عمومیکسب و کار ویژه

دعای شرف الشمس برای رزق و روزی و بهترین خواص شرف شمس

هنگام حکاکی دعا و حرز شرف الشمس این نکات را بخاطر داشته باشید که آداب عمومی اذکار مانند طهارت، توجه و غیره رعایت شوند.

زمان خواندن دعای شرف الشمس

شرف شمس به قرار گرفتن خورشید در درجه 19 حمل یا فروردین اطلاق می شود. دعای منسوب به امیرالمومنین یا شرف الشمس را در این روز خوانده و هم زمان روی کاغذ می نویسند. سپس حاجت خود را در انتها اضافه می کنند و لای قرآن می گذارند. البته هر سال ساعت دقیق خواندن دعا نیز اعلام می گردد که صور افلاکی بهترین شرایط را دارند. دعای شرف الشمس در برطرف نمودن بیماری، فقر و بلا موثر بوده و به کسی که آن را می خواند عزت و بزرگی می دهد.

در این زمان مشخص، حالتی مشابه شب های قدر اتفاق می افتد و آداب و اعمال خاصی برای آن تعیین شده است. یکی از این آداب، حکاکی شرف الشمس می باشد. حک کردن دعا و همراه داشتن حرز آن در تعلیمات دینی ما برای دور ماندن از بلا و رفع گرفتاری بسیار توصیه می شود. درباره چه می دانید؟

اشتباه رایج درباره دعای شرف الشمس

خواص شرف الشمس اغلب مردم فکر می کنند نام نگین های زرد  انگشتر مردانه  شرف الشمس است و ارزش اصلی آن به دلیل نگینش می باشد. ولی شفر الشمس یک دعای زیباست که به روایتی حضرت علی (ع) در روز 19 فروردین می خواندند. پس متن دعا و خواندنش در زمان مشخص است که به سنگ زینتی آن ارزش می دهد. حکاکی دعای شرف الشمس بر روی عقیق توسط افراد خاصی انجام می شود که نقوش رمزآلودی را پشت نگین مورد نظر ثبت می کنند. هم چنین خواندن این دعا به جنسیت یا سن خاصی محدود نمی شود و اگر کسی گمان کند این دعای زیبا مخصوص عده ای خاص از مردم است، اشتباه می کند.

متن دعای شرف الشمس در مفاتیح

مضمون این دعای پر فیض به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُكَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِكَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه ‍ ِی كالكَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمكَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

البته روایات دیگری نیز برای آن وجود دارد. عده ای بر این باورند که دعای شرف الشمس شامل 5 اسم اعظم خداوند یعنی الله، جمیل، رحمان، مومن و نور است که حروف اول آن نیز روی سنگ عقیق حک می گردد. برخی می گویند این دعا به همراه «لااله الالله الملک الحق المبین ویا الملک لله» بر روی انگشتر حضرت سلیمان نوشته شده است. اما همه بر ارزش والا و معنویت آن صحه گذاشته اند.

آثار دعای شرف شمس

انجام اعمال مربوط به دعای شرف الشمس در زمان مناسب، خواندن و نوشتن دعا و همراه داشتن نگین حکاکی شده آن اثرات بسیار خوبی در زندگی دارد که به آن ها اشاره می شود:

  • ایمنی در سفر
  • حفظ مال و جان
  • افزایش رزق و روزی
  • رفع چشم زخم
  • ایجاد آرامش
  • برآورده شدن حاجات و آرزوها
  • درمان عمومی جسم و روح

آداب خواندن دعای شرف الشمس

خواندن این دعای زیبا اثرات و برکات زیادی دارد که برآورده شدن حاجت مهم ترین آن هاست. اما باید آداب صحیح خواند آن را نیز رعایت نمود. ابتدا باید در روز 19 فروردین دو رکعت نماز حاجت بخوانید و 100 صلوات بفرستید. سپس دعا را بر روی یک کاغذ یا پارچه زردرنگ بنویسید و آن را بخوانید. در انتهای دعا، حاجت خود را نوشته و در بین صفحات کتاب قرآن قرار دهید.

نکات مهم درباره دعای شرف شمس

اولین نکته که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر از نگینی که حرز دعا بر آن نوشته شده استفاده می کنید، هر سال باید این نقوش را با رعایت آداب خراش دهید. اگر دعای شرف الشمس را روی کاغذ نوشته اید، آن را به کسی نشان ندهید و در آخرین چهارشنبه سال به آب بسپارید.

نظر علما درباره دعای شرف الشمس

عالمان و فقهای بسیاری به تایید این دعا و آداب مخصوص آن پرداخته اند و آن را منسوب به حرز امیرالمومنین می دانند که باید بر روی سنگ عقیق زرد رنگ حکاکی می شود. نظر تعدادی از این علمای دانشمند به همراه منبع آن در ادامه بیان می گردد:

  1. مرحوم شیخ بهایی در کتاب سر المستتر: “می‌بایست در روز ۱۹ حمل که مطابق با روز ۱۹ فروردین می ‌باشد، از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امکان آن را بر روی کاغذی نوشته و با خود به همراه داشته باشد، ولی تمدید مجدد آن در روز مذکور در سال های بعد شرط نشده و لازم نیست.”
  2. مرحوم کفعمی در کتاب مصباح کفعمی: ” این حروف شکل اسم اعظم خداوند می ‌باشد. در تعداد محدودی از کتاب های شیعه دیده ام که از امیر المؤمنین (ع) نقل شده‌است.”
  3. آیت الله مظاهری: “شرف الشمس مورد اعتماد است. اگر شخصی آن را داشته باشد، تجدید لازم نمی‌ باشد.”

کلام آخر

خواندن ادعیه هایی که مزین به نام اعظم خداوند است همواره به وجود انسان آرامش وصف نشدنی می بخشد. اکنون که می دانید دعای شرف الشمس چیست، حتما مراتب آن را در زمان مناسب به جای آورید و حاجات خود را از درگاه خدای متعال طلب کنید. همراه داشتن نگین عقیق متبرک به دعای شرف الشمس اثرات بسیاری خوبی از جمله حفظ جان و مال انسان از بلایا و بیماری های مختلف دارد. به علاوه آرامش روحی که با دیدن نگین انگشتر شرف الشمس خود پیدا می کنید، انجام امورات زندگی را برای شما آسان تر می کند. امیدواریم این مقاله از مجله مورد توجه شما قرار گرفته باشد

 

دکمه بازگشت به بالا