاز است.

پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن مجلسی زنانه

پیراهن مجلسی زنانه، یکی از پوشش‌های پرکاربرد برای زنان در مجالس و مهمانی‌ها می‌باشد که به خوبی حس زنانگی را نمایش می‌دهد. تنوع مدل پیراهن‌های مجلسی بسیار زیاد است. مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت پیراهن زنانه بستگی به مدل بالاتنه، نوع یقه و بلندی دامن دارد. به‌طورکلی برای یک پیراهن زنانه دانتل به 2.5 متر پارچه عرض 120 سانتی‌متر نیاز است.

مقدار پارچه مورد نیاز برای دوخت لباس عروس

دوخت لباس عروس نیاز به تجربه زیادی دارد. البته با استفاده از دوره‌های آموزش دوخت لباس عروس نظیر ، می‌توان خیلی ساده و سریع مراحل دوخت لباس عروس را فرا گرفت.

وجود مدل‌های متنوع در لباس عروس باعث می‌شود تا محاسبه مقدار پارچه لازم برای دوخت آن ساده نباشد. تنوع در مدل بالاتنه، ، شنل، تور سر و… موجب می‌شود تا میزان پارچه مورد استفاده در لباس عروس متفاوت باشد.
معمولا پارچه لباس عروس دارای عرض 3 متر است، برای دوخت یک لباس عروس ساده به حداقل 2.5 متر پارچه نیاز است. البته بهتر است برای لباس عروس بعد از تعیین دقیق مدل آن به تهیه پارچه بپردازید تا در زمان دوخت پارچه کم نیاورید. همچنین در دوخت لباس عروس و لباس‌های مجلسی که از پارچه‌های خاص و کمیاب تهیه می‌شوند از ابتدا کمی بیشتر پارچه تهیه کنید تا در زمان دوخت با کمبود پارچه مواجه نشوید.

سخن پایانی

در هنگام خرید پارچه سعی کنید از طاقه‌هایی، پارچه خود را انتخاب کنید که دارای متراژ زیادتری هستند تا اگر در هنگام دوخت با مشکل کمبود پارچه مواجه شدید، امکان خرید کسری پارچه وجود داشته باشد. در هنگام خرید پارچه به‌طور دقیق، تمام سطح آن و کناره‌های پارچه را بررسی کنید تا پارچه دچار زدگی یا دو رنگی نباشد.

یک خیاط حرفه‌ای با چیدن منظم الگو بر روی پارچه، دور ریز پارچه را به حداقل می‌رساند. این ترفند در برش و دوخت لباس‌های مجلسی که پارچه آن گران‌قیمت است، اهمیت زیادی دارد. برای با کد content از 25 درصد تخفیف ویژه برخوردار شوید. همچنین برای دریافت مشاوره و راهنمایی با همين طور که ميدونيد الان اکثر پارچه هاي بازار عرض150 سانت دارن و يا همون 1.5 متر که اين به خياطها خيلي کمک ميکنه تا يک قد پارچه براي خودشون لباس مورد نظرشون رو بدوزن . الان کمتر پارچه اي پيدا ميشه که عرض کمتر ار سانت 150 داشته باشه و همين طور که ميدونيد وقتي ميخواهيم الگو را روي پارچه بذاريم و اون رو برش بزنيم بايد پارچه رو حتما دولا کنيم ( تو الگو ها دولاي باز و دولاي بسته داريم ) و با اين کار ما عرض پارچه 75 سانت ميشه .

چقدر پارچه لازم داريم؟

حالا سوال براي ما پيش مياد که چطوري بفهميم چقدر پارچه لازم داريم . براي اين کار اول از همه شما بايد دور با*سن ( برجسته ترين و عريض ترين قسمت بدن ) رو اندازه بزنيد و طبق الگوي لباس مورد نظرتون تقسيم بندي با*سن رو انجام بديد مثلا ميخواهيد بلوز ساده بدوزيد . اين طور محاسبه ميکنيم . مثلا دور با*سن 100 هستش
100/ 4 + 4+ 4 جادکمه = 33 براي جلو 100/ 4 + 2 + 2سانت زيپ= 29 براي پشت
که جمع اين دوتا ميشه 29 + 33 = 62 . پس نتيجه ميگيريم که از اون پارچه دولاي که کرديم و عرض اون 75 شد بايد 62 سانت اون رو براي الگو ها کنار بذاريم و حدود 15 سانت دولا از کنار پارچه ما اضافه مياد . که اين 15 سانت رو بايد براي سجاف کنار بذاريم .
و بايد براي استين هم پارچه در نظر بگيريم . مثلا گشادي استين ما 24 سانت شده و ما 2 تا استين 24 + 24 سانت داريم که ميشه حدود 50 . وقتي ما الگوي استين رو روي اون 75 سانت بذاريم از 75 سانت ما 50 سانت براي استين مصرف ميشه و کنار استينهاي ما 25 سانت اضافه مياد . که اين 25 سانت را براي يقه لباس کنار ميذاريم
البته اين براي تصور ميزان پارچه مصرفي بود . شما بايد الگوها رو مطابق شکل بر عکــس همديگه روي پارچه بندازيد که با اين کار پارچه کمتري هم مصرف ميشه و از کناره هاي پارچه ما بيشتر اضافه مياد .
پس ما نتيجه ميگيريم که براي مقدار پارچه مورد نياز بالاتنه ما نياز به قد کل لباس داريم مثلا قد بلوز را ما 70 گرفتيم و قد استين را 30 سانت و طبق اون گشادي لباس رو هم روي 75 سانت دولاي پارچه محاسبه کرديم و ديديم که پارچه براي ما روي عرض 75 سانت کافي هست . پس نتيجه ميگيريم که ما براي همچين بلوزي 70 +30 سانت پارچه که همون 1 متر ميشه لازم داريم . پس همه چيز براي خريد پارچه ما بستگي اساسي به جمع بندي دور با*سن و نهايتا قد مورد نياز دارد .
البته پارچه هاي عرض 150 براي اکثر خانمها کافي است و فقط خانمهاي با سايز بالا نياز به 2 قد پارچه دارن . مثلا دور با*سن يک خانم با سايز بالا 145 هست . داريم 145/4+4+ 4سانت جا دکمه = 45 براي جلو و 145/4+2+ سانت زيپ2= 41 پشت و45+41 = 86 و ميبينيم که عدد 86 ما از 75 بزرگتر شده. پس پارچه دولاي 75 سانت ما براي 86 سانت گشادي الگوها کم مي ايد و بايد براي هردو قسمت پشت و جلو دوقد بگيريم . مثلا اگر قد بلوز را 70 گرفتيم بايد 70+70 سانت پارچه بگيريم . ديگر نيازي نداريم براي استين لباس پارچه بگيريم چون پارچه مورد نياز براي استين از کنار دو تا بالاتنه پشت و جلو در مي ايد .
پس منظور از يک قد پارچه ، پارچه مورد نيازي است که به صورت دولا قسمت بالاتنه پشت و جلو را کافي باشد . و براي مقدار اندازه استين بايد جداگانه پارچه تهيه کنيم .اين بحث در مورد شلوار زنانه و دامن ساده و فن وانواع دامن و انواع مانتو ها و لباسهاي ماکــسي و شب و تاپ و … صدق ميکند .
ولي براي پارچه هايي مثل ريون که خيلي کش مي اورند اين بحث فرق مي کند و ما چون اندازه دور با*سن را کمتر گرفته ايم و جمع بندي براي دور با*سن نداريم لباس نياز به دکمه و زيپ ندارد . پس يک قد پارچه براي هر سايزي کافي است و حتي مي شود از کناره هاي اضافه ان نيز استين تهيه کرد . شما نهايت اگر خواسته باشيد يک بلوز ساده ريون با قد 60 براي خودتون بدوزيد نياز به 60 سانت پارچه ريون داريد و از کناره هاي ان استين رو مي توانيد در بياريد ( البته استين کوتاه به بلندي حداکثر 30 سانت ) . ولي اگر خواستيد بلوز استين بلند ريون بدوزيد با قد 60 سانت نياز به 60+60 سانت پارچه داريد .

براي ميزان پارچه مورد نياز دامن هاي از نوع کلوش هم که در خود درس دامنهاي کلوش مطرح شد . که اين طور محاسبه ميشود :
براي دامن تمام كلوش ما نياز به اندازه عرض پارچه داريم مثلا اگر عرض پارچه 1/5 متر بود ما بايد 1/5 متر پارچه بگيريم منتها با اين مقدار پارچه قد اين دامن تا روي زانو بيشتر نميشود و معمولا از دامن تمام كلوش براي دامن بلند استفاده نمي شود چون پارچه زيادي لازم دارد.. پارچه مورد نياز براي دامن کلوش هم اين طور محاسبه ميشود كه اگر قد دامن را 100 بگيريم : ( 100+100+1/3كمر +1/3 كمر ) يا ( 2 برابر قد دامن + 2/3 كمر ) پارچه لازم داريم . و براي دامن نيم كلوش ما نياز به ( قد + 2/3كمر ) پارچه داريم .

برای محاسبه ی میزان پارچه مورد نیاز برای هر لباس به موارد زیرتوجه کنید

۱- سایز بدن
به عنوان مثال در سایز ۳۸ یک کت ، می توان الگوی بالاتنه پشت و جلو را کنار هم قرار داد ولی ممکن است در سایز ۵۰ همان کت نتوان الگوها را کنار هم قرار داد و پارچه ی بیشتری لازم است.
۲- عرض پارچه
عرض پارچه ها متفاوت است معمولا ۱۴۰ یا ۱۵۰ سانتیمتر است .
۳- مهارت خیاط در چیدمان الگو روی پارچه
نحوه ی چیدمان الگو روی پارچه بسیار مهم است و خیاط باید با مهارت و دقت کامل این کار را انجام دهد تا از هدر رفتن پارچه و یا بالعکس کم آمدن آن جلو گیری نمایید. باید راستا ی الگوها و زاپاس مناسب در نظر گرفته شود .
۴- پارچه های دارای خواب یا سایه روشن
در بعضی پارچه ها مانند ساتن یا مخمل ، خواب پارچه به یک سمت میباشد و در صورتی که الگوها را معکوس بچینید پس از دوخت روی بدن سایه روشن می اندازد بنابر این در این گونه پارچه ها مقدارمصرف پارچه بیشتر است.
۵- آب رفت پارچه
پارچه های نخی معمولا پس از یک بار شست و شو مقداری کوتاه می شود و در بعضی موارد از عرض پارچه نیز کم می شود ، بنابر این باید پارچه ی نخی را کمی بیشتر بخرید و قبل از برش آن را خیس کنید .
۶- لباس های کلوش
در دامن های کلوش چند طبقه و یا پیراهنهایی که در آن برش های متعدد کلوش وجود دارد میزان پارچه دقیق را نمی توان محاسبه کرد بلکه باید حدود پارچه را با کمی اضافه تر حدس بزنید.
۷- لباس هایی که از اریب پارچه برش زده میشوند
معمولادر این لباسها ۱٫۵ تا ۲ برابر حالت معمولی پارچه مصرف می شود
۸- پس از رسم الگو تمامی پنل ها مانند یقه ،آستین، سجاف یقه ، مچ ، جیب ، کمربند و … را آماده نمایید و در کنار هم ( شبیه پارچه ) با کمی فاصله بچینید و مقدار پارچه را تخمین بزنید.

جهت تماس با دیاکو مزون با  شماره  09357045966 تماس بگیرید.

دکترنامه در این نوشته، این موارد را بررسی می کند پنهان کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا