عمومیکسب و کار ویژه

راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی

به ازای هر شهروند دبی، حدود 5 گردشگر در این شهر رفت‌وآمد می‌کنند. بنابراین ساختار حمل و نقل عمومی در دبی بیش از اینکه برای شهروندان طراحی شده باشد، با نیازهای گردشگران سازگار است.

آشنایی با وضعیت حمل و نقل در دبی وقت زیادی نمی‌گیرد، زیرا این شهر وسعت چشمگیری ندارد و از طرفی طراحی نقشه وسایل حمل و نقل عمومی در دبی بسیار ساده است و به جرئت می‌توان گفت که تمام جاذبه‌های گردشگری دبی، تحت‌تاثیر سیستم حمل و نقل دبی قرار می‌گیرند؛ بنابراین پس از پیاده شدن از ایستگاه‌های اتوبوس و مترو دبی، یا در مرکز یک جاذبه گردشگری هستید یا با یک پیاده‌روی کوتاه به آن می‌رسید. در این مطلب، قرار است موضوعاتی مثل نقشه مترو دبی، قیمت بلیط آن، کرایه تاکسی دبی و هر اطلاعاتی را که درباره رفت‌و‌‌آمد در دبی بدان نیاز دارید با جزئیات شرح دهیم.

وسعت دبی

قبل از پرداختن به موضوع رفت‌وآمد در دبی، بهتر است نیم‌نگاهی به وسعت آن داشته باشیم. این شهر کوچک که وسعتش دست‌کم 20 برابر کوچک‌تر از تهران است، حدود 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد، اما سالانه نزدیک به 16 میلیون نفر از دبی بازدید می‌کنند. با توجه به وسعت کم این شهر، تراکم بسیار زیاد است؛ به همین دلیل اگر با پیاده‌روی‌های طولانی مشکلی نداشته باشید، بدون نیاز به پرداختن حتی یک درهم بابت قیمت تاکسی در دبی، می‌توانید به راحتی به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی در دبی دسترسی داشته باشید. مخصوصاً اگر در فصل‌های خوش‌آب‌وهوایی مثل پاییز به این شهر سفر کنید، پیاده‌روی دلچسب‌تر هم می‌شود.

تنوع وسایل حمل و نقل در دبی فرصت خوبی را برای امتحان کردن انواع حمل‌ونقل عمومی در خارج از کشور ایران پدید می‌آورد؛ خصوصاً اگر به تاکسی دریایی، قایق و فری علاقه داشته باشید. عموما گردشگرانی که با تورهایی مثل به این شهر سفر می‌کنند، فرصت کافی برای امتحان کردن تمام وسایل نقلیه این شهر را خواهند داشت.

مترو دبی

مترو دبی هم مانند مترو بسیاری از شهرهای توسعه‌یافته، یکی از کارآمدترین روش‌های حمل و نقل در دبی است. علاوه بر ارزان بودن قیمت بلیط مترو دبی، این وسیله نقلیه بسیار جامع است و نقاط مختلفی از شهر را در بر می‌گیرد. همچنین متروهای دبی بسیار تمیز هستند و به وای‌فای مجهزند؛ ضمن اینکه یکی از مدرن‌ترین خطوط مترو در جهان محسوب می‌شوند. متروهای دبی روی زمین حرکت می‌کنند و این موضوع سبب شده مسافران نمای زیبایی از شهر را در دیدرس داشته باشند و به‌دلیل سیستم تهویه سرمایشی کارآمد، به‌هیچ‌وجه احساس گرما نخواهند کرد.

انواع واگن در مترو دبی

هر قطار در مترو دبی 5 واگن دارد که 4 تای آن به واگن‌های نقره‌ای معروف هستند و به رفت‌و‌آمد عموم مردم اختصاص یافته‌اند. یکی از واگن‌ها هم به دو بخش تقسیم می‌شود که یکی مخصوص بانوان و کودکان است و دیگری به نام گلدن کلاس یا فرست کلاس شناخته می‌شود. همان‌طور که انتظار می‌رود، قیمت بلیط واگن‌های فرست کلاس بیشتر از سایر واگن‌ها است و امکاناتی مثل صندلی راحت‌تر و برخورداری از چشم‌اندازهای بهتر در آن وجود دارد. ازآنجایی‌که قیمت بلیط مترو دبی براساس نوع واگن متفاوت است، به‌طور معمول بخش فرست کلاس نسبت به سایر واگن‌ها خلوت‌تر است. اگر بلیط قسمت گلدن کلاس را نخرید و وارد آن شوید، ممکن است 100 درهم جریمه شوید.

امکانات مترو دبی

قبل‌تر به امکان استفاده از وای‌فای در مترو دبی اشاره کردیم؛ اما امکانات حمل و نقل در دبی فقط به اینترنت محدود نیست. هر ایستگاه مترو دارای تلفن اضطراری برای تماس با نیروهای امدادی است، ضمن اینکه تمام ایستگاه‌های آن از آسانسور و تسهیلات افراد معلول برخوردار هستند. بیش از 3 هزار دوربین مداربسته در مترو دبی وجود دارد و نیرو‌های امنیتی دائماً آن را چک می‌کنند؛ بنابراین امنیت بالایی در مترو دبی حاکم است. همچنین به دلیل رفت‌وآمد بی‌شمار گردشگران خارجی، تابلو‌های راهنمای بسیاری در آن تعبیه شده تا راه را گم نکنید. البته ذکر این نکته بد نیست که حتی اگر با هم آشنا نباشید، می‌توانید فقط با نام‌بردن مقصدتان از راهنمایی کارکنان مترو دبی بهره‌مند شوید.

نقشه مترو دبی

در حال حاضر، دبی فقط دو خط مترو دارد که این خطوط با رنگ‌های سبز و قرمز مشخص شده‌اند. خطوط سبز همان‌طور که در نقشه مترو دبی مشاهده می‌کنید، دارای 20 ایستگاه (از منطقه اتصالات تا دبی) و خطوط قرمز دارای 29 ایستگاه (از الرشیدیه تا جبل علی) هستند که دو ایستگاه میدان اتحاد دبی و خالد بن ولید در این دو خط مشترک هستند. اگر قصد تجربه و بازدید از سایر جاذبه‌های گردشگری را دارید، موارد زیر را به خاطر بسپارید؛ زیرا کمترین فاصله را با مترو دبی دارند.

  • پارک زعبیل: این پارک دارای جاذبه‌های بسیاری از جمله قاب دبی است و از طریق خط قرمز مترو و ایستگاه ماکس فشن به آسانی دردسترس خواهد بود.
  • مرکز تجارت جهانی دبی: مرکز  تجارت جهانی صاحب چند نمایشگاه مهم است که مراسم‌های مختلفی در آن انجام می‌شود. با سوار شدن در خط قرمز و پیاده شدن در ایستگاه الراس می‌توانید به آن سفر کنید.
  • برج خلیفه و دبی مال: برای رسیدن به بلند‌ترین ساختمان دنیا و بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان نیز باید در خط قرمز مترو دبی سفر کنید و در ایستگاه برج خلیفه پیاده شوید.
  • مرکز خرید امارات مال: یکی دیگر از مراکز خرید بزرگ در دبی، امارات مال است که در نقشه مترو دبی، یک ایستگاه با نام آن دیده می‌شود.
  • منطقه تاریخی الفهیدی: اگر به جست‌وجوی مناطق تاریخی دبی علاقه‌مند باشید، می‌توانید از طریق خط سبز مترو دبی و ایستگاه شرف دی جی به این منطقه بروید.

تراموا در دبی

ترامواهای دبی یکی از امن‌ترین وسایل نقلیه عمومی در شهر هستند که از لحاظ مختلف به مترو شباهت دارند. گرچه اولین تراموای آسیا در هند ساخته شد، اما تراموای دبی اولین تراموای مدرن در این قاره به‌شمار می‌رود و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد؛ نخست اینکه مانند متروی دبی، سه واگن مجزا دارد: یکی برای کودکان و بانوان، دیگری واگن عمومی و سومی، واگن فرست کلاس. در واگن فرست کلاس ترامواهای دبی روکش صندلی‌ها چرمی است و نمای بهتری از شهر در آن مشخص است.

ترامواهای دبی از نظر شیوه پرداخت، امکانات (مثل داشتن وای‌فای) و… مانند متروها هستند؛ اما بزرگ‌ترین تفاو‌شان در تعداد ایستگاه‌ها و پوشش مناطق شهری خلاصه می‌شود. به طور دقیق‌تر تنها 11 ایستگاه تراموا در دبی وجود دارد که اغلب در مناطق توریستی و توسعه‌یافته‌ای چون ، جمیره و الصفوح دیده می‌شود.

اتوبوس در دبی

اتوبوس یکی دیگر از متداول‌ترین وسایل نقلیه در جهان است که در بسیاری از شهرها استفاده می‌شود. دبی هم از این قضیه مستثنا نیست و اتوبوس‌ها علاوه‌بر اینکه یکی از کاربردی‌ترین وسایل نقلیه عمومی در دبی هستند، یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین آن‌ها نیز محسوب می‌شوند. دبی، مالک یک ناوگان اتوبوس‌رانی بزرگ با بیش از 1500 اتوبوس در 4 نوع مختلف است که تردد آن‌ها 82 درصد از محیط شهری دبی را پوشش می‌دهد.

به طور دقیق‌تر، این 82 درصد از محیط شهری شامل 119 خط داخلی می‌شود که  35 خط آن به ایستگاه‌های مترو ختم می‌شود، 12 خط مربوط به اتوبوس دبی به شارجه و سایر بخش‌های امارات هستند و در بین تمام این مسیرها 8 خط دارای لاین ویژه و پر سرعت است. در دبی بیش از 369 هزار نفر، روزانه از اتوبوس‌های عمومی برای تردد در شهر استفاده می‌کنند. هزینه اتوبوس درست مانند هزینه متروهای دبی یکسان است و بسته به نوع نول کارت و منطقه تردد، بین 3 تا 15 درهم متغیر است.

حمل و نقل عمومی در آب‌های دبی

حمل و نقل در دریا، کانال و رود علاوه‌بر اینکه یکی مهم‌ترین راه‌های حمل و نقل در دبی است، برای بسیاری از افراد نوعی تفریح به حساب می‌آید. اگر هدف شما از سفر به دبی لذت بردن از چشم‌اندازهای وسیع شهری و سواحل است، از این روش به بسیاری از بهترین نقاط این شهر دسترسی خواهید داشت. حمل و نقل عمومی در آب‌های دبی از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در ادامه به جزئیات هریک خواهیم پرداخت. برای آگاهی از آخرین اخبار مربوط به انواع حمل و نقل عمومی در دبی می‌توانید به  مراجعه کنید.

تاکسی دریایی دبی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد رفت و آمد در دبی باید بدانید، این است که در فصول پربازدید دبی، ممکن است در این شهر یک یا چند بار با ترافیک مواجه شوید که این موضوع یک کابوس در برنامه‌ریزی سفر است. تاکسی دریایی دبی یکی از بهترین راه‌ها برای رهایی از ترافیک است. بنابراین اگر قصد دارید در نقاطی مثل پالم جمیرا، دبی مارینا، کریک، کانال دبی و مناطق بسیار دیگری رفت و آمد کنید، تاکسی دریایی گزینه ایده‌ئالی خواهد بود. تمام ایستگاه‌های تاکسی دریایی دبی از ساعت 10 صبح تا 7 بعدازظهر مشغول به کار هستند.

تاکسی دریایی دبی در مجموع 44 ایستگاه دارد. ایستگاه‌های منطقه 1 از دبی مارینا تا پالم جمیرا کشیده شده‌اند؛ درحالی‌که ایستگاه‌های منطقه 2 بین دبی کریک و کانال دبی قرار دارند. بنابراین اگر بخواهید خودتان را به بخش‌های قدیمی دبی برسانید، باید از این خط استفاده کنید. هرکدام از تاکسی‌های دریایی دبی می‌توانند هم‌زمان 10 مسافر را جابه‌جا کنند و جدا از سیستم تهویه سرمایشی قوی، از امکاناتی مثل صندلی‌های راحت (با قابلیت تغییر زاویه 45 درجه‌ای) و مانیتور برخوردار هستند. قیمت بلیط تاکسی دریایی دبی به تعداد ایستگاه‌ها و کلاس صندلی شما بستگی دارد اما به‌طور میانگین برای پیمایش هر ایستگاه با این وسیله نقلیه باید حدود 2 درهم بپردازید.

تاکسی در دبی

سیستم تاکسی‌رانی در دبی بسیار گسترده است و تقریباً هر مسیر زمینی را می‌توان با تاکسی‌های دبی پیمود. برای تشخیص رنگ تاکسی در دبی باید به این نکته توجه داشت که تاکسی‌ در دبی به دو دسته تقسیم می‌شود: نخست، تاکسی‌های عمومی یا دولتی که بدنه‌ای کرم رنگ دارند و سقف‌هایشان رنگ‌های مختلفی دارد؛ مثلاً اگر رنگ سقف آن تاکسی در دبی صورتی بود بدین معناست که این وسیله نقلیه مخصوص بانوان است. نوع دیگر تاکسی در دبی، تاکسی‌های خصوصی هستند که افراد با خودروهای شخصی خود در دبی به مسافربری مشغول هستند. متداول‌ترین روش پیدا کردن تاکسی‌های خصوصی، استفاده از است.

تاکسی‌هایی که تحت نظارت دولت هستند، از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند و استفاده از آن‌ها بر هزینه حمل و نقل در دبی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. به طور کلی هزینه تاکسی در دبی نسبت به سایر وسایل حمل و نقل عمومی بیشتر است.

اما امکاناتی مثل سرعت بیشتر حمل و نقل، اینترنت رایگان و امکان سفر به شهرهای دیگر امارات، باعث می‌شود که تاکسی دبی همچنان پرطرف‌دار باشد. ضمن اینکه کسانی که با به این شهر سفر می‌کنند، ممکن است به خاطر گرمای هوا حاضر نباشند خود را به ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی در دبی برسانند و تاکسی را گزینه بهتری بدانند. با توجه به هزینه پارکینگ در دبی استفاده از حمل و نقل عمومی مقرون به صرفه تر است.

قیمت تاکسی در دبی

برای محاسبه کرایه تاکسی در دبی به این طریق می‌توانید عمل کنید: در تاکسی‌های شخصی که از برنامه‌هایی مثل اوبر یا کریم استفاده می‌کنند، هزینه شما به طور آنلاین محاسبه می‌شود، اما کرایه تاکسی‌‎های دولتی دبی با تاکسی‌متر اندازه‌گیری می‌شود و دارای یک سیستم کرایه استاندارد هستند. در ابتدا هزینه کرایه تاکسی دبی بستگی به زمان و موقعیت شما دارد. اگر از ساعت 6:00 صبح تا 10:00 شب تاکسی کرایه کنید، هزینه ورودی آن 8 درهم است و در سایر ساعاتی که خارج از این بازه زمانی هستند، کرایه پایه به 9 درهم افزایش می‌یابد.

همچنین اگر از قبل تاکسی رزرو کنید یا از هتل درخواست تاکسی داشته باشید، هزینه اولیه به 12 درهم افزایش می‌یابد. به‌غیراز این موارد، هزینه تاکسی‌متر در دبی یکسان است؛ به ازای هر 1 کیلومتر 1.82 درهم به هزینه اولیه کرایه تاکسی دبی اضافه می‌شود. مسافرانی که می‌خواهند با تاکسی به شهرهای اطراف دبی بروند باید توجه داشته باشند که کرایه تاکسی از دبی تا شارجه حدود 200 درهم است.

 

دکمه بازگشت به بالا